Skocz do zawartości
Forum

Wybity ząb u dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

witam, byłam ostatnio na kontroli u dentysty ze starszym synem, bo ostatnio się wywrócił i wybił jedynkę, na szczęście mleczną, pani doktor zaczeła mi mówić co nalezy zrobić, gdyby to już stały się wybił, że trzeba go wziąć ze sobą? powiedzcie, czy to prawda, bo w momencie, gdy to mówiła, to moje młodsze dziecko wpadło w taką histerię, że musieliśmy sie stamtąd szybko zwijać…

Odnośnik do komentarza

Witajcie! Wiele zabaw dzieci, gra w piłkę czy skakanie może skończyć się urazami zębów. Jest to niestety częsty problem. Twoja dentystka ma rację - w przypadku wybicia zęba przez dziecko istnieje możliwość ponownego umieszczenia zęba w zębodole. Można to jednak uczynić tylko w razie utraty zęba stałego. Zarówno przy wybiciu całego zęba, jak i po jego odłamaniu należy go odszukać, oczyścić pod bieżącą wodą i umieścić w soli fizjologicznej. Z tak zabezpieczonym zębem należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Na naszej stronie znajduje się także dokładna instrukcja, co należy uczynić, w przypadku gdy ząb ulegnie urazowi: http://agmadent.pl/encyklopedia/dzieci/urazy-zebow-u-dzieci.

Odnośnik do komentarza

Niestety, każdy uraz w okolicy jamy ustnej może wiązać się w wieloma przykrymi konsekwencjami. Uszkodzenie zębów mlecznych, doprowadzające do ich utraty, może być w przyszłości powodem braku miejsca dla ich stałych odpowiedników, czyli spowodować konieczność leczenia ortodontycznego. Uraz może uszkadzać zarówno kość, jak i zęby, powodując ich złamanie. W przypadku złamania zęba istotne jest, czy złamano część naddziąsłową czy poddziąsłową, ponieważ leczenie w tych przypadkach jest różne: od wypełnienia, poprzez leczenie kanałowe do usunięcia zęba. Uraz może spowodować uszkodzenie zawiązka zęba, martwicę zębów lub resorpcję (proces utraty tkanek w wyniku czynnika np. urazowego lub zapalnego). Każdy taki uraz powinien być konsultowany ze stomatologiem, a dziecko powinno być pod regularną kontrolą. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
W dniu 16/10/2017 o 8:57 AM, bosska.elka napisał:

Moja córka też wybiła ząb mleczny jak miała trzy lata i lekarz nas straszył jakimiś powikłaniami, ale na szczęście stałe jej wyszły normalnie i nic się nie dzieje 🙂

Witam. Ile miała Pani córka lat jak wyszłe jej stałe zęby?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...