Skocz do zawartości
Forum

Grudnióweczki 2015 - czyli ostatnie dwupaczki tego roku :-)


Rekomendowane odpowiedzi

Kasia
no rozumiem, tez bym nie próbowała na Twoim miejscu ponownie. Chyba to już tam nie funkcjonuje jako forum, ale raczej to grupa "znajomych", jak to fb.
Ale wykluczanie kogos to bardzo niefajna sprawa. Raczej bardzo niekoleżeńska :(

Biszkoptów nie daje i jeszcze przez jakis czas nie zamierzam podawać - tak do około roku. Raczej to, co podaje Skakanka do mnie przemawia.
Co do mleka krowiego, to jeszcze jakis czas temu napisałabym, że dopiero po roku. Ale mój synek bardzo alergicznie reaguje na mm, musze znaleźć jakąs alternatywę, nie chce go wciąz karmić warzywami, mięsem i owocami, tym bardziej, że niestety wyraźnie zaczyna rezygnować z piersi w dzień. Cos jeśc musi, przydałaby sie jakaś kaszka na mleku, czy owsianka. Zauważyłam, że na przetwory mleczne reaguje lepiej niz na mm, nie wiem jak na samo mleko krowie. Muszę spróbować. Sama miałam skazę białkową w dzieciństwie, może on tez ma.

Mokka
juz przy drugim dziecku mieliśmy problem z chrzestnymi. A teraz to juz porażka :( bardzo trudny temat.

No fajnie z tymi plamami wywabianymi słońcem. Też czasami stosuję te metodę. Ale co, jak pranie musisz zrobić a pogoda pod "zdechłym Azorkiem"? Więc zawsze mam w domu mydełko galasowe. To działa bez słońca.

o148j44jsuj4r1nc.png

Odnośnik do komentarza

Witajcie dziewczyny

Mokka z tym słońcem to ja pisałam no super sprawa ( marchew, zupka jarzyna) piore a pralce i centralnie wieszam na słońcu

Peonia jeśli chodzi o fb to mi żadna dziewczyna nic nie napisała tzn zobaczyłam ze nie ma grupy bo chciałam coś napisać i myślałam ze na naszej poczcie cos będzie ale nie było żadnej wiadomości a ja nie dopytywałam się napisałam tam raz bo czasu brak a jak chcesz byc nabieżąco to trzeba przeczytać przynajmniej 300 postów jak juz kiedys przerabiałam przy Julce tylkk czasu było więcej ale my nikogo nigdy nieeliminowałyśmy dwa i pół roku piszemy na fb ale teraz juz raz na tydzień czy nawet rzadziej

jesli chodzi o chrzestnych to moze byc jeden
jeśli chodzi o mleko krowie to przy starszej dałam jej jak miała 20 mc tak mi doradziła pediatra jesli chodzi o Milene tez jej plamy wychodziły kupiłam Nan HA i juz nie ma plam na buzi ma inny smak jak dla mnie to lepszy no ale smoczdk wypycha językiem ale starsza tez tak miała dwa mc wprowadzałam mm i zaczęłam od kleiku kukurydzianego

gratuluje zą ków i Mileny jeszcze brak

http://fajnamama.pl/suwaczki/6mr4ztx.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Co do mleka to owszem, do picia dopiero po roku a gdzieś nawet czytałam, że w ogóle najlepiej to dopiero po 12 rż. Natomiast można go używać do gotowania. Nadmiar może powodować krwawienia z układu pokarmowego. Krasnalowi staram się raz dziennie tylko, rano lub wieczorem, robić coś na w/w więc może ze 100ml na dobę dostaje tego mleka. Problem mam też taki, że ona nie chce już pić mm od jakiś dwóch tygodni więc zmuszona byłam trochę zmodyfikować plan roszerzania diety bo raczej na samym cycku nie wiem czy pociągnie. Słoiczków nie toleruje, chyba nie pasuje jej ta konsystencja papki,nawet jak jest trochę większych kawałków za to warzywka ugotowane przez mamę ładnie jej wchodzą, dziś nawet popiła trochę bulionu w butelce. Z piciem jest problem bo woda be, soczki również no i kupka nie tak łatwo chce wyjść. Dziś na trzy razy wyciskała i nie mało wysiłku ją to kosztowało. Jabłko nie pomaga, trzy dni z rzędu jadła a i tak wyszła plastelina.
Mam problem z mięsem bo jakiś opór mam przed gotowaniem jej takiego kupionego w sklepie a do innego, zaufanego źródła nie mam dojścia. Zastanawiam się nad takim ze słoiczków, tylko muszę zobaczyć czy w UK takie są.

Ani biszkoptów, ani innych chrupków nie daję i w najbliższym czasie nie planuję tego zmieniać. Słodkiego miała okazję trochę posmakować ale domowych wypieków (na przykład biszkopt orzechowy). Chrupki ponoć to najgorsze co może być dla dziecięcych zębów a Krasnal ma ich sporo już. Wczoraj dostała kawałek ciasta do pizzy (domowej roboty również) i z mamą byłyśmy w szoku bo pchała do buzi dosłownie kawałek po kawałku i myślałyśmy, że za chwilę zacznie się krztusić z nadmiaru, moja mama już panika i każe mi jej to zabrać i wygrzebać z paszczy ale stwierdziłam, że niech się uczy, że pojemność otworu gębowego jest ograniczona a tu nagle buzię otwiera a tam pusto. Nie wiem kiedy zdążyła to wszystko przememlać i połknąć.

Peonia jeśli nie mleko krowie to może roślinne? Owsiane, migdałowe albo ryżowe, można nawet bardzo łatwo zrobić samemu w domu. Albo może kokosowe? Tylko warto skonsultować z kimś mądrym albo poczytać bo niby roślinne też raczej po roku. Ewentualnie jest modyfikowane mleko sojowe ale ponoć soja to najgorsze co może być bo GMO i takie tam.
Jeśli Twój maluch dobrze przyswaja produkty mleczne a mm nie to może raczej jakaś alergia na inny składnik mieszanki a niekoniecznie skaza białkowa.

Temat fb, ostatni raz. To był również jeden z powodów, dla którego tam nie przeszłam. Na forum każdy może sobie pisać ile tylko chce i nikt nie powie "sorry za mało/dużo się udzielasz, wypad" a na fb ktoś sam sobie dał prawo decydowania o tym, wiedziałam że tak się to skończy i mnie to nie pasuje. A i tak mogłabym się założyć, że dziewczyny z fb (a na pewno część z nich) i tak zagląda po cichu na forum i kto wie, może później w tym swoim hermetycznym kółku wzajemnej adoracji komentuje co się tu dzieje bo w końcu można powiedzieć co się myśli o kimś, kto i tak tego nie przeczyta ;)
Z tego miejsca pozdrawiam serdecznie :)

http://www.suwaczki.com/tickers/qdkkupjy3uak6uyu.png

Odnośnik do komentarza

Ja chrupek też nie daje, raz próbowałam, ale mały jak poczuł jak to pachnie, to tak się skrzywił, jakby to było coś zepsutego. Jeśli chodzi o szkodliwość, to ja bym obstawiala, że to się strasznie klei do zębów i potem trzeba dokładnie umyć dziecku.
Nasz mały próbował biszkoptu mojego wypieku, ale jakoś mu nie podeszło póki co.
U nas trochę lepiej ze spaniem i teraz się zastanawiam, co pomogło: syn trzecią noc śpi w swoim pokoju, zrezygnowaliśmy z bujania żeby zasnął, wczoraj wyszedł trzeci ząb i przedwczoraj mały WSTAŁ! No po prostu szok, siedział sobie grzecznie na puzzlach (kupiliśmy babyono, polecam fajne są :)) złapał mnie za ręce jakoś inaczej niż zwykle i się podniósł i stał. I teraz to ulubiona zabawa, co robić, żeby wstać. I co ciekawe, nadal nie umie raczkowac do przodu, wciąż tylko tył.
I tak się teraz zastanawiam, czy niespanie wynikało z kolejnego zęba, nowej umiejętności czy złego miejsca do spania. Fascynujące te małe dzieci są!

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvzk6nl59nw049k.png

Odnośnik do komentarza

Ale lecicie z tematami dziewczyny, normalnie nie nadążam :)
U nas już trochę lepiej z zasypianiem. Mogę powiedzieć ze jest tak jak kiedyś (po kąpieli jedzonko i spanie) tyle tylko że jeszcze się mega wierci i kręci. No i budzi się w nocy a wcześniej przesypiala cala. Mam nadzieje ze jak juz jej wyjdą te wszystkie zęby to będzie już tylko lepiej.
Dziewczyny czy możecie doradzić mi w sprawie łóżeczka turystycznego? Czy któraś może ma, testowała? Jesteście zadowolone, jakie polecacie i na co warto zwrócić uwagę? Wcześniej nie było nam potrzebne ale teraz będziemy chcieli jechać na urlop do moich rodziców a nie chce żeby mała spala w wózku ( mieści się jeszcze w gondoli) ale wydaje mi się ze jest jej tam nie wygodnie no i boje się żeby mi czasem nie wypadła bo juz zaczyna sama siadać. Nie jestem zwolennikiem spania z dzieckiem i dlatego zastanawiam się nad łóżeczkiem turystycznym.
Air88 możesz napisać coś więcej o tych puzzlach? Jakie dokładnie macie? Z tego co widzę to są różne rodzaje i wielkości.

http://www.suwaczki.com/tickers/klz98u69k0kjj99a.png

Odnośnik do komentarza

Witam się jak zwykle nocą:) od dwóch dni próbuję coś napisać, ale coś mi forum szwankuje..
Witam nowe Mamusie:)
Skakanka ja małemu podałam od razu żółtko i białko, bo gdzieś wyczytałam, że już się nie wprowadza najpierw żółtka, a później białka tylko jednocześnie. W każdym razie nic się złego nie działo, więc dwa razy w tyg. dostaje jajo:)
Mokka mój od początku śpi w swoim łóżeczku, a na swój pokój musi poczekać jeszcze około roku..
Daises ja nie mam pojęcia czy wrócę od razu po macierzyńskim do pracy, czy pójdę na wychowawczy na jakiś czas.. najbliższy żłobek mam 30km od domu więc odpada.. a z nikim nie chcę go w domu zostawić. Bądź tu mądry człowieku i pisz wiersze;) Też z mężem chcielibyśmy drugiego bobasa, ale musimy odczekać jeszcze około 1,5roku po cc. Takie mam zalecenia od gin. Pytałam dlaczego aż tak długo to powiedział, że miałam zrobione dosyć duże cięcie i niestety dłużej będzie trwało zanim się to wszystko zagoi. Właśnie przy ostatniej wizycie mówił, że blizna na macicy jest jeszcze dość 'świeża' a minęło już przecież prawie 7msc.. A co do kasłania - mój bardzo to lubi i przy tym zanosi sie ze smiechu:) taką ma zabawę. P.S. Miłych wakacji:)
Janka u mnie tez od kilku dni armagedon i mam nadzieję, że w końcu ujrzę któregoś dnia ząbki i sytuacja nieco się poprawi. Jeśli chodzi o łóżeczko turystyczne - moje dziecię go nie znosi. Chwilę w nim poleży bawiąc się zabawkami, ale o spaniu nie ma mowy. Więc bardziej służy nam jako kojec. Nasze ma dwa poziomy, jedna tylna ścianka się odpina, żeby bobas mógł sobie sam z niego wyjść(oczywiście u nas ta opcja jest jeszcze nie wykorzystywana:)), do tego są jakieś organizery, moskitiera, przewijak. Jest na kółkach i ma też bieguny. Generalnie dostaliśmy je w prezencie, więc nie miałam wpływu na wybór:) Gdyby moje dziecię jeszcze chciało w nim spać to by było super:) http://allegro.pl/kojec-lozeczko-turystyczne-lionelo-sven-dodatki-i6249005373.html - my mamy to beżowe.
Jo dobrze, że napisałaś o tych płatkach:) jutro w końcu młodemu zaserwuję na śniadanko. Tylko chyba zrobię mu na mm.
Peonia podziwiam Cię za to, że karmiłaś malutką i to tak długo. Tyle masz obowiązków i ze wszystkim sobie super radzisz, a tu człowiek przy jednym narzeka;)Wielki szacun!
U nas też ciężko było z chrzestnymi. Najgorzej w sumie z chrzestnym.. Ale po kilku rozmowach udało się wybrać i już chrzest mamy z głowy:) mam pytanie gdzie kupujesz płatki jaglane z Hippa? Kurczę nigdzie ich nie widziałam..
Kasia gratulacje zębolkowe:) całe szczęście, że się to u Was odbywa bezboleśnie. Co do mleka mi pediatra zaleca po 12msc. Ale sama się też zastanawiałam , czy nie podać trochę wcześniej w formie kaszki albo właśnie owsianki w małych ilościach oczywiście. Biszkoptów swojemu nie daję. Za to dostaje chrupki kukurydziane, albo piętkę z chleba do pociamkania. No i owoce oczywiście.

Jeszcze napiszę już krótko co u nas. Zęby słychać, ale nie widać. Mały daje czadu. wczoraj wieczorem miał stan podgorączkowy i zrobił luźną kupkę co u nas się nie zdarza. W nocy wstaję do niego około 10 razy bo się biedaczek ciągle wybudza. Ma też mniejszy apetyt. W dzień prawie nie śpi, a widać, że potrzebuje tego snu i się męczy. No wygląda na to, że faktycznie te ząbki się wypychają, tylko dość mozolnie. A ja już nie wiem w co mam ręce wsadzić. Remont, ogródek, dom itd. Do tego jeszcze dziś dostałam okres, który po ciąży jest bardziej uciążliwy. Nawet słabo mi się dziś zrobiło kilka razy. Trzeba to jakoś przetrwać.

http://www.suwaczki.com/tickers/ex2bj44jd8qe32bl.png

Odnośnik do komentarza

Tak jak Air88 napisała, chrupki obklejają zęby.

truskawka25 płatki ryżowe fajna rzecz bo gotują się dużo szybciej niż normalny ryż, który potrzebuje na prawdę duuużo czasu aby był miękki. Płatki jaglane, ale nie Hippa, widziałam w Auchan na dziale z płatkami owsianymi, otrębami itp

Moje dziecko się strasznie dziś wierci i nie daje mi spać:(

http://www.suwaczki.com/tickers/qdkkupjy3uak6uyu.png

Odnośnik do komentarza

Ja tez nie daje biszkoptów bo czytałam ten skład i chrupków tez jeszcze nie dałam w ogóle moje nało je dodatkowych rzeczy tzn owoce i zaczęłam jej gotować zupki teściowa ma wszystko swoje ale zajadała się aż miło mi było patrzeć no i w sumie to tyle thch kaszek nz wodzie nie chce spróbuje jeszcze ten kleik kukurydziany bo starsza go lubiała a Wy co jeszcze dajecie do jedzenia???

jeśli chodzi o łóżeczko turystyczne to js byłam zadowolona przy starszej zmieniśmy jak skończyła rok bo to drewniane jak dla mnie fajne ale na chwile tam jest siateczka i starsza strasznie wierciła się teraz w sumie jej to zostało a to łóżeczko jest elastyczne a jak skończyła dwa latato poszła spać na sofę s i stsrsza miała tylko do spania nie bawiła się w nim
jeśli chodzi o Milene to spała w turystycznym jak bylismy na urlopie było mi nie wygodnie schylać się tak nisko i ją wyciægać z niego

http://fajnamama.pl/suwaczki/6mr4ztx.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Witajcie.
Napiszę ogólnie.
Na wakacjach jestesmy na Mazurach. Fajna miejscówka nad samym jeziorem. Tylko pogoda lipna. Niestety dziś znów zimno.
No ale jestesmy tu dwa tygodnie, więc może trafi się jeszcze słoneczko.
Co do mleka krowiego to tak jak dziewczyny pisały, po roku.
Ja to wogóle pewnie później wprowadzę z racji skazy.
A ewentualne kaszki będę gotować na wodzie z dodatkiem owoców lub z moim mlekiem.
Biszkoptów nie daję i nie będę na razie dawać właśnie z powodu składu. A teraz nie widzę sensu pakować w myszaka chemii. jest tyle owoców, które z powodzeniem może sobie ciumkać :)
Dzięki za info odnośnie żłobków. Muszę koniecznie ogarnąć to po powrocie.
Pozdrawiam:)

http://www.suwaczki.com/tickers/tb739vvjbl2ukhim.png

Odnośnik do komentarza

Wiecie ci, mnie chrupki kukurydzane nigdy nie przekonywały. Starszaki tez w sumie ich nie jadły.

Jo
dzieki za podpowiedź w sprawie mleka roslinnego. Też juz o tym myslałam. Myslałam też o Sinlac itp. ale jego zapach zawsze mnie zniechecał :(
Też sie zastanawiałam, czy to nie przypadkiem reakcja na jakies składniki mm po prostu. Ale coś z tą skazą białkową jednak może być, bo nie pisałam tu dokładnie - ale tak jest, że przetwory mleczne przyswaja lepiej, ale tez z reakcjami - np. czerwone plamki na buzi zaraz po zjedzeniu sie nieraz robią, czasem uleje, a po niczym innym nie ulewa. Więc coś jest narzeczy z alergią chyba.

Twój Krasnal to po prostu urodzony do BLW jest z tego co piszesz :) Widac to prawda, co zawsze tu pisałam, że matka najlepiej swe dziecko wyczuje i instynktownie wybiera to co dla niego najlepiej sie sprawdza :)
Mój kocha papki. Wprowadzałam mu zmianę diety z konieczności dość wcześnie, więc dopiero po jakims miesiącu od papek dostał większe kawałki - niby go to interesuje, ale jak jest głodny to najlepiej mu wchodzi papa i tyle :) I tak go molestuję większymi kawałkami i chętnie "skrobie" ząbkami kawałki owoców, ale jedzenie dawane do rączki traktuje raczej jeszcze jako zabawę. Jak zaczał dostawać bardziej grudkowate papki to na początku się na mnie złościł i normalnie z wyrzutem patrzył :) Ale juz ogarnia powoli i przestał sie krztusić.

Ja z tego samego powodu co Ty mam opory przed gotowaniem mięsa samemu. Podaje do zupek to ze słoiczków. Chyba w UK powinno byc, bo Gerber chyba jest wszędzie, czy się mylę?

Air88
gratulacje dla Twego spryciulka :) Mój ostatnio leniwy sie ruchowo zrobił. Ciekawe co kombinuje, bo z doświadczenia wiem, że cisza niesie jakies nowe umiejętności i malucha.

Tez mi sie podobały te puzzle BabyOno, macałam nawet je w sklepie - kolory i materiał ok. W salonie mam mate SkipHop, ale planuję zakup tych puzzli na później, bo sa bardziej "wielofunkcyjne".

Janka
no my zamiast łóżeczka turystycznego kupilismy kojec. łóżeczko sporadycznie potrzebuje, a kojec mam na codzień w uzyciu - od pierwszego malucha tak było. Nie lubię chodzić z maluchem do toalety, a tak mogłoby się skończyć bez kojca, jak zacznie sie przemieszczać :) Poza tym jak nie mam czasu na spacer, to po prostu wystawiam kojec na taras i tam sie bawi na świeżym powietrzu.
No na urlopie nasz w kojcu spał. Dokupiłam tylko 5 cm grubości piankę jako materac. Łóżeczko miałoby tylko jedną funkcję, bo do zabawy jednak dla mnie za mało miejsca.

truskawka
dziękuję za słowa uznania, ale ja nie traktuję tego jako wyczyn. Myslę, ze duzo kobiet, zwłaszcza mających same maluszka w tej sytuacji chciałoby pomóc. Teraz jej babcia przynosi odciagane mleko od sąsiadki. Ja odciagac nie będę, bo moje piersi nie lubia laktatora.
To była u nas tez i potrzeba serca, coś nam wewnątrz w sercu mówiło, żeby tej malutkiej dziewuszce cokolwiek spróbowac zrekompensować sytuację.

Ja płatków jaglanych nie widziałam, musze poszukać, Kupuje kaszkę jaglaną (z kukurydzą i ryżem chyba) z Hippa, jest w Rosmannach i w Auchan.

Te pobudki to mogą być ząbki, u nas tak własnie było jakieś dwa tygodnie przed ich wykluciem.

Kasia
to masz szczęście, że zęby ida bez sensacji. tak było u mojego najstarszego na poczatku, ale potem już nie było rózowo :(

Daises
z prognoz wynika, ze ma znów sie za chwilę zrobić ciepło. trzymam kciuki za lepsza pogodę :)

Dziś wreszcie złozyliśmy wniosek o żłobek. No oczywiście na teraz miejsc brak na wiosnę 2017 roku, a trzy miesiące temu mówili nam, ze spokojnie, bo jest duzo miejsc i nie trzeba sie spieszyc :) No ale podobno lista kolejkowa nie jest wielka, często miejsca sie zwalniają więc mamy byc dobrej mysli.
Planuję w razie czego uruchomic swoje kontakty zawodowe do opanowania sytuacji... Cóz, to Polska własnie :)

o148j44jsuj4r1nc.png

Odnośnik do komentarza

Janka30
Ja kupiłam takie 35x35cm. Kupiłam 3 opakowania po 6 sztuk, bo tak wychodziło najtaniej, są literki, cyferki, figury i zwierzątka. Są przyjemne w dotyku, miekkie, dość grube i nie wydaja się takie "plastikowe"
Peonia
Dzięki :) masz rację z tą ciszą, u nas było podobnie, cisza przez jakieś 2 tyg (poza nocami oczywiście) i nagle bum! I stoję!

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvzk6nl59nw049k.png

Odnośnik do komentarza

Ciężkie to moje dziecko do wykarmienia. Chciałam spróbować zamienić gotowaną kaszkę na taką dla dzieci na mm bo ponoć mleko krowie zatwardza ale też jej nie pasuje. Muszę jeszcze przetestować śliwki bo jabłko nie działa na nią.

Peonia szczerze mówiąc to nie rzucił mi się Gerber w oczy. Na pewno jest Hipp tylko, że repertuar może być inny. Jutro zrobię rozeznanie.

http://www.suwaczki.com/tickers/qdkkupjy3uak6uyu.png

Odnośnik do komentarza

Air88 gratulacje dla Malucha. Widzę, że stanął podobnie jak mój 7,5 mies. No to teraz będziesz się łączyć w bólu i pilnować aby się nie porozbijał. Całe szczęście Artur już się zorientował, że trzeba chlapnać na pupę lub kolanka.

Ja podaję płatki jaglane zwykłe, kupowane tam gdzie kaszę chyba firmy Sante. Kaszki dla dzieci jak dla mnie mają za długi skład.
Zresztą to samo mogę powiedzieć o jogurtach i ciasteczkach.
Chrupka kukurydzianego podałam raz i tak się nim obkleił, że już nie powtórzę eksperymentu zwlaszcza, że sezon na owoce w pełni.

Jo u nas śliwki w stałym repertuarze bo ciągle mi sąsiedzi przynoszą z własnych drzew i sensacji brak.
Ale może Krasnalowi pomogą.

U nas została uruchomiona huśtawka, bardzo wysoka i baaaaaardzo fajna...
I mam już zamontowany fotelik rowerowy. W weekend może pojedziemy na 5 min. spacer.
A ulubioną zabawą jest berek na czworaka po trawniku.

Odnośnik do komentarza

Truskawka u Was też zajęcia z instruktorem na basenie takie drogie. U nas 45 zł/ 30 min albo muszę się zapisać na semest za 800 zł. Chyba zostanę przy wejsciach indywidualnych za 15 zł/h i muszę uruchomić inwencję.

Dziewczyny napiszcie jakie owoce lubią Wasze dzieci w całości podane do rączki. I ogólnie o Waszych doswiadczeniach.
U nas króluje pomidor i ogórek (taki wytrawny chłopak), też melon bo arbuz już nie bardzo, śliwka była za śliska a jabłko za bardzo się połamało. Poziomki też lubi, daję całe bo i tak przed wlozeniem do buzi są oglądane i gniecione.
W sumie można takie podawanie nazwać blw:)

Dobra spadam na usg bioder. Umówili mnie na godzinę 13.19 :)
Pewnie jak zwykle będzie dziki tłum.

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny jak piszecie o tych kwiatach to nic a nic nie kumam:) u mnie tylko storczyki i to w oszałamiającej ilości trzech. Nie mam ręki do kwiatów i jakoś potrzeby posiadania też nie mam. Budzę tym zdziwienie teściowej, która w każdy kąt upchnełaby kwiatka.
Co do owoców mój lubi arbuza, banana, śliwki, jagody, borówki, nektarynki. Nie podpasowały mu truskawki i maliny, może dla niego za wcześnie było.

http://www.suwaczki.com/tickers/gg64j44jigxjyf5q.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...