Skocz do zawartości
Forum

13-latek nie rozwijający się prawidłowo


Gość MargoMagda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
przechodzę od razu do sedna: mam w najbliższej rodzinie 13-latka, który wyraźnie potrzebuje pomocy specjalisty, czego jego rodzice nie chcą przyjąć do świadomości. Dziecko-a raczej już nastolatek (13 lat)
-mówi bardzo mało, praktycznie nie słyszałam w jego wykonaniu nigdy jakiejś dłuższej, złożonej wypowiedzi. Czasem dla odmiany rozgada się w emocjach-mówi wtedy dużo, głośno, ale bez ładu. Jego wypowiedzi są raczej na poziomie 4-latka.
-mówi niewyraźnie. Jakiś czas chodził do logopedy, niestety zostało to zaniechane.
-czyta z trudnością
-nie rozumie znaczenia wielu słów
-nie rozumie zartow (kiedy jego starszy brat się z czegoś zaśmiewa, on pyta przeważnie:ale o co chodzi?)
- wolno reaguje na polecenia. Czasem trzeba mu je powtórzyć kilka razy-zachwuje się,jakby ich nie słyszał,choć z moich obserwacji wynika, że chyba po prostu nie wie, nie rozumie, co ma zrobić i udaje (?), że nie słyszy, z nadzieją, że może dzięki temu dam sobie spokój i nie będę powtarzać polecenia.
-ciągle jest zmęczony, najchętniej spędzałby cały dzień leżąc na kanapie. Często skarży się, że nie ma siły.

Ciężko to dokładnie opisać. Serce mi się kraje,kiedy widzę,że rodzice dziecka nic z tym nie robią. Myślę, że po prostu wypierają problem ze swojej świadomości. Na zwracaną im uwagę reagują obrazą. Bez wątpienia kochają swoje dzieci,ale co będzie z ich synem,jak sobie poradzi w życiu? Jaką szkołę skończy? Do jakiej pracy będzie się nadawał? Jest kochanym dzieckiem,o wielkim sercu,niestety jego rozwój intelektualny zatrzymał się na poziomie małego dziecka. Co z tym zrobić? Jak mu pomóc?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...