Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Pana!
Chciałabym zasięgnąć wiedzy z dziedziny, nazwijmy to sposobu hodowania bakterii i grzybów w laboratorium. Z tego co wiem, grzyby hoduje się na podłożu Sabourand'a - czy to podłoże jest specyficzne tylko dla hodowli grzyba? Czy grzyby mogą namnażać się na podłożu specyficznym dla bakterii?
Czy pobierając posiew, mam szansę uzyskać z jednej próbki wynik mówiący o obecności grzybów i bakterii?
Pytam, gdyż kolejny raz spotkałam się z przypadkiem, gdy kobiecie z ewidentnymi objawami grzybicy brodawek oraz przewodów mlecznych, nie wdrożono leczenia, gdyż z posiewu nie wyszły grzyby, a tylko bakterie (po dokładnym wywiadzie okazywało się, że posiew wykonany niezgodnie ze sztuką - obecność najdziwniejszych szczepów nie dziwi zatem). Czy grzyby miały szansę wyjść, choć zrobiono posiew na bakterie???
Dodam jeszcze (na marginesie), że dodatkowym utrudnieniem w hodowaniu grzybów z mleka kobiecego - jak donoszą źródła - jest obecność w mleku substancji hamujących namnażanie grzyba w warunkach laboratoryjnych.
Pozdrawiam,
Dorota Szatkowska.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią
Nie wdając się w wywody zasadniczo badanie na mykologię powinno się pobierać już od razu na inne podłoże transportowe niż na bakterie. Nie powinno się hodować grzybów na podłożu bakteriologicznym bo będą to wyniki nie miarodajne. W ogóle ludzi (diagnostów, techników,lekarzy) rozumiejących się na grzybicach i ich diagnostyce jest mało i mało osób ma pokorę wobec swej wiedzy. Osobiście zaproponowałbym barwienie materiału pobranego z brodawki lub przesączu z kanalików mlecznych - polecam artykuł tłumaczenia z języka niemieckiego nr 2'97.
Pozdrawiam
Artur

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...