Skocz do zawartości
Forum

trudny wyjazd za granicę


Gość maria uk

Rekomendowane odpowiedzi

Pani Doroto,może Pani albo któraś z mam pomoże mi znaleźć odpowiedź jak 3latce wytłumaczyć dlaczego wyjechaliśmy za granicę, dlaczego nie możemy wrócić, dlaczego babcie i ciocie są w Polsce a ona tam.. (Oczywiście wszystko rozchodzi się o pracę i pieniadze). Serce mi się ściska jak widzę że teskni. Staramy sie co trzy miesiace być w Polsce by choć trochę zmniejszyć tą tęsknotę ale zawsze gdy musimy wracać córa zadaje te same pytania. .. dlaczego nie możemy zostać. Staram się tłumaczyć że tam tatuś ma pracę , że jestesmy rodziną i powinnismy być razem bo bardz się kochamy. To ostatnio usłyszałam od niej że woli zostać niż jechać do taty :( mąż uważa że jest jesscze mała i nie rozumie ale kiedyś będzie nam dziekować za lepsze jutro... a ja zastanawiam się czy kiedyś nie powie że przez wyjazd zniszczylismy to co najwazniejeze... więzy rodzinne.. :(

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Rozumiem Pani dylematy. Z jednej strony tęsknota za rodziną, która została w Polsce, a z drugiej strony kwestie finansowe, praca męża za granicą. Trzeba wybierać. Jak rozmawiać na ten temat z córeczką, której również jest ciężko? Nie zapominajmy, że dla niej to również wyzwanie - nowy kraj, nowi rówieśnicy, nowy język, którego nie rozumie, konieczność zaadaptowania się do nowych warunków. To, co nowe, zatrważa, budzi niepokój. Nic dziwnego, że mała tęskni za babcią, rodziną, za tym, co zna i kocha, bo jest to jej bliskie. Co robić? Rozmawiać z nią, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Może wydaje się Pani, że córeczka wielu rzeczy nie rozumie, ale jestem pewna, że wiele argumentów do niej trafia. Niech Pani powtarza jej, że jesteście rodziną, dlatego trzymacie się razem, mimo że czasem jednemu z Was nie jest do końca miło i przyjemnie. Proszę zapewniać córeczkę, że mimo iż wyjeżdżacie, babcia czy dziadzio o niej nie zapomną, że zawsze będą na nią czekać. Proszę też dbać o ten kontakt pośredni, wirtualny, choćby rozmowy przez Skype z rodziną w Polsce. Dodatkowo polecam bajki terapeutyczne do poczytania na dobranoc dziecku, dotyczące rozstania i tęsknoty - jak sobie z nią radzić, co robić? Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...