Skocz do zawartości
Forum

Seks nastolatków


Rekomendowane odpowiedzi

Temat seksu to ciągle w Polsce temat tabu. Antykoncepcja (jakakolwiek) to tematy nie podejmowane przez rodziców do dziecka tylko dziecko dowiaduje sie w szkole, z portali, od znajomych.
Brak wiedzy w tym temacie u młodzieży często powoduje ogromny stres i niesamowity strach który nierzadko kończy się niechcianą i niegotową ciążą.
Udawanie że problem mojego dziecka nie dotyczy również sprowadza, że jesteśmy zaszokowani jako rodzice, gdy dowiadujemy się że nasze dziecko spodziewa się potomstwa.
Co ważne zawsze trzeba normalnie rozmawiać o tematach nierzadko trudnych. Nie moralizować, tylko dowiadywać się co dziecko już wie a czego jeszcze nie wie a chciało by się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Gość Lukierek

Rodzice powinni częściej rozmawiać z dziećmi o seksie a nastolatki po prostu się wstydzą bo jak tu rozmawiać z rodzicem bez zażenowania Nawet nie wiadomo jak rodzic się zachowa W internecie na forum mają tą swą prywatność i nie mają żadnych obaw do zadawania intymnych pytań Internet rządzi i w tych sprawach ,bo rozmowa z rodzicem byłaby trudniejsza Na forum nikt nie patrzy w oczy,nikt nikogo nie zna i rozmówcy wtedy lepiej .

Odnośnik do komentarza

Urszula Rogalska
Temat seksu to ciągle w Polsce temat tabu. Antykoncepcja (jakakolwiek) to tematy nie podejmowane przez rodziców do dziecka tylko dziecko dowiaduje sie w szkole, z portali, od znajomych.
Brak wiedzy w tym temacie u młodzieży często powoduje ogromny stres i niesamowity strach który nierzadko kończy się niechcianą i niegotową ciążą.
Udawanie że problem mojego dziecka nie dotyczy również sprowadza, że jesteśmy zaszokowani jako rodzice, gdy dowiadujemy się że nasze dziecko spodziewa się potomstwa.
Co ważne zawsze trzeba normalnie rozmawiać o tematach nierzadko trudnych. Nie moralizować, tylko dowiadywać się co dziecko już wie a czego jeszcze nie wie a chciało by się dowiedzieć.

ale mnie bardziej chodziło o to, czy emocjonalnie są na to gotowi? przecież wiedza i rozmowa z rodzicami to nie wszystko...

Odnośnik do komentarza

Margeritka
ale mnie bardziej chodziło o to, czy emocjonalnie są na to gotowi? przecież wiedza i rozmowa z rodzicami to nie wszystko...

Obawiam się, że młodzież w wieku 17-18 lat nie jest jeszcze emocjonalnie dojrzała na wzięcie odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje podjęcia współżycia seksualnego. Fizycznie są gotowi, ale mentalnie jeszcze mało kto. Oczywiście nie warto generalizować, bo nastolatek nastolatkowi nie równy i wiek nie przesądza o dojrzałym podejściu do życia czy seksu. Ktoś może mieć na karku 30-tkę, a zachowywać się mniej dojrzale i mniej odpowiedzialnie niż niejeden 17-latek. Nie ma na to reguły. Zgadzam się jednak z przedmówcami, że Internet przoduje jako źródło informacji w sprawie seksu, ciąży, ogólnie seksualności wśród nastolatków. Tutaj czują się anonimowi, mogą bez oporu i wstydu zadawać najbardziej intymne pytania, a mało kto ma odwagę szczerze w cztery oczy porozmawiać na tematy seksualne z rodzicami. Niestety, tak to wygląda, dlatego rozmowa z rodzicami o seksie to i tak połowa sukcesu, bo jak wiadomo - nie zawsze Internet dostarcza dobrych przykładów, jeśli chodzi o podejście do seksu. Dojrzewający nastolatek może mieć wypaczony obraz seksu, jeśli czerpie "wiedzę" z nieodpowiednich źródeł. To chyba lepiej, że przynajmniej próbuje zainicjować rozmowę na ten temat z którymś z rodziców. Inna sprawa, że nie zawsze rodzice umieją o tym rozmawiać i zamiast spokojnie wytłumaczyć, rozwiać wątpliwości dziecka, zaczynają moralizować albo strofują, że za bardzo albo za wcześnie interesuje się TYMI tematami.

Odnośnik do komentarza

Margeritka
wydaje mi sie, ze odpowiedzialność na wiedzę seksualną spychają po części na szkole, bo tam jest przygotowanie do życia w rodzinie...

Margeritka, rodzice nie tylko rozmowy o seksie z nastolatkami spychają na szkołę. Niestety. Przygotowanie do życia w rodzinie - owszem, taki przedmiot w szkole jest. Pamiętam jak sama uczęszczałam na tego typu lekcje, kiedy chodziłam do szkoły. Ale na tych lekcjach nie dowiedziałam się niczego o seksie między mężczyzną a kobietą. Zajęcia były tak prowadzone jak zajęcia na biologii. Wszystko "odczłowieczone". Prowadzący (tak, to był pan) mówił tak, żeby nic nie powiedzieć. Sam był zażenowany i zawstydzony, że ma opowiadać o TAKICH RZECZACH młodym ludziom. Edukacja seksualna za moich czasów szkolnych bardzo kulała. Ale jak rozmawiam na ten temat ze swoją o 12 lat młodszą siostrą, to widzę, że niewiele zmieniło się na plus. Przykre to...

Odnośnik do komentarza

17-18 lat to za wcześnie?
sorry ;-)

sama pamiętam, że swój pierwszy raz zaliczyłam z facetem którego kochałam w wieku 18 lat i wiedziałam, że i tak dość długo czekałam..

16 lat to może być za wcześnie...
przypominam, że prawo zezwala od 15 roku, a co do wzięcia odpowiedzialności za konsekwencje - zdarza się że i 30 latki nie są gotowe do wzięcia tej odpowiedzialności.

Nie mówię że każdy 15 latek.tka powinna rozpocząć współżycie, ale moim zdaniem im wcześniej zostaną uświadomieni tym lepiej.

U nas w domu seks nie był tematem tabu, brat miał 11 lat około i już wiedział do czego służą gumki, swój pierwszy raz też zaliczył w wieku 17 lat z dziewczyną z którą chodził 2 lata i teraz są narzeczeństwem, razem mieszkają od kilku lat i wkrótce planują dziecko - mają po 23 lata.

http://fajnamama.pl/suwaczki/7fq1be1.png

Odnośnik do komentarza

18 lat to za wczesnir ? Moim zdaniem czasami te 17-18 sa bardziej odpowiedzialne niz 30 ktore zachodza w ciaze . Ja mialam 18 lat nie cale i zaszlam w ciaze , bylam szczesliwa i gotowa wiedzialam ze dam rade pomimo ze zostawil mnie chlopak . Ale poronilam bylam zalamana a teraz mam rocznikowo 21 lat i jestem szczesliwa mama i najszczesliwsza kobieta na swiecie . Wole byc mloda mama jesli do tego doroslam niz zeby czekac na odpowiedni wiek zeby ludzie nie zaczeli gadac i zostac nazywana babcia zamiast mama ;)

http://www.rodzice.pl/suwaczki/showticker/21243http://www.suwaczki.com/tickers/x7g1egz2xvcderxt.png[url=]

Odnośnik do komentarza

Popęd seksualny to naturalna rzecz, a on rozwija się wcześniej niż w wieku 17-18 lat :) Nie rozumiem dlaczego mówi się,że to za wcześnie? Bo teraz dorosłość wyznaczana jest poprzez zdanie matury czy studia ? Nie wierzę,że te kobiety, które tu piszą/ pytają o to same nie czuły zainteresowania płcią przeciwną, nie całowały się, czekały grzecznie do ślubu. Seks też nie może kojarzyć się tylko z reprodukcją i ciążą. Przecież nie zawsze seks znaczy ciąża. I nie generalizujmy. Ja miałam osiemnaście lat, rozmawiałam z mamą dużo wcześniej o tym, o metodach antykoncepcyjnych. Nie traktowałam seksu jako spełnienie fizycznej potrzeby, czy też chęci posiadania dziecka. Traktowałam to jako intymne uczucie dwojga ludzi. Prędko przekonałam się jak ważne jest moje ciało i wiedza na ten temat, u ginekologów byłam wielu (niestety), okazało się,że mam problemy ginekologiczne - coraz więcej młodych dziewczyn niestety takie samo ma. Dostałam też nauczkę, przed którą nie uchroni ani mama, ani ginekolog, ani szkoła - czyli chłopak, który po dwóch latach ucieka bo "zaliczył" a jeszcze przyszły problemy. Wydaje mi się, że dojrzałość seksualna polega także na partnerstwie, by mężczyzna rozumiał pewne sprawy. Teraz jestem szczęśliwą przyszłą żoną, od pięciu lat z mężczyzną, który mnie wspiera, z którym łaczy mnie namiętny seks i nie widzę tutaj powodów do wstydu. Nie skakałam z przysłowiowego kwiatka na kwiatek, potrafiłam rozmawiać o problemach. Moja ciocia urodziła syna jak miała 19 lat, ma teraz dwójkę dzieci, wnuki już i jest szczęśliwą żoną od lat. Wiele kobiet rodziło w tym wieku i zakładało rodziny. Teraz problem polega na tym, że trudniej jest o pracę, o to by założyć rodzinę. Bo można być odpowiedzialnym i gotowym fizycznie i zarówno emocjonalnie, ale nie finansowo.

Odnośnik do komentarza

~julia.kotarska1993
Moim zdaniem nie się powinno się zaczynać współżycia tak wcześnie.Rodzice powinni rozmawiać na ten temat z nastolatkami,bo to nie są żarty.http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3rjjgru39ozti.png

Moja droga, 93 rok, czyli 22 lata :) oczekujesz dziecka, zaczęłaś w wieku 21 ? Naprawdę ? Nie przesadzajmy.

Odnośnik do komentarza

A moze nie tyle co zle nastawienie tylko niektorzy nie maja dobrych kontaktow z rodzicami w szczegolnosci w takim wieku gdy dojrzewaja , buntuja sie bo rodzice chca jak najlepiej zabraniaja wieke rzeczy dla ich dobra a dziecko calkiem inaczej to odbiera , dlatego tez nie rozmawiaja z nimi na ten temat ... To rowniez moze byx powod

http://www.rodzice.pl/suwaczki/showticker/21243http://www.suwaczki.com/tickers/x7g1egz2xvcderxt.png[url=]

Odnośnik do komentarza

Ja zaczęłam współżyć z moim partnerem gdy miałam 17 lat a on 16, byliśmy swoimi jedynymi partnerami seksualnymi. Jesteśmy ze sobą szczęśliwi, niedawno zaręczyliśmy się i mamy już zaplanowaną datę ślubu. Nigdy nie rozmawialiśmy z naszymi rodzicami o antykoncepcji i innych sprawach dotyczących seksu. Ale z autopsji wiem, że prędzej poszłabym do przyszłej teściowej by porozmawiać o tym niż do mojej mamy i szczerze mówiąc nie wiem z czego to wynika :)

Odnośnik do komentarza

Ukształtować dziecko wewnętrznie na dobrego człowieka przewyższa wszelkie edukacje i seksedukacje. Tylko rodzice którzy kochają swoje dzieci są zdolni do tego. Jest to ich niezbywalne prawo i obowiązek. Rodzice i tylko oni decydują kto i co przekazuje ich dzieciom. Każde działanie, które w sposób jawny lub zakamuflowany pozbawia rodziców ich praw i obowiązków winno być bezwzględnie ścigane gdyż uderza w podstawowe Prawa Człowieka. Konstruowanie prawa, które ogranicza władzę rodzicielską należy traktować jako zamach na wolność człowieka. Wszelkie preteksty są tutaj niepotrzebne. Dzisiejsza rzeczywistość roi się od znawców wychowania, od specjalistów do pieczętowania niewydolnych rodziców. Wychowywanie bez miłości jest tresurą. O wiele mniejsze prawdopodobieństwo do tresury jest po stronie rodziców niż po stronie osób postronnych, tzw. edukatorów. Zabieranie prawa rodzicom do decydowania i wychowywania swoich dzieci jest nie do przyjęcia. Tak się działo w systemach totalitarnych. Polska jest krajem wolnym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...