Skocz do zawartości
Forum

Przedszkole publiczne vs prywatne


mirabelka80

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam doświadczenie i z prywatnym i z państwowym. Zawsze myślałam, ze prywatne przedszkole powinno być lepsze, ze względu na wygórowane opłaty i ogólnie powinno lepiej dbać o swój interes. Otóż jest dokładnie na odwrót.

W prywatnym: catering, wyjścia może 2 razy na semestr, małe sale, panie ciągle się zmieniały, zajęcia dodatkowe oczywiście płatne dodatkowo, konieczna opłata w wakacje nawet jak dziecko nie chodziło (zapewnienie miejsca), a gdy powiedziałam, że syn dostał się do przedszkola obok (państwowego) to powiedziano mi, że nie da sobie rady i ogólnie będzie ciężko, bo jest nieśmiały itp.

W państwowym: jedzonko na miejscu (super panie kucharki), cena niska, dodatkowe zajęcia (angielski, tańce) w cenie, plac zabaw (w prywatnym dzieci często biegają w kółko na boisku), nie płacę za okres wakacji (jak dziecko nie chodzi), przynajmniej raz w tygodniu dzieci gdzieś wychodzą (na wycieczkę np. zoo, teatr, gospodarstwo agroturystyczne, muzeum, wystawy itp.). Synek mimo opinii pań z prywatnego przedszkola odnalazł się w nowej grupie i nowym miejscu.

Nie mówię, że we wszystkich prywatnych przedszkolach tak jest, ale moim zdaniem zależy im na kasie, żeby jak najwięcej wyciągnąć dając w zamian minimum. To jest porównanie dwóch przedszkoli znajdujących się niecałe 100m od siebie.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3skjoi99r3z1q.png
http://www.suwaczki.com/tickers/d69cj44jkcbqbxtu.png
http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlanli5wu02oh6.png

Odnośnik do komentarza

Zarówno w przedszkolach publicznych jak i niepublicznych będzie mnóstwo placówek dobrych, złych, jak i zupełnie przeciętnych. Na dodatek rodzice często nie rozróżniają przedszkola niepublicznego od klubików/miejsc opieki/akademii czy innych tworów, które są zwykłą działalnością gospodarczą i nie podlegają takim samym surowym normom jak przedszkola publiczne i niepubliczne.
Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od przedszkola, a potem poszukać odpowiedniej placówki. Warto zapytać jak liczne są grupy, ile jest nauczycieli na grupę, obejrzeć sale i plac zabaw /czy jest czysto, czy zabawki są sprawne, a urządzenia na placu zabaw regularnie konserwowane/, przyjrzeć się pracy pań - czy lubią dzieci, porozmawiać z paniami, obejrzeć prace dzieci wystawione w holu - czy są różnorodne, wykonane przy użyciu różnych materiałów, form, poczytać tygodniowe menu /catering wcale nie oznacza złej kuchni, tak jak własna kuchnia nie gwarantuje zdrowego żywienia/, zajrzeć do łazienek czy jest czysto, ciepła woda, mydło i papier toaletowy, obejrzeć otoczenie przedszkola czy jest bezpieczne dla maluchów /zamykany plac zabaw, domofon, bezpieczne barierki przy schodach/, dopytać co wchodzi w skład czesnego, czy są i jakiej wysokości dodatkowe składki na RR czy wycieczki itp, w jakich godzinach pracuje przedszkole i czy jest czynne w wakacje, przeczytać umowę.
I najlepiej zasięgnąć języka wśród znajomych rodziców,

Odnośnik do komentarza

Ja swoje dziecko zapisałam do prywatnego po tym jak wracając z publicznego marudziło że jest „nudno i nie chcą się z nimi bawić”. Wiadomo, wszystko zależy od placówki i od człowieka ale ja swoje dziecko już pozostawie w prywatnym ponieważ jest zadowolone, jeśli mieszkacie w okolicach legionowa/Białołęki to polecam http://www.cherrygarden.pl/index.php?id_menu=35.

Odnośnik do komentarza

Wszystko zależy na jakie przedszkole trafimy. Ja pracuję w prywatnej placówce i tak: co chwilę są jakieś atrakcje: wycieczki, teatrzyki itp., jedzonko pyszne, panie młode- bardzo się starają :) Rodzice zadowoleni :) Pani dyr dba o wystrój sali i inne przydatne rzeczy: będzie xbox, specjalne tablety, dziewczynki dostały nową kuchnię i domek dla lalek. Są zajęcia z angielskiego, rytmiki i tańców. Jest pani od logopedii... Każde dziecko ma organizowane urodzinki- torcik, prezencik funduje przedszkole. Przedszkole w okresie świątecznym wyglądało jak z bajki :) Można pisać i pisać.

Odnośnik do komentarza

nasze smyki chodzą do przedszkola publicznego i myślę ze jest dobre ,każda grupa ma swój wydzielony plac zabaw dostosowany do wieku dzieci ,każda grupa ma swoja sale i panie które się nimi opiekują od 3 latków poczynając aż do końca przedszkola ,maja czysto,kolorowo i wesoło ,kuchnia jest smaczna i zdrowa oraz urozmaicona ,panie bardzo się starają mają ciekawe zajęcia ,dużo prac plastycznych ,wyjść i zapraszanych gości na zajęcia,panie chętnie współpracują z rodzicami i mamy otwarte zajęcia co jakiś czas lub rodzice są włączani do przygotowania zajęć ,jest angielski,zajęcia ruchowe,muzyczne,mają logopedę i psychologa ,przyjeżdża teatrzyk i muzycy a dzieciaki lubią chodzić do przedszkola mają kolegów i koleżanki :) wszystko zależy od pań i dyrektora oraz rodziców jak współpracują z przedszkolem .

Odnośnik do komentarza

według mnie to żadna różnica do jakiego przedszkola pośle się swoje dziecko, to raczej zależy od konkretnego przedszkola, jakie jest, jakie ma wyposażenie i przede wszystkim jakie Panie w nim uczą :) wiele dzieci też chce chodzić do przedszkola z tymi dziećmi, które zna z boiska i może się z nimi dalej bawić w przedszkolu, jak dla mnie nie ma normy, że prywatne przedszkole to musi być takie super a państwowe to złe, bo w końcu za prywatne się płaci więc musi być lepsze, to akurat o niczym nie świadczy :)

Odnośnik do komentarza
Gość mama 5 latka

Moje doświadczenie jest następujące - Panie w przedszkolu prywatnym nie mogą powiedzieć że im się nie chce, że są niedyspozycyjne, że czegoś nie można. Rodzic ma bardzo dużo do powiedzenia w kwestii sprawowania opieki w przedszkolu, a moim zdaniem adwokatem dzieci są rodzice i od ich czujnego oka zależy bardzo wiele.

Odnośnik do komentarza

mam dwójkę dzieci i z moich obserwacji wynika, ze jednak w prywatnych bardziej dbaja i bardziej się dziecmi przejmuja. Maciek chodzil do publicznego i slabo było z jedzeniem czy z komunikacja z przedszkolankami, a teraz corka chodzi do katolickiego przedszkola w Krakowie - [reklama usunięta] i jest super, widać, ze córka jest tam dobrze traktowane.

Odnośnik do komentarza

Mnie się wydaje, że to wszystko zależy od konkretnej osoby i konkretnych placówek- czasami pani rzeczywiście bardziej się starają w prywatnych przedszkolach, no bo są zobowiązane- w publicznych też mogą mieć dobre podejście, szczególnie jeżeli się nawzajem motywują :) Nie ma reguły niestety, trzeba dowiadywać się w konkretnych miejscach.. :/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...