Skocz do zawartości
Forum

zielona i biala herbata


Rekomendowane odpowiedzi

z ciekawostek:

Właściwości białej herbaty:

* zawiera dużo witaminy C oraz kofeiny, która intensywnie pobudza i orzeźwia. Ma działanie orzeźwiające, ale także, co niezwykle istotne, wspomaga koncentrację. Polecana jest szczególnie na lato dla tych, którzy w upały muszą pracować intelektualnie. Wielu poleca ją także zamiast kawy. Jest o wiele zdrowsza, a również silnie pobudza. Jest również środkiem, który redukuje napięcie i stresy

* posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne (zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach) ze wszystkich znanych herbat, trzy razy większe niż zielona herbata. Dlatego poleca się ją przede wszystkim tym osobom, które mogą być obciążone genetycznie chorobą nowotworową

* zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. Biała herbata zawiera aż 47% polifenoli , to znacznie wiecej niż zielona, która ma ich 20%. Jedna filiżanka białej herbaty zawiera tyle polifenoili, ile 12 szklanek soku pomarańczowego. Dlatego nazywana jest często „eliksirem młodości”.

Właściwości zielonej herbaty:

*Skład chemiczny liści herbaty jest bardzo bogaty i obejmuje związki garbnikowe, alkaloidy: teofina, teobromina, związki purynowe, lecytyna, kumaryny, witaminy B1, B2, B5, K, PP, olejek lotny i bardzo liczne związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod oraz barwniki: chlorofil, ksantofil, karoten, tealawinę i tearubiginę

*Zielona herbata zawiera olejki eteryczne, aminokwasy, witaminy: C, E, K, a także sole mineralne

*Chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi

*Działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym

*Łagodzi w znaczny sposób dolegliwości związane z reumatyzmem i chroni organizm przed jego wystąpieniem, działa pobudzająco i odprężająco

*Dzięki zawartości katechiny obniża poziom cholesterolu całkowitego, wpływając jednocześnie na wzrost cholesterolu HDL, hamuje proces arteriosklerozy naczyń wieńcowych i mózgowych

*Hamuje predyspozycje do koagulacji (zlepiania) płytek krwi, chroni przed zawałem i udarem mózgu, jej przeciwkrzepliwą skuteczność przypisuje się epigallocatechinie

*Dzięki taninom charakteryzującym się działaniem przeciw bakteryjnym, zielona herbata jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym (grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej lub dziąseł)

*Zielona herbata jest najbogatszym źródłem fluoru spośród wszystkich pokarmów, wzmacnia zęby i kości, chroni przed próchnicą

*Dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie, neutralizuje nadkwaśność gastryczną, wspomaga odchudzanie

*Posiada właściwości przeciwutleniające, likwiduje wolne rodniki - spowalnia proces starzenia

*Aktywne związki m.in: katechiny i taniny wykazują działanie antyrakowe i antymutagenne.

Wszystko co nie jest w nadmiarze, nie jest szkodliwe, więc myslę, że po filiżance dziennie nic sie nie stanie ani Tobie ani dziecku :Śmiech:

Odnośnik do komentarza

Karmię trzeciego Smoka, tym razem już ponad rok i nie wyobrażam sobie tak długiego czasu bez herbaty. Picie herbaty jest moim największym nałogiem, tyle, że pijam duuuużo słabego naparu. A soki mogą mieć więcej szkodliwych dla dziecka substancji niż herbata. Zioła tym bardziej mogą być niebezpieczne. Pozostaje woda, którą polecam, byle była nisko zmineralizowana.

Odnośnik do komentarza

Z tego co wiem zielona herbata jest nie wskazana przy karmieniu w odróżnieniu od czarnej, którą przecież nawet w szpitalu podają oczywiście w postaci słoneczka a nie smoły.
Ja z kolei uwielbiam kawę a nie piję już od 2 lat i myślę że do wszystkiego można się przyzwyczaić.
Przy karmieniu polecam wodę najlepiej przeznaczoną dla małych dzieci oraz zioła wspomagające laktację czyli z koprem włoskim, melisą i anyżem ("fito mix IV" dostępny w każdej aptece) jak również herbatkę i kawkę bocianek, poza tym soki przecierowe owocowo-warzywne, najlepiej własnej produkcji - osobiście uwielbiam jabłkowo-burakowy

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Ja tam karmie piersia i pije i biała, i czarną i zielona herbate.... co prawda ostatnio piłam tylko białą ale od paru dni pije zieloną.

Kiedys popijałam jeszcze herbatki na laktacje a teraz tylko stoja w szafce i sie kurzą.

pozatym pije wszystko co chce a filipowi i tak nic nie jest... oczywiście wszystko z umiarem.... łącznie z kawką ze śmietanką na sniadanko

Odnośnik do komentarza

Wszystko w nadmiarze szkodzi jednak są napoje które wspomagają laktację. Nie chodzi o to czy kawa wypita szkodzi dziecku ale o to czy od płynu przybędzie mleka. Czytałam że np. mięta hamuje laktację. Myślę że sięgając po łyk miętówki warto o tym pamiętać, to samo dotyczy zielonej herbaty oraz innych używek.

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...