Skocz do zawartości
Forum

Wierzycie w naukę przez rozrywkę?


Gość julitta32

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ziotoslawa

Może się nie znać, może ale jak się nie zna to niech się nie wypowiada :P Nawet nie wiedziałam, że popełniam grzech ciężki bo byłam z moimi w Jura Parku ;) Młodsza zapytała czy te dinozaury były prawdziwe czy to taka bajka jak ze świętym mikołajem. Faaak a ja się łudziłam, że ona ciągle wierzy w mikołaja... A na to starsza jej mówi: "patrz i słuchaj, wszystko będzie wytłumaczone" :D I było :)

Odnośnik do komentarza
Gość jednazwielumama

ej strasznie mnie wkurza, że ostatnio wszędzie na każdym forum pojawiają się jakieś takie wstawki związane z ideologią. Rozmawiacie o nauce i rozrywce a tu wyskakuje kwestia czy teoria ewolucji jest sprzeczna z religią. Niby o dinozaurach i juraparku i innych naukowo rozrywkowych parkach a z drugiej strony o zacofanych historyczkach. I jeszcze pewnie zaraz zaczniecie się kłócić, masakra.

Odnośnik do komentarza
Gość nauczycielkaimama

Witajcie.
Ja też postanowiłam wtrącić swoje trzy grosze. Bardzo ważne jest żeby odróżniać parki rozrywkowe, gry, zabawy, które faktycznie edukują od takich które tylko mają to w nazwie. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzać szczegóły każdej oferty. Aha i jeszcze jedno: dostosowanie wieku i poziomu dziecka do naukowej rozrywki! Żeby rzeczywiście mogło skorzystać. I tak na przykład do wymienionego tutaj Jura Parku można zabierać dzieci w bardzo różnym wieku, od maluchów po nastolatki. Ale już taki Ogród Doświadczeń jest przeznaczony raczej dla dzieci 12 plus, moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Gość czepialska

do Bartka: ale co jest edukacyjnego w Disneylandzie? Przecież ten wątek jest o uczeniu przez rozrywkę a nie o samej rozrywce. Jura Park czy Ogród Doświadczeń to są rzeczywiście i kształcące (byłam i wiem) ale Disneyland??? no litości :P

Odnośnik do komentarza

Zabawa jest podstawową formą działalności każdego człowieka. W tym także dziecka. Dzięki zabawie dziecko odczuwa przyjemność, pobudza swoją wyobraźnię. Dziecko staje się kreatywne i tworzy własną rzeczywistość. Dzięki zabawie młody człowiek uczy się, że należy się dzielić z innymi, dawać coś od siebie, brać od innych, gdy proponują.W okresie dzieciństwa dziecko pragnie doświadczać różnych rzeczy. Dzięki doświadczeniom dziecko odkrywa świat, poszerza swoje horyzonty
i doskonali się. Dzięki zabawie dziecko może zrealizować wszystko, co chciałoby osiągnąć w przyszłości :)

Odnośnik do komentarza

Wbrew pozorom nuda może być dobra ;) To właśnie w tym czasie dziecko może odreagować stres. Dzięki nudzie, córka może zastanowić się "co lubię robić? W co chciałabym się pobawić?". Nuda uczy kreatywności, dzięki czemu dziecko będzie twórcze i będzie rozwijało swoją wyobraźnię. Nie oznacza to jednak, że dziecko należy zostawić "same sobie". Gdy domaga się uwagi ze strony rodzica może to oznaczać, że zwyczajnie potrzeba jest kontaktu. A tego nie należy ignorować. W co bawić się z dzieckiem? Polecam książkę "Gry i zabawy dla dzieci" Małgorzaty Cieślak a także "1001 pomysłów na nudę" Bartla Almutha, są to niedrogie książki a dzięki nim dziecko nie będzie narzekać na nudę. A i każdy rodzic będzie mógł spędzić pomysłowo czas ze swoim dzieckiem ;)

Odnośnik do komentarza

A co zrobic jesli dziecko w ogole nie chce i nie potrafi sie bawic samo? Moj syn stale narzeka na nude. Najchetniej czas by spedzil przed tv albo laptopem. Nie potrafi sie bawic w inny sposob. A gdy juz sie bawi to jest nie do wytrzymania...

Odnośnik do komentarza

Problem uzależnienia od komputera jest bardzo popularny. Uważam, że nie ma sensu, by całkowicie zabronić dziecku korzystanie z komputera czy też telewizora. Niech wie, że może korzystać, ale tylko pod pewnymi warunkami :) Bardzo ważne jest, by ustalić dziecku czas, jaki spędzi ono przed telewizorem/komputerem. Najlepiej, gdyby były to dwie godziny dziennie (z przerwami, by dziecko nie było stale w tej samej pozycji). Radzę przeczytać książkę Feibel "Zabójca w dziecinnym pokoju. Przemoc i gry komputerowe", z której dowiesz się, w jaki sposób gry komputerowe oddziaływają na dziecko. Ważne jest, abyś bacznie obserwowała w co gra i co ogląda Twoje dziecko oraz by było to wszystko dostosowane do jego wieku. Czy Twój syn jest spokojny? Czy przejawia zachowania agresywne, gdy np. zabraniasz mu gier lub telewizji?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chłopiec nie potrafi się bawić sam to powinnaś mu organizować czas. Możesz zabierać go na wycieczki, grać w gry planszowe, starać się rozwijać jego pasje. Zaproś jego kolegów- niech spędzą czas razem. Stałe siedzenie przed komputerem może mieć zły wpływ na późniejsze życie dziecka. Jeśli Twój syn ma telefon- ogranicz mu dostęp do Internetu. Obserwuj syna, bo jeżeli sam nie potrafi zorganizować sobie czasu to może potrzebować pomocy psychologa. Zdolność do zabawy jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje, czy ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku. Polecam ciekawy fragment książki pt. "Dziecko i media elektroniczne – nowy wymiar dzieciństwa. Komputer i Internet w życiu dziecka i obraz jego dzieciństwa" tom 2 (Białokoz – Kalinowska, Piotrowska – Jastrzębska). Rozdział "Zagrożenia zdrowotne wynikające z nieracjonalnego korzystania z komputera przez dzieci i młodzież". Znajdziesz tam odpowiedź na każde nurtujące Cię pytanie dotyczącego tego, w jaki sposób dziecko powinno mądrze korzystać z komputera oraz jakie złe skutki może mieć stałe przesiadywanie przed monitorem. Pamiętaj, że chodzi o zdrowie Twojego dziecka! :)

Odnośnik do komentarza

Tak moj syn jest agresywny :( bardzo czesto. Nie slucha co sie do niego mowi. Ale czesto robie tak ze po prostu gdy on gra to mam swiety spokoj on mi nie przeszkadza. Syn gra czesto w gry strzelanki. Jest tam bardzo duzo przemocy ale jak mu zabraniam to on krzyczy i i tak robi co mu sie podoba i gra w co chce.

Odnośnik do komentarza

Niestety w dzisiejszych czasach jest coraz więcej przemocy. Coraz trudniej znaleźć grę gdzie nie da się zginąć, zabić/pokonać przeciwnika. Pozostają tylko "nudne" symulatory i simsy, które chłopcom niestety nie przypadają do gustu. Komputer uzależnia i trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć dość

Odnośnik do komentarza

Jest to możliwe, chociaż na początku podchodziłam do tej teorii sceptycznie. Zmieniłam zdanie po lekcji pokazowej w Inteligentnej Planecie na Wilanowie. Wiele zależy od nauczyciela, a tam pracują ludzie z pasją, którzy potrafią zarazić dzieciaki swoją pasją, aż miło było oglądać jak one wręcz domagają się nauki :)

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się, iż w dzisiejszych czasach jest dużo agresji i ciężko, aby całkowicie uchronić przed nią dziecko. Wystarczy jednak, aby ograniczyć dziecku gry tego typu. Pamiętaj, by sprawdzać czy gra jest dostosowana do wieku syna. Możecie razem pójść do sklepu i wspólnie wybrać grę, która go zainteresuje. Z własnego doświadczenia wiem, że istnieje wiele gier bez przemocy, w ktore chłopcy chętnie grają. Możesz umówić się z synem, że w swoją ulubioną grę będzie grał w wyznaczone dni tygodnia.

Odnośnik do komentarza

Agresja to zjawisko występujące dość często u dzieci. Przyczyną takich zachowań może być z pewnością stałe przesiadywanie Twojego syna przed komputerem. Warto się jednak zastanowić czy agresywne zachowania Twojego dziecka nie mają jeszcze innych przyczyn. Musisz go bacznie obserować. Gdy dziecko jest agresynwe wówczas i rodzicom puszczają nerwy. Pamiętaj, aby niae dać się wytrącić z wnowagi. Z agresją trzeba walczyć skutecznie, aby podobne zachowania nie miały miejsca w przyszłości.Polecam przeczytać "Rola więzi społeczno-emocjonalnej w kształtowaniu osobowość dzmiętaj, że musisz konsekwentna! Ustal zasady, które wspólnie będziecie przestrzegać. Powinnaś ustalić system kar i nagród. Włącz syna w obowiązki domowe, spędzaj z nim więcej czas, bo być może w ten sposób chce zwrócić na siebie Twoja uwagę. Rozmawiaj z nim dużo. Niech wie, że może Ci zaufać i porozmawiać kiedy tylko zechce. Wyznacz granice. Uświadom mu, że w życiu nie zawsze dostaje się to, co chce. Nie krytykuj syna, chwal, gdy zrobi coś dobrrego. I najważniejsze. Pamiętaj, ze agresja rodzi agresję. Nie należy dawać klapsów czy też bić dziecka, bo w ten sposób uczysz je, że jeśli ktoś robi coś nie po naszej myśli, to możemy go uderzyć.

Odnośnik do komentarza
Gość sambamamba

Ja wierzę bo sama tak dzieci uczę od maleńkości: przez różne gry i zabawy. Teraz mi to trochę szkoła psuje zmieniając im zdobywanie wiedzy w katorgę :/ I miejsca edukacyjno rozrywkowe też staram się odwiedzać z moimi, jak jest czas i fundusze. Jura park zaliczyliśmy i powiem wam że marzą mi się tak fajnie "zrobione" miejsca z innych dziedzin, na przykład park średniowiecza ;D Ale właśnie z bajerami, żeby zupełnie nie przypominało to zwiedzania muzeum tylko podróż w czasie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...