Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "I can sing in English"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani Forumowicze!

Oto i kolejny konkurs, na który Was wszystkich serdecznie zapraszamy!

Do wygrania mamy 10 książek wraz z płytą CD "I can sing in English" Terence Clark-Ward od Wydawnictwa Poltext:

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/i_can_sing.jpg

Zadanie konkursowe:
Zamieść w wątku konkursowym odpowiedź na pytanie: "Czy według Ciebie piosenki pomagają w nauce języka obcego? Swoją odpowiedź uzasadnij".

Zgłoszenia możecie robić aż do 12 kwietnia 2015 roku do północy! W ciągu kolejnych dwóch dni roboczych ogłosimy zwycięzców.

Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Odnośnik do komentarza

Piosenki jak najbardziej pomagają w nauce języków obcych. Poprzez melodię (zazwyczaj idaelnie dopasowaną) do tekstu lepiej zapamiętuje się słownictwo. Piosenki wzbudzają ciekawość, pobudzają, nie są dla dziecka nudne, czyli zachęcają do nauki praktykowanej w przyjemny sposób.
Dobrze zaaranżowane, poprzez gestykulację, obrazki, poruszają wyobraźnię i uruchamiają procesy kojarzenia.
Łatwo wpadają w ucho i dziecko chętnie je powtarza ćwicząc wymowę.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem taka nauka przez swego rodzaju zabawę to najlepszy sposób szczególnie jeśli chodzi o młodsze dzieci, "suche" uczenie słówek może niejedno dziecko zniechęcić natomiast nauczenie się ich poprzez śpiewanie piosenek na pewno jest o wiele atrakcyjniejsze dla dziecka, przyspiesza proces nauki oraz zdecydowanie pomaga w utrwaleniu słówek.

Odnośnik do komentarza
Gość PaulaJulcia

Jasne, że śpiewanie pomaga w nauce języka angielskiego!
Samej ciężko było mi się kiedyś uczyć tego języka, i wymyśliłam, że zacznę tłumaczyć sobie razem ze słownikiem piosenki których słucham... tym oto sposobem miliony razem przesłuchwiałam swoje ulubione piosenki i coraz szybciej łapałam słowa i zdania, które się w nich przewijały.
Dzięki temu zrobiłam się bardziej otwarta na tej język i chętniej go poznawałam. Przede mną zachęcenie do nauki języka angielskiego mojego dziecka! Z pełnym przekonaniem twierdzę, że zaczniemy od wesołych piosenek, które pomogą nam zapamiętywać pierwsze słówka. :)

Odnośnik do komentarza

Piosenki to świetna sprawa. Mój synek idąc spać słucha słuchowisk i piosenek dziecięcych, słyszymy jak sobie po cichutku śpiewa. Piosenki angielskie były by również idealne do nauki języka angielskiego. Bez zmuszania na "suche"uczenie, to świetne rozwiązanie. W ciszy i spokoju łatwiej zapamiętać słówka i bardziej można się wsłuchać w ich wymowę.Bardzo interesująca płytka i fajna sprawa taka nauka.Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza

Według mnie piosenki pomagają w nauce języka, ponieważ słuchana melodia wpada w ucho a wraz z nią (często nieświadomie) pojedyncze słówka, a potem cały tekst. Po chwili orientujemy się, że znamy słowa a wcale się ich nie uczyliśmy.

Odnośnik do komentarza

Czy piosenki pomagają w nauce języka obcego?
Tak i nie.

Dzieci:
Z pewnością dzieci dzięki piosenkom mogą:
-nauczyć się nowych słówek,
-utrwalić te, które już znają,
-polepszych akcent,
-udoskonalić płynne mówienie.

Dzieci do 6 roku życia mają największą chłonność.
Są też w stanie nauczyć się wszystkiego, najwięcej zapamiętać. Dlatego też, coraz częściej są placówki dwujęzyczne.

Piosenki dzieciom umilają czas, mogą się dzięki nim dobrze bawić.
Fajne są piosenki z pokazywaniem np. części ciała.
Jest wiele piosenek, które się uczyłam w dzieciństwie po angielsku i pamiętam je do dzisiaj, np. "Abecadło, "Liczby, Dni tygodnia", "Części ciała"".

Ludzie dorośli:
Właśnie tutaj jest różnie. Są ludzie dorośli, którzy są w stanie z piosenki lub filmu nauczyć się języka obcego.
Są też tacy, którzy mogą słuchać piosenkę 20 razy i nic. Pamiętają tylko poszczególne słówka, zazwyczaj te, z którymi się już spotkali.
Z dorosłymi jest tak, że gdy w dzieciństwie się nie wykształci tej wrażliwości językowej, to potem jest ciężko to nadrobić.
My, dorośli uczymy się dłużej, gorzej i mamy mniejszą motywację, ponieważ często traktujemy naukę jako zło konieczne.

Dzieci małe dzięki piosenką nie są świadome, że się uczą dzięki zabawie.

"Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi..."

Ważna jest chęć, nastawienie, zanagażowanie, zabawa i dużo uśmiechu, a reszta już sama się ułoży!

Odnośnik do komentarza

Oczywiście! Piosenki są znakomitą pomocą w nauce języka angielskiego. Sprawiają, że dziecko osłuchuje się ze słownictwem i akcentem. Ponadto jest to nauka poprzez zabawę, a nie ma nic bardziej rozwijającego niż działania praktyczne. Treść piosenki możemy zobrazować zdjęciem, przedmiotem lub wymyślić prosty układ dotyczący treści (np. naśladowanie zwierząt ;) Bawimy się tak z moją 1,5 roczną córeczką, która wie już co oznacza BIG ;)

http://www.suwaczki.com/tickers/0d1ys65gp8bv4041.png

Odnośnik do komentarza

"Śpiewać każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej,
ale nie oto chodzi,
jak co komu wychodzi. " :)
Bo przecież nie liczy się to jak ktoś śpiewa tylko to jaką sprawia mu to przyjemność!
Jak najbardziej piosenki w sposób znaczący wpływają na łatwość przyswajania nowego języka obcego. Każdy kreatywny sposób dotarcia z nową rzeczą do dziecka ma u mnie wielki plus. To świetna zabawa a jak wiadomo przy dobrej zabawie mózg szybciej chłonie wiedzę!
Tyczy się to nie tylko dzieci ale oczywiście i dorosłych. Znam wiele przypadków, którym w nauce języka obcego pomogły właśnie różnorodne formy audio bądź audiowizualne: piosenki, filmy, programy TV.
Polecam każdemu takie formy nauki :)

Odnośnik do komentarza

Pamiętam, że kiedy swój najlepszy okres twórczości miała Katarzyna Nosowska z zespołu HEY czytałam z nią wywiad, w którym opowiadała jak nauczyła się języka angielskiego. Słuchała muzyki po angielsku, która strasznie jej się podobała ale denerwowało ją to, że nie wie o czym jest. Sama więc brała się za tłumaczenie i w ten sposób poznawała coraz więcej słówek. W owym czasie wychodziły również popularne dla młodzieży czasopisma muzyczne, w których pojawiały się teksty piosenek po angielsku i obok tłumaczenia po polsku. Sama zbierałam te kartki, z których tworzyłam albumy. Tak więc uważam, że piosenki mogą w ten sposób pomóc w nauce języka obcego, że rozwijają zasób słownictwa. Bo inna rzecz struktury - tu czasem piosenka może narobić szkody bo jak wiemy w piosenkach dopuszcza się takie struktury, które bywają niepoprawne gramatycznie. No i ważne by w piosenkach była używana rzeczywiście prawidłowa wymowa wyrazów. Tak, że jak ze wszystkim są plusy i minusy ;)

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że tak! Swojej córeczce śpiewam od kiedy się urodziła i czasem wtrącam angielskie słówka. Teraz ma pół roczku i mam wrażenie, że czasem śpiewa ze mną :D. Najłatwiej zapamiętuje się tekst śpiewany i do tego rymowany.

Odnośnik do komentarza

Słuchnie piosenek to latwy i przyjemny sposób na zapamiętanie słówek.Nawet jeśli ich się nie rozumiemy ,s,,,,,,,,,,,ą one zapamiętywane.Kiedy uczymy się języka ,w szkole,trafiamy na nie i poznajemy ich znaczenie.Nie trzeba ich wkuwać.działa to na zasadzie repetitio est mater studiorum

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem piosenki jak najbardziej pomagają w nauce języka obcego. To jedna ze sprawdzonych form nauki przez zabawę. Moja córka ma 3 lata i nie wyobrażam sobie sytuacji, by posadzić ją za biurkiem i uczyć słówek w obcym języku. Tylko bym ją zniechęciła. Dzieci w tym wieku szybko „chwytają” i w większości nawet nie zdają sobie sprawy jak cenną wiedzę właśnie zdobywają. Najpierw tańczą i słuchają, potem starają się powtarzać słowa, a potem już pięknie śpiewają. Są zadowolone i po prostu świetnie się bawią (tak jest w przypadku mojej córki, więc uogólniam). Ważne jest jeszcze to, by wiedziały o czym śpiewają. Musi więc im towarzyszyć ktoś, kto im opowie o czym jest piosenka i przetłumaczy kluczowe słowa. Moja córka w ten sposób nauczyła się kolorów po angielsku. Słówko po słówku, kolor po kolorze i zna już ich siedem. W nauce języka obcego ważne jest „osłuchanie” . Moim zdaniem dużo łatwiej uczy się języka przebywając wśród osób, które się nim posługują na co dzień. Słuchanie piosenek w innym języku jest według mnie doskonałym wstępem do nauki tego języka w przyszłości.

Odnośnik do komentarza

Piosenki pomagają w nauce języka obcego (i nie tylko).
A dlaczego tak myślę? Już wyjaśniam.
Muzyka,a w zasadzie melodia odpowiednio dobrana, łatwo wpada w ucho, a z nią do głowy (przez "owo" ucho ;) rzecz jasna) wpadają słowa.
Melodyjność nut, a w zasadzie zachowanie taktów sprawia, że nauka poprzez muzykę (piosenki!) jest łatwiejsza. Można to wyjaśnić w taki oto sposób: takty w muzyce są jak rymy w wierszu - a łatwiej przecież nauczyć się tekstu rymowanego, niż jakiegokolwiek innego.
Ale ważne jest też, by piosenka pomagała też interpretować znaczenie tych słów.
Jeśli w piosence słychać słowo oznaczające np. rękę - niech dziecko pokarze rękę.
Musi istnieć związek między wypowiadanymi słowami a ich interpretacją. Jeśli jednak go nie ma, to dzieciaczek ma chociaż szansę osłuchać się z językiem (nawet jeśli z początku słowa powtarza bezwiednie) - tutaj piosenki wiodą prym w nabywaniu "manier" językowych. Ważne jest jednak, by tekst piosenek wypowiadany był wyraźnie, tak by nie utrwalać wadliwej wymowy pewnych słów.
A poza tym: co lubi małe dziecko? Zabawę?
A czym innym może być (a nawet powinno) śpiewanie piosenek jak właśnie zabawą. A jeśli przy okazji maluch wyniesie wraz z melodią cząstkę języka - to nic, tylko się cieszyć :)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

Odnośnik do komentarza

Jak najbardziej pomagają! Uważam że piosenki pomagają w nauce języka obcego, a to z tej przyczyny, że łatwiej zapamiętać obce słowo w formie śpiewanej aniżeli mówionej. W piosence zawsze jest element zabawy i to pozwala bez stresu przyswoić nowe słowa w obcym języku.

Odnośnik do komentarza

Według mnie nie ma lepszego sposobu na naukę niż połączenie jej z zabawą. Myślę tu głównie o maluchach i dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. To im jest najciężej usiąść spokojnie przy stoliku i czytać, czy pisać. One chcą być w ciągłym ruchu, chcą, by coś się działo. Słuchając piosenek mają szansę na to, by przy okazji trochę się poruszać, powygłupiać. A do tego zazwyczaj chcą również śpiewać, więc przyswajają słówka. Nie zapomnę jak będąc w podstawówce śpiewaliśmy kolędy po niemiecku, a w liceum piosenki po angielsku. Lekcje przebiegały dużo ciekawiej i przyjemniej, a wiedza, którą z nich wyniosłam była większa niż siedzenie przed książką. Oczywiście, że trzeba też przysiąść przed książką i uczyć się w ten tradycyjny sposób, ale jedno drugiego nie wyklucza, a wręcz uzupełniają się te dwie formy nauki. Muzyka działa nawet na maluszki, które ledwie trzymają się na nogach, a już się ruszają w jej rytm. W późniejszym okresie nie tylko tańczą, ale też śpiewają. Dzięki piosenkom w innym języku mają szansę na wsłuchanie się, oswojenie z językiem. Dzięki piosence o literkach Nikolka nauczyła się alfabetu po angielsku. Dużo łatwiej było jej się go nauczyć śpiewając niż mówiąc. Moim zdaniem piosenki bardzo pomagają w nauce języka obcego, ponieważ dziecko nie czuje takiej presji, nie odczuwa nudy. Jest radosne i dobrze się bawi. A kiedy przyjdzie czas do poważnej nauki nie raz powie: „to wiem” albo „wiem jak to słowo się wymawia”. I wszystko dzięki piosenkom, więc ja jak najbardziej jestem za taką edukacją.

Odnośnik do komentarza

Piosenki pomagają w nauce języka:
A-adaptacja od małego z językiem obcym
B-bystre zapamiętywanie słówek
C- ciekawe piosenki wzbudzają zainteresowanie dziecka
D-doskonalenie wymowy,przyswajanie dźwięków i melodii
E-elastyczność organów mowy
F-filozoficzne myślenie
G-genialna zabawa
I-inteligentna nauka
J-jak język obcy dla dzieci i dla dorosłych
K-komunikacja dlatego nauka nie jest dla dziecka tak sztuczna
L-lekcja nauki bez stresu
Ł-łatwo wpada w ucho
M-motywacja do nauki
N-najciekawszy i najłatwiejszy sposób nauki
O-obycie
P-poznawanie coraz więcej zwrotów
R-rozwijanie mowy
S-słuchanie
T-tolerancja nieznanych wyrazów
U-utrwalenie słówek
W-wysławianie się w języku obcym,wszechstronny rozwój dziecka
Z-zapamiętywanie akcentu

Odnośnik do komentarza

Czy piosenki pomagają w nauce języka? Jasne, że tak! Moja córka jest tego chodzącym dowodem :) Śpiewać lubiła od zawsze, więc jak miała 2 lata, to eksperymentalnie kupiłam jej płytę z angielskimi piosenkami i zaczęło się... Płyta leciała na okrągło, dopóki Natalka nie nauczyła się większości z nich (a my razem z nią). Pewnego dnia pani ze żłobka zapytała gdzie Natalka chodzi na angielski, że już tak dużo piosenek umie :) Jak się dowiedziała, że nigdzie, to koniecznie chciała pożyczyć płytę i z tego co wiem to puszczała to dzieciom codziennie ;) Płyta już z tego wszystkiego przestała działać, ale od czego jest internet ;) Natalka (obecnie 3 lata) uwielbia słuchać i oglądać teledyski z angielskimi piosenkami (właśnie kiedy to piszę chodzi i śpiewa "5 little monkeys"). Poza tym mamy książeczki i karty do nauki i nie raz słysząc jakieś zdanie z nowymi słówkami, wyłapuje te, które zna z piosenek. Jednym słowem słuchanie piosenek procentuje i to mocno! :)

Odnośnik do komentarza

Witam.

Moja córeczka skończyła obecnie 14 miesięcy. Widzę jak chłonie wiedzę wszelaką. A ja jestem zwolenniczką nauczania od pierwszych dni, oczywiście jest to nauka przez zabawę :) Bo przecież kto jak nie mama będzie dla niej pierwszym nauczycielem i najlepiej pokaże otaczający ją świat?...

Dzieci lubią muzykę i piosenki, widzę to po mojej córeczce. Uważam, że metoda nauki języka poprzez osłuchiwanie się z piosenkami w tym języku, to metoda, która działa i będzie niezwykle pomocna w przyswojeniu podstaw tego języka. W tej metodzie nie ma "przymusu" nauki. Dziecko słuchając po raz kolejny i kolejny piosenek będzie się z nimi osłuchiwało, a tym samym łatwiej przyswoi obcojęzyczne słówka i całe zwroty. To będzie dla dziecka interesujące - niby zabawa, a jednak nauka :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dzieci bardzo szybko się uczą ,także języków obcych,słuchają,obserwują ,muzyka ,fajne melodie dobrze "wpadają w ucho"i wtedy także dorośli chwytają obcojęzyczne słowa.Dla naszych dzieci szczególnie ważne jest to,aby uczyć się języka obcego,ponieważ dziś wszędzie spotykamy się z językiem angielskim,jest to ważne dla przyszłości naszych dzieci,dlatego już dziś chcę i uczymy się nie tylko naszego ojczystego ale i także obcego jezyka,który na pewno zaowocuje w przyszlosci

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że słuchanie muzyki pomaga w nauce języka. Często w internecie można spotkać opinie, iż do naszych główek łatwiej wchodzą słowa setek czy dziesiątek piosenek, a z nauką szkolną gorzej. Ale właśnie, słuchając muzyki po angielsku zapamiętujemy poszczególne słowa, lepiej, wyraźniej jednocześnie ucząc się wymowy. Po kilkunastu latach nauki języka angielskiego ja sama do tej pory pamiętam naukę alfabetu jako piosenkę. Gdy coś jest rytmiczne, miłe dla ucha dużo łatwiej zapamiętujemy takie rzeczy i stają się one dla nas przyjemniejsze. Wiele piosenek, które uczyłam się w klasach 1-3 i przedszkolu pamiętam do tej pory. Więc tak uważam, że nauka muzyką jest jedną z najobfitszych później w efekty nauką, jej sposobem.

Odnośnik do komentarza

To było dawno oj bardzo dawno byłam zwariowaną nastolatką i fanką New Kids on the Block. Jako wielka idolka chciałam poznać ich wszystkie utwory i nauczyć się ich na pamięć. I właśnie w ten sposób poprzez śpiew poznałam mnóstwo nowych angielskich słówek. Dlatego właśnie z własnego doświadczenia wiem jak śpiewanie pomaga .... A dzieci łapią wszystko szybciej dla nich piosenki są łatwiejsze a śpiew jest fajną zabawą. Tak więc piosenkom w nauce języka obcego mówię jak najbardziej TAK

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie piosenki pomagają w nauce języka obcego. Nauka poprzez zabawę, to jeden z nieodłącznych elementów dziecięcego rozwoju. Maluchy kochają muzykę i śpiew - szybko uczą się tekstu piosenek i z radością podśpiewują nowo poznane utwory. Słowa w języku obcym są błyskawicznie zapamiętywane przez dzieci - zwłaszcza, jeżeli podsuwane są w sposób przyjemny, w skocznych, przyjemnych i sympatycznych piosenkach. Jestem pewna, że jest to doskonały sposób aby nasze pociechy szybko, sprawnie z przyjemnością i radością zaczęły oswajać się z nowymi językami obcymi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...