Skocz do zawartości
Forum

Marcóweczki 2016


Rekomendowane odpowiedzi

~Anna13
Witam czy wasze dzieci maja pieprzyki? Dzis chyba mojej malej wyskoczyl wielkosci szpilki

Cześć

Nikola ma na pod palcem dużym na stopie i na brzuszku ;)

Madika no tak Jasiek ostatni :)

Renia zdrówka, nie ma nic gorszego niż chorzy rodzice, gdy dzieci jeszcze małe....a powiedz mi mieliście jakąś wysypke w tej chorobie?
Nie wiem co się dzieje, ale nawet z dziećmi ma się mniej na dwór wychodzić, panuje wysypka i potrafi ciało opuchnąć, nawet grono lekarzy w naszym rejonie jest bezradnych co to i od czego.....
Madika śniło mi się, że chwaliłaś się kuchnią ;)

http://s6.suwaczek.com/201011135561.png
http://s6.suwaczek.com/201603311580.png

Odnośnik do komentarza

Renia74
Misia
Kciuki zaciśnięte :)
Wiosna to chyba od jutra, ale słońce dzisiaj grzeje jak szalone.
Madika
Jak działa to już wyczytałam, chodziło mi o to czy któraś osobiście stosowała i jakie efekty były. To dawaj przepis na ten chlebek.

Renia musze sie dokopac do zeszytu z przepisami:D
Ale on opieral sie na (z glowy mowie) 400g maki gryczanej, 100g maki zytniej, 10g drozdzy, lyzce soli i 600ml wody. Do tego ja dawalam 100g slonecznika i 100g siemienia. Mozna tez dawac platki owsiane i pestki dyni po 100g.
Do miksera (ja robilam w Kitchen Aid wiec jak masz podobny to Ci sie ulatwi sprawa).

Najpierw maka, drozdze, sol i woda do misy i to wymieszac a potem dodac ziarenka wszystkie i wymieszac. Woda powinna byc jak na mleko 37 stopni- zeby byla ciepla ale zeby drozdze sie nie ugotowaly:D

Potem to wszystko dajesz do foremki keksowki (ja dawalam na papier bo najwygodniej) i odstawisz na ok 15-30 min- tak zeby wyroslo.

Piecyk ustawiasz na 185 stopni i jak wyrosnie chlebek to wstawisz na ok 50 min. I tyle roboty przy tym:D

Moze wyglada strasznie na pierwszy rzut oka ale jest banalne i czasu nie zajmuje bo sie samo robi:D

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza

KasiaMamusia
~Anna13
Witam czy wasze dzieci maja pieprzyki? Dzis chyba mojej malej wyskoczyl wielkosci szpilki

Cześć

Nikola ma na pod palcem dużym na stopie i na brzuszku ;)

Madika no tak Jasiek ostatni :)

Renia zdrówka, nie ma nic gorszego niż chorzy rodzice, gdy dzieci jeszcze małe....a powiedz mi mieliście jakąś wysypke w tej chorobie?
Nie wiem co się dzieje, ale nawet z dziećmi ma się mniej na dwór wychodzić, panuje wysypka i potrafi ciało opuchnąć, nawet grono lekarzy w naszym rejonie jest bezradnych co to i od czego.....
Madika śniło mi się, że chwaliłaś się kuchnią ;)

Jak juz bede miala zrobiona to sie pochwale:D hehehe Ale na razie to nie ma jeszcze do konca czym:D tymbardziej ze uszkodzili mi moja czarna sciane w kuchni:( I musze zagipsowac ubytek i pewnie cala sciane pomalowac jeszcze raz:(

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza
Gość misiakowata

nie wiem skąd mi sie wzięło,że wczoraj ta "wiosna"się zaczeła..a to dziś..
ech głupi dzien w tej pracy..niby nic..ale nie moglam sie skupic,bolala mnie głowa i machłam sie na 20 zł..to sie ktoś ucieszył wrr..
jeszcze dwa dni do urlopiku :)
Mati jutro do żłobka..musze po 6 wstać i go zawieżć..jak wróce ide spać..akurat P po nocce,to chrapniemy razem :)
dopiero mam na 15 to fajnie tak..jak kiedyś:)Obiad mam z dziś,karkówę w sosie to luuuuuz :)

Widzę ,że my w trzy..i dorywczo w w okolo 5 piszemy..
na grupie fb prawie wszystkie w ciązy hehe
Powoli juz nie ma tematów dwulatkowych :D

Madika,jedna z moich kierowniczek kupuje mieszkanie na moim osiedlu..dogadala sie z deweloperem,ze jej dwa w jedno polacza..za dwa lata odbiera.
Jest taka promocja,ze jak kogos sie poleci i ten ktos kupi to oboje dostajemy bon na 1500-2000 zł do sklepu Matalic..wanny itp sanitarka taka..
ja jej jak szukala mieszkania wspomnialam o moim osiedlu..ona niby wiedziala..no ale sie rozgladala.i teraz jak kupila,to krece ja zebysmy razem dostaly bon..to ta..ze ona i tak dostanie z racji dwoch mieszkan..a nie chce ze mną dil zawfrzec..noz kurde..co jej szkodzi..
a lubiłam ją echh..
tak to by mi to pomoglo troche ech.

Odnośnik do komentarza

~misiakowata
nie wiem skąd mi sie wzięło,że wczoraj ta "wiosna"się zaczeła..a to dziś..
ech głupi dzien w tej pracy..niby nic..ale nie moglam sie skupic,bolala mnie głowa i machłam sie na 20 zł..to sie ktoś ucieszył wrr..
jeszcze dwa dni do urlopiku :)
Mati jutro do żłobka..musze po 6 wstać i go zawieżć..jak wróce ide spać..akurat P po nocce,to chrapniemy razem :)
dopiero mam na 15 to fajnie tak..jak kiedyś:)Obiad mam z dziś,karkówę w sosie to luuuuuz :)

Widzę ,że my w trzy..i dorywczo w w okolo 5 piszemy..
na grupie fb prawie wszystkie w ciązy hehe
Powoli juz nie ma tematów dwulatkowych :D

Madika,jedna z moich kierowniczek kupuje mieszkanie na moim osiedlu..dogadala sie z deweloperem,ze jej dwa w jedno polacza..za dwa lata odbiera.
Jest taka promocja,ze jak kogos sie poleci i ten ktos kupi to oboje dostajemy bon na 1500-2000 zł do sklepu Matalic..wanny itp sanitarka taka..
ja jej jak szukala mieszkania wspomnialam o moim osiedlu..ona niby wiedziala..no ale sie rozgladala.i teraz jak kupila,to krece ja zebysmy razem dostaly bon..to ta..ze ona i tak dostanie z racji dwoch mieszkan..a nie chce ze mną dil zawfrzec..noz kurde..co jej szkodzi..
a lubiłam ją echh..
tak to by mi to pomoglo troche ech.

Kurde co za glupia baba... co jej szkodzi powiedziec.... Nie rozumiem takich ludzi:(

Ni ale nikogo nie zmusimy zeby zachowywal sie jak czlowiek a nie jak prapet :D

Trzymam kciuki zeby Mati teraz juz pochodzil do zlobka do czerwca z przerwa na swieta :D hehehe

To na fb tyle dziewczyn w ciazy? No co Ty? To mowisz ze tematy marcowkowe zanikaja?:D

Ja powiem Wam na poczatku weszlam na sierpniowki 2018... Ale tam nie ma klimatu i dziewczyny jakies takie... no w kazdym razie dlugo miejsca tam nie zagrzalan:D Toooo nie sa klimaty Marcowkowe ktore pamietam z ciazy z Wami :D

A z takich ciekawostek... Czy ktoras z Was w ciazy miala takie szczypania... kurcze ja mam wrazenie jakby macica mnie szczypala... noooo takie uczucie jak miesnie by sie moze rozciagalo i one wtedy szczypia:D Nie wiem jak to wyjasnic dokladniej:D

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza
Gość strrunka

Madika
~misiakowata
nie wiem skąd mi sie wzięło,że wczoraj ta "wiosna"się zaczeła..a to dziś..
ech głupi dzien w tej pracy..niby nic..ale nie moglam sie skupic,bolala mnie głowa i machłam sie na 20 zł..to sie ktoś ucieszył wrr..
jeszcze dwa dni do urlopiku :)
Mati jutro do żłobka..musze po 6 wstać i go zawieżć..jak wróce ide spać..akurat P po nocce,to chrapniemy razem :)
dopiero mam na 15 to fajnie tak..jak kiedyś:)Obiad mam z dziś,karkówę w sosie to luuuuuz :)

Widzę ,że my w trzy..i dorywczo w w okolo 5 piszemy..
na grupie fb prawie wszystkie w ciązy hehe
Powoli juz nie ma tematów dwulatkowych :D

Madika,jedna z moich kierowniczek kupuje mieszkanie na moim osiedlu..dogadala sie z deweloperem,ze jej dwa w jedno polacza..za dwa lata odbiera.
Jest taka promocja,ze jak kogos sie poleci i ten ktos kupi to oboje dostajemy bon na 1500-2000 zł do sklepu Matalic..wanny itp sanitarka taka..
ja jej jak szukala mieszkania wspomnialam o moim osiedlu..ona niby wiedziala..no ale sie rozgladala.i teraz jak kupila,to krece ja zebysmy razem dostaly bon..to ta..ze ona i tak dostanie z racji dwoch mieszkan..a nie chce ze mną dil zawfrzec..noz kurde..co jej szkodzi..
a lubiłam ją echh..
tak to by mi to pomoglo troche ech.

Kurde co za glupia baba... co jej szkodzi powiedziec.... Nie rozumiem takich ludzi:(

Ni ale nikogo nie zmusimy zeby zachowywal sie jak czlowiek a nie jak prapet :D

Trzymam kciuki zeby Mati teraz juz pochodzil do zlobka do czerwca z przerwa na swieta :D hehehe

To na fb tyle dziewczyn w ciazy? No co Ty? To mowisz ze tematy marcowkowe zanikaja?:D

Ja powiem Wam na poczatku weszlam na sierpniowki 2018... Ale tam nie ma klimatu i dziewczyny jakies takie... no w kazdym razie dlugo miejsca tam nie zagrzalan:D Toooo nie sa klimaty Marcowkowe ktore pamietam z ciazy z Wami :D

A z takich ciekawostek... Czy ktoras z Was w ciazy miala takie szczypania... kurcze ja mam wrazenie jakby macica mnie szczypala... noooo takie uczucie jak miesnie by sie moze rozciagalo i one wtedy szczypia:D Nie wiem jak to wyjasnic dokladniej:D

Biedna mama. Dzidziuś zarty sobie stroi i mamę szczypie w środku :D

Odnośnik do komentarza

misiakowata, dobrze napisałaś, wiosna przyszła 20.03 po 17 jakoś (astronomiczna), a kalendarzowa 21.03 :), ciekawe kiedy przyjdzie ta faktyczna :D którą da się odczuć na własnej skórze :D

U nas po staremu, Tosia chora, albo zdrowa (a ja z nią, łapie wszytko jak młody żłobkowicz) ;) katar ma wciąż, aczkolwiek udało mi się ją zaszczepić na ospe (pierwsza dawka).

I wszystkiego najlepszego dla kolejnym marcowych dzieciątek :)

Odnośnik do komentarza

Misia
Mówisz że na fb taka plaga ciąż ?:))) To aż strach tam zaglądać, co ? hehe. To szkoda że mało już tematów dwulatkowych, tutaj mam nadzieję że jeszcze popiszemy przynajmniej do podstawówki.
To twoja kierowniczka to świnia, co jej zależy powiedzieć, żebyś też dostała ten talon... ludzie są dziwni...

Odnośnik do komentarza

~strrunka
Madika, kiedy masz badania polowkowe?
Też obstawiam... chłopca ;)

Strunka Ty obstawiasz chlopca, Misiakowata od poczatku mowi ze bedzie chlopak:D Moja kolezanka jest od poczatku przekonana ze na USG zobaczymy fiutka:D

A ciekawe co bedzie :D Mam nadzieje ze 28 zobaczymy:D Powiem Wam ze nie moge sie doczekac z ludzkiej ciekawosci :D hehehe Ale najwazniejsze zeby zdrowe bylo :D

Ale swoja droga to ciekawa sprawa:D Temat szczypania poruszylam i od razu Strunka sie odezwala :D heheheh

Aaaaaaaaa dziewczyny!!!!! Dzis sie przeprowadzamy!!!!!!! Dziwnie mi jakos.... i Mezulkowi tez.... Tyle wspomnien tyle wszystkiego:D Tak bym chciala zeby w naszym domu bylo nam tak dobrze jak tutaj :D zeby bylo to szczesliwe miejsce dla nas:D

I jak to sie nasi znajomi smieja:” Nie no... wyprowadzka od rodzicow w wieku 30 lat... Nie no szacun :D heheh”

I wiecie co mi moi rodzice powiedzieli... ze oni pierwszy raz w zyciu beda mieszkac sami...:D Najpierw z rodzicami kazde mieszkalo, potem z mojej mamy rodzicami a potem juz z nami (ze mna i bratem). A 7 lat temu Mezulek sie wprowadzil... Maja teraz po 60 lat i zobacza jak to jest byc tylko we 2:D

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza

Peonia
Madika
Mnie tak szczypało, strasznie mnie to irytowało. To było z najmłodszym, podczas cc wyszło że były żylaki na macicy, może o to chodziło?

Anna13
Moje wszystkie dzieci urodzone bez kropek, po 1,5 roku każdemu coś wylazlo. A ja to już na max zakropkowana, a też urodzona bez kropeczek :-))

Ooo to widac ze nie tylko ja taka popieprzona :D heheheh

No ja sie zastanawiam czy mnie rana po cc nie szczypie przez rozciaganie... Bo to tak w dole brzucha przy bliznie jakos... Ale masz racje ze jest to mega wkurzajace :D Pocieszylas mnie troche :D Ale jak pojde to powiem o tym lekarzowi bo mam jednak dziure w macicy i nie ma co ukrywac ze teraz sie powieksza:D Wkoncu dzidzius rosnie i potrzebuje coraz wiecej miejsca :D

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza

~kalae
misiakowata, dobrze napisałaś, wiosna przyszła 20.03 po 17 jakoś (astronomiczna), a kalendarzowa 21.03 :), ciekawe kiedy przyjdzie ta faktyczna :D którą da się odczuć na własnej skórze :D

U nas po staremu, Tosia chora, albo zdrowa (a ja z nią, łapie wszytko jak młody żłobkowicz) ;) katar ma wciąż, aczkolwiek udało mi się ją zaszczepić na ospe (pierwsza dawka).

I wszystkiego najlepszego dla kolejnym marcowych dzieciątek :)

Kalae a moze ty ta ksiegowosc czy kadry (bo nie pamietam teraz dokladnie) to moze w zlobku prowadzisz :D hehehe

A wymaz robilas Tosi z noska? Pamietam ze moja kolezanka tez miala permanentny katar i wkoncu sie okazalo ze miala jakies bakterie. Jak je wykryli i dali jej jakies specyfiki to sie skonczylo.

Pisz czesciej!!! Bo ja tesknie za Toba i Tosia i Teoimi wnikliwymi przemysleniami i przeszukiwaniem internetu :D

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpruay3zb7i47bu.png

https://www.suwaczki.com/tickers/mhsv82c37ktobruc.png

Odnośnik do komentarza

Witam dziewczyny (ja grudnówka) choć teraz mało udzielam się ;-)

Renia74
Dzieci, które uczęszczają do żłobka czy też przedszkola to szczepionka przeciw ospie jest za darmo - obowiązuje dziecko do 3 lat i musisz mieć papier z przedszkola ( żłobka) i pokazać lekarce.

Ja teraz szczepiłam Milenę i pielęgniarka powiedziała mi, że przyszło pismo z sanepidu, dzieci do 5 lat mają darmową szczepionkę na pneumokoki ( te które nie były szczepione) trzeba zgłosić się do przychodni do max 30 kwietnia - jest to szczepionka 10 - składnikowa - to akcja chyba ogólnopolska bo wiem, że w Gliwicach też tak jest

http://fajnamama.pl/suwaczki/6mr4ztx.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Renia 74
Szczepienie pneumokokami obejmuje dzieci do 5 roku życia, te które nie były szczepione, bez względu na to czy chodzą do przedszkola czy nie. Tyle, że trzeba zgłosić się do pediatry i to jak najszybciej (wydaje mi się, że trzeba było to zrobić do 20. 03 br, ale mogę się z tą datą mylić, bo plącze mi się jeszcze 30 kwiecień, starość nie radość i skleroza wali w dekiel)

Odnośnik do komentarza

Bamcia miło Cię"widzieć":-)) bardzo dawno Cię nie było. Co u Twoich skarbów? A jak Ty dajesz radę na tym 24/7 etacie?

Madika
Po Twoim wpisie zajrzałam na te sierpniówki. Słabo się kręci bo na starcie fb zabrał sporą grupę, może Was tam mało? To i szyte mało. Marcówek nie przebije żaden inny wątek :-))
Ale chyba koleżanki ok, po prostu grupa mało zgrana jeszcze i aktywność niewielka.
U nas na grudniówkach też cichnie, za mało dziewczyn się udziela. A inne z 2015 to już praktycznie padły.

Renia
My mieliśmy to darmowe szczepienie na ospę, musiałam mieć zaświadczenie że mały do żłobka chodzi. Chyba tylko dla żłobkowych maluchów było darmowe, ale sprawdź bo w sumie nie wiem, bo i nie pytałam czy przedszkolaki też mogą. Za czasów starszaków były tylko płatne, ale i tak zaszczepiłam bo nie chciałam ospy w domu. Wciąż się ona przewalała po żłobkach i przedszkolach ale moje po tej szczepionce nie zachorowały.

Jak ja mam już dość zimy... Taka "wiosna" że niech to gęś kopnie...

o148j44jsuj4r1nc.png

Odnośnik do komentarza
Gość Lili jka

Klubowe dzieci też mają darmową szczepionkę p/ospie. Ania taką dostała. No bo, nie wiem czy pisałam, ale Ania chodzi do klubu malucha. Hmm tzn 1,5 tygodnia siedzi już w domu, bo zaliczyła swoją pierwszą chorobę :/

Odnośnik do komentarza

Peonia, Renia 74 i inne, które mnie kojarzą z grudniuweczek Witajcie!
Podczytuję Was dosyć często, ale najczęściej jestem ździebko padnięta i nie chce mi się nawet pisać. Mąż się śmieje że ja Was czytam, żeby nie zapomnieć jak wypowiadają się osoby dorosłe. Jak dotąd to najtrudniejsza grupa. 5 razy w tygodniu jestem w mieście na rehabilitacji albo terapii w PPP. Nawet po zakupy nie ma się jak wybrać. Kurcze spożywke nawet zlecam mężusiowi. Jak tak będzie dalej, to za jakiś czas zapomnę jak się poruszać swobodnie (bez trójki czy czwórki u boku) w sklepach czy na ulicy. Ponarzekałam, a teraz najmłodszy przytył kilogram, jest troszkę silniejszy i nawet sam wstaje. Z chodzeniem to jeszcze trzeba poczekać, bo boi się. Ale widzę postępy u wszystkich. Najstarsza poprawiła oceny, coraz częściej trafia się czwórka i nawet piątka. Jak widzicie wracam do podstawówki. Najwięcej problemów stwarza polski, odmiana w wykonaniu tych dzieciaków jest przecudna np. brat zabierzył mi lalkę,

Odnośnik do komentarza
Gość Misiakowata

Urlopuje sie na calego :)
Hehe od rana na scierce,babeczki upieklam..jeszcze idzjemy zaraz na zakupy na jutrzejsza imprezke tj.soki czy cos :)
Oooo Madika no to super ze juz ogarniacie pudla :)
Juz na swoim..w koncu :D
A rodzice hehe smiesznie tak..tez beda na swoim jakl para hehe

No po swinsku...ale dowiedzialam sie ze ona juz sie z kims polecila i dlatego dostanie bon..szkoda tylko ze robi z tego taka tajemnice..ech no trudno

Kalae hehe czyli wiedzialam ze bije dzwon..ale nie wiedzialam gdzie hehe
Zdrowka dla Tosi.

U nas po dwoch dniach w zlobku tfu tfu ok..czyli jutro imprezka w towarzystwie malensatwa mojej przyjaciolki :D
Czesc Bambcia.

Odnośnik do komentarza

Misia
Ale super że masz urlop. Odpoczniesz sobie troszkę. Fajnie że Mati nadal zdrowy i gotowy na imprezkę.
Ja też dzisiaj pracowicie. Od rana sprzątanie z racji wolnej soboty. ale mnie mąż wkurzył, aż się poryczałam; umyłam okna w salonie, tyle roboty przy tym, a on wrócił z roboty i mówi a po co myłaś te okna, nie zauważyłaś że są już umyte ? nie, do cholery, nie zauważyłam !!! Latałam od rana z tą ścierą szamocząc się między dzieckiem a obiadem a sprzątaniem, ściągnęłam firany w salonie z których sypał się kurz, myłam na biegu okna nie przyglądając im się tylko patrząc co robi młody, i nie zauważyłam że są czyste ! Tylko skoro je umył ( chwała mu za to) to czemu do cholery mi o tym nie powiedział ???!!! Dzwonię do niego codziennie, wypytuję co w domu słychać, co robią, ani słóweczkiem nie wspomniał że umył, a ja nie mam czasu wpatrywać się w okna, zwłaszcza jak mam drugą zmianę. Co mu szkodziło mi powiedzieć, do szału mnie doprowadza swoim milczeniem i oczekiwaniem że się czegoś tam domyślę czy dopytam. Nie spędzam czasu leżąc na kanapie w salonie, czasem prawie tam nie wchodzę. Jak mam drugą zmianę to jest naprawdę mało czasu na zajęcie się młodym, zrobienie obiadu, zakupy, spacer... ach ci faceci, czemu tak ciężko się czasem z nimi dogadać...
W czwartek byłam na zakupach z Michem, dał czadu w kolejce po mięso w polo, wrzeszczał jak poparzony kiedy nie dałam mu pobiec w siną dal tylko go trzymałam na siłę, babka ledwo słyszała co ja chcę, masakra, potem jakoś chaotycznie ale udało się wziąć kilka rzeczy, przy kasie już go puściłam bo 3 m dalej był taki samochód do którego mógł wsiąść. Dalej jest sklep z ciuchami, chciałam spodnie sobie kupić, ale mały miał to gdzieś, musiałabym go chyba przywiązać żeby je sobie kupić i wtedy spotkałam ciocię, ale się ucieszyłam na jej widok. Wykorzystałam ją do popilnowania młodego a sama wbiegłam do przymierzalni i kupiłam sobie spodnie :))) Takie jeansy z gumeczkami, no wiecie, takie obcisłe ale wygodne i mięciutkie. Ale byłam super zadowolona. Na biegu to się odbyło, podziękowałam cioci i wróciliśmy do domu. Młody tej ciotki w ogóle nie zna, widział ją może ze dwa razy w przelocie na zakupach, jednak został z nią bez problemu. Opowiadam potem o tym mężowi a ten patrzy na mnie z ponurą miną i mówi; to źle że on wcale nie boi się obcych, pójdzie z kimś i co ? No może i tak ale co mam zrobić żeby się bał. Jest za mały żeby mu tłumaczyć że nie każdy człowiek jest dobry, a poza tym na razie nie jest przecież spuszczany z oka. Tak mnie wkurzył mój T. Co mam zrobić że mały jest taki otwarty i rezolutny. Ani to moja wina ani zasługa. Po prostu już taki jest.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...