Skocz do zawartości
Forum

500+ na pierwsze dziecko?


Rekomendowane odpowiedzi

Wrucam linka do informacji o programie program rodzina 500+.
Tam jest napisane:
"Rodzic składający wniosek także na
pierwsze dziecko (ze względu na obowiązujące
w tym wypadku kryterium
dochodowe) będzie musiał dołączyć do
wniosku:
– oświadczenia dokumentujące wysokość
dochodu niepodlegającego opodatkowaniu
podatkiem dochodowym od
osób fizycznych - jeśli członkowie rodziny
osiągają takie dochody,
– oświadczenie o deklarowanych dochodach
osiąganych przez osoby podlegające
przepisom o zryczałtowanym podatku
dochodowym - jeśli członkowie rodziny
osiągają takie dochody,
– dokumenty (w tym o świadczenia) potwierdzające
utratę lub uzyskanie dochodu
w przypadku zmian sytuacji dochodowej."

Najlepiej skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej i dopytaj. Wniosków na razie i tak nie przyjmują, dopiero od 1 kwietnia. Dokumenty dochodowe będą zależały od źródła ich uzyskiwania, ale pewnie pit za 2014 r się przyda

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, że odgrzebuję wątek. Mam pytanie, które nie dotyczy mnie a mojej przyjaciółko, może będziecie w stanie pomóc :)
Otóż przyjaciółka jest w ciąży, ma termin na październik. Chce się starać o 500+, nie wykazując partnera w dochodach. Wynajmują razem mieszkanie, oboje są zameldowani u swoich rodziców. Gdy będą liczyć się razem to przekroczą dochód o 30 zł. Stąd pomysł, że ona złoży sama. Nie mnie to oceniać, ale przejdzie to jeśli dziecko będzie miało nazwisko ojca? Dodam tylko, że planują ślub w przyszłym roku co chyba spotęguje zagmatwanie sytuacji?

https://www.suwaczki.com/tickers/relgh371iwqyu1o3.png

Odnośnik do komentarza

we wniosku spokojnie może wpisać tylko siebie i dziecko, w wielu przypadkach dziecko inaczej ma na nazwisko niż matka i to żadna przeszkoda nie jest, inna sytuacja to to ze poda nieprawdziwe dane i dopóki ktoś życzliwy o tym MOPS nie poinformuje albo któraś z pracownic MOPSu sama nie zauważy tego bo np niedaleko będzie mieszkać to to przejdzie a jeśli sie wyda wszystko będą musieli zwrócic i to chyba wraz z odsetkami a po ślubie musiałaby i tak zgłosic zmianę swojego stanu cywilnego, nazwiska, miejsca zamieszkania, wtedy automatycznie mąż będzie doliczany, obecnie MOPS same mogą pobierać rózne dane o nas do wniosków wiec sami moga sobie sprawdzić ze dana osoba np wyszła za mąż i stan rodziny sie zmienił wiec nie wiem czy jest sens tak mieszać tym bardziej że moga wyniknąc z tego problemy.

Odnośnik do komentarza

A czy to nie jest przypadkiem tak, że musi mieć zasądzone alimenty lub ojciec musi byc pozbawiony praw rodzicielskich by została uznana za samotną matkę. Najlepiej niech dowie się jakie dokumenty musi złożyć.
Jeśli świadczenie pobierze podając fałszywe dane, to będzie musiala zwrócic wszystkie bezprawnie pobrane środki wraz z odsetkami.

Odnośnik do komentarza

Z tego co się orientowała alimenty są owszem potrzebne ale do zasiłki wychowawczego czy jak to się tam zwie :) a do 500+ nie. Mieszkanie wynajmują na tym samym osiedlu gdzie mieszkają jej rodzice, tylko nie wiem jak to w praktyce wygląda czy taka kontrol z mops może być niezapowiedziana i czy w ogóle sprawdzają takie sytuacje. Swoją drogą strasznie głupio, że przekroczą dochód o taką małą kwotę i nie dostaną nic :). Najlepiej jak się zbierze póki że jeszcze jest w miarę na chodzie i pójdzie do mopsu zapyta jak to wygląda :)

https://www.suwaczki.com/tickers/relgh371iwqyu1o3.png

Odnośnik do komentarza

na pewno w mopsie dopytają czemu składa tylko z dzieckiem i jaki jest "stan prawny" ojca wobec dziecko, a skąd ta pewność że przekroczą dochód i to własnie o taką kwotę, dane brane są za 2014 ale obecne zaświadczenie z pracy o dochodzie tez trzeba i to wcale nie jest tak wszystko prosto liczone, ja byłam prawie pewna ze otrzymam świadczenie skoro pobieram od paru lat świadczenie z mopsu fundusz alimentacyjny a tam dochód do 725 zł na osobe a przy 500+ jest 800 zł na osobę, poszłam i okazało się ze ponad 100 zł przekraczam dochód i 500+ nie dostanę, także skąd mają taką pewność?

Odnośnik do komentarza

elis1276, gdyby to było możliwe i zrobiłabyś tak, to byłoby to wyłudzenie, które podlega karze grzywny i więzieniu.
Na szczęście to niemożliwe. 500+ dostaje się z Urzędu Miasta (Urzędu Gminy) na jedno dziecko. Dane dziecka przy pierwszym złożeniu dokumentów będą już w systemie komputerowym, więc nie ma znaczenia ile razy i gdzie potem jeszcze złożysz wniosek, bo zostaną odrzucone/zwrócone, ponieważ dziecko będzie już figurować w komputerze.

Odnośnik do komentarza

Witam mam pytanie dotyczące 500+ na pierwsze dziecko. Jestem w związku małżeńskim, mąż ma zasądzone alimenty na 2 dzieci ze związku nieformalnego i na 5 z 1 związku małżeńskiego. W dniu wczorajszym komornik "usiadł" mu na pensję. Ja obecnie jestem w ciąży termin mam na 24 stycznia. Czy w przyszłym roku mogę starać się o 500+ na nasze wspólne dziecko, podając zasądzoną kwotę alimentów męża, czy też kwotę jaką ściąga komornik. Troszkę wariuję, bo nie wiem jak poradzimy sobie finansowo jak na świat przyjdzie nasze dziecko. Mam jeszcze kredyt wzięty przed małżeństwem, ale tego chyba się nie podaje we wniosku? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...