Skocz do zawartości
Forum

Czterolatek i intymność


Gość nowa i niepewna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nowa i niepewna

Witam Wszystkich,
Jestem w lekkiej kropce. Mój mąż ma syna z poprzedniego zwiazku. Aktualnie prawie 4,5 latek. Słodziak nieziemski i jestem z nim bardzo blisko. Czasem niestety on ze mną za blisko. Chodzi mi tu o kwstie intymnosci. Dopiero niedawno przestał bez pytania wchodzic do łazienki. Ale nie ma żadnych oporów, żeby sięgać kobietom w dekold. Z tego co zaobserwowałam - bez względu na to, czy jest to ktoś mu bliski czy dopiero poznany. Ja jestem teraz w ciąży i Łobuz nie ma zadnych oporów żeby odsłaniać mi brzuch (czasem z nienacka, gdy jestem np. w koszuli nocnej) czy też, o czym juz było - dobierać się do biustu. Nie czuję się osobą uprawnioną do strofowania go za to, ale przyznam, że problem mam coraz wiekszy. Wydaje mi się, że dziecko w tym wieku powinno być juz uczone, że pewnych miejsc nie należy w określony sposób bez zgody dotykać. Jakieś sugestie??

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że tak, musisz porozmawiać z mężem oraz dzieckiem. Musicie mu spokojnie oraz konkretnie wytłumaczyć, że po prostu tak nie można robić. Nie ma na co czekać, ponieważ im dłużej będziecie zwlekać, tym problem będzie narastał, a dziecko pójdzie do szkoły i będzie robiło takie rzeczy z innymi dziewczynkami, a domyślam się, że inni rodzice nie będą już tak pobłażliwi, jak Ty w tym momencie

Odnośnik do komentarza

Dokladnie zgadzam sie z poprzednia wypowiedzia. Trzeba reagowac teraz i to jak najszybciej. Porozmawiaj z jego tata, nie wiem w jakich jestes ukladach z jego mama i mam nadzieje ze nie odebralaby tego jako ataku na nia czy samo dziecko ale powinnas to delikatnie powiedziec i mamie i tacie chlopca. Przeciez tu chodzi i o jego dobro, nie tylko o to ze i Ty i inne kobiety moga czuc sie "nieswojo" przez takie zachowanie chlopca.Jesli maly nie ma barier i robi to nawet obcym to na pewno bedzie to robil w szkole. Jako matka dziewczynek mowie to jasno i prosto: jego rece bym mu do tylka powkladala gdyby w ten sposob traktowal moje corki. Takie cos moze byc u czterolatka smieszne i zabawne tylko na chwile...potem to sie robi niesmaczne....Czterolatek to juz w miare rozsadne i madre dziecko, nie taki maluszek. Reaguj teraz. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

jeszcze jedna sugestia...mozesz mu bardzo delikatnie ale stanowczo i z powazna mina powiedziec, kiedy zrobi to nastepnym razem...patrzac prosto w oczy..." bardzo cie prosze bys tak wiecej nie robil, to bardzo nieladne i ja tego nie lubia i nie pozwalam". Dobrze ze reagujesz na takie zachowania. Akurat na takie cos reaguje...bo sama w zyciu bylam "nieodpowiednio" dotykana przez wujka....mam zywcem wstret to tego typu zachowan. Oby malemu to szybko przeszlo....

Odnośnik do komentarza

Dziecko, gdy wchodzi w wiek, w którym zaczyna rozumieć pewne rzeczy, częściej zwraca uwagę na kwestie seksualności. Jest po prostu ciekawe. Częściej patrzy, sprawdza, obserwuje i pyta. To bardzo naturalne. Jeśli dziecko jednak nie dostaje informacji zwrotnych lub, gdy nie tłumaczy się mu kwestii z obszaru seksualności, samo pragnie to odkryć. A rzeczy nowe, są dla małych dzieci w czasie ich rozwoju bardzo ekscytujące. Powinna Pani z nim porozmawiać o tym, dlaczego ma Pani taki duży brzuch, co się stało, co wydarzy się później. Ważne jest również, aby w tym czasie poruszyć kwestie prywatności i intymności oraz wytyczania granic. Syn Pani męża musi czuć, że pewnych rzeczy nie może robić. W tym wieku, dzieci potrzebują rodziców, którzy będą stawiać jakiś granice, ponieważ w przeciwnym razie, później dziecko może posuwać się do jeszcze bardziej odważnych zachowań. Życie zgodnie z zasadami nie tworzy chaosu i niepotrzebnych frustracji. Polecam książkę: "Bocian, czy kapusta. Jak rozmawiać z dziećmi o seksie" Lauri Berkenkamp, a szczególnie rozdział 2: "Czy zjadłaś to dziecko? - rozmowa z przedszkolakiem", strony 35-54.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...