Skocz do zawartości
Forum

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę zwróćcie uwagę na tą roślinę
Tekst linka lubi rosnąć również w mieście.
Barszcz Sosnowskiego (Heracléum sosnówskyi Manden.) – gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Odkryty w 1944[3], nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego (1886-1953) i opisany w 1970[4] przez gruzińską i radziecką botaniczkę Idę Panowną Mandenową (1909-1995). Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Blisko spokrewniony z równie kłopotliwym gatunkiem inwazyjnym, jakim jest barszcz Mantegazziego.

monthly_2015_07/uwaga-na-barszcz-sosnowskiego_32122.jpg

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Myślałam że u mnie w mieście chwast ten nie występuje, a dziś przeczytałam ostrzeżenie że rośnie w naszym mieście, w dodatku pojawił się nawet na niektórych osiedlach. Na razie moje dzieci malutkie, nie pozwalam im na chodzenie w jakieś chaszcze, choćby ze względu na kleszcze, a teraz gdy wiem że ta roślina występuje w moim mieście tym bardziej będę zwracać uwagę na to gdzie biegają w czasie spacerów.

Odnośnik do komentarza

Również słyszałam o tej roślinie, ale dopiero w tym roku. Wcześniej nie wiedziałam, że w ogóle istnieje. Co do testowania jak parzy to odradzam - widziałam zdjęcia osób poparzonych nią i są to duże bąble jak po parzeniu, zresztą nawet na wikipedii piszą że jest to porównywalne do poparzeń bodajże drugiego stopnia. Z tego co słyszałam to nie pomaga wyrwanie jej, bo i tak odrośnie, najlepiej zawiadomić straż miejską aby ją usunęli za pomocą specjalnych środków.

Mama-AsiaLM - blog parentingowy. Znajdziecie tutaj opisy/recenzje książek, gier i zabawek dla dzieci. Czasami trafia się jakaś recenzja książki dla mamy, oraz twórczość mamy i córki - czyli propozycje zabaw, oraz różności tworzone z filcu rękami mamy. :)

Odnośnik do komentarza

ja pierwszy raz usłyszałam chyba w tamtym roku o tej roślinie.. u nas na szczęście jej nie widziałam ale córce pokazałam na zdjęciach i powiedziałam, że jakby zobaczyła taką to ma omijać szerokim łukiem.
Ponoć najbardziej parzy czy jakoś tak jak jest słońce bo wtedy jakaś reakcja zachodzi czy jakoś tak ..już nie pamiętam jak to opisywali.

Odnośnik do komentarza

A ja o barszczu Sosnowskiego usłyszałam po raz pierwszy z jakieś 10-15 lat temu w telewizji. Było o niej wtedy głośno bo zmarło jakieś dziecko poparzone tą rośliną. Wyobraźcie sobie że spotkałam się z tą rośliną "oko w oko" w ubiegły weekend. Byliśmy z rodziną w górach, w Wiśle. Pluskaliśmy się w wodzie gdy nagle moją uwagę przykuły wielgaśne chwasty rosnące na brzegu. Przypominały nam one barszcz Sosnowskiego, ale dla pewności sprawdziliśmy jeszcze w internecie w telefonie czy rzeczywiście to ta roślina i okazało się że tak. Czym prędzej przenieśliśmy koc w inne miejsce, bo ponoś w upalny dzień nawet opary tej rośliny potrafią być groźne, no i nie chcieliśmy by dzieci choć przypadkiem dotknęły tej rośliny. Potem spacerując zauważyliśmy że rośnie jej pełno nad brzegiem rzeki. Co gorsza wszędzie pełno turystów, mam nadzieję że nikomu nie przeszło do głowy jej dotykać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...