Skocz do zawartości
Forum

Urlop rodzicielski


Gość cora

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekawa czy myślicie o tym i jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Decydujecie się na to, by cały rok spędzić ze swym Szkrabem czy tylko 26 tygodni? A może są mamy, które jeszcze szybciej planują wrócić do pracy?

Odnośnik do komentarza

Jak najbardziej planuję urlop rodzicielski i nie wiem nawet czy po nim nie zrezygnuję z pracy i nie założę własnej firmy, żeby pracować w domu i być z małą do czasu, aż pójdzie do przedszkola :) Nie wyobrażam sobie, żeby moim dzieckiem zajmował się ktoś poza mną... jest to dla mnie ważne, żeby mieć dobry kontakt z córeczką i żeby angażować się w jej wychowywanie w 100%, a nie tylko po części. Wiem, że niektóre mamy chcą wrócić do pracy miesiąc albo dwa po porodzie i być może zostawią dziecko z babcią/dziadkiem ale ja nie mam takiej możliwości bo dziadkowie pracują :) Opiekunka? Zapłacę jej większość mojej wypłaty bo szacuję, że ok. 2tys jak nie więcej będzie chciała za codzienną 8 lub 10 godzinną opiekę nad dzieckiem... więc najlepszym rozwiązaniem jest to, żeby mała została ze mną do czasu pójścia do przedszkola i żebym dodatkowo zarabiała po macierzynskim prowadząc własną firmę :) A czy będzie tak super kolorowo jak to sobie wyobrażam to się okaże :)

Odnośnik do komentarza

Nie, nie- pomalu

Jezeli chcesz skorzystac z calego wymiaru i otrzymywac 80% wynagrodzenia skladasz wniosek o taki urlop najpozniej do 2 tygodni pp porodziw musisz sie okreslic
Jezeli tego nie zrobisz bedziesz otrzymywac 100% swoadczenia przez 26 tyg co nie znaczy ze pozniej nie mozesz skorzystac z pozostalej czesci tyle ze juz platnej 60%. Mozesz tez ta czesc laczyc z praca na pol etatu i wtedu dostajesz polowe wynagrodzenia oraz 30% swoadczenia z zusu

http://www.suwaczki.com/tickers/l22n8iikxjgyj6za.png

Odnośnik do komentarza

dla mnie to jest chore w tym kraju.. wiadomo,ze dziecko to spory wydatek, a jeszcze ciężko becikowe dostać - bo niby za duzo zarabiamy razem z mezem. a odlozyc grosza ciezko.. no i wlasnie zazdroszcze wam,ze was stac na to,zeby dostawac 80% wynagrodzenia.. ja sobie nie moge na to pozwolic.. bo po prostu musze miec pieniadze na dziecko.. u mnie to by była roznica 600zł miesiecznie co daje ogromną różnicę.. ja mam na szczęście mamę, ktora pewnie będzie siedziała z dzieckiem w domu.. ale strasznie mnie wkurza fakt,ze Państwo nie jest przychylne rodzinom - bo nie jest! powinno się dostawać 150% pensji przez 6 miesięcy, a potem 100% przez kolejne 6. to by wszystkie były w ciąży nie byłoby zjawiska starzenia się kraju.. każda mama byłaby spokojna i mogłaby poświęcić rok na opiekę nad dzieckiem...

http://www.suwaczki.com/tickers/relgej28ph6kmm4a.png

Odnośnik do komentarza

Ja nie zarabiam kokosów, u mnie byłaby to różnica ok. 320 zł. I ta kwota to też dla mnie sporo, ale jak sobie policze kwote dojazdu do pracy, to niewiele w plecy będę. Także raczej rozważam roczny macierzyński, ew.powrót w II części na pół etatu, żeby powoli przyzwyczajać Maluszka do przebywania z dziadkami. Ale nie rozmawiałam na ten temat z szefostwem i nie wiem czy się zgodzą. Obawiam się, że jednak nie. Wyjdzie wszystko w praniu :)

Odnośnik do komentarza

A na becikowe też nie mamy co liczyć. Bo przekraczamy próg dochodowy... To nic, że spłacamy kredyt. Po cichu liczyłam, że się załapię, bo póki co nie mamy ślubu i myślałam, że mnie potraktują jako matkę samotnie wychowującą dziecko (mamy meldunek pod różnymi adresami). Ale co kraj (w tym przypadku miasto), to obyczaj. Wiem, że są urzędy, które biorą pod uwagę ściśle to co pisze w ustawie i wystarczy mieć status panny, żeby dostać becikowe. U mnie w urzędzie wymagają jeszcze oświadczenia ojca dziecka, że nie uczestniczy w jego wychowaniu... Także d..a blada.

Odnośnik do komentarza

Sama obliczyłam. Swój dochód z PITu za 2012r. + dochód mojego z PITu za 2012r. No i to dzielone na 3. Bo jak inaczej to można policzyć? O co chodzi z tą składką zdrowotną?
Mój facet ma swoją działalność i to w tym wypadku działa na naszą niekorzyść. Bo prowadzi ją z bratem i dochód brata jest wykazywany w dochodach mojego...

Odnośnik do komentarza

Monisia ma rację. Ale cóż my na to możemy poradzić? Ci politycy w naszym kraju nie wiedzą nic o życiu zwykłego człowieka sami patrzą jak najwięcej kasy wydrzeć dla siebie a zwykły obywatel ich nie interesuje. Albo te zakładane kluby piłkarskie PZPN i inne, budowanie stadionów, dla kogo to jak my dobrej kadry nie mamy? Te pieniądze dla rodzin powinny być przeznaczone a nie w błoto wyrzucane.

Odnośnik do komentarza

Dzięki Olu :) pewnie, że mi zależy, 1000 zł na ulicy tak sobie się nie znajduje, a jak dają, trzeba brać :) Przyda się na chrzciny :) Lenka, jeśli się zdecydujesz w ciągu 14 dni, to masz wtedy cały rok 80%, jeśli natomiast decyzję podejmiesz po 14 dniach, to przez pierwsze 26 tyg.maasz 100%, przez kolejne 60%

Odnośnik do komentarza

a ja mam pytanie czy jest różnica (przy możliwości upadnięcia firmy w której pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony) czy pójdę wcześniej na zwolnienie?
czy jak firma upadnie to ZUS będzie mi płacił 100% średniej wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy?? jeśli pracodawca nie byłby wypłacalny to wiecie co wtedy? nie mogę sobie pozwolić na pozostanie bez pensji.. a dziś się niezbyt fajnych rzeczy dowiedziałam.. może trochę odbiegłam od tematu :)

http://www.suwaczki.com/tickers/relgej28ph6kmm4a.png

Odnośnik do komentarza

~cora
Dzięki Olu :) pewnie, że mi zależy, 1000 zł na ulicy tak sobie się nie znajduje, a jak dają, trzeba brać :) Przyda się na chrzciny :) Lenka, jeśli się zdecydujesz w ciągu 14 dni, to masz wtedy cały rok 80%, jeśli natomiast decyzję podejmiesz po 14 dniach, to przez pierwsze 26 tyg.maasz 100%, przez kolejne 60%

cora jak cos to dowiedz się dokłądnie gdzies bo skad mi wiadomo to przez 12-msc jest 80% albo przez poł roku 100% bo kiedys było tak jak ty pisałaś ale ost. sie cos zmienilo bo moja bratowa od lutego jest i juz wiem ze u nas tak nie ma

♥ Agatka 11.09.2014r. ♥
Nie mogłam zatrzymać Cię przy sobie, ale nigdy nie wypuszczę Cię z mojego serca...

♥ Nataszka 05.10.2015r. ♥

♥ Nadia 25.02.2020r. ♥

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...