Skocz do zawartości
Forum

Malowanie po ścianach


Rekomendowane odpowiedzi

widzę że nie tylko moja córa umiłowała sobie wręcz rysowanie po ścianach.. u nas wygląda to tak że wszystkie kredki, długopisy, ołówki itp są schowane. Do dyspozycji mała ma tylko tablicę magnetyczną (dla pewności pisaczek jest przymocowany sznurkiem do tablicy :) ) i matę wodną. tak jak pisała nikawa młoda wypija wodę z pisaka, ale wtedy wystarczy że doleję i może rysować - wtedy ściany są względnie bezpieczne :)
pamiętam że moja siostra tez rysowała po ścianach, w końcu samo jej przeszło

http://www.suwaczki.com/tickers/l22npx9i0vxunlu6.png
http://www.suwaczki.com/tickers/dqprj48agnghpqtk.png

Odnośnik do komentarza

Witam,
Powinnaś wytłumaczyć dziecku, że ściany nie służą do rysowania. Dziecko powinno dostać jasny komunikat, że nie wolno mu tego robić. Rodzic powinien także ostrzec, że jeżeli mimo wszystko zdecyduje się coś namalować spotka go za to kara. Ostrzeżenie nie zawsze zniechęca dzieci, dlatego jeżeli pomaluje kolejny mebel , ścianę konsekwentnie powinniśmy ukarać dziecko. Kara powinna być prosta i możliwa do zrealizowania np. dziecko dostaję wodę i gąbkę i musi zmyć swoje 'dzieło" wtedy zobaczy że nie jest to łatwe zadanie i następnym razem może się zastanowi przed pomalowaniem jakiegoś mebla lub ściany. Możemy również zabrać trochę pieniędzy z dziecięcej skarbonki , tłumacząc że dziecko zniszczyło ścianę i teraz musi odkupić farbę . Jeżeli dziecko nie posiada pieniędzy to możemy zrezygnować z jakiejś zaplanowanej przyjemności dla dziecka, tłumacząc, że nie mamy na to pieniążków, ponieważ musieliśmy kupić farbę. Najważniejsze są jasne i stanowcze komunikaty ze strony rodziców oraz konsekwencja. Słowa muszą być zgodne z czynami.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Dziecko z pewnością rozumie, że czegoś nie wolno robić i że jakieś zachowanie nie spotyka się z naszą aprobatą. Jeżeli dziecko powtarza dokładnie tą samą czynność po raz kolejny to oznacza, że samo "nie wolno", "nie można tak robić" nie wystarcza. Jeżeli jednak po kolejnych sytuacjach powtarzających się to "nie wolno" łączy się z bezpośrednią konsekwencją to daję od razu znak dziecku, że faktycznie nie można malować po ścianach i łączy się to z konsekwencjami.
Dziecko maluje po ścianach bo nie czuję żadnych z tym związanych konsekwencji. To co namaluję jest ścierane co daję kolejny dowód na to, że nie można tak zrobić ale i tak nic się nie wydarzy ponieważ rodzic to zetrze ja zrobię ponownie i tak w koło. Dziecko otrzymuje wtedy sprzeczny komunikat od rodzica. Podstawą do osiągnięcia tego na czym Pani zależy, jest konsekwencja w stosowaniu konsekwencji. Jeżeli widzi Pani, że dziecko przejawia potrzebę malowania po czymś to nie wygaszajmy jej natomiast przekierujmy ją na coś innego na przykład na karton. Dziecko powinno wiedzieć, że zasadą pionującą w domu jest malowanie tylko i wyłącznie po kartonach lub kartkach. Natomiast złamanie zasady łączy się z konkretnym następstwem np. pomazałeś ścianę mimo to, że nie wolno tego robić dlatego dziś nie będziemy oglądać bajki, jeść deseru itp. Dodatkowo powinna być Pani czujna gdy dziecko zastosuję się do konkretnej zasady i wzmocnić każdy przejaw pożądanego zachowania komunikatem np: świetnie! malowałeś na kartonie, kartkach z naszą umową a ściany są czyste! A w nagrodę może dostać ulubioną zabawkę, przekąskę czy też dodatkową bajkę do obejrzenia, czy też zaproponowanie wspólnego wyjścia- wtedy dziecko rozumie, że pożądane zachowania czyli te według zasady są korzystniejsze dla niego ponieważ otrzymuje dzięki nim wsparcie rodzica.

Odnośnik do komentarza

Moja córka już się oduczyla. W zasadzie to od samego początku nie ciągnęło jej do malowania po scianach. Raz pomalowała ściany, potem jednak wytłumaczylismy jej, ze tak sie nie robi ( ściany mamy tak poza tym biale tak wiec nie było wiekszego problemu z zamalowaniem ich). 

Staram sie rozwijać kreatywność mojego dziecka oraz dostarczam jej odpowiednich akcesoriów do malowania

https://www.tintadlaplastykow.pl/

Zerknij sobie tutaj. W sklepie mozesz zamówić sobie wszystko co jest potrzebne dla plastyków. 

Odnośnik do komentarza

Moja córka już się oduczyla. W zasadzie to od samego początku nie ciągnęło jej do malowania po scianach. Raz pomalowała ściany, potem jednak wytłumaczylismy jej, ze tak sie nie robi ( ściany mamy tak poza tym biale tak wiec nie było wiekszego problemu z zamalowaniem ich). 

Staram sie rozwijać kreatywność mojego dziecka oraz dostarczam jej odpowiednich akcesoriów do malowania

https://www.tintadlaplastykow.pl/

Zerknij sobie tutaj. W sklepie mozesz zamówić sobie wszystko co jest potrzebne dla plastyków. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...