Skocz do zawartości
Forum

Świadczenia ZUS


Rekomendowane odpowiedzi

Witam... Jestem w 7 miesiącu ciązy, pierwsze L4 mialam od 12 marca do 28go... drugie od 29 do 11 kwietnia. Moje pytanie brzmi, kiedy moge sie spodziewac pieniazków z zus? Kompletnie sie na tym nie znam i jak oni je wysyłaja?? Moj pracodawca nie brał nigdy ode mnie nr konta bo wypłaty dawał do reki. Byłabym wdzieczna za odpowiedz. Z góry dziekuje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli na L4 jest kod ciążowy to wypłacane jest 100% pensji. Przez pierwszy miesiąc płaci pracodawca, później obowiazki przejmuje ZUS, ale dalej to wygląda tak: pracodawca płaci pracownikowi, a później odlicza tę kwotę ze składek do ZUS. Nie jestem pewna czy w przypadku mikroprzędsiebiorstw ZUS wypłaca bezpośrednio pracownikowi. Najlepiej zadzwonić do najbliższego oddziału ZUS i się dowiedzieć lub porozmawiać z kadrową w firmie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o ZUS sprawy mają się następująco: Za pierwsze podajże 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, za kolejne ZUS. Jeżeli twój pracodawca zatrudni do 20 osób to pieniążki dostaniesz od ZUS-u jeżeli powyżej 20 to nadal będzie ci wypłacał pracodawca ( ZUS przelewa pieniądze pracodawcy a pracodawca wypłaca tobie). Zakładając, że jednak twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób i pieniądze będzie ci wypłacał ZUS to: twoja księgowa musi wysłać wniosek o wypłatę ci zasiłku a ZUS ma 30 dni na jego rozpatrzenie i wypłatę ci pieniędzy. Jeżeli otrzymają oni taki wniosek od twojej księgowej, ZUS przyśle ci takie zwrotne oświadczenie w którym deklarujesz że chcesz np otrzymywać pieniądze na konto i wtedy podajesz nr konta i im odsyłasz. Księgowa taki wniosek pewnie prześle po tych 33 zwolnienia za które pieniądze zobowiązany jest wypłacić pracodawca. Jeżeli zwolnienie które dostałaś jest zwolnieniem ciążowym to będzie ono płatne 100%( Średnia z 12 ostatnich miesięcy, jeśli pracujesz u tego pracodawcy krócej, np.9 m-c to za ten okres). Jest różnica między zwykłym zwolnieniem L4, nawet jeśli jest tam zaznaczone że jesteś w ciąży (płatne 80%) a zwolnieniem ciążowym (100%), ma ono inne oznaczenie ale nie powiem ci dokładnie jakie.

Moja księgowa należała chyba do tych mniej sumiennych, późno wysłała wniosek i przez 3 m-c nie dostawałam pieniędzy, potem oczywiście ZUS to wyrównał. Pierwsze zwolnienie które dostałam, było ze szpitala, byłam przekonana że to zwolnienie ciążowe bo było tam zaznaczone że jestem w ciąży ale jak się okazało było to zwykłe L4 i za ten okres dostałam 80% a za kolejne normalnie już 100%.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłam :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...