Skocz do zawartości
Forum

Orientalne przyprawy w diecie dziecka


awys9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałabym zapytać jak to jest z tym czosnkiem?
Jestem mamą dwóch małych chłopców czterolatka i półtorej rocznego szkraba.
W kuchni używam sporej ilości czosnku,oboje z mężem bardzo lubimy go pod wszelką postacią. Starszy syn od jakiegoś czasu również zjada czosnek w postaci surowej, nie jest tego dużo tak żeby zobrazować dziennie jakieś trzy może cztery ziarnka pieprzu (takiego nie mielonego:wink: ) dostaje go np. z masełkiem na chleb a czasem przeciśnięty przez praskę do czosnku prosto z łyżki (tak lubi sam o taki prosi). Młodszy od kilku dni również zasmakował w chlebie z masłem i czosnkiem , oczywiście jemu podałam taką odrobinę (wielkości max dwóch ziarenek pieprzu) ale również w postaci surowej. Nigdy nie widziałam żeby mieli jakieś dolegliwości brzuszkowe (kupki ok brzuszek nie boli wzdęć brak )

Jednak mąż mnie ostatnio zastrzelił stwierdzeniem że mogę uszkodzić wątrobę (bądź inny narząd)przez podawanie maluchom czosnku w surowej postaci.

Sama ich do jedzenia nie zmuszam, starszy syn posmakował ode mnie a młodszy od starszego. Obaj lubią "dziwne smaki" jedzą mało słodkiego i słonego nie piją słodzonych gazowanych napojów i raczej jeśli są zdrowi mają fajny apetyt choć są raczej szczupli ale za to bardzo energiczni.

Proszę mi podpowiedzieć czy faktycznie za wcześnie na takie jedzonko w ich diecie?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,

Po przeanalizowaniu wielu artykułów naukowo-medycznych (w tym http://www.herbsociety.org/factsheet...ic%20Guide.pdf) nie znalazłam informacji aby czosnek uszkadzał wątrobę małych dzieci. Czosnek jest stosowany od wieków w medycynie ludowej jako lek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy. Bowiem jest bogaty w wiele bioaktywnych związków.

Dopuszcza się wprowadzenie do diety dziecka czosnku w 10 miesiącu życia. Jednakże nie należy stosować go w nadmiarze, gdyż może podrażniać delikatny przewód pokarmowy dziecka, a także powodować alergie.

Jeżeli starszy syn i młodszy nie ma dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie ilości czosnku jak Pani opisała mogą jeść co 2-3 dzień.

Odnośnik do komentarza

Witam,
chciałabym dowiedzieć się czy dziecku, które ma 1,5 roko można zacząć podawać potrawy z takimi przyprawami jak kurkuma, sos sojowy, curry, imbir itp.
Bardzo często moje dziecko chce spróbować tego co jem sama bądź mój mąż i nie ukrywam, że tych przypraw używam bardzo często. Moje dziecko nie ma alergii pokarmowej, w przeszłości również jej nie miało.
Nie wiem czy może mieć to związek z moim pytaniem, ale nie podaję mojemu dziecku jeszcze orzechów (w tym kokosa), cytrusów (pomarańczy, cytryn), miodu.

Pozdrawiam
Aleksandra

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

Dzieciom do 3 roku życia powinno się podawać łagodne przyprawy aby zbyt nie podrażniać błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Do takich przypraw należą: cynamon, wanilia, imbir,
natka pietruszki, koperek, sok cytrynowy, bazylia, zioła prowansalskie.
Słodka papryka, lubczyk, kurkuma, majeranek, por - w małych ilościach. Można podać odrobinę imbiru, ale może piec malucha.
Nie są wskazane ziele angielskie, pieprz, chili, curry - gdyż w dużych ilościach mogą powodować dyskomfort u malucha.

Również nie są wskazane mieszanki przypraw.

Dlaczego Pani jeszcze nie podaje owoców cytrusowych? - zabawy przed alergią?
Można już pomału dziecku podawać kiwi, pomarańcz, gdyż mają wiele bioaktywnych związków.
Jednakże proszę przed obieraniem dobrze wyszorować skórkę by nie zanieczyścić miąższu. Skórka jest konserwowana.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...