Skocz do zawartości
Forum

2-latka mało mówi


Nova2

Rekomendowane odpowiedzi

Moja dwuletnia córka mówi dużo pojedynczych słów, nie łączy ich w jakikolwiek sposób. Miałam nadzieję, że nauczy się choć trochę od starszej siostry, która w jej wieku już potrafiła łączyć ze sobą wyrazy w dość sensowne zdania.
Dużo do niej mówię, próbuję czegoś nauczyć nowego ale starsza siostra ją rozprasza.

Odnośnik do komentarza

Hej, to ja mam parę pytań:
czy dziecko chodzi do żłobka?
czy dużo bawi się z siostrą?
czy dużo ogląda bajek?
czy czytacie jej książeczki?
Dzieci żłobkowe szybciej uczą się mówić. Najwięcej dziecko uczy się przez naśladownictwo, dlatego pytam o siostrę. Do dziecka trzeba dużo mówić i próbować z nim rozmawiać (nawet jeśli odpowiedzi są niewerbalne albo dźwiękowe)
Bajki w tv hamują rozwój mowy. Książki dla dzieci wręcz przeciwnie. Moja córka akceptowała tylko Tuwima i personalizowane bajki od bajkopisarze.pl (cudowne, polecam!), ograniczyliśmy bajki i zaczęłyśmy więcej chodzić na plac zabaw do innych dzieci i około 2,5 roczku już mówiła pełnymi zdaniami.

Odnośnik do komentarza

~Aleksaaa
Hej, to ja mam parę pytań:
czy dziecko chodzi do żłobka?
czy dużo bawi się z siostrą?
czy dużo ogląda bajek?
czy czytacie jej książeczki?
Dzieci żłobkowe szybciej uczą się mówić. Najwięcej dziecko uczy się przez naśladownictwo, dlatego pytam o siostrę. Do dziecka trzeba dużo mówić i próbować z nim rozmawiać (nawet jeśli odpowiedzi są niewerbalne albo dźwiękowe)
Bajki w tv hamują rozwój mowy. Książki dla dzieci wręcz przeciwnie. Moja córka akceptowała tylko Tuwima i personalizowane bajki od bajkopisarze.pl (cudowne, polecam!), ograniczyliśmy bajki i zaczęłyśmy więcej chodzić na plac zabaw do innych dzieci i około 2,5 roczku już mówiła pełnymi zdaniami.

Moje niespełna 2 letnie dziecko praktycznie nic nie mowi. Tv go nie interesuje, czasem na kilka minut, więc to go nie rozprasza. Uwielbia czytanie książeczek i sam je przynosi. Mowę bierną opanował bo rozumie wszystko. Dodam że chodzi do żłobka, ma starszego brata i siostrę, wciąż ktoś z nim rozmawia.

I nic. Panie mówią w żłobku że cała grupa praktycznie niewiele mówi...

Jego najstarszy brat zaczął mówić w wieku około trzech lat. Jego siostra w wieku okolo 1.5 roku mówiła już prostymi zdaniami. On jest jednym z najlepszych uczniów w szkole, ona uczy się świetnie ale nie aż tak jak brat. Ciekawe jak będzie z najmłodszym.
Na pewno każde dziecko jest inne, inaczej się rozwija, w swoim indywidualnym tempie. Nawet jeśli są rodzeństwem i są podobnie.
Daję jeszcze czas mojemu synkowi. Jest pod opieką logopedy. Ale jeszcze nie jego czas na gadanie. Znam wiele dzieci, które w wieku około dwóch lat nic nie mówią.

o148j44jsuj4r1nc.png

Odnośnik do komentarza

To, że dziecko ma starsze rodzeństwo nie znaczy, że samo będzie szybciej mówić. Często jest odwrotnie, drugie dzieci później mówią, bo rodzeństwo i rodzice rozumieją "kod" i dziecko nie ma motywacji do prawidłowego mówienia ;)
Jeśli nie ma postępów w mowie, to można poczekać do ok. 2,5l. i wtedy odwiedzić logopedę. Dłużej lepiej nie zwlekać. Lepiej usłyszeć, że nie ma powodów do zmartwień niż przyjść za późno.

Odnośnik do komentarza

Dziubala
To, że dziecko ma starsze rodzeństwo nie znaczy, że samo będzie szybciej mówić. Często jest odwrotnie, drugie dzieci później mówią, bo rodzeństwo i rodzice rozumieją "kod" i dziecko nie ma motywacji do prawidłowego mówienia ;)
Jeśli nie ma postępów w mowie, to można poczekać do ok. 2,5l. i wtedy odwiedzić logopedę. Dłużej lepiej nie zwlekać. Lepiej usłyszeć, że nie ma powodów do zmartwień niż przyjść za późno.

Tak, mnie też łatwiej jest pod opieką logopedy :-))

Dzieci są tak różne... Moja córka, drugie z trojki dzieci mówiła wcześnie i to od razu tak normalnie, z główka "r" i bez dziecięcych zdrobnień.
Podobno dziewczynki mówią szybciej.
Jednak znam chłopca, jedynaka, który w wieku 1,5 roku miał spory zasób słów i mówił prostymi zdaniami, teraz w wieku 2 lata i 2 mce gada prawie jak dorosły. Nie chodzi do żłobka, opiekuje się nim babcia.

Nie ma recepty. Tak czy owak nie każdy dwulatek mówi i ja bym jeszcze spokojnie dała dziecku czas.

o148j44jsuj4r1nc.png

Odnośnik do komentarza

Najważniejsze że mówi pojedyncze słowa, ze mówi w ogóle, łączenie w zdania przyjdzie z czasem, jeszcze jest na to czas wiec spokojnie. A z tym starszym rodzeństwem to nie ma reguły. U mnie Kacper sie duzo nauczył od Oli ale dlatego że ona jest starsza 4 lata i jak poszła do przedszkola to w domu bawiła sie że jest panią przedszkolanką a brat był przedszkolakiem :D myślę że to wpłyneło na jego rozwój a do tego wiedział czego sie spodziewać jak juz poszedł do przedszkola, nawet piosenki zna których pani uczy bo to jest to samo przedszkole i te same panie :)

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem dobrze jest się na pewno udać do

psychologa

neurologa

logopedy (możesz dostać skierowanie do poradni logopedycznej od pediatry ale rownież wybrać się prywatnie - często niestety druga opcaj wchodzi jedynie w gre bo kolejki oczekiwania na wizyte są spore).

Zerknij sobie rownież do eduksięgarni https://www.eduksiegarnia.pl/literatura-logopedyczna Znajdziesz na stronie wartościową literaturę logopedyczną. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...