Skocz do zawartości
Forum

Pytanie o erytrocyty w moczu..


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie
Myślę że wystarczy 2 krotnie co 2- 3 dni - pobrać mocz ponownie. ale technika pobrania ważna- po podmyciu, że środkowego strumienia- u małych dzieci ciężkie do wykonania. głównie podkleja się woreczki na mocz.

dziecko chorowało tez na zakażenie jelitowe.

myślę że rozsądek- jeśli bez objawow- nakazuje jedynie powtórzenie badan ogólnych i posiew moczu.

Odnośnik do komentarza

Witam prawde powiedziawszy ta odp. Nic nie wniosla..w zaleceniach jest napisane to co Pan doktor napisal ponownie.. Liczylem na cos wiecej.. Np czym to moze byc spowodowane ew. Czy dorazne leczenie jest ok.. Ew. Porady i sugestie..

Ze coreczka chorowala na jelitowke wiem bo mam wypis :-) i jasno jest okreslone ale jak to ma sie do erytrocytow w moczu ?

Odnośnik do komentarza

Obecność krwi w badaniu ogólnym moczu może być wyrazem tzw. Krwinkomoczu, czyli zwiększonej liczby krwinek czerwonych. W przypadku badania ogólnego moczu do pełnej oceny niezbędny jest zatem wynik badania osadu moczu ocenianego pod mikroskopem. Pozwala on na określenie obecności i liczby krwinek czerwonych (erytrocytów), a tym samym na rozpoznanie krwinkomoczu- wymagającego dalszej diagnostyki nefrologicznej

W interpretacji ważne są objawy kliniczne dziecka, które były powodem wykonania takiego badania.

Pamiętać należy, że jednorazowe badanie moczu wykazujące odchylenia od normy trzeba powtórzyć celem oceny trwałości stwierdzanych wcześniej nieprawidłowości.

Najwięcej przyczyn krwiomoczu związana jest z chorobami nerek i układu moczowego, w tym pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny wyściółki (błony śluzowej pęcherza). Objawia się częstym oddawaniem moczu, pieczenie lub palenie podczas oddawania moczu, pilna potrzeba oddania moczu, tępy ból w podbrzuszu, gorączka, ból w dole pleców, mocz ciemny, ze śladami krwi.

Zakażenia układu moczowego – charakterystyczne objawy częstego oddawania moczu, ból podczas mikcji, bolesne parcie na pęcherz, trudności w utrzymaniu moczu, może towarzyszyć gorączka. Zaleca się wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiew.

Kamica nerkowa – nagły początek, ból silny, zwykle kolkowy w okolicy lędźwiowej, ból brzucha, możliwe wystąpienie wymiotów. Zaleca się wykonanie USG lub TK jamy brzusznej bez kontrastu. Tu przyczyna krwiomoczu jest przesuwający się w drogach moczowych kamień, zwykle o bardzo ostrych krawędziach.
No ale tego w usg nie było....

Choroby nerek – przebiegające pod postacią:
ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek,
kłębuszkowe zapalenie nerek typu IgA,
ogniskowe segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych,
błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek.
zwyrodnieniowe zmiany kłębuszków nerkowych,
choroba Bergera.

Torbielowatość nerek – objawia się nadciśnieniem tętniczym, przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej oraz bólem brzucha. Wykonuje się USG lub TK jamy brzusznej bez kontrastu. Też w usg tego nie było....

Stany zapalne spowodowane infekcją bakteryjną czy grzybiczą oraz toksyczne uszkodzenie dróg moczowych mogą równiez wywołać pojawienie się krwi w moczu.

wymienione wyżej to najczęstsze przyczyny.

reasumujac- badania tak jak napisałem należy powtórzyć. ja tylko doradzam - nie widzę pacjenta widzę wynik i opis sytuacji .....raczej proszę o konsultacje u nefrologa on o tak zleci powtórne badania. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...