Skocz do zawartości
Forum

Przedszkole publiczne vs prywatne


mirabelka80

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że teraz coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie w przedszkolach publicznych jest zbyt dużo dzieci i nie są w stanie wszystkich przyjąć. To prawdziwy problem, gdy mieszka się w małym mieście albo na wsi i nie ma alternatywy. Większe miasta mają pod tym względem lepiej i dużo przedszkoli prywatnych. Mam kilka znajomych, którzy pracują w obu placówkach i z tego, co słyszę, to jest lepiej w prywatnych, jeśli chodzi o podejście do dzieci i poziom nauczania.

Odnośnik do komentarza
Gość MałaLidi

Hej, czy może któraś z Was dysponuje wzorem wniosku do dyrektora przedszkola o przyjęcie dziecka, powołując się na obowiązek ustawowy w zakresie zapewnienia przez gminę miejsca w przedszkolu?
Będę wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość iluzjatomagia

Moje dziecko chodzi do prywatnego [reklama usunięta]. Ma sporo zajęć, angielski w formie zabawy, co ważne, bo dzieciaki najlepiej uczą się przez zabawę. I dzieciaki mają rzeczywiście zapewnioną dobrą opiekę, widać, że pracownikom zależy żeby czuły się dobrze. Dla mnie to jest podstawowa różnica między prywatnym a publicznym na korzyść ego pierwszego.

Odnośnik do komentarza

agrypina
Wydaje mi się, że teraz coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie w przedszkolach publicznych jest zbyt dużo dzieci i nie są w stanie wszystkich przyjąć. To prawdziwy problem, gdy mieszka się w małym mieście albo na wsi i nie ma alternatywy. Większe miasta mają pod tym względem lepiej i dużo przedszkoli prywatnych. Mam kilka znajomych, którzy pracują w obu placówkach i z tego, co słyszę, to jest lepiej w prywatnych, jeśli chodzi o podejście do dzieci i poziom nauczania.

Gmina ma obowiązek zapewnic miejsce w przedszkolu każdemu chętnemu dziecku. Przy czym nie musi to byc przedszkole najbliżej domu/pracy rodziców itp. Czasem jest to miejsce na drugim końcu miasta albo drugim końcu gminy. Rzeczywiście, jeśli nie ma innej alternatywy w postaci przedszkola niepublicznego to slabo :/
Odnośnik do komentarza
Gość majaanna

Zgodzę się, prywatne jest o wiele lepsze. Dbają przede wszystkim bardzo o dzieci, no i nic dziwnego. W publicznych niestety mniej... ja musiałam zabrać stamtąd swoje dziecko bo cały czas płakało i nie chciało chodzić. Więc posłałam z polecenia koleżanki do [reklama usunięta] w warszawie. I ja, i córka jesteśmy zadowolone, bo to rewelacyjne przedszkole. Uczą angielskiego, hiszpańskiego, bardzo bogata oferta zajęć dla dzieci, mocno rozwijających. Warto, szczerze polecam :)

Odnośnik do komentarza

Przecież weszły nowe przepisy, które mówią, że każde miasto ma obowiązek zapewnić dziecku miejsce w przedszkolu :) Także bez obaw! :)
Ja uważam, że jeśli chodzi o przedszkola to nie ma różnicy między prywatnym a publicznym ( może poza ofertą zajęć dodatkowych ). Nie dajmy się zwariować. Każde przedszkole musi mieć w miarę taki sam program nauczania. Ja przy wyborze kierowałam się lokalizacją, opiniami znajomych, trochę poczytałam w internecie ale przede wszystkim zabrałam swoje dziecko na dzień otwarty, rozmawiałam z przedszkolankami i dyrektorką. Najważniejsza jest atmosfera i to, aby Twoje dziecko czuło się w przedszkolu jak najlepiej

Odnośnik do komentarza
Gość angelikatroczny

No też masz rację, ale nie oszukujmy się, jak płacisz to masz lepszy standard i nauczyciele inaczej podchodzą zupełnie do pracy, tak samo jak przychodzisz do prywatnej przychodni...Nieporównywalnie lepsze standardy.
Moich synów do międzynarodowego też zapisałam jak koleżanka, tequesta, prywatne, ale mam przynajmniej pewność, że dobrze się dziećmi opiekują, dużo się uczą i widać efekty ;)

Odnośnik do komentarza

Zdarzają się placówki prywatne, gdzie jednak mimo tego, że zostawiasz tam ogrom pieniędzy nie jesteś zadowolona bo nie zajmują się dziećmi tak jak oczekujesz. Mam masę zanjomych, którzy przenosili swoje dzieciaki bo to co się działo w przedszkolach przechodziło ludzkie pojęcie. Niektóre placówki są nastawione wyłącznie na kasę i nic z tym nie zrobisz. Trzeba się dowiadywać, sprawdzać, pytać, rozmawiać. Ja tez widzę efekty nauczania ale trochę się naszukałam odpowiedniej placówki...więc wiem że nie jest to takie hop siup

Odnośnik do komentarza
Gość gość32

Według mnie prywatne. Moja Ania nie odnajdywala sie publicznym, nauczycielki w ogol sie nie przjemuja tam dzieciom, a jeszcze jak trafisz na jakas trudna to juz jest tragedia. Teraz mała chodzi do Elfika w Sosnowcu i jest bardzo ale to bardzo zadowolona. Wreszcie wyruszamy do przedszkola z usmiechem na twarzy, a i mnie lzej na sercu ze lubi tam byc.

Odnośnik do komentarza

Ja przy drugim dziecku postawiłam na prywatne i to była dobra decyzja. Różnie to bywa, nie każda placówka publiczna jest gorsza od prywatnej, ale z mojej obserwacji i doświadczenia wynika, że jednak częsciej lepsza opieka będzie w prywatnym przedszkolu. Nasze małe chodzi [reklama usunięta] na warszawskim Mokotowie i jestem bardzo zadowolona z tego przedszkola. Program ma I nagrodę MEN, panie opiekunki mają czas i dobre podejście do dzieci, podchodzą indywidualnie do każdego dziecka, do tego dobre żywienie i wiele innych ważnych dla mnie czynników. W porównaniu z państwowym przedszkolem przy pierwszej córce to prywatne ma zdecydowaną przewagę.

Odnośnik do komentarza
Gość marinkana

Dobre prywatne zapewnia bez porównania wyższy poziom niż publiczne i taka jest prawa. Chodzi głównie o różnice programowe. Fakt - publiczne jest tańsze, więc kwestia taka, na co możemy sobie pozwolić, ale generalnie lepiej zapewniać dzieciom solidny rozwój.

Odnośnik do komentarza

Zadzwoń, zapytaj. Jeśli masz pewność, że chcesz dziecko zapisać do danego przedszkola, to nie ma się nad czym zastanawiać. Pewnie będziesz musiała zapłacić wpisowe, ale to będzie potrzebne bez względu na to, kiedy to zrobisz.

Odnośnik do komentarza

Dostałam miejsce dla dziecka w publicznym, ale jednak zdecydowałam się na prywatne. Głównie chodzi o poziom nauczania - widzę po dzieciach znajomych, jak ogromne są różnice w poszczególnych przypadkach. Chodzi o język, ale nie tylko - nawet o czytanie. Macie podobnie w swoim otoczeniu?

Odnośnik do komentarza

Na pewno do prywatnego przedszkola, a czasem nawet jeszcze żłobka warto dziecko zapisać, jeśli placówka ma unikalny profil, którego nie znajdzie się w przedszkolach publicznych.
Przykładowo jeśli chcesz, by dziecko wyrosło na obywatela Europy, czy nawet świata - potrafiącego poradzić sobie tak samo dobrze w kraju jak i za granicą, albo masz plany wyjechać do pracy za granicę jak dziecko trochę podrośnie, warto posłać je już nawet w okresie żłobkowym do placówki, gdzie nauczy się podstaw języka obcego jak macierzystego, a w dodatku znajdzie się w wielonarodowym otoczeniu.
Przykładem takiego żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej jest International Trilingual School of Warsaw, gdzie dziecko nauczy się aż trzech języków jako macierzystych (bez akcentu, potrzeby tłumaczenia w myślach zdań) w wielokulturowym środowisku rówieśników i native speakerów.
Warto pamiętać że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się języków, tym łatwiej mu to przyjdzie.

Odnośnik do komentarza

Też sądzę, że super pomysłem jest posłanie dziecka do przedszkola międzynarodowego. Dziecko się od razu osłuchuje z obcym językiem i potem ma łatwiej. Gdybym ja chodziła do takiego przedszkola pewnie teraz bym super mówiła po angielsku;) ale było minęło. Moje dziecko już do takiego przedszkola chodzi i jest zadowolone, a ja widzę że jakieś podstawy języka łapie, osłuchuje się.
[reklama usunięta]

Odnośnik do komentarza

W zasadzie, to każde przedszkole jest dobre, gdzie pracują ludzie kochający dzieci. Ramy organizacyjne i programowe tylko nadają ogólny kierunek działania przedszkola. Każde przedszkole i każdy nauczyciel ma swój program i konkretne tematy zajęć z dziećmi, które mieszczą się w szerokich ogólnych zamierzeniach takich jak np. pokazywanie dzieciom różnych zawodów w których pracują dorośli to realizacja planu doradztwa zawodowego w przedszkolu, patrz artykuł na portaloswiatowy.pl https://www.portaloswiatowy.pl/podstawa-programowa/doradztwo-zawodowe-w-przedszkolu-czy-musi-miec-program-16057.html
W przedszkolu równie ważne są smaczne posiłki, sympatyczne pomoce, ciekawe zabawki...

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem trudno powiedzieć, że tylko prywatne są lepsze, a państwowe gorsze, bo to wszystko zależy od konkretnej placówki, od kadry, sposobu zarządzania... Ważne jest podejście do rozwoju dziecka, ale takie racjonalne, dostosowane do wieku dziecka, nacisk na jego samodzielność, rozwój, naukę współpracy w grupie. Tego czasami trudno się nauczyć w domu, nawet jeśli ktoś w lubi takie inspiracje [reklama usunięta]. Moja siostra ma dwójkę dzieci i jedno chodziło do publicznego, a drugie do prywatnego przedszkola i akurat w jej przypadku postępy były podobne w obu przypadkach. Nie było między dziećmi jakiś wielkich różnic, więc mówi, ze gdyby miała trzecie to by był dylemat, które wybrać :) Jedyny minus, że do państwowego musiała się znacznie wcześniej zapisywać, bo na ostatnią chwilę to by były już duże problemy z miejscami.

Odnośnik do komentarza

Moja córka chodzi do państwowego ponieważ: nowo wyremontowany budynek jest piękny w środku czyściutko. Każda grupa ma swoją sale. Córka w maluszkach dwie panie nauczycielki + pomoc. W sali nie
ma wielkiej ilości zabawek bo panie non stop coś z nimi robią. Jedzonko smaczne moja jest nie jadkiem i starają się panie aby zawsze coś zjadła. Poza tym w pobliżu jest prywatne przedszkole gdzie są ciocie i nie ma dyscypliny. Potem takie dziecko idzie do szkoły i długo je prostują. Córka nie chce wychodzić z przedszkola. Panie tulą i gładkają do spania jak własne dzieci.

Odnośnik do komentarza

Ja z kolei słyszałam wiele dobrego o Tequeście, więc postanowiłam wybrać się do placówki by zobaczyć co i jak ;) Prywatne przedszkole nie umywa się do tego publicznego, a moje dziecko tam wcześniej uczęszczało. Tutaj ma duży wybór zajęć dodatkowych, grupy są niewielkie a nauczyciele przemili. Dzieci się nie nudzą!!! Uczą, bawią i rozwijają :)

Odnośnik do komentarza

My mamy doświadczenie zarówno z placówkami prywatnymi jak i publicznymi – syn chodził jeszcze do przedszkola publicznego, córka do [reklama usunięta] na Białołęce, która jest przedszkolem prywatnym. Różnica jest ogromna – od detali takich jak podejście do dziecka, nastawienie pracowników i komunikacja z rodzicami, po zajęcia dodatkowe czy zwracanie uwagi na zainteresowania i talenty dzieci. Dodatkowo jest to przedszkole dwujęzyczne – syn w tym wieku znał zaledwie kilka słów w języku angielskim, córka radzi sobie o niebo lepiej. Mając porównanie nie zastanawiałabym się ani chwili, gdybym podejmowała taką decyzję ponownie – tylko prywatne przedszkola. Choć może to kwestia tego, że na dobre trafiliśmy :)

Odnośnik do komentarza

Nie jestem pewna czy ma znaczenie to czy wysyłamy dzieci do placówki publicznej czy prywatnej. Zarówno przedszkole publiczne oraz prywatne może byc dobre. Nie liczy się tutaj to jak drogie zabawki będą zapewnione dzieciom, ale jakie będzie podejście osób opiekujących się maluchami.

Polecam przed wyborem zasięgnąć opinii znajomych jak również poczytać sobie opinie o przedszkolu w sieci.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...