Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Wady postawy i stóp u dzieci"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

w dzisiejszych czasach niestety nasze dzieci bardzo są narażone na nieprawidłową postawę ciała. Siedzą na jednej nodze, garbią się, mało się ruszają... Właśnie dlatego książka "Wady postawy i stóp u dzieci" od Wydawnictwa PZWL z pewnością przydałaby się każdemu rodzicowi. W tym konkursie mamy do rozdania 3 egzemplarze tej publikacji:

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/wadypostawyistop.jpg

Zadanie konkursowe:
Odpowiedz na pytanie: "Jakie znasz ćwiczenia, które nawet małe dziecko może wykonywać i które pomogą w zapobieganiu wadom postawy i stóp?"

Odpowiedzi należy zamieszczać z zarejestrowanych profili w wątku konkursowym do 28 grudnia 2014 roku do północy. Wyniki ogłosimy w ciągu kolejnych 2 dni roboczych.

Regulamin konkursu

Odnośnik do komentarza

Żeby złych wad się strzec
trzeba dobry zestaw ćwiczeń mieć.
My o kończyny własne dbamy
i swoje stopy prawidłowo ustawiamy,
a do tego codziennie conajmniej kwadrans ćwiczenia wykonujemy i złe wady eliminujemy.
Do zabawy całą rodzinką się zabieramy,
bo takie metody mamy:
wałek stopą turlamy i woreczki z groszkiem podrzucamy,
na palcach maszerujemy a jak się zmęczymy to różne obrazki stopami malujemy.

Odnośnik do komentarza

Takie ćwiczenia można wykonywać z dzieckiem praktycznie od samego początku. Mały niemowlaczek sam jeszcze nie ćwiczy, ale możemy mu pomóc np. poprzez masowanie stópek. Z czasem dziecko chwyta swoje stopy,bawi się nimi, wkłada do buzi-wg mnie to też są ćwiczenia.
Kiedy maluszek już chodzi warto jak najczęściej pozwalać mu chodzić całkiem na bosaka, tak aby stopka miała szansę chodzić po różnych podłożach np. dywan, podłoga, odczuwać różne temperatury, faktury materiałów. Świetną sprawą jest również chodzenie na bosaka po trawie (ale w znanym, czystym miejscu, gdzie na pewno nie znajdziemy szkła czy innych ostrych rzeczy). Mój synek w lecie całymi dniami biega na bosaka na działce.
W domu można bawić się np. w przynoszenie stopami drobnych przedmiotów-kredek, kasztanów, woreczków. Można układać cienką linię i po niej chodzić. Można wykonywać z dzieckiem wszelkie ćwiczenia gimnastyczne (bezpieczne!), włączać muzykę i wspólnie tańczyć np. na bosaka i wymyślać do tego różne kroki i figury. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy tylko chcieć.

Odnośnik do komentarza

Głównie chodzi o to by wykonywać ćwiczenia codziennie, dlatego każda pora była dobra.
Jak byłam dzieckiem moja mama z wadami radziła sobie domowymi sposobami:
- turlanie bosą stopką butelki,
- podnoszenie przedmiotów z podłogi bosą stopką,
- chodzenie boso po nierównym terenie.
Teraz sama jestem matką wiem ze gimnastyka jest potrzebna dziecku dlatego od małego bawimy się ćwicząc. Mój maż tylko czasem spojrzy dziwnie, bo to ze dziecko dotknie noska nóżką nie wydaje mu się dziwne ale ze mama podrapie się za ucho nogą, to już rzadkość .

Odnośnik do komentarza

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale bardzo dużo czytałam na ten temat i niektóre ćwiczenia już wprowadzam w życie. Moja córeczka ma w zasadzie tylko (lub już AŻ) 10mcy, ale wiadomo, że rośnie i kształtuje się jej ciałko.

Po pierwsze.
Buciki na stopki zakładamy najpóźniej jak się da! Stopa, która bezpośrednio "dotyka podłogi" stymuluje wszystkie znajdujące się w niej receptory. Gdy tylko Moja córeczka nauczyła się stawać na nóżki przy łóżeczku czy meblach Moja teściowa zaleciła Mi ;) abym kupiła jej kapciuszki, ponieważ MUSI przyzwyczaić się do butów, a jeśli się nie przyzwyczai później nie będzie chciała ich nosić (o litości!) i wtedy zainteresowałam się tematem i dowiedziałam, się, że nic bardziej mylnego.

Po drugie.
Przed wadami postawy u najmłodszych uchronić mogą także wizyty na basenie. Pływanie czy zabawa w wodzie bardzo równomiernie rozwija wszystkie mięśnie. Tę praktykę stosować można już u malutkich dzieci. W niektórych miastach organizowane są tak popularne dzisiaj "lekcje nauki pływania dla niemowląt" - ja osobiście na takowe nie uczęszczałam, ale systematycznie chodzę na basen z córeczką z chwilą ukończenia przez nią 6mcy.

Po trzecie.
Ruch i częste wychodzenie na świeże powietrze. Bardzo, bardzo proste - słonko pobudza wytwarzanie witaminy D, która odpowiedzialna jest za kości i stawy a ruch pobudza wszystkie mięśnie do pracy.

Po czwarte.
Zabawa z rodzicami. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Proste ćwiczenia takie jak skłony czy przysiady, które mają zbawienny wpływ na postawę dziecka nie są dla niego atrakcyjne, no oczywiście pod warunkiem, że ma je robić samo. Wtedy, gdy towarzyszy mu mama lub tata te czynności stają się atrakcyjne i zamieniają się w niezłą zabawę!

Po piąte.
Nie dopuszczać do nadwagi. Zdrowe odżywianie to także zdrowe ciało. Kiedy nóżki będą musiały "unieść" nadprogramowo więcej kilogramów niż są w stanie może to mieć skutki właśnie w wystąpieniu wad postawy i stóp.

To są ćwiczenia jakie znam i jakie praktykuję, lub w niedalekiej przyszłości zacznę praktykować.
Oczywiście, wówczas kiedy mimo takowego zapobiegania wad one pojawią się wtedy należy wykonywać ćwiczenia ściśle zalecone przez specjalistę - ale nie będę się nad tym rozwodzić ponieważ w ogóle się na tym nie znam! :)

Odnośnik do komentarza

Aby zapobiegać wadom postawy i stóp u dzieci ważne są ćwiczenia które wzmacniaja mięsnie dziecka. Już maluszka możemy cwiczyc kładac go bardzo czesto na brzuszku - zmacnia miescie brzuszka, rąk , lini kręgosłupa. Mozna też masować stópki.
W późniejszym czasie gdy gdziecko już raczkuje mozna stworzyć:
1. Tor przeszkód - rozkładamy na podłodze poduszki, wałki tworząc tor. Na końcu toru stawiamy jakąs grającą zabawke i zachęcamy dziecko do przedostania sie przez przeszkody do zabawki. Dziecko używa wstedy wszystkich mięsni.
2. Malowanie stopami - wystarczy brystol, farbki i pedzelek, Malujemy dziecku stopy i pomagamy odcisnąć spótki na papierze.
3. Zabawa w prawidłowe siadanie- małe dziecko często siada w literke "w" co powoduje koslawosć kolan a to moze prowadzić tez do koslawosci stóp. Takze siadzamy dziecko na podłodze i pomagamy założyć stópki na tzw kokarkę( lub po turecku) oczywyscie mama takze tak siada i opowiada, ze wiążemy nóżke na kokardę. Konsekwentne pokazywanie i przypominanie o "kokardce " przy każdej zabawie zaowocuje, ze dzieciaczek bedzie nabierał nawyku dobrego siadania.
Rocznemu dziecku które już chodzi możemy zorganizować scieżkę atrakcji . W zimie tak jak teraz mozemy zrobić kuleczki z papieru, wysypac kamyczki ozdoczne i zachęcic do przejscia po nich gołą stopką. W lato fajnie jest zrobić zabawe w odciskiwanie stopek na mokrym piasku lub chodzenie po trawie.

Odnośnik do komentarza

W przypadku dwumiesięcznego szkraba jakim jest moja córka, ciężko mówić o typowych ćwiczeniach, ale już teraz mogę wiele zrobić, aby jej postawa była odpowiednia. Mała często śpi na brzuszku. A jak nie na brzuszku, to raz na prawym, raz na lewym boczku. Zresztą sama zmuszam się do tego aby nosić ją raz na jednej, raz na drugiej ręce, mimo iż na prawym ramieniu mi najwygodniej. U maluszków najlepiej dbać o ich symetryczny rozwój, a przy tym nie krępować ruchów ciasnymi, niewygodnymi ubrankami czy bucikami. Jeżeli chodzi natomiast o ćwiczenia korygujące wady postawy, to z zajęć korekcyjnych, na które uwielbiałam chodzić, utkwiły mi te z woreczkiem wypełnionym grochem. Dla dziecka chodzenie z takim woreczkiem na głowie to niesamowita frajda. I oczywiście podnoszenie i przekładanie woreczka stopą. To ćwiczenie wybitnie utkwiło mi w pamięci, tym bardziej, że zawsze miałam z nim problem. Chociaż ostatnio znowu wróciłam do tego ćwiczenia, gdy brakuje mi rąk, bo noszę córkę a akurat spadła mi pielucha.

Odnośnik do komentarza

Ćwiczenia to dobre są
dla każdej stopy małej i większej też ;)
Na palcach i piętach chodzenie.
Woreczka z ryżem stopą podnoszenie
Malowanie stopami też dobre jest
może nie prosta to sprawa ale świetna na pewno zabawa.
Po łące, lesie czy piasku biegamy
bo sportu nie unikamy.
Gdy bezpieczna okolica po trawie i piasku
niech smyk na bosaka biega a jakże.
Od maleńkości złego siedzenia oduczamy
i nóg nie podwijamy
Na trampolinie skakać pozwalamy
bo to dla stóp ćwiczenie dobre jest.
Dla kręgosłupa w kotka się bawimy
wyginamy i prężymy.
Na basen regularnie na naukę pływania chodzimy
bo pływanie na plecach dla kręgosłupa zbawienne jest
Pomaga nawet cofnąć niektóre początki wad.

Odnośnik do komentarza

dobra postawa i zdrowe stopy to podstawa i dlatego warto o nie dbać od początku :) a jak ? maluszek może być masowany dzięki temu jest zdrowszy i spokojniejszy ,starszy smyk który uczy się raczkować a potem chodzić musi mieć ubranko które nie krępuje ruchów i dobre buciki ,można tez pozwolić pobiegać dziecku boso po różnej powierzchni (trawa,piasek,kamyki,dywan,panele ale wcześniej sprawdzamy czy są bezpieczne) .Świetnie działają ćwiczenia z piłką np. na dużej piłce balansujemy ciałem dziecka tak by utrzymywało równowagę ,lub dziecko kladzie się na piłce brzuszkiem i turla się z nią pod opieka dorosłego,można też podnosić woreczek palcami stopy i wrzucać do hula-hop położonego na podłodze czy koła z szarfy ,następnie bosa stopą turlać małą piłeczkę czy kredkę po podłodze ,dobre ćwiczenia na postawę to chodzenie z woreczkiem czy książką na głowie tak by nie spadła ,można tez bawić się w utrzymywanie równowagi na takich jeżykach (silikonowe z kolcami w kształcie koła ) ustawiamy kilka w dwóch rzędach i dziecko przeskakuje z jednego na drugi starając się utrzymać równowagę .Podstawą jednak jest to by uczyć dziecko od małego odpowiedniego siedzenia przy stole,biurku czy przed tv i strać się by jak najwięcej dziecko było w ruchu bo wiadomo ruch to zdrowie :)

Odnośnik do komentarza

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny wad postawy i stóp u dzieci, które - niezauważone mogą doprowadzić do poważnych schorzeń w późniejszym okresie życia. Dlatego konieczne są działania zapobiegawcze, które powinno się rozpocząć jak najwcześniej stosując przykładowe ćwiczenia i zabawy z dzieckiem. I tak np.
- przeciw okrągłym plecom najlepiej jest oglądać TV z laską (lub kijem od szczotki) trzymaną na plecach, słuchać radia czy muzyki w pozycji leżącej na plecach z ramionami rozłożonymi w bok i ugiętymi w stawach łokciowych, nogi lekko ugięte,
- siadając po turecku, plecy wyprostowane i głowa uniesiona w górę (mała maskotka w jednej ręce) – przenosimy ręce w tył i przekładamy maskotkę z ręki do ręki jak najwyżej za biodrami,
- w parze z mamą lub tatą - w siadzie ugiętym, plecami do siebie, ręce wyprostowane na dole podane mamie lub tacie i podnosimy wyprostowanie do góry, następnie opuszczamy bokiem w dół,
- w siadzie skulnym podpartym – dotykamy kolanami podłoża wykonując skręt w biodrach w lewo i w prawo. Po kilku ruchach wznosimy nogi do siadu równoważnego i wytrzymujemy tą pozycję przez kilka sekund,
- w klęku podpartym, ręce uginamy, palce kierujemy do środka, klatka piersiowa i głowa nisko nad podłogą tzw. naśladowanie węszących piesków,
- leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ręce w pozycji „skrzydełek” ” leżą na podłodze i przyciągamy kolana do klatki piersiowej,
- podpór tyłem z nogami ugiętymi, marsz „raczków”
- podpór leżąc przodem; mama chwyta za kostki i unosi kończyny dolne dziecka. Postępujemy w przód tzw. - „taczki”
Jeśli chodzi o stopy to następujące ćwiczenia:
- bieganie boso po nierównym, elastycznym podłożu (las, łąka), a także po gorącym suchym piasku i żwirze. Ponadto ustawianie stóp w sposób skorygowany np. podczas siedzenia - stopy oparte o podłoże pod kątem prostym, napinamy mięśnie stopy bez odrywania palców od podłoża (to samo można wykonywać w pozycji stojącej),
- chodzenie z podkurczonymi palcami oraz z wysokim unoszeniem kolan i obciąganiem palców
- chwytanie palcami stóp różnych przedmiotów: kamyczków, kasztanów, żołędzi, koralików i podawanie ich sobie do ręki lub wrzucanie do pojemnika
- chwytanie gazety palcami stóp i próbujemy podrzeć ją na mniejsze kawałki,
- podwijanie kartki papieru lub rogu kocyka palcami stopy
- toczenie piłki po podłożu przy pomocy obu stóp lub jednej stopy
- uderzanie naprzemianstronne palcami stóp w zgięciu podeszwowym o podłoże –„pada deszczyk”
- masaż stopy od strony podeszwowej zaciśniętą pięścią.

Odnośnik do komentarza

O prawidłową postawę małych dzieci możemy dbać za pomocą cwiczeń przez zabawę.
1. Zabawa w basen - dziecko leży na podłodze i pływa żabką wykonując ruchy tylko rękami
2.Koncert - dziecko siedzi na podłodze podparte ztyłu dłońmi a nogi ma ugięte w kolanach, Na hasło "bęben" uderza delikatnie piętami w podłogę , na hało "pianino" wykonuje ruchy paluszkami jakby grało na pianinie
3.Siadam przed dzieckiem po turecku i pokazuje różne rzeczy np : wkręcanie żarówki, rysowanie kólek w powietrzu, wyciagniecie rąk jak najgalej po podłodze jakbysmy czegos chcieli dotknąć lecz nie ruszajac sie z miejsca.
4.Tango- dziecko staje na twoich stopach na palcach i razem tańczycie
5.Chodzenie po wybiegu - rozłózenie gazet, sznurak czy liny w lini prostej, dziecko musi po nim przejsc wzdłuż lini
6.Z hula hopem - dziecko przechodzi przez obrecz, mozna z każdym przejsciem podnoscić troszke wyżej.
7.balansowanie na piłce
8. Podnoszenie woreczka z kaszą stopami,
9. chodzenie boso po różnym podłozu tj. trawa, piarek, kamyki

Odnośnik do komentarza

Z rodzicem zabawa
To najlepsza kręgosłupa naprawa!
Więc ćwicz maluszku
A Ty się nie leń, staruszku!

Tunel
Ustawiamy minutnik. Leżymy na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Biodra unosimy w górę i przesuwamy samochodziki pod plecami. Wygrywa ten, kto w zadanym czasie przesunie ich najwięcej. Samochody muszą przejeżdżać, nie mogą być rzucane, bo to nie samoloty.

Pokłony
Na fotelu kładziemy maskotkę lwa. Klękamy i siadamy na łydkach przed nią. Ramiona unosimy razem z owocem (np. jabłkiem). Robimy skłon tułowia i lekko wyciągamy jeszcze ręce. Mówimy przy tym „Królu zwierząt, składamy ci w ofierze nasze dary”. Wracamy do pozycji wyjściowej.

Piłka nożna dla raków
Kopiemy piłkę w pozycji „na raczki” do bramki. A jak jest więcej osób, to można urządzić mecz.

Książkowy pokaz mody
Przygotowujemy wybieg i stroje. Modelki prezentują swoje kreacje chodząc z książką na głowie.

Niedźwiedź
Kładziemy misia na podłodze. Łapiemy się za ręce i chodzimy dookoła niego śpiewając:
Stary niedźwiedź mocno śpi (chodzimy na piętach),
Stary niedźwiedź mocno śpi ,
My się go boimy, na palcach chodzimy (idziemy na palcach),
jak się zbudzi to nas zje, (chodzimy na zewnętrznych krawędziach stóp)
jak się zbudzi to nas zje.

Posiłek gąsienicy
Kładziemy szalik na podłodze i zwijamy go palcami stóp. Można dodawać efekty dźwiękowe, np. mniam, mniam.

Wyścig gąsienic
Stojąc podkurczamy i rozluźniamy palce stóp i w ten sposób przesuwamy się do przodu. Wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie wyznaczoną trasę (krótką).

Oklaski
A kto przegra ten bije brawo zwycięzcy swoimi stopami.

Odnośnik do komentarza

Już od najmłodszych lat warto zadbać o prawidłową postawę ciała i stóp u dzieci.

Pomogą nam w tym najprostsze ćwiczenia;) skuteczne są łaskotki stóp- odruchowo dziecko kurczy wtedy palce:) - już ćwiczy stopę, jej wysklepienie.
Zachęcajmy dziecko do biegania boso po trawie, po plaży w czasie wakacji- wpływa to pozytywnie na mięśnie stóp dziecka. Ćwiczymy poprzez zabawę.

Polecam kilka ćwiczeń, które warto wykonywać w domu:
- rolowanie kocyka lub ręcznika palcami stóp
- podrzucanie piłki stopami do rąk
- rozrywamy stopami gazetę na drobne kawałeczki.

Aby zapobiegać wadom postawy należy:
- nie garbić się np. siedząc na krześle
- nie siedzieć długo w jednej pozycji
- nie nosić przez dłuższy czas cieżkiej torby tylko na jednym ramieniu.

Pamiętajmy, ze warto zapobiegać żeby później nie leczyć! :*

Odnośnik do komentarza

Witam,

najważniejsze jeśli chodzi o ćwiczenia dla dzieci jest przede wszystkim to, żeby było prawidłowo wykonane. Źle zrobione ćwiczenie może nawet zaszkodzić... Należy dziecku pokazać jak wykonać dane zadanie i zrobić to w taki sposób aby zachęcić dziecko do współpracy :)
A ćwiczenia na wady postawy mogą być np.:
- budowanie domu (dziecko siedząc po turecku wyciąga ręce do góry i buduje kolejne piętra nad głową)
- przysiady bez odrywania stóp od podłoża
- turlanie się po podłodze
- toczenie piłki wokół własnego ciała
- wspinanie się na palcach przy ścianie
- jazda rowerem w pozycji leżącej na plecach
- koci grzbiet w pozycji na czworakach
- ukłon japoński w siadzie na piętach
- pływanie żabką w pozycji leżącej na brzuchu
- i wiele innych ćwiczeń z wykorzystaniem takich pomocy jak: piłki, laski, szarfy, hula hop, drabinki, wałki
Ćwiczenia na wady stóp mogą być:
- chwytanie palcami woreczka z grochem i przenoszenie go w inne miejsce
- chodzenie po linii
- zwijanie palcami kocyka lub wstążki
- chodzenie jak bocian (kolana wysoko a palce obciągnięte)
- chodzenie na krawędziach stóp
- chodzenie po różnym podłożu, na boso też
- krążenia stóp
- masowanie stóp

Jeśli dziecko ma jakąś wadę należy pamiętać również o odpowiednim obuwiu, wkładkach ortopedycznych oraz o tym aby dziecko nie przeciążało kręgosłupa i było pod stałą kontrolą lekarza.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Eliminować wady postawy i stóp można już nawet u niemowlaka. Jest kilka ćwiczeń (zabaw), które nie sprawią trudności dziecku ani rodzicowi, a mogą przerodzić się w miło spędzony czas. Oto kilka z nich:
1. Leżenie na brzuchu. Pomaga wzmocnić mięśnie karku i pleców. Warto położyć przed dzieckiem jakąś czerwoną zabawkę, aby maluch wyciągał do niej rączki. Jest to zachęta do wykonywania pierwszych ćwiczeń oraz do raczkowania.
2. Rowerek. Nawet przy zwykłej zmianie pieluszki można z dzieckiem ćwiczyć. Każdy z nas zna wierszyk "Jedzie rowerek na spacerek...". Na pewno wywoła on uśmiech na twarzy dziecka.
3. Dotykanie naprzemiennie lewą rączką prawego kolanka i prawą rączką lewego kolanka. Niby rzecz niewielka, a ma istotny wpływ na koordynację ruchową.
4. Ćwiczenia na piłce. Kładziemy niemowlę brzuchem do piłki i turlamy- do przodu, do tyłu, na boki, po ukosie. Kolejne doskonałe ćwiczenie na koordynacje.
Oczywiście nie pomijajmy starszych dzieci. Kilka ćwiczeń, które można wykonywać ze starszakami:
1. Skakanka i książka. Rozkładamy na podłodze skakankę i kładziemy na głowie dziecka książkę. Zadaniem dziecka jest przejście z wyprostowanymi plecami tak, aby książka nie spadła.
2. Zabawy stopami. Rozsypujemy małe przedmioty- klocki, kredki, itp. na podłodze i razem z dzieckiem przenosimy je stopami do pudełeczka.
Oprócz tego często siadamy po turecku i odpowiednio wybieramy tornister. Tornister musi być dopasowany do pleców, najlepiej, gdy jest na sztywnym stelażu.
Należy pamiętać, że każde dziecko ma inny układ stopy i nie wolno ubierać maluchowi używanych butów.

Odnośnik do komentarza

Ja znam różnego rodzaju ćwiczenia na dużej piłce. Np. Dziecko przetacza się na niej próbując dotknąć głową ziemi i wraca. Te samo ćwiczenia wykonuje również na boku lecz jest one już znacznie trudniejsze. Ponadto na podłodze rozkładam skakankę i córka musi po niej przejść próbując palcami lekko ją dźwigać. Podobne ćwiczenia wykonuje się z woreczkiem grochu który również dziecko stópkom unosi do góry. Wszystkie te ćwiczenia wymagają precyzji i skupienia. Dobrym ćwiczeniem jest również kołyska i mostek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...