Skocz do zawartości
Forum

Wierzycie w naukę przez rozrywkę?


Gość julitta32

Rekomendowane odpowiedzi

Gość peggy_brown

Jasne, że wierzę w naukę przez rozrywkę, zabawa i spędzanie wesoło czasu najlepiej oddziałuje na dzieci (ale także dorosłych!) przecież wiadomo, że najlepiej zapamiętuje się wszystkie te rzeczy, które łączą się z radością i miłymi wspomnieniami!

Odnośnik do komentarza

Również uważam, iż cytat Konfucjusza jest tu jak najbardziej odpowiedni. Dla dzieci nauka powinna być interesująca. Dzieci są ciekawe świata, muszą działać. W internecie można znaleźć wiele ciekawych inspiracji, w jaki sposób można uczyć dziecko poprzez zabawę. Mądre zabawy w dużym stopniu wpływają na rozwój dziecka, kształtują również jego zainteresowania jak również dobrze wpływają na jego kreatywność.

Odnośnik do komentarza

Szanowny Lole niestety nie mogę się z Tobą zgodzić... Glenn Doman powiedział "Zabawa jest nauką, a nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki". Zabawa poprzez naukę jest zdecydowanie bardziej interesująca dla dziecka. Dzięki zabawom czy też grom, dzieci mogą się zaangażować, starają się zrobić wszystko, by wypaść jak najlepiej. Radość, która towarzyszy dzieciom w czasie zabaw rozwija ich psychikę. Nauka poprzez zabawę pomaga im przyswoić bardzo dużo informacji, uczy je współpracy z innymi ludźmi, dzieci w ten sposób rozwijają również pamięć i koncentrację.Dzieci mają bardzo dużo energii dlatego nauka powinna być dla nich atrakcyjna. Zadaniem dorosłych jest stworzenie małym odkrywcom jak najwięcej okazji do tego, aby mogły poznawać świat ale również, by mogły poznawać samych siebie. Nie zapominajmy, że sami byliśmy dziećmi oraz ile radości przynosiła nam zabawa :)

Odnośnik do komentarza

Moje dzieciaki (córka 3 lata, syn 5) bardzo lubią się bawić a ja razem z nimi i widzę, że bardzo dużo się uczą podczas tych naszych domowych zajęć. Przy okazji możemy więcej czasu spędzić razem a oprócz tego, że dużo się uczą to jeszcze mają przy tym dużo radości. Czy ma ktoś jeszcze jakieś propozycje kreatywnych i ciekawych zabaw?

Odnośnik do komentarza

Jest wiele ciekawych książek. Polecam np. "W co się bawić z dziećmi" M. Bogdanowicz. Jest tam wiele ciekawych propozycji zabaw (również przy muzyce). Z własnego doświadczenia wiem, że dzieciakom się podoba, a przy okazji nauczą się czegoś pożytecznego. Kolejna książka to "Zabawy z dzieckiem" M. Matthias. W książce tej opisane zostały przeróżne zabawy (m.in. gry językowe, zabawy zręcznościowe, zabawy na świeżym powietrzu).

Odnośnik do komentarza

~Roksi
Chciałabym żeby moje dziecko chciało się uczyć poprzez rozrywkę. Ale czasem mam wrażenie że ono się zwyczajnie nudzi podczas zabawy ze mną i wtedy już mi ręce opadają.

Roksi, może spróbuj je jakoś zachęcić? Wyjdźcie razem na spacer, niech opowiada co widzi- to również jest nauka. Nie wiem ile Twoje dziecko ma lat, ale na pewno istnieją sposoby na to, żeby je czymś zainteresować. Spróbujcie robić to, co Twoje dziecko lubi. Jeżeli się nudzi, to zastanów się, czy aby na pewno wszystko robisz dobrze. Może postaraj się wymyślić jakieś kreatywne zabawy. Pomóż Twojemu dziecku poznawać świat, dużo z nim rozmawiaj, śmiej się, stań się towarzyszem zabaw, zrób wszystko żeby dziecko chciało (i lubiło) spędzać czas z Tobą.

Lole, ciągle mnie nurtuje to, co napisałeś/aś... Zabawa ma dla dziecka 4 bardzo ważne funkcje (opisane przez panią Elizabeth B. Hurlock, polecam przeczytać "Rozwój dziecka" t. 2). Pierwsza z nich to funkcja kształcąca- dziecko kształci swoje zmysły, poznaje siebie i świat; druga dotyczy wychowania, a mianowicie dziecko uczy się, w jaki sposób powinno funkcjonować w społeczeństwie, co jest dobre, a co złe; trzecia funkcja ma charakter terapeutyczny czyli podczas zabawy dziecko może odpocząć od problemów dnia codziennego, od negatywnych emocji, uczy się, w jaki sposób może wyrażać własne uczucia i jak sobie z nimi radzić; ostatnia funkcja ma charakter projekcyjny- podczas zabaw dziecko odgrywa rożne role, przeżywa rożne sytuacje, to pomaga zaobserwować u dziecka jego dobre i złe strony. Celem zabawy jest osiągnięcie zadowolenia. I uwierz mi, że dziecko naprawdę świetnie uczy się poprzez zabawę. Zwyczajna, "sztywna" nauka jest dla niego nudna. Nic więc dziwnego, że wówczas dziecko zaczyna robić tysiąc innych rzeczy i nie zajmuje się tym, czym powinno. Ann Birch i Tony Malim zwracają uwagę na to, iż zabawa i rozwój społeczny dziecka są ze sobą bardzo mocno powiązane (Radzę przeczytać "Psychologię rozwojową w zarysie" podanych wyżej autorów,a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat zabaw w danym wieku i znajdziesz tam różne teorie na temat zabaw). Mam nadzieję, że Cię przekonałam, że zabawa ma istotny wpływ na to, w jaki sposób rozwija się dziecko :)

Odnośnik do komentarza
Gość KarolinaL

Rozrywka ma to do siebie ze trudno jest nia dzieci na dłużej zinteresować - nowa zabawka szybko się znudzi jak dziecko tylko ja pozna, w dysneylandzie jest tyle atrakcji zeby dzieci nie zdążyły się znudzić, ale nie o to chodzi - jak coś je na prawde zainteresuje to poświęcą kilka godzin na jedną czynność np nauczenia się robić na drutach albo grzebania patykiem w ziemi jak będa chciały znaleźć ddżownicę i o to chodzi żeby znaleźć jakieś zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Gość Krystyna

Przyszłam tu raczej poczytać o sposobach takiej nauki przez rozrywkę i w jaki sposób zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy, a nie tylko czy wierzymy, bo dla mnie to jest oczywiste. Niestety moje dziecko nie rwie się do nauki, więc muszę poszukać sposobów.

Odnośnik do komentarza
Gość JulitaW.

W powyższych wypowiedziach jest kilka cennych porad o tym jak zachęcic dziecko do nauki, baw się z nim, spędzaj więcej czasu, czytaj mu książki i np później udaj że jesteś zmęczona i żeby ono Ci poczytało, weź na wycieczkę edukacyjną.

Odnośnik do komentarza
Gość MandarynkaPomarań

Ja w ten sposób własnie, poprzez wycieczki, podróżowanie w latach szkolnych miałam dużo większą wiedzę z geografii, niż reszta rówieśników, np nikt nie wiedział, że w Polsce mamy wyspę, a ja tak, bo tam byłam podczas wakacji w Świnoujściu.

Odnośnik do komentarza
Gość Damian999

W JuraParku nie jest tak sztywno jak w muzeum, dzieciaki mają niezłą frajdę, bo oprócz oglądania potężnych figur dinozaurów, przede wszystkim mogą się wyszaleć, są tam place zabaw przystosowane do najmłodszych, kino 5d, specjalny TUNEL CZASU, no i ścieżka edukacyjna. Itp. Dzieci na pewno nie usną;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...