Skocz do zawartości
Forum

3-miesięczne dziecko - jakiś plan...?


Gość xex

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkie mamy i proszę o podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem :)
jestem mamą trzy i pół miesiecznego szkraba, jest to moje pierwsze dziecko i ...co tu dużo kryć jestem w tym wszystkim zagubiona!
czy wasze dzieci w tym lub podobnym wieku funkcjonują wg jakiegoś konkretnego (narzuconego lub wyrobionego) planu dnia czy raczej dajecie im "wolną rękę" - chodzi mi to np o pory i ilość drzemek w ciągu dnia itp.
Zwracam się tu szczególnie też do mam karmiących mm - ile wasze dzieci przesypiają w nocy bez butli? kiedy sie budzą i jak wygląda rozkład posiłków w ciągu dnia?
Będę wdzięczna za każdą informację!

Odnośnik do komentarza
Gość mama_Dawida

U naszego 3,5 miesięcznego synka wygląda to dosyć podobnie, dwa karmienia nocne ok 2 i ok 6, później o 9, 11, 14, 18, 20. Sporo tych karmien, ale rzadko zjada całą porcję 150ml mleka. W ciągu dnia ucina sobie 2 czasem 3 drzemki. Ogolnie mamy juz fajny, stały rytm dnia. Po 20 mamy kąpiel i pomału idzie spać, chociaż ostatnio chwile po kąpieli lubi jeszcze sobie z nami pogadać :)

Odnośnik do komentarza

bardzo Wam dziękuje za odpowiedzi!
my na razie w ciągu dnia funkcjonujemy podobnie - posiłki co 3 godziny - o 8, 11, 14, 17, 20 i spanie. kąpiel przed posiłkiem o 20. drzemki wychodzą bardzo różnie - właściwie zdarzają się w każdym cyklu jeszcze, żadna też nie jest dłuższa - 30-45 minut to max.....
w nocy karmienie jest ok 4, ale mała jak idzie spać o 20 to budzi się ciągle, praktycznie potrafi czasami co godzinę - ok. 23, 24, 1, 2, 3....a na pewno 2-3 razy zawsze się przebudzi i jest niespokojna. początkowo myślałam, że to głód - dawałam butlę, ale po odłożeniu do łóżeczka nadal była niespokojna. więc przestałam za każdym razem biegać z butlą i się okazało, ze wystarczy podać smoka, pogłaskać, chwilkę uspokoić....ale budzi się nadal...nie wiem czy to ma związek z tym jak funkcjonuje w dzień, czy może za wcześnie/za późno chodzi spać, czy jednak to kwestia jedzenia.....
ok. 4 jak znów się przebudza to daję jej butle, potem śpi do 7-8. wtedy wstajemy i zaczynamy dzień.

Odnośnik do komentarza

Dzieci budzą się w nocy z różnych przyczyn - mogą być zęby, skok rozwojowy, zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia, za ciepło/za zimno w pokoju lub po prostu chcą się przytulić do rodzica. Czasem wystarczy wywietrzyc pokój przed spaniem, czasem pomaga wzięcie malucha do rodzicielskiego łóżka, a czasem nic nie pomaga. Niektóre dzieci budzą się po prostu często i pozostaje tylko przeczekanie.
Mniej więcej w wieku 3 miesięcy u dzieci klaruje się jako taki plan dnia, choć bywa później - dzieci są różne.
Pewną regularność warto wprowadzić: spacery zazwyczaj o mniej więcej stałej porze czy porę kąpieli, jeśli kapiecie codziennie. Ale wszystko z poszanowaniem potrzeb dziecka. Warto obserwować malucha, kłaść kiedy jest śpiące, dać jeść kiedy głodne, bawić się kiedy ma na to ochotę, p[rzytulić, kiedy potrzebuje. Z czasem razem z maluszkiem wypracujecie wspólny plan dnia, przy czym z czasem będzie się on zmieniał. Dziecko rośnie, rozwija się, potrzebuje coraz mniej drzemek, innych rodzajów aktywności. Podążaj za dzieckiem, a wszystko się ułoży.

Odnośnik do komentarza

Ja nie karmię MM, ale i tak pozwolę sobie odpowiedzieć. Stały rytm dnia jest niezwykle istotny dla dziecka. Polecam Ci książkę "Język niemowląt". Są tam zalety prowadzenia regularnego planu dnia. U mnie na blogu recenzja tej książki. Odkąd idziemy według planu moje dziecko mniej płacze i jest spokojniejsze. Mi też się dużo lepiej funkcjonuje. Nasz plan dnia wygląda tak

Wcześniak też człowiek wcześniak i co dalej
i jeść też musi
wcześniak rozszerzamy dietę

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...