Skocz do zawartości
Forum

Jakie rzeczy podnoiszą IQ dziecka?


Rekomendowane odpowiedzi

Każda z mam, chce, żeby jej dziecko było inteligentne, odnosiło sukcesy szkolne i nie tylko. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pomóc dziecku w rozwoju? Ja zawsze myślałam, że lekcje muzyki są dla osób, które mają takie uzdolnienia, tymczasem okazuje się, że przydadzą się każdemu dziecku, bo to świetne ćwiczenie dla mózgu, podobnie uprawianie sportu. A wy jakie znacie sposoby na poniesienie IQ dzieci?

Odnośnik do komentarza

Margeritko, czyżbyś czytała Newsweeka? Ja ostatnio czytałam w nim artykuł na ten temat. Ale nie tylko muzyka czy ruch dobrze wpływają na prace mózgu. Dziecko powinno się przede wszystkim wysypiać i dobrze odżywiać, chodzi tu zwłaszcza o śniadania, w żadnym razie nie powinno wychodzić z domu bez jego zjedzenia. Dzieci powinny też dużo pić. Według naukowców dzieci które były karmione piersią a potem dobrze się odżywiały są inteligentniejsze od ich rówieśników jedzących słodycze i pijących napoje gazowane. Kiedyś czytałam też że podobno dzieci często głaskane, przytulane i całowane są inteligentniejsze od dzieci którym rodzice skąpią takich pieszczot. Ponoć tworzą się wtedy jakieś neurony w mózgu. Dlatego ja moje dzieci bardzo często głaszczę po główkach, zwłaszcza Małego gdy leży sobie przy piersi i pije swoje mleczko. :-)

Odnośnik do komentarza

I ja się tutaj zgodzę choć badań tych nie czytałam. Sen - to najważniejsza rzecz która regeneruje ciało i umysł człowieka. Dodatkowo - odpowiednio zbilansowania dieta dzienna - mniej sztucznych rzeczy, cukru więcej systematyczności, odpowiedniej ilości jakości. Dodatkowo obserwacja zainteresowań dziecka i zachęcanie go do pogłębiania swojego zainteresowania. Uczestniczenie z dzieckiem w ciekawych formach jego aktywności - basen - ogólnorozwojowe, logiczne zabawy - myślenie przyczynowo - skutkowe, matematyczne, artystyczne etc. W każdym dziecku można coś znaleźć oryginalnego.

Odnośnik do komentarza

adasaga3
Margeritko, czyżbyś czytała Newsweeka? Ja ostatnio czytałam w nim artykuł na ten temat. Ale nie tylko muzyka czy ruch dobrze wpływają na prace mózgu. Dziecko powinno się przede wszystkim wysypiać i dobrze odżywiać, chodzi tu zwłaszcza o śniadania, w żadnym razie nie powinno wychodzić z domu bez jego zjedzenia. Dzieci powinny też dużo pić. Według naukowców dzieci które były karmione piersią a potem dobrze się odżywiały są inteligentniejsze od ich rówieśników jedzących słodycze i pijących napoje gazowane. Kiedyś czytałam też że podobno dzieci często głaskane, przytulane i całowane są inteligentniejsze od dzieci którym rodzice skąpią takich pieszczot. Ponoć tworzą się wtedy jakieś neurony w mózgu. Dlatego ja moje dzieci bardzo często głaszczę po główkach, zwłaszcza Małego gdy leży sobie przy piersi i pije swoje mleczko. :-)

nie pamiętam, gdzie to wyczytałam, ale na pewno nie w newsweeku, masz rację do do głaskania po główce i przytulania, to bardzo ważne dla dzieci, ja swoje też zawsze pieszczę, jak się z nimi bawię i jak się nimi opiekuję:)

Odnośnik do komentarza
Gość Bogusława

klocki, puzzle, czytanie bajek, rebusy, nauka wierszykow itp. jednak nie każde dziecko jest na tyle spokojne i cierpliwe by usiedzieć np nad puzzlami, dlatego formę nauki nalezy dostosowywac do kazdego dziecka osobno. Ja proponuję tez znaleźć sposob, aby dziecko uczylo się poprzez zabawę, rozrywkę, wowczas wiedza wchłania się sama, a dziecko nawet nie zauważa ze się czegos nauczyło:)

Odnośnik do komentarza

wycieczki edukacyjne są dobre, uważam, że teraz zupełnie inaczej można uczyć przedmiotów ścisłych przez pokazywanie doświadczeń, to dzieci na pewno zainteresuje, jednak sama prezentacja jakiś zjawisk za dużo nie da, historii też można uczyć wspierając się odpowiednim muzeum, ale jak nie rozumie się kontekstu historycznego, to sama wycieczka za dużo nie da.

Odnośnik do komentarza
Gość Ale_ksandra

z zabawek edukacyjnych polecam puzzle, w młodym wieku dziecko nauczy się kombinować z obracaniem elementów aby te pasowały do siebie a starsze będą rozwijać wyobraźnię poprzez kojarzenie sąsiadujących kolorystycznie fragmentów

Odnośnik do komentarza

okres dziecięcy powinien być na zabawę a nie na naukę moim zdaniem, a IQ będzie i tak wzrastało z każdym problemem który rozwiąże i z każdymi puzzlami które ułoży, nie dajmy się zwariować z jakimiś wynalazkami pseudo psychologów

Odnośnik do komentarza

Jednak Ci "pseudo psychologowie" robią jakieś badania i czasem dadzą jakąś dobrą radę, nie przekreślałabym ich tak założenia. IQ jest ważnym elementem rozwoju naszych dzieci i nie należy go ignorować w procesie ich dojrzewania.

Odnośnik do komentarza

Dostaliśmy ostatnio w ręce właśnie grę o dinozaurach, atak dinozaurów czy coś i muszę powiedzieć że wieczór należał do udanych chociaż musieliśmy nieco przedłużyć porę spania żeby dokończyć to było warto :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...