Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Nie strach się bać"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

strach nie jest niczym złym, prawda? To normalne, że nasze dzieci czasami się boją i potrzebują wtedy naszej obecności. Mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 3 egzemplarze książki "Nie strach się bać" od Wydawnictwa Mamania. Każdy czytelnik może z niej dowiedzieć się, w jaki sposób pomóc dziecku, które się boi.

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/nie%20strach%20sie%20bac.jpg

Zadanie konkursowe:
Odpowiedz na pytanie: "W jaki sposób według Ciebie dziecko może rozładować napięcie wywołane stresem lub strachem?"

Odpowiedzi zamieszczajcie w wątku konkursowym do 17 lutego 2015 roku do północy. W ciągu kolejnych dwóch dni roboczych ogłosimy zwycięzców również w wątku konkursowym.

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Życzymy powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Moją najlepszą metodą, którą staram się jak najczęściej stosować (u dzieci w wieku przedszkolnym) jest wyciszenie dziecka i czytanie bajek terapeutycznych (dostosowanych do wieku i możliwości dziecka) i omawianie ich. Kolejną sprawdzoną metodą są zabawy tzw parateatralne, np. polegające na przedstawianiu swoich emocji z pomocą pacynek.

Odnośnik do komentarza

moje dziecko bardzo często reaguje na napięcie lub stres płaczem, wtedy staram się go zapytać co wywołało taka reakcje i tłumacze dziecku że to nic złego że każdy sie czegoś boi, każdy ma słabe chwile, tule dziecko i starm sie uspokoić, czytam tez duzo bajeczek ktore pomagaja mu sie oswoić z trudnymi sutuacjami oraz lękami! Są to bajeczki typu kajtuś, basia, kamilka rewelacyjne książeczki które pomagają mojemu synusiowi przezwyciężać strach!

Odnośnik do komentarza

Moja Karolcia preferuje podczas stresu i płaczu lepienie plasteliny razem ze mną lub z mężem, a przy tym dużo rozmowy, śmiechu i załagodzenia sytuacji. Karolcia wie, że mnie podczas nerwowej atmosfery pomaga tłuczenie kotletów i ona tak robi z plasteliną, tzn ma swój wałeczek i wałkuje plastelinę aż będzie mięciutka i tym się cieszy.

Odnośnik do komentarza

Jak poskromić lęk? Strach?
Przede wszystkim nie należy mieć wygórowanych wymagań względem dziecka, gdyż może to powodować życie w ciągłym stresie. Dziecko się boi, że nie da rady sprostać wymogom rodziców/otoczenia.
Bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem o tym, co czuje i co przeżywa. Ale czasem zanim będzie możliwość rozmowy, trzeba rozładować atmosferę. Jak wówczas poskromić lęki?
Oto moje propozycje:
- Oskubać lęki, poskromić złość! – zawieszamy w pokoju dziecka szal z piór, można taki kupić w pasmanterii. Gdy dziecko będzie czuło jakiś niepokój, to wówczas ma zacząć skubać pióra, dziecko skubiąc je zaczyna się odstresować. [Nasze babki mogłyby przygotować prawdziwą kurę do skubania:P ja proponuję wersję odstresowacza dla dzieci miejskich XXI wieku ;) )

- Strach ma wielkie oczy! – nadmuchujemy balon (jeżeli dziecko jest duże, to może nadmuchać samodzielnie, w ten sposób już część emocji wydmucha), następnie prosimy dziecko, żeby narysowało na balonie duże oczy, my przytrzymujemy balon, żeby powietrze nie uszło (nie związujemy go). Gdy oczy Stracha będą gotowe, to razem z dzieckiem wypuszczamy balon. Lęk lata po pokoju i robi się, co raz mniejszy i mniejszy, aż w ogóle znika. Bo Strach ma „tylko” wielkie oczy, jak się z nim „zaprzyjaźnimy”, to nie będzie już taki straszny.

- Na celowniku! - podajemy dziecku kartkę w kształcie koła, dziecko rysuje na nim LĘK/STRACH najlepiej czarnym kolorem. Gdy rysunek jest gotowy, to tłumaczymy, że to tarcza. Teraz celujemy w Stracha czarnym mazakiem (tym samym, którym Emocja została narysowana). Wykropkowana Emocja znika. Staje się wielką, okrągłą plamą. Teraz możemy tę plamę przykleić do jakiegoś dużego kartonu. Będzie to początek, jakiejś wesołej plracy plastycznej np. nos misia, albo łatka pieska. W ten sposób to, co ZŁE, stanie się w pewnym sensie oswojone.

- Narysuj To! - gdy dziecko się złości, to zamiast je uspakajać, to podajemy dziecku kartkę i kredkę prosząc, żeby narysowało na niej swoją np. Złość. Może się zdarzyć, że dziecko będzie tak zaskoczone naszym pomysłem, że przestanie się złościć, albo narysuje jakiegoś potwora. Czas jaki spędzi na rysowaniu na pewno je uspokoi. Później rozmawiamy z dzieckiem o jego samopoczuciu, o tym jak wygląda, możemy zwrócić uwagę na szczegóły...rozmowa również może pomóc (pod warunkiem, że została rozładowana atmosfera pierwszą złością). To było wykorzystywane z moim wówczas 4.letnim synem. Ten pomysł znalazłam kiedyś w jakiejś mądrej książce.

- Podrzyj Strach! Zmniejsz go! – dziecko drze białą kartkę na drobne elementy, rozładowuje złość/lęk

- Brawo! Poradziłeś sobie! – jakże ważne są pochwały! Jeżeli wiemy, że nasze dziecko czegoś się lęka, a czasem udaje mu się przezwyciężyć strach, to należy natychmiast dziecko pochwalić, można w nagrodę dać jakąś naklejkę, przygotować medal. Takie miłe akcenty spowodują, że dziecko zechce częściej pokonywać swój strach, będzie mu to przypominać, że już raz udało się przezwyciężyć swój problem (oczywiście wszystko zależy od rodzaju strachu, czy przed obcymi, czy przed zwierzętami, czy przed mrówką, czy przed krokodylem, czy przed wodą, czy przed ciemnością...). Trzeba obserwować dziecko i zachęcać do „walki” z lękiem poprzez pochwałę najdrobniejszego kroczku...

- Dawno, dawno temu... – czytanie o bohaterach, którzy pokonują swoje słabości. Dzieci często utożsamiają się z takimi bohaterami. A skoro im udaje się pokonać swoje lęki, to dlaczego mnie miałoby się nie udać?!  Czasami dzieci same zaczynają znajdować rozwiązanie do sytuacji, w której znalazła się jakaś postać. A to oznacza, że dla siebie też w końcu znajdą rozwiązanie w trudnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Gość Dolcia1978

Przede wszystkim trzeba dziecko oswoić z rzeczą której się boi!! Przekonać go że strach ma tylko wielkie oczy....

Mój synek bał się kiedyś bardzo pająków i robaków. Budził się po nocach z płaczem (śniły mu się np. pająki chodzące po łóżku). Długo zastanawiałam się jak mu pomóc aż wpadłam na pomysł - kupiłam paczkę robaków zabawkowych i zaczęłam go z nimi oswajać - po 2 dniach problem zniknął!!

Problem mieliśmy też z kąpielą a przede wszystkim z prysznicem/moczeniem oczu. W końcu zaczęliśmy do mycia głowy zakładać mu okularki pływackie :) Teraz pływa w basenie bez okularów - już się nie boi!!

Odnośnik do komentarza

Moje dziecko , gdy się czegoś boi płacze, krzyczy i nie potrafi sobie znaleźć miejsca. Mój sposób polega przede wszystkim na wyciszeniu dziecka poprzez utulenie, ukołysanie a następnie na dowiedzeniu się co też ów lęk powoduje.Następnie w formie zabawy próbujemy się tego lęku pozbyć.Często proszę dziecko o namalowanie tego czego się boi a później zamykamy ten rysunek wraz z lękiem w specjalnej szkatule. Tym samym pozbywamy się lęku raz na zawsze. Poza tym oswajam dziecko z jego lękami, tłumaczę a także pozwalam samej się wygadać czy zaproponować metodę walki z nim.No i chwalę za każdy postęp nawet najdrobniejszy.

Odnośnik do komentarza

Najbardziej uniwersalnymi metodami na stresujące sytuacje jest rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa... oraz wykrzyczenie, wytupanie, wybieganie "tego co gryzie" - czyli wszelka aktywność fizyczna, która poprawi samopoczucie i pozwoli nabrać dystansu do sprawy. A potem jeszcze i znów - rozmawiać i rozmawiać - tak długo, jak długo potrzebuje tego dziecko.

Odnośnik do komentarza
Gość Bl Blondi

Ja zawsze jak widzę że moje dziecko jest czymś zaniepokojone ( dodam że mój synuś ma 18 msc ) to tule go w ramionach aby poczuł się bezpiecznie , jest jeszcze malutki więc komunikacja jest tym trudniejsza , ale myślę że każdy uczy się swoich sposobów w praktyce, więc wszystko przede mną .

Odnośnik do komentarza

Myślę, że miłość jest najlepszym sposobem na uspokojenie. Co prawda dziecko nie do końca wie co to jest miłość, ale kiedy nie poświęca się mu czasu jest niespokojne i rozdrażnione. Wystarczy porozmawiać i wytłumaczyć co trzeba, przytulić i poklepać po plecach. Najważniejsze, aby dziecko nigdy nie czuło się samotne.

Odnośnik do komentarza

Najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia u dziecka jest po prostu jego przytulenie. Obecność rodzica, uspokajające głaskanie po plecach bardzo pomaga. Dzięki temu dziecko ma większe poczucie bezpieczeństwa. Ponadto w momencie stresu lub strachu dobrym sposobem jest starać się odwrócić uwagę dziecka, jak to jest w przypadku naszego malucha poprzez:
- zaciekawienie czymś – np. szczekającym psem, przejeżdżającym niedaleko samochodem lub motorem, lecącym samolotem, zabawką;
- zaproponowanie czynności – wrzucanie brudnych ubrań do pralki, rozwieszenie wypranych, rozmowa telefoniczna, na przykład z babcią albo zwykłe darcie gazet, które przynosi mojemu synkowi ogromną radość,
- ruch – skakanie, bieganie, itd.;
- głębokie oddychanie, liczenie.
Ponadto należy mówić do dziecka spokojnym i bardzo łagodnym tonem co dodatkowo jest pomocne w poskromieniu napięcia.

Odnośnik do komentarza

Myślę,że podobnie jak dorośli. Mnie relaksuje muzyka, pomaga mi się uspokoić, oderwać od problemów. Tak mój maluszek w tych złych chwilach powinien słuchać relaksacyjnej muzyki, takiej jakiej słuchała jego mamusia jak była z nim w ciąży (ja słuchałam-a Wy??), potrafi zdziałać cuda! i nie bądźcie zdziwieni, nasze maluszki to pamiętają!

Odnośnik do komentarza

Napięcie wywołane stresem i napięcie wywołane strachem powinny być rozdzielane. Uważam, że wywołują u dziecka zupełnie inne emocje i nie powinny być załagadzane w ten sam sposób.
Jeżeli chodzi o napięcia wywołane stresem to już od najmłodszych lat powinno się uczyć dziecko technik walki ze stresem. Może w tym pomóc relaksacyjna muzyka, domowa aromaterapia, ruch na świeżym powietrzu i wszelkie formy aktywnego spędzania czasu. Powyższe przykłady będą idealne do walki z długotrwałym stresem. Jednak gdy mówimy o stresie chwilowym, np. przed klasówką lub występem to doskonałym pomysłem są różnego rodzaju "zajmowacze rąk", czyli gniotki, bransoletki, tasiemki i kilka głębokich wdechów. Idealne na odprężenie i upust emocji.
Napięcia wywołane strachem są moim zdaniem gorsze do opanowania. Mogą być niespodziewane i gwałtowne. W takim przypadku najlepszym sposobem jest dodanie odwagi i otuchy naszemu dziecku. Musi wiedzieć, że ma kogoś bliskiego kto zawsze mu pomoże, gdy będzie taka potrzeba. Nie zapominajmy, że dziecko najbezpieczniej czuje się w ramionach rodzica. Przytulenie jest lekarstwem na wiele rzeczy, także na strach. Jeżeli nasze dziecko jest bardzo strachliwe to warto zainwestować w lampkę nocną i dużo z nim rozmawiać o otaczającej nas rzeczywistości. Należy tłumaczyć mu jak funkcjonuje świat, między innymi to, że wiatr może poruszać gałęźmi za oknem albo trzasnąć drzwiami, a słońce rzuca różne cienie, które czasami mogą wydawać się straszne. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować, a tym bardziej wyśmiewać lęków dzieci.

Odnośnik do komentarza

Mój dwulatek rozładowuje napięcie w najbardziej naturalny sposób - krzykiem, płaczem i tupaniem (ależ w tych małych nóżkach jest siły;))) Ze strachem nie jest już tak łatwo, nie można go wykrzyczeć i wytupać, strach można pokonać tylko... będąc blisko mamy, czując jej obecność, niekoniecznie dotyk, ale właśnie obecność "w zasięgu ręki". Mama jest od oswajania strachów, od pokazywanie, że strachy są tak naprawdę bardzo malutkie i się chowają po kątach, bo same się boją;)

Odnośnik do komentarza

Gdy strach czy stres do mojego dziecka przychodzi,
to lęk w mojej matczynej głowie się rodzi.
Lecz na to sposoby mam
i radę z takimi problemami mojego dziecka sobie dam.
A więc, gdy się czegoś boimy,
to na spokojnie sobie tłumaczymy...
"że to nic strasznego,
poza tym strach to nic groźnego."
Odwracam uwagę od tego, czegoś strachliwego,
mówiąc na przykład coś śmiesznego.
Telewizji, gdzie występuje przemoc, strach nie oglądamy
tylko z przesłaniem bajeczki sobie włączamy.
Gry komputerowe gdzie pełno agresji u nas nie znajdziecie,
tylko są te edukacyjne- mają same zalety, z resztą sami o tym dobrze wiecie!
Poza tym nigdy mojego dziecka nie straszę,
a teraz jak radzimy sobie ze stresem Wam wytłumaczę.
Ćwiczenia oddechowe nam tutaj pomagają,
a rodzinne spacery nas rozluźniają.
Pieska w domu mamy
i razem z nim od stresu uciekamy.
Muzyki relaksującej słuchamy
i ogromną przyjemność sobie tym sprawiamy.
A gdy już musimy
to folie bąbelkową ze stresu dusimy.
I tak oto ze strachem i stresem sobie radzimy,
aby ich pokonać wszystko zrobimy!

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim małe dziecko należy szczególnie chronić przed sytuacjami, które są dla niego stresujące lub wywołują lęk.
Wiadomo jednak, że nie da się takich sytuacji całkowicie wyeliminować z jego życia, jest to po prostu niemożliwe.
Co może więc zrobić dziecko, kiedy się złości lub stresuje?
W niektórych przypadkach dziecko może potrzebować fizycznego odreagowania złości, stresu, lęku. Można mu to zapewnić na kilka sposobów:
- kierowana zabawa lalkami - agresja występuje pomiędzy postaciami zabawy;
- rysowanie, zgniecenie kartki papieru i wyrzucenie jej;
- darcie kartki papieru na małe kawałeczki;
- uderzanie poduszek lub materaca na przykład pałkami zrobionymi z miękkiego materiału;
- użycie worka lub gruszki bokserskiej dla dzieci (w rękawicach);
- wojna na kulki, bieganie, skakanie, krzyczenie.

Kilka sposobów dla dziecka na wyciszenie się:
- liczenie do 10;
- pomyślenie o czymś przyjemnym;
- kilka głębokich oddechów;
- zrobienie czegoś przyjemnego;
- spokojna muzyka;
- spacer;
- mówienie o swoich uczuciach;
- ćwiczenia relaksacyjne;
- masaż;
- przytulanie, całowanie, głaskanie.

Odnośnik do komentarza

Jak każda mama dokładam wszelkich starań, aby mój 2 letni Michałek doświadczał jak najmniej sytuacji, w których to mógłby się on bać, lub stresować. Niemniej jednak z obserwacji dziecka mogę stwierdzić, że po stresowej sytuacji np.: wizyta u lekarza (w naszym przypadku) najlepsza jest wspólna zabawa, najlepiej związana z ruchem np.: w chowanego. A jeśli chodzi o sytuacje, w których to mój synek się boi to nic nie zastąpi ukojenia w ramionach mamy. To takie moje doświadczenia prosto z życia wzięte :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...