Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Sayuri

13 miesięczne dziecko- problem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem mamą 13 miesięcznego synka, jestem zaniepokojona tym, że nie pokazuje nic paluszkiem... moze wynika to z faktu, ze ja nigdy nie pokazywałam mu nic palcem? Nie wiem... naśladuje gesty takie jak 'papa', 'kosi kosi', 'taki duży', 'tany tany', daje piątkę, daję cześć, robi "bam", kręci główką na " nie", jednak często muszę pokazać mu ten gest żeby go powtórzył, aczkolwiek zdarza mu się robić gesty bez mojej pomocy. Gdy zastukam- on tez zastuka, wiec naśladownistwo jest ( tak myślę). Synek jest bardzo wesołym dzieckiem, odpowiada uśmiechem na uśmiech, chodzi od 12 miesiąca, kontakt wzrokowy bardzo dobry, gdy śpiewam piosenkę - on patrzy prosto w oczy i uśmiecha się. Czasem chodzi i sam "śpiewa" brzmi to jak "aaaa" i modeluje przy tym głos :) mówi świadomie mama, papa, am ( jedzenie), baba, brum ( samochód). Jest bardzo dobrze rozwinięty ruchowo sam już praktycznie biega, umie się wspiąć na kanapę i prawidłowo z niej zejść ( tyłem, nóżkami do dołu). Nie chcę oglądać książeczek, gdy chcę mu coś w nich pokazać to mi ją wyrywa, gdy pokazuję mu coś w książeczce np pieska, to zabiera mój palec. Bawi się zabawkami zgodnie z przeznaczeniem, samochodem jeździ po podłodze i robi " brum", lubi oglądac bajki- jednak wyeliminowaliśmy je kompletnie z dnia i nie pozwalamy na oglądanie, gdy się uderzy reaguje płaczem, woła mama i od razu biegnie do mnie się "pożalić", lubi być przytulany, noszony na rękach, an rękach kontakt wzrokowy dobry, często patrzy mi w oczy i głaszczę mnie po buzi, wciąż jest karmiony piersią, z jedzeniem też zero problemów, je wszytsko co mu podam, dobrze sobie radzi z gryzieniem, nie lubi obcinania paznokci, ale to chyba większość dzieci... :) Lubi kąpiele, mycie główki, balsamowanie. Bardzo chętnie bawi się w 'akuku' sam inicjuje zabawę chowając sie za ścianą i wyskakując z uśmiechem, lubi zabawe w ganianego i chowanego, bardzo dużo śmieje się w głos, lubi również gilkotki i zabawy w stylu " idzie rak' lub " sroczka kaszkę ważyła" . Cieszy się na nasz widok, gdy partner wraca z pracy i go usłyszy to biegnie się z nim przywitać, nei lubi zostawać sam i czasami reaguje płaczem gdy go zostawiam, gdy coś chcę to zamiast pokazać palcem, to próbuje na początku sam po to sięgnać, a gdy mu sie nie udaje to płacze i patrzy w moją stronę, gdy go coś zaciekawi lub gdy wejdzie na kanapę, to również odwraca się i patrzy na moją reakcje. Rozumie gdy mówie " nie wolno", aczkolwiek nie zawsze się do tego stosuje. Gdy zapytam " gdzie jest piłka", to szuka piłki i gdy ją znajdzie biegnie do niej, wie gdzie jest 'światełko" ( lampa), "pociąg" ( pchacz), rozumie polecenie " chodz do mnie" i " daj" i często się do nich stosuję. Nie zawsze reaguje na imię, szczególnie wtedy gdy zajmię sie zabawą, czasami muszę pare razy go zawołać ( być może dlatego, że często odnosiłam się do niego zdrobniale lub 'synek', 'myszko' itp). Czasami amm również wrazenie ze specjalnie nie reaguje na imię ( taka jakby zabawa) bo gdy go wołam to nie odwróci się, ale widze jak uśmiecha się pod nosem i dopiero po dłuższej chwili patrzy na mnie z uśmiechem. Układa równiez wieze z max. 3 klocków, lubi ja burzyc, wkłada klocki do pudelka i je wyjmuje, otwiera rowniesz szafki i wszystko z nich wyciaga. Nie interesuje go nauka np gdzie jest nos lub kotek, woli zabawy ruchowe. gdy sie złosci to potrafi polozyc sie na ziemi i lekko uderzyc o nia głowa, zaczal tak robic od niedawna.. czy jest sie czym martwic? kazdy mówi ze to zdrowe, wesołe dziecko i na wszystko przyjdzie czas, ale ja czasami mam watpliwosci... pediatra rowniez mówi ze wszystko z nim w porzadku i skupia sie chodzeniu i dlatego wolniej rozwija sie intelektualnie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...