Skocz do zawartości
Forum

Moje 4-letnie dziecko nie je i nie pije


Gość Gosc689

Rekomendowane odpowiedzi

Moja córka zawsze była nie jadkiem ale nie panikowalan z tego powodu. Teraz juz całkiem nic nie je ani nie pije. W ciągu dwóch dni zjadła tylko jedna porcję platkow i wypiła jeden soczek w kartoniku. Nawet słodyczy nie chce Próbowałam podać jej apetizer ale nic z tego. Wypluwa to. A gdy jej się pytam czy boli ja brzuch to mówi ze nie

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Wiek przedszkolny charakteryzuje duża aktywność fizyczna dziecka, intensywny rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny.
Powinna Pani nakładać dziecku odpowiednie porcje jedzenia. Odpowiednie porcje nie oznaczają wielkich ilości jedzenia. Dzieci same wiedzą, kiedy są syte. Nie ma potrzeby wmuszać w nie posiłku.
Ważne jest również urozmaicanie posiłków. Danie powinno być atrakcyjnie przygotowane. Uwaga dzieci skupi się na posiłku, które ma żywe kolory i ciekawe kształty.
Żeby malucha zachęcić do jedzenia, może Pani spróbować go zaciekawić. Karmienie malucha będzie prostsze wtedy, gdy np. z kanapek ułoży Pani ciekawą kompozycję – domek, uśmiech …
Dania powinny być podawane mniej więcej o tych samych porach. To przyzwyczai organizm dziecka. Maluch zrozumie, że jedzenie jest swoistym rytuałem i sam zareaguje, gdy wprowadzone zostaną zmiany.
Dobrze jest również zapisywać sobie ile i co zjada dziecko. Być może wcale nie jest niejadkiem.
Proponuję ograniczyć również słodycze, gazowane napoje i słone przekąski
Dzieci, które pomiędzy posiłkami mają dostęp do przekąsek i słodyczy, gdy następuje pora posiłku, mogą nie wyrażać zainteresowania jedzeniem lub zjadać znacznie mniej. Istotne jest, by ograniczać spożywanie słodyczy, a najlepiej w ogóle wyeliminować je z diety dziecka. Dieta dziecka powinna być bogata w błonnik, witaminy, wapń, żelazo, białko oraz dobre tłuszcze.
Dzieci chętnie również jedzą w obecności pozostałych członków rodziny. Dlatego też ważne jest, by wspólne posiłki z całą rodziną stanowiły dla dziecka wzór do naśladowania.
Zachęcam również do przeczytania książki Carlos Gonzales “Moje dziecko nie chce jeść”. Autor popiera wszystko własnym wieloletnim lekarskim doświadczeniem oraz badaniami naukowymi), że nie ma sztywnych norm i zasad, które dziecko powinno spełniać. Rozwój dziecka przebiega skokowo, dzieci rosną w różnym tempie i mają po prostu różne potrzeby żywieniowe. Wyjaśnia, dlaczego dzieci czasem odmawiają jedzenia, oraz jak procesy wzrostu i aktywność fizyczna wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne. W książce znajdzie Pani najczęstsze przyczyny problemów z jedzeniem, porady, jak ich uniknąć, przestrogi przed zmuszaniem dzieci do jedzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...