Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Z racji tego że rodzina nam się powiększyła planujemy zamianę naszego mieszkanka na coś większego gdzie wszyscy będziemy czuć się swobodnie. Niedługo mamy rozmowę z doradcą finansowym ale tak już sobie zaczęłam sama patrzeć co by mieć jakieś pojęcie w ogóle. W jakich bankach macie kredyty, czy jakieś rady porady z własnych doświadczeń, w co się pakować,w co być może nie? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Kto w jakim banku ma kredyt to nie jest miarodajna informacja. Warunki w bankach zmieniaja sie w czasie, dużo też zależy od wysokości kredytu, waszej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego. Najlepiej przejść się do różnych banków, porównać oferty, ponegocjować. Niektóre banki mają też czasem promocyjne oferty skierowane do konkretnych grup zawodowych, np. lekarzy, nauczycieli, służb mundurowych itp. Warto o to zapytać. Z doświadczenia powiem ci, że lepiej samemu negocjować warunki. O pośrednikach finansowych nie mam zbyt dobrego zdania.
Na co zwrócić uwagę to przede wszystkim koszty kredytu. Nie tylko wysokośc oprocentowania, ale też co się na tę wysokość sklada, czyli WIBOR 3-, 6- miesięczny, jaka marża banku? Jak często i z jakich powodów oprocentowanie ulega zmianie? Jaka jest wysokośc prowizji, czy sa obowiązkowe ubezpieczenia (nie chodzi mi o ubezpieczenie mieszkania, bo to wiadomo, ale też czy bank wymaga np. ubezpieczenia na życie, od utraty pracy itp - to mogą byc spore koszty). Jaki będzie koszt kredytu do czasu ustanowienia hipoteki (zazwyczaj jest to dodatkowe ubezpieczenie lub podniesiona marża). Jakie sa koszty uruchomienia kredytu, wyplaty kolejnych transz, wyceny nieruchomości. Jaki jest koszt wcześniejszej spłaty calości lub części kredytu.
Banki też często oferują lepsze warunki kredytowe pod warunkiem, że skorzystacie z innych produktów (np. zakladacie konto, weźmiecie karte kredytową itp). Dopytaj więc jakie są koszty tych produktów nie tylko w momencie brania kredytu, bo wtedy są często "promocje" tylko po zakończeniu "promocji". Dopytaj (a potem przeczytaj w umowie i regulaminach) czy, kiedy i na jakich warunkach z tych dodatkowych produktów możesz zrezygnować.
Poproś tez o wydruki symulacji rat oraz całkowitego kosztu kredytu, przy czym niech doradca zaznaczy dokladnie co sklada się na oprocentowanie (może się zdarzyć, że doradca w banku/pośrednik finansowy da ci ofertę z zaniżonym oprocentowaniem, żeby była bardziej atrakcyjna - jak znasz wysokość marży to orientacyjną wysokośc raty łatwo sama sprawdzisz na pierwszym lepszym kalkulatorze internetowym - oprocentowanie to najczęściej Wibor3m lub 6m plus marża banku, aktualne wysokości poszczególnych wiborów sa powszechnie dostępne na stronie NBP czy portalach finansowych)

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobrze, że chcesz się wcześniej sama zorientować ;) Nie ma lepszej rady niż posprawdzanie dokładnie, dociekliwość, skrupulatność przy takich sprawach. Najlepiej jest wejść sobie tak orientacyjnie i porównać oferty różnych banków, np rankomat ma taką opcję również z kredytami. Tak żeby ewentualnie umówić się gdzieś, nie dać się zrobić w bambuko. A potem już dalej uzgadniać ;)

Odnośnik do komentarza

Mam obecnie kredyt w banku Alior bank. Załatwiał nam kredyt doradca i jeśli mogę polecić to lepiej jest skorzystać właśnie z usług doradcy ponieważ sam kredyt to mega poważna sprawa oraz wiele jest tam formalnosci ( doradca zajmuje się większością....).
Nie wiem czy widziałaś ale jest opcja przeprowadzenia sobie symulacji kredytowej w sieci:
http://www.kredyt-mieszkaniowy.info/kalkulatory/kalkulator-obliczajacy-zdolnosc-kredytowa-symulacja-online/

Odnośnik do komentarza

Ojj ja też znam wielu, którzy "wtopili" w dom i plują sobie w brodę do dzisiaj. Ale i znam sporo osób, które są z tego powodu bardzo zadowolone. Kwestia indywidualnego podejścia myślę. Jedno co, to każdy powinien mieć świadomość, że dom to sporo obowiązków, nie to co w mieszkaniu. Sama nie wyobrażam sobie mieszkania w domu, bo lubię podróżować i jakoś mam większy komfort psychiczny mając mieszkanie i fajnych sąsiadów, którzy czuwają, niż dom, który stoi samopas i nikt nie ma na niego oka. Ale to moje subiektywne zdanie i dlatego szukałam wyłącznie mieszkania. I oczywiście - jak dla mnie - tylko rynek pierwotny. Tu trzeba oczywiście sprawdzić też dewelopera, żeby nie żałować, a najlepiej popytać po znajomych, może ktoś poleci kogoś sprawdzonego. Nam polecono [reklama usunięta] i faktycznie, ofertę mieli bardzo ciekawą, pasowała nam lokalizacja, metraż, więc kupiliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...