Skocz do zawartości
Forum

Nowe przepisy żywieniowe w szkołach


NATKA08

Rekomendowane odpowiedzi

Ze stołówek, sklepików, bufetów i automatów wycofane zostały produkty z dużą zawartością składników szkodliwych dla rozwoju dziec, takich jak cukier, tłuszcze czy sól. Ja jestem jak najbardziej za tym by w szkołach dzieci nie kupowały chipsów czy coli, a wy?
Jak jest u was w szkołach? czy potrawy na stołówce są solone? u nas póki co trochę tak inaczej nikt by tego nie jadł. W sąsiedniej szkole obiady są nie przyprawiane a uczniowie noszą w kieszeniach sól i pieprz i solą sobie do woli wydaje mi się że to jeszcze gorsze niż przyprawiane w momencie gotowania

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem trochę przesadzili ..jasne chipsy i te sprawy ok (chociaż obok naszej szkoły jest taki mały sklepik - więc dzieci tam się zaopatrują najczęściej przed szkołą z tego co widziałam albo po)
Co do stołówki mam obiekcje .. nie słodzona herbata - przecież większość ludzi słodzi przynajmniej tych z mojego otoczenia. Co do smaku samych obiadów na razie córa nie narzeka ale w sumie jej to mam wrażenie bez różnicy co do doprawienia byle by nie było pikantne lub przesolone (bo to już zauważy)

Odnośnik do komentarza

dziewczyny ale mi się wydaje że zdrowe żywienie nie koniecznie idzie w parze z zakazem spożywania w szkole cukru i soli jak dla mnie to abstrakcja bo dzieci i tak kupią sobie co będą chciały poza szkołą a do szkoły przemycają sól w kieszeniach:D ja cieszę się ze zmiany asortymentu w sklepiku szkolnym jak dla mnie wyszło to na + bo rzeczywiście dzieci kupuję chętnie owoce, chrupki kukurydziane, tosty z pełnoziarnistego pieczywa, ogórki kiszone itp. ale obiady bez przypraw to już przesada chociaż u nas trochę przyprawiają

Odnośnik do komentarza

Ulla
a czy któraś z was mam dostęp do tego co sprzedają w sklepikach szkolnych?

tak ja czasem zaglądam do sklepiku w naszej szkole i w asortymencie jest min:
woda i soki
jogurty, serki, kefiry
tosty z pełnoziarnistego chleba
kanapki z wędlina serem i świeżymi warzywami
szaszłyki z winogron i inne owoce sprzedawane na sztuki
chipsy z suszonych jabłek, pomidorów i marchewek
suszone owoce
pestki słonecznika i dyni
ciasteczka z nasionami, ciasteczka belvita
chrupki kukurydziane
i wiele innych produktów, nie ma coli i chipsów a to najważniejsze a oprócz tego są zeszyty długopisy, ołówki itp.

Odnośnik do komentarza

moje starsze dziecko obecnie nie je obiadów w szkole bo są niesolone - absurd jak dla mnie z tym zakazem używania soli. Sorry ale nawet roczne dzieci już mogą mieć solone potrawy. Część uczniów nosi własne solniczki!
Poza tym rzeczywistość nie lubi próżni i pojawili się uczniowie, którzy handlują batonikami. Kolejny absurd.

Odnośnik do komentarza

Ostatnio Ktoś Z Góry wypowiadał się w TV na temat solenia i wychodzi na to, że nie wszędzie jest z tym problem, tylko w kilku szkołach kucharki chyba nie doczytały przepisów w kwestii solenia ;). Okazuje się, że solić można, ale tylko na etapie przyrządzania potrawy, czyli np. w trakcie gotowania. Natomiast nie można używać soli na gotowej potrawie, czyli gdy bierzemy danie do stołu, to tam nie można sobie dosolić solą z solniczki ;)

Co do słodyczy w sklepiku szkolnym, to u nas w szkole sklepiku od chyba roku już nie ma, ale była pani z wózkiem z precelkami, która zawsze była obstawiona masą słodyczy. Teraz tej pani nie widzę, więc chyba samych precelków nie opłaca się jej sprzedawać.

Jeśli o mnie chodzi, to ja się cieszę z wycofania słodkości ze sklepików. Uważam to za dobry krok w kierunku walki z nadwagą/otyłością u dzieci. Nie wiem czy słyszałyście, ale ponoć Polska jest na pierwszym miejscu w UE pod względem ilości nadwagi u 11 latków i na pierwszym miejscu wśród ilości dzieci, które w UE najszybciej tyją. Szkoda, że tak się dzieje :(. Wiadomo, że problem nie rozwiąże się tylko brakiem słodyczy w sklepach, bo przykład zdrowego/ prawidłowego odżywiania idzie z domu. Ważny nie jest sam zakaz jedzenia słodyczy, ale po prostu umiar i nie tylko w słodyczach, ale w przekąskach typu chipsy czy jedzenia typu fast food.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...