Skocz do zawartości
Forum

Od kiedy nocnik?


Rekomendowane odpowiedzi

Moja córcia skończyła dopiero roczek, więc ten temat jeszcze mnie nie dotyczy ale dosyć dużo już czytałam na temat, i mam siostry, które już przerabiały tę kwestię ze swoimi pociechami. Podobno w okolicach 18 miesiąca można zacząć wprowadzać trening czystości, ale nie ma reguły bo córa mojej siostry już zaczęła siadać na nocniczek w czternastym miesiącu, a syn sąsiadki miał dwa latka i jeszcze chodził w pieluszce. Podobno dziewczynki szybciej opanowują tą sztukę :) Jeśli Twój synek zacznie wykazywać zainteresowanie nocnikiem albo zauważysz, że ma świadomość kiedy się załatwia (np. zawsze podczas robienia kupki chowa się za szafę) to myślę, że możesz zaczynać naukę korzystania z nocniczka. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bo to może być dłuższy okres czasu...

Odnośnik do komentarza

Można powiedzieć,że to indywidualna sprawa każdego dziecka, jednak dużą rolę odgrywają tu rodzice, którzy chcą nauczyć dziecko korzystania z nocnika. Jeśli dziecko nauczyło się chodzić to chyba najlepszy moment na postawienie kolejnego kroku i nauczenie korzystania z nocnika.
Wszystko zależy też od tego ile dziecko ma miesięcy i na ile rozumuje otaczające go rzeczy. Mogę polecić książkę "Wychowanie, najtrudniejsza ze sztuk pięknych " E. Chlebowskiej, a jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe można korzystać z pomocy nie tylko różnego rodzai nocniczków - które samo może wybrać, ale także książeczkę "Żegnaj pieluszko" B. Rodik, K. M. Schuld .

Odnośnik do komentarza

Margeritka
u nas zależy do dziecka, starsza Ola wyćwiczyła kupkę od 7 miesiąca, a siku raz się udało raz nie, młodsza czasem siądzie, czasem nie, ucieka z nocnika. wysadzaj przed spacerem, po jedzeniu, po spaniu, przed wyjściem

A jak to się stało ze opanowała robienie kupki do nocnika tak szybko?

Odnośnik do komentarza

es_ze, nie ma w tym wielkiej filozofii, bo u nas było podobnie.
Zwykle, gdy matka jest z dzieckiem w domu, to widzi, kiedy "idzie" kupa. Gdy dziecko dobrze siedzi, czyli w okolicach 7-8 miesiąca, można ten moment wychwycić i posadzić dziecko na nocniku. Zwykle dziecko chętnie wówczas siada i nie ucieka (zresztą siedzenie to dla niego nowość, więc jest fajne). U nas było 100% sukcesy, gdy wysadzałam w domu. Dziecko oswajało się z nocnikiem i nabierało świadomości (bo po każdej kupie było dużo radości ze strony mamy :P to dziecko też było wesołe). Później w okolicach pojawiał się kryzys (u syna trwał tydzień, a u córki ok. 2 miesiące). Podczas kryzysu nocnik się pokazywało, ale się nie wysadzało, bo dziecko się sprzeciwiało. A nie ma nic na siłę. Syn od 18miesiąca świadomie wołał kupę. Jednak sygnalizował wyłącznie "dwójeczkę". Siku zaczął wołać od 21m. Zaś córa zaczęła świadomie wołać kupę od 20miesiąca. Niestety pieluchę mamy nadal dla "siusiu", ale liczę, że to kwestia tygodni. Czekam na ciepłe lato, które pozwoli mi zakładać majtki bez obaw, że się mała przeziębi. Dodatkowo jest mi trudniej, bo opiekuję się jeszcze jednym dzieckiem, które również trzeba odpieluchować. Ale grunt, to się nie poddawać ;)

Odnośnik do komentarza

es_ze, takie rzeczy trzeba raczej objaśniać rodzicom :P
Z dzieckiem DZIAŁASZ i już :P
Może źle to ujęłam ;)
Naprawdę wszystko zależy od tego, czy jesteś z dzieckiem w domu, czy masz czas (Trudno przeprowadzać takie treningi mamą, które wróciły do pracy. Nie da się. Rozumiem), czy dziecko siedzi stabilnie, czy widzisz, kiedy się zaczyna prężyć.
Wszystkie dzieci, które znam, i które były w ten sposób wysadzane (od momentu, kiedy usiadły) odniosły sukces. Właściwie sukces odnieśli ich rodzice. Dziecko na początku, tak jak piszecie tego nie rozumie. Ale się oswaja z nocnikiem, z sytuacją...Widzi, że coś ważnego się dzieje, zwłaszcza, gdy mama szaleje z radości i całuje wołając BRAWO! BRAWO! Dziękuję :) Po 3 miesiącach takiego wysadzania (podkreślam, że jest to wysadzanie na kupę, nie na siku, o każdej porze dnia; WIDZISZ, że idzie, to dziecko wysadzasz. Na siusiu jest zdecydowanie za wcześnie. Nie pojmuje "chińskich nocników" czy czegoś takiego. Czytałam, że dzieci trzyma się nad takim wiadrem-nocnikiem i ono załatwia swoją potrzebę. NIEMOWLĘ? Dla mnie to jakieś szaleństwo. Moja córa dziś po raz pierwszy zawołała "lulu" pokazując pupę. Byłam zaskoczona. Nie rozumiałam od razu. Ale zapytałam, czy chodzi o "siusiu", to przytaknęła i pobiegłyśmy do łazienki. Rzeczywiście. Było.
Ale to się zdarzyło RAZ przez cały dzień :P... Swoją drogą, to ślicznie zawołała, prawda? :)
Ale jestem dobrej myśli. Chyba nadchodzi "ten" moment :)

Odnośnik do komentarza

Moje pierwsze, 13stoletnie już dziecko, nauczyło się mając 2 lata, a ćwiczyliśmy od kiedy skończyła 1,5 roku-wtedy dzieci kontrolują zwieracze, kontrolują siku. Używaliśmy książki o Kamyczku i nocniku.
Teraz byłam ciekawa, jakie trendy są, słyszałam o wysadzaniu wcześniejszym dzieci i kryzysie roku (przed tym wtedy ostrzegała mnie pediatra). O chińskich nocnikach nie słyszałam ale biorąc pod uwagę ich szorstką kulturę wszystko możliwe. Dla czytania ze zrozumieniem nie jest potrzebny bold :)

Odnośnik do komentarza

Od 3 dni Maleńka sama woła. Przez 9dni chodziła bez pieluchy, ale stale była pilnowana. Nie wołała siusiu. Lecz wysadzana nie stawiała oporu. A gdy się zlała to sama się rozbierała, przynosiła mokre majteczki, wręczając mówiła "O-O' :)
3 dni temu po raz pierwszy zawołała. A dziś to zorientowałam się, że poszła za potrzebą do łazienki, gdy już przelewała wszystko z nocnika do sedesu.
Jeszcze na noc zakładam pieluszkę, bo jest lekko przeziębiona i mimo, iż wysadzam ją w nocy, to budzi się z lekko zmoczoną pieluszką. Przed przeziębieniem często budziła się z suchą. Myślę, że to już też kwestia tygodni. Hurra! Sukces :)
Margeritko, trzymam kciuki za gotowość Twojej Kruszyny!
Wszystkim Rodzicom życzę cierpliwości i wytrwałości. UDA SIĘ! :)

Odnośnik do komentarza

Komanka87, a jakie masz duże dziecko? Ile ma lat?
Jeżeli to miałby być stres dla Ciebie i dla dziecka, to jeszcze poczekaj. Możesz go oswajać z nocnikiem. Niech będzie gdzieś blisko. Ale na siłę to nie ma sensu.
W piaskownicy mam mamy, które mają dzieci przed 2.r.ż. i ostatnio we trzy postanowiły, że odpieluchują dzieci. Wspierają się. Dzieci się obserwują, więc jak jedno idzie pod krzaczek, to pozostałe też. Ale mamy mają niezłe samozaparcie (dwie są w ciąży z drugim) i konsekwentnie zdjęły pieluchy i wysadzają co 3o min. Jedna z tych dziewczynek ponoć kupę woła od 9m.ż. Czwarta mama ma dziecko w podobnym wieku, ale powiedziała, że jej się jeszcze nie chce. I OK. Nikt jej za to nie potępia. Ja czekałam dłużej, aż moja córa będzie gotowa. również musiałam być na to gotowa (córa była wcześniej ode mnie...brakowało mi słońca, wciąż się martwiłam, że się przeziębi, cieszyłam się tym, że wcześniej zaczęła wołać kupę).
Najważniejsze, żeby nie robić nic na siłę. Jak się ma czas i ochotę, to można spróbować.
Podręczniki twierdzą, że dzieci 3, a nawet 4.letnie w pieluszce, to nic nadzwyczajnego. Mnie się podoba pozbycie pieluchy po 2. urodzinach.

Odnośnik do komentarza
Gość Aldona34

Ja mojego synka nauczyłam korzystac z nocnika w wieku 2 lat, wcześniej nie robiłam tego bo nie umiał wstrzymać na całą noc siku. Dopiero jak miał 2 latka z nocy zdejmowałam suchą pieluszkę, był to dla mnie sygnał, że już czas na nauke załatwiania się na nocniku :) Szybko się nam to udało, bo zdjełam mu pieluszke i juz wiecej jej nie założyłam, początkowo wszystko mialam obsikane, cały dom, masa ubranek do prania ale po dwóch tygodniach nauczył sie wstymywmać siku i zdązać na nocnik. Problem z kupką pojawił się jak poszedl do przedszkola, tam zaczął wstrzymywać kupkę bo boi się sedesu w przedszkolu, pojawiły się zaparcia nawykowe, do dziś są. Byłam z nim u lekarza. Zachęcam go nagrodami, że dostanie nagrodę jak zrobi kupke w przedszkolu. Jesteśmy na dobrej drodze bo już pare razy udało mu sie zrobić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...