Skocz do zawartości
Forum

Czy nagradzacie dzieci za dobre oceny w szkole?


Rekomendowane odpowiedzi

trzeba sobie jakoś radzić w wychowywaniu małych łobuzów :) moje chłopaki już napisały listy do świętego w których zobowiązały się do kilku rzeczy, zobaczymy jak pójdzie im "okres próbny" bo do mikołajek jeszcze tydzień :)

Odnośnik do komentarza
Gość Jagoda W.

Nagradzanie owszem, ale karanie – absolutnie nie! Choć najważniejszą nagrodą dla dziecka powinna być zdobyta wiedza i umiejętności, bo przecież właśnie z tego będzie w późniejszym życiu korzystać, a takie uczenie się wyłącznie dla oceny jest tak jak ktoś już napisał tworzeniem materialisty i lenia.. Myślę, że nagradzanie jest dobre, ale nie w formie: „jeśli się nauczysz to dostaniesz, a jeśli nie to nie”, a w formie: „oh tak pięknie się nauczyłeś, więc mam niespodziankę!”. Nagrody tematyczne też są bardzo spoko, tak jak wyżej dla sportowca – karnet na basen, dla historyka – muzeum, dinozaury, dla geografa – Tatry, itp.:))

Odnośnik do komentarza
Gość mamaradzi

Ja preferuję układ 5/3, czyli pięć pochwał na trzy uwagi. Dziecko dzięki temu ciągle skupia na nas swoją uwagę, Jest nagradzane za wszystko co robi oraz uczy się czego robić się nie powinno i dlaczego. Nie karajmy oczywiście na siłę, ale też nie przesadzajmy z pochwałami bo syn/córka się rozpieści i nici z naszego dobrego wychowania skoro "jemu się należy"

Odnośnik do komentarza
Gość aniołek24

Ja mam odwrotnie, mam prawdziwego aniołka, któremu nie mogę ciągle mówić jaki to cudowny i grzeczny nie jest tak samo jak kupować nagród jak słodycze czy zabawki. Jestem dla niego miła i tyle. Prezenty dostaje bez większej okazji. Nie za często ale co mam zrobić żeby to się nie zmieniło? brak zachęty może go znudzić i przestanie być taki spokojny...

Odnośnik do komentarza

Dziecko funkcjonujące wyłącznie w systemie nagród i kar czyli stosowania motywacji zewnętrznej przyswaja i przechowuje w pamięci informacje dużo krócej, niż takie, które uczy się w pozytywnej i odleglejszej perspektywie dla wykorzystania swojej wiedzy. Wiedza zdobywana w połączeniu z motywacją wewnętrzną wynikającą z własnych przekonań ucznia jest więc trwalsza. Dlatego warto tłumaczyć dzieciom pożyteczność nauki w ogóle. Każdy człowiek powinien mieć świadomość, że uczy się dla siebie - nie dla rodziców, cukierków, ale dla swojej lepszej przyszłości.
Jednocześnie każdy lubi czuć się doceniany, dlatego warto często chwalić dzieci za postępy, nowe umiejętności. Budować jego dobre poczucie nie na rzeczach materialnych.
Jeśli myśleć o nagrodach materialnych to o drobnostkach za rzeczy "extra" - wygrałeś konkurs, jestem z Ciebie dumna i zabiorę Cię na lody. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której płaci się dzieciom za oceny, kupuje drogie laptopy czy tablety za chodzenie do szkoły. Obowiązkiem dziecka chodzącego do szkoły jest się uczyć na miarę własnych możliwości. (Tu warto zastanowić się jakie one są - nie wymagać rzeczy niemożliwych, dopingować cele realne.)

Odnośnik do komentarza

Dobra ocena jest nagrodą sama w sobie - dziecko powinno być na tyle motywowane przez rodzica, by poznać wartość oceny na którą samo ciężko pracuje. Nie jestem zwolenniczką nagradzania za każdą super ocenę w szkole - ale nagroda za ukończony rok szkolny z ocenami satysfakcjonującymi przede wszystkim dziecko, to bardzo dobry pomysł!

Odnośnik do komentarza

Nauka dla dzieci powinna byc czyms naturalnym. Kiedy zaczniesz je nagradzac za to, ze sie ucza, beda potem uczyc sie nie dla tego, zeby zdobyc dla siebie wiedze, tylko po to, by dostac nagrode. Poza tym, wiadomo, ze nabyta wiedze trzeba regularnie utrwalac, zeby jej nie zapomniec. Za to tez bedziecie nagradzac swoje dzieci? Pomijam juz domowe obowiazki, ktore powinny zostac obowiazkami, a nie konkursem. Pewne nawyki musza byc naturalne, ale zeby to w dziecku "zaszczepic", trzeba je dobrze wychowywac. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...