Skocz do zawartości
Forum

Sierpniówki 2016


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mamusie:)

Ja wczoraj wybrałam się z mężem na jednodniowy wypad do Szymbarku i Wieżycy i dzisiaj mam zakwasy na łydkach co bardzo mnie zdziwiło bo wcale aż tak się nie forsowałam. Zauważyłam że ciąża coraz bardziej daje się we znaki, bez względu na to jaka forma była przed, nie chcę nawet myśleć co będzie w lipcu:D
A dzisiaj zaczynamy szkołę rodzenia więc zjada mnie ciekawość.

Basia- ja też jadłam zupełnie normalnie dzień przed badaniem na glukoze, tak naprawdę jedyne co, to podobnie jak Anula starałam się nie jeść po 20, choć i tak wszamałam jakieś owoce. I wyniki dobre:)

Evee - nie przejmuj się wynikiem z palca, zauważyłam że późniejsze wyniki z krwi mogą być zupełnie inne i mieścić się w normie:)

Mamalina - dobrze że u Was już lepiej! a więc zapewne najgorsze już za Wami i teraz tylko z górki:)
Jeśli chodzi o "rozchodzenie sie" po wstaniu z łóżka to na pewno w nocy jak wstaję albo nad ranem do łazienki to jestem jakaś połamana, ale już później chyba jest ok:) może dlatego że zanim wstanę z łóżka to się zawsze poprzeciągam na wszystkie możliwe sposoby:)

Annaliese - nikt nie jest w stanie zrozumieć czegoś, czego sam nie przeżył, także bądź silna i się nie przejmuj:)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-72713.png

Odnośnik do komentarza

Mamalina ja również mam problem ze "startem" z łóżka :) chwilę mi zajmuje zanim zacznę chodzić normalnie.
Wszystkie Twoje dzieci będą już po ospie więc są plusy chorowania:)

Soncia ja pomimo iż biorę dodatkowy magnez to dostałam dziś w nocy skórczy łydek- nie pamiętam kiedy ostatnio mnie tak złapało :(

Jak Wasze pociechy w brzuchach? Czy zauważyliście by zrobiły się bardziej "pobudzone"!? Mam wrażenie że Jasiek spał przez 26tyg i od kilku dni prawie nie śpi. Szaleństwo straszne, pora dnia nie ma znaczenia oczywiście najlepsze zabawy za w nocy między 22-23 i 3-5, nie ma szans bym zasnęła bo przez skórę widać jak tańczy :)

Basia diabetolog powiedział by ostatni posiłek zjeść ok 21, jak badanie planuję na 7 rano. Nic nie pić w trakcie badania i nie chodzić, wtedy wynik jest miarodajny. Smak nie jest zły taka mocno poslodzona woda- jak dla mnie kubeczek wody a w nim z 15lyzeczek cukru.

Jaś 24.07.2016

Odnośnik do komentarza

Anneliese,
Moim zdaniem szwagierka powiedziała to do teściowej, żeby ta sie od niej odczepiła, do końca nie myślac, że takie słowa mogą Cie zranić... Kobietą które nie stracily swoich dzieci ciężko jest wyobrazić sobie jaka jest to ogromna strata dla matki. Nie przejmuj sie takimi tekstami i nie bierz ich do siebie!!

Natalia
ja tez coraz gorzej spie.. wierce sie pol nocy z boku na bok, a potem chodze nieprzytomna:D
co do seksu a co to:P nam podczas ciazy udalo sie az 2 razy bo ciagle komplikacje... wiec ja sie nie wypowiem na ten temat:P

Evee
głowa do gory pierwszy wynik o niczym jeszcze nie swiadczy, ja mialam go idealnie w normie a jednak cukrzyce mam...
Fizka tutaj dobrze napisala... cukrzyca chociaz Cie wstrzymuje od jedzenia slodyczy.
Ja ja traktuje jako ciekawostke jak moj organizm reaguje po niektorych produktach... i niektore przypadki mnie zaskakuja:D
Evee te pomiary z palca sa wiarygodne do 20% w obie strony wiec dlatego z żyły biora bo one sa duzo bardziej dokladniejsze

Bina
ale mieliscie atrakcje!! masakra jacy ludzie sa nieodpowiedzialni...

Mamalina
gratulacje przejścia krzywej. super ze Milan juz praktycznie wygral z choroba:D

Basia83
ja sie nie oszczedzałam... jedynie nie jadlam 8h przed :D

majeczka36
super ze odpoczelas u rodzicow i mialam okazje zajac sie 8 miesiecznym dzieciaczkiem:D

Ja dzisiaj rano bylam na badaniach krwi bo w srode wizyta u mojego doktorka:D tata mnie zawiozl wiec nawet udalo mi sie go namowic zeby sobie badania zrobil bo ponad rok nie byl..

Mnie dzisiaj mega jajnik kluje, ale wydaje mi sie ze Gabi tam sie pcha na niego i kopie...nic wiecej mi sie nie dzieje wiec leze grzecznie i czekam az przestanie:D

dzisiaj ostatni dzien sa robotnicy w mieszkaniu JUPI wkoncu sobie pojda i mozemy ruszyc dalej z urzadzaniem sie:D

milego dnia

http://www.suwaczki.com/tickers/relgpiqvaekund3p.png

Odnośnik do komentarza
Gość katalina8

Jesteśmy po drugich zajęciach w szkole rodzenia i mam mały mętlik :) byłam nastawiona ze do kąpieli i pielęgnacji będę używała kosmetyków Nivea jednak pani ze szkoły mówiła ze lepsze są emolienty pi których nie trzeba już natluszczac dziecka ani balsamowac.
Kuzynka która urodziła miesiąc temu też używa emolientow i przy pierwszym dziecku było tak samo:)
Z innych informacji to to że do smarowania pupy po zmianie pampersa używać Linomagu bądź Bepanthen a sudocrem tylko do odparzen :)
Jedli chodzi o wkładki Poporodowe to nie z firmy Canpol bo nie przepuszczają powietrza

Odnośnik do komentarza

Katalina, niestety Nivea nie nadaje się dla dzieci, choć mają duży wybór ( tak jak pisaliśmy Musela, oilatum itp). Najlepiej też na początku nie używać do wycierania pupy mokrych chusteczek tylko przemywać zwykła wodą- no chyba że awaria spotkała się na spacerze to w takim przypadku nie ma wyjścia. Sudocrem to maść stosowana w trakcie leczenia np odleżyny, oparzenia więc do codziennej pielęgnacji niewolno jej stosować, tylko w razie potrzeby.

Jaś 24.07.2016

Odnośnik do komentarza

No to pech bo ja mam wkładki firmy Canpol :( Jednak u nas nie za bardzo można chodzić w majtkach więc chyba nie będę się tym martwić. Oby!
Co do kremów dla maluszka to muszę sobie to zapamiętać.
Piękna pogoda, wiec też chciałam zrobić pranko ciuszków dla maluszka. Jednak boję się, że mogą się jeszcze przykurzyć. Co wy na to?
Kukurydza trzymaj się dzielnie!

http://www.suwaczki.com/tickers/relg3e5e94eyon4y.png

Odnośnik do komentarza

Katalina
Ja przy pierwszym synku na początku stosowałam normalne kosmetyki dopiero jak ok 6 miesiąca zaczęły się problemy ze skórą to przeszłam na emolienty. Ale jak sytuacja ze skórą się uspokoiła to wróciliśmy do normalnych kosmetyków.
Jeśli chodzi o odparzenia pieluszkowe to u nas tylko bephanten. Sudocrem nam się w ogóle nie sprawdził więc wszystko zależy od dziecka najlepiej kupić małe opakowania i wypróbować. Ja też dostałam dwa pudełka próbek jak syn się urodził ze szpitala a później dokupowaliśmy tylko to co opowiadało małemu :-)
A pupę od razu wycieraliśmy chusteczkami albo z pampersa albo z biedronki fitti. W waciki i wodę nie chciało mi się bawić poza tym jak młody załatwił się po pachy to było mi wygodniej chusteczkami.
Edzia
Pochwal się kuchnia jak zrobisz bo szukam inspiracji na moją a też zastanawiałam się nad meblami z ikei :-)
Ja też mam wrażenie że mój synek teraz w ogóle nie śpi tylko się cały czas rusza ale na szczęście mnie w nocy nie wybudza.

http://s1.suwaczek.com/201305174562.png
http://s7.suwaczek.com/201608031761.png

Odnośnik do komentarza

mmj
Ja dziś zrobiłam pranie dla małego i jak wyschnie to wyprasuje i zawijam w białe lniane prześcieradło i chowam. Poprzednio też tak zrobiłam i było wszystko gotowe i świeże a poradziła mi to położna i tutaj cytat z mojego szpitala : warto jednak zaraz po urodzeniu założyć dziecku ubranka domowe, które mają korzystną dla skóry florę bakteryjną, „przyjazną” dla malucha. Ubranka i pieluszki należy wcześniej wyprać, wyprasować i pozostawić 2 tygodnie przykryte pieluchą (ale nie w folii), aby skolonizowały się z bakteriami domowymi.

http://s1.suwaczek.com/201305174562.png
http://s7.suwaczek.com/201608031761.png

Odnośnik do komentarza

Annelise
Zgadzam się z dziewczynami. Przezylas ogromną stratę i masz prawo odczuwać takie emocje słysząc niektóre komentarze. To zrozumiałe też że nie chciałaś wszystkim dookoła oznajmiac że ponownie będziesz mama. Czasem tak jest ze ludzie nie myślą. My się długo staralismy o maleństwo i jak się udało to tesciowa też potrafiła z czymś wyskoczyć... aż jej mój N powiedział to i owo i jej przeszło. No moze teraz wyskakuje mi innymi rzeczami ale to już inna bajka :)

Ja dzisiaj robiłam ta glukoze wreszcie. Nie była taka zła i czułam się normalnie przez te dwie godziny, zero mdłości itp. :) Wyniki jutro. Odezwę się jeszcze po wizycie bo mam o 19. Juz sie doczekać nie mogę :)

http://www.suwaczki.com/tickers/17u9anliidpwt895.png

Odnośnik do komentarza

Hej dziewczyny :) moja 7-osobowa gromada gości pojechała, więc można w końcu odpocząć i poczytać co się dzieje u Was.

Mamalina, cieszę się, że Milanek ma się lepiej. Będzie jakaś impreza tematyczna dla Lilci?

Za kukurudzę mocno trzymam kciuki i oby jak najdłużej siedzieli w trójpaku.

Natalia, wcześniej również mi brzuch robił się twardy jak kamień codziennie po wiele razy. Ale odkąd biorę nospe, to już zdecydowanie rzadziej. I po seksie to chyba jest normalne i nic strasznego. Chociaż my z M też mamy szlaban bo zawsze coś się u mnie dzieje ;)

Evee, ja bym się nie śpieszyła z wnioskami. Poczekaj na spokojnie wyników i wtedy się zobaczy co i jak. A z historii koleżanki aż się popłakałam.

Wizytującym gratuluję udanych wizyt. U mnie również wszystko dobrze. Maluszek jest już głową do dołu.
Widzę, że wielu z was sprawdzają wymiary dziecka na każdej wizycie. Mój gin będzie mierzył dopiero następnym razem końcem maja.

A jak tam się mają wasze sutki?) U mnie ostatnio są bolące i czasami skóra się przesusza. Znacie jakiś dobry krem?

Odnośnik do komentarza

Nie mam cukrzycy!!! : naczczo 89,2; godzina po podaniu 78,4; 2h po podaniu 91,5 :)

Nie wiem jak na teście paskowym mogło wyjść 99 naczczo?!?!

O matko idę opędźlować loda:)

Sutki, mam lekko suche, widać że trochę schodzi skórka. Smaruję palmersem :)

Jaś 24.07.2016

Odnośnik do komentarza

Ja też jeszcze nie biorę się za pranie ciuszków, bo jak tak myślałam że zostały 3 miesiące to stwierdziłam, że zdążą się zrobić zleżałe. Ale przekonuje mnie sposób jaki opisała Marta_joanna więc może zabiorę się za pranie pod koniec maja, bo w sumie będę spokojniejsza jak już wszystko będzie gotowe:))

Natalia - ja tez mam mega wyrzuty sumienia jak zjem za dużo słodyczy, albo wieczorem jak analizuję co zjadłam:( ale wtedy następnego dnia planuję sobie "detoks" i staram się jeść zdrowo:)

Evee - gratuluję pomyślnych wyników!:)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-72713.png

Odnośnik do komentarza

Natalia93
Nie martw się ja na początku ciąży zywilam się tylko fast foodami bo wszystko inne zwracalam i to tak przez ponad 2 tygodnie. A teraz też mi się zdaza taki dzień. Dziecko powinno dostawać różne rzeczy nie tylko te zdrowe.
Ja dziś robiłam rogaliki i bułeczki drożdżowe z dżemem jagodowy i to co po nich się działo w moim brzuchu:-) Dziewczyny normalni mały dostał takiego zastrzyku energii że brzuch latał na wszystkie strony;-) żałuję tylko że nie nagralam tego.
Eve
Cieszę się że wyniki wszyly dobrze :-) Chociaż tak jak pisala Edzia to jest dobra okazja do sprawdzenia jak dzialaja na nasz organizm niektore produkty. Mi lekarka mówiła że z palca nie jest do końca wiarygodny wyniki dlatego biorą z żyły później.

U mnie jest dodatkowy powód że wzięłam się za pranie ciuszki dla malutkiego. Bo w sobotę rano jedziemy na wesele ok 400km i się boję że coś może być nie tak więc wolę wziąść taki mały zestaw jakbym wylądowała tam gdzieś w szpitalu i przy okazji dla małego też coś sobie zabiorę bo będę wtedy spokojniejsza.

http://s1.suwaczek.com/201305174562.png
http://s7.suwaczek.com/201608031761.png

Odnośnik do komentarza

Melduje że u mojego Szkraba wszystko dobrze :) nie było ważenia ale za to stopka na 4 cm a cała nóżka 13 cm :) za to okazało się że w moim brzuszku mieszka małe akrobata, zgieta wpół stopami dotykał głowy :D Słodziak :) następna wizyta 30 maja.

Antoninka
Ja na sutki polecam MALTAN też mi się czasem przesuszaja a po tej maści jest ok i można ją stosować przy karmieniu :)

Ja jeszcze zwlekaj z praniem bo nie wiem do końca gdzie będę mieszkać i tez mi się wydaje że trochę za wcześnie.

http://www.suwaczki.com/tickers/17u9anliidpwt895.png

Odnośnik do komentarza

Basia teoretycznie u Was jeszcze w ciągu 6 dni ospa może się rozwinąć, ale z tego co pamiętam, to Ty nie miałaś bezpośredniego kontaktu z kuzynem (?) Igi (czyli Ty możesz się zarazić jedynie od córki)? A Iga mogła zarazić się drogą kropelkową? Były np. mokre całusy hehehe? Albo kaszlał, czy kichał kuzyn? Jeśli nic z tych rzeczy, to wydaje mi się, że możecie spać spokojnie:)

Anula no nie da się ukryć, że miałam wygodnie, choć tym razem mnie nie znużyło - siedziałam i rozmawiałam z teściową, choć kocyk przygotowany był:)

Jutro powinny być wyniki mojej krzywej - jestem ciekawa wyniku, choć raczej spokojna. I pytałam w lab jak to jest z tym pobieraniem krwi (ja też miałam na czczo i potem dopiero po 2 h - w każdej ciąży tak było) - otrzymałam odp, że to zależy jak życzy sobie lekarz.

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi w sprawie "startowania" z łóżka:)

majeczka super, że wypoczęłaś:) I teraz masz co robić z ciuszkami - ale taka "praca" to tylko cieszy:)

kukurydza jestem cały czas myślami z Wami! I wspieram duchowo jak tylko mogę! Catya masz jakieś wieści od Naszego trójpaczka?

Któraś z Was pytała o tc, w którym jest kukurydza - jest o jeden dzień za mną, czyli dziś ma 25t1d (jestem prawie pewna).

Soncia czyli wycieczka się udała mam rozumieć;) Ja też od kilku dni czuję spadek formy i czuję się już dość ciężko:/ A tu najtrudniejsze 3 m-ce przed Nami - ale radę damy, bo my sierpniówki silne babki jesteśmy:)

Evee ja też ostatnio męczyłam się ze skurczem łydki, ale ja nie suplementuję magnezu - może musiałabym pomyśleć nad tym?! Ja zdecydowanie mocniej, ale i częściej czuję Gaję, ale aktywność w brzuszkach nie zawsze się przekłada na tą po porodzie. Różnie z tym bywa.

Edzia to życzę miłego urządzania swojego gniazdka:) Tylko się nie przepracowuj! I koniecznie pochwal się efektem końcowym:)

katalina dzięki za info odnośnie podkładów z canpolu. Do codziennego stosowania w celu zapobiegania odparzeniom pupci polecam także linoderm - wychodzi taniej, a oprócz wit. F (jak w linomagu) jest jeszcze alantoina (zielony linoderm), bądź pantenol (czerwony linoderm) i wit. E (ale opakowanie bardziej do używania w domu, linomag wygodniejszy i mniejszy do używania poza domem). Bepanthen też używaliśmy, ale szczerze to różnicy nie widziałam, jedynie w cenie. Podobnie z alantanem.

Fiolka i co, co, co...jak po wizycie???

marta_joanna dobry patent z tym białym prześcieradłem - dziękuję za podzielenie się? A kiedy ta Twoja przyjaciółka rodzi w Tycach?

antoninka oprócz tego, że sutki zmieniły kolor i zrobiły się większe, to innych zmian nie widzę...nie bolą w każdym bądź razie, ani nie są suche. Co do kremu - albo maltan do brodawek, albo jakiś natłuszczający - może ten linomag czy linoderm - na pewno nie zaszkodzi, a powinien fajnie natłuścić.
Co do imprezy tematycznej - tym razem zwykła urodzinowa w sali zabaw, ale w zeszłym roku organizowałam tematyczną na ogrodzie u teściów - były to łączone urodziny Lilci i Namirka - nie dałabym rady wtedy zrobić dwóch imprez na chwilę przed porodem. Przygotowałam konkursy, zabawy, dekoracje, a tematem był CYRK. Kuzynkę przedszkolankę namówiłam na prowadzenie imprezy dla maluchów, a ja mogłam zająć się starszymi gośćmi:)

Miłosz ur. 13.07.2018 r., godz. 2.18, 3220 g, 55 cm
Gaja ur. 11.08.2016 r., godz. 8:20, 3530 g, 54 cm
Milan ur. 16.06.2015 r., godz. 4:35, 4060 g, 58 cm
Namir ur. 07.06.2013 r., godz. 16:35, 3650 g, 57 cm

Odnośnik do komentarza

Tak długo pisałam posta, a tu pojawiły się wieści od Fiolki - super, że synuś akrobata ładnie rośnie:) A czy przypadkiem maltanu nie trzeba zmywać przed karmieniem? Tak mi się wydaje.

Evve gratuluję braku cukrzycy!

Natalia podziwiałam Twój brzuszek na prywatnym - śliczny:) Nie przejmuj się niezbyt zdrowym dniem- ja też tak miewam:) Potem będziemy się wspierać w walce o sylwetkę a maluchowi na pewno nie zaszkodziłaś.

Olcha ale Twój bobas się ułożył - szok normalnie. Ja pomimo swojej 4 ciąży czegoś takiego nie widziałam - owszem było wypinanie z jednej strony, po przekątnej, ale żeby tak to nie:)

Miłosz ur. 13.07.2018 r., godz. 2.18, 3220 g, 55 cm
Gaja ur. 11.08.2016 r., godz. 8:20, 3530 g, 54 cm
Milan ur. 16.06.2015 r., godz. 4:35, 4060 g, 58 cm
Namir ur. 07.06.2013 r., godz. 16:35, 3650 g, 57 cm

Odnośnik do komentarza

Mamalina
Zaintrygowalas mnie tym zmywaniem Maltanu. Sprawdziłam i wychodzi ze na to że nie trzeba :) tylko jeśli masz nadmiar maści to scierasz, jest bardzo dobry do okładow kiedy sutki bardzo są podraznione.
A tak poza tym to dobrze że u Ciebie już to chorubsko odpuscilo i jest lepiej. Miałaś naprawdę ciężkie dni.
Dziękuję za informację o maści ach na oparzenia. W sumie już kupiłam krem na oparzenia z emolium i się teraz zastanawiam czy będzie dobry.

Ostatnio znalazłam w necie stronę z drewnianymi imionami na ścianę . Innymi obrazkami misia mi itp. Zakochałam się :)

http://www.abcliterki.pl/?id=pokaz_produkt&id_prod=97247

http://www.suwaczki.com/tickers/17u9anliidpwt895.png

Odnośnik do komentarza

Hej, dziś już mogłam pospać, a Jasiek już po śniadaniu szaleje:)

Fiolka, też zastanawiałam się nad literkami są drewniane i bawełniane, ale jeszcze nie zdecydowałam czy będę je kupować.

Mamalina, krzywa pewnie ok, tylko ja panikowałam :) różnica między 50g a 75g zalezy od lekarza, ale od jakiegoś czasu polski związek ginekologiczny zaleca badanie 75g bo jest bardziej dokładny i wiarygodny.

Widzę spadek formy fizycznej i psychicznej zawsze miałam "tyłek" jak stal, taki fajny umięśniony. Teraz że względu na spędzanie większości czasu w łóżku-przez szyjkę, jedynie pozwalam sobie na spacery z psem, a to jednak nie daje tekich efektów. Piersi zrobiły się bardziej niesymetryczne- ja to widzę m nie widzi roznicy, sutki są większe niż przed ciąża. Psychicznie, wczoraj miałam rozmowę z m czy uświadomił już sobie że będzie ojcem. Przyznał, że nie dociera to do niego i zaczęłam się zastanawiać czy do mnie już dotarło. Czasami łapię się że robię rzeczy których nie powinnam, a z drugiej strony czuję jak ten karateka wali w brzuch...

Fiolka, gratuluję mistrza gimnastyki akrobatyczne :)

Katalina, jak masz FB to napisz może ktoś ma do sprzedania, oddania trochę ciuszkow. Ciężko zniszczyć ubranka dla niemowląt, więc wszystkie zazwyczaj są w bardzo dobrym stanie.

Jaś 24.07.2016

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry ciężaróweczki :)
Ja już na zwolnieniu. Wczoraj byłam na chwilę w pracy, zawiozłam zwolnienie i porozmawiałam z szefem. A dziś mój M wraca wcześniej z pracy i idziemy kupić farbę do sypialni.
Fajnie tak nigdzie się rano nie spieszyć :)

Cieszę się, że u was dobrze. Maluszki rosną a wasze wyniki w normie.

Miłego dnia ;)

https://www.suwaczki.com/tickers/atdckqi1ni5sg5zb.png
https://www.suwaczki.com/tickers/l22ny2v4a5hyiypu.png

Odnośnik do komentarza

Mamalina
Dobrze pamiętasz tygodnie Kukurydzy:) Bo ode mnie też jest tylko tydzien niżej więc pamiętam:)
Swoja drogą ciekawe co u niej... Ale tak jak pisałaś Sierpniowki są silne i wszystko musi byc dobrze.
Fiolka
Ale super, że twoje zwinne maleństwo rośnie i ma się dobrze:)
Evee
No to możesz wciagac lody na legalu:)
Dziewczyny robią się wam też stany zapalne dziąseł? Bo juz wymiekam jak widzę tą krew na szczoteczce:( A drugie pytanie jak myślicie są jakieś sposoby na zlagodzenia zapalenie tego zęba którego miałam usunąć ale się boję jak widzę zapał dentysty...

Odnośnik do komentarza

Cześć dziewczyny. Dziękuję Wam za wszystkie dobre słowa. Nie zaglądałam tu bo nie miałam w ogóle głowy. Dzis mamy 25+2 i zagrożenie wcześniejszym porodem. Leżymy w szpitalu, w którym ratuje się takie małe wczesniaki, choć ta opcja w ogóle do mnie nie dociera. Jestem przerażona. Jestem juz gotowa praktycznie na wszystko, choć bardzo się boję. Kolejne kilka dni być może da jakąś odpowiedź, czy sytuacja się ustabilizuje. Nie będę się teraz rozpisywać, co się dzieje bo nie ma to teraz żadnego sensu, mam nadzieję, że wszystko się ułoży i będę mogła opisać Wam to na spokojnie. Doktor powiedział do mnie, że trzeba ratować to, co mamy. Proszę mocno o kciuki, dobre mysli i modlitwę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...