Skocz do zawartości
Forum

Cukrzyca ciążowa


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam ,jeśli którąś zdenerwuję założeniem tego watku ale potrzebuję pomocy ...kiedy byłam w 24 tc robiłąm test obciążenia glukoza 75 g na czczo 85 po godzinie 102 po 2 g 153 po miesiącu w 28 tc powtórzyłam badanie wynik na czczo 95 po 2h 152 mam cukrzycę.. dostałam skierowanie do diabetologa ale wizytę mam dopiero za tydzień do tej pory jadłam normalnie wiem, że od wczoraj muszę stosować diete za barzo nie wiem jaką prócz tego że nie mogę słodkiego , soków itd . Prawie cały czas co 3 godziny jem kanapki z razowym chlebem ale tez chce mi się czegoś innego....boję się też o maleństwo :( czy któraś z was to miała/ma? Co możecie mi z doświadczenia powiedzieć na ten temat? dziękuję za każdą odpiwedz.

Odnośnik do komentarza

Ja w ciąży miałam podejrzenie cukrzycy (wynik obciążenia glukozą 141,norma to 140...).Trafiłam do poradni diabetologicznej,byłam pod jej opieką praktycznie do końca ciąży.
Anitajas podesłała fajny plik-jest tu generalnie wszystko,czego Ci trzeba w komponowaniu diety.
Ja nie patrzyłam co prawda na wymienniki węglowodanowe,ale jadłam zgodnie z listą produktów z indeksem glikemicznym (znajdziesz to np tu:http://polki.pl/indeks-glikemiczny-tabele.html; mi dali dużo ulotek z takimi tabelami w poradni).
Ogólnie o cukrzycy ciążowej poczytasz np tu : http://www.ccel.pl/edukacja_w_cukrzycy.php?site=cukrzyca_ciazowa.
Ponadto w poradni powinni wypożyczyć Ci glukometr,bo będziesz musiała mierzyć sobie często poziom cukru - ja mierzyłam najpierw rano/na czczo (choć "rano" i "na czczo" to nie to samo,w poradni Ci zresztą wytłumaczą),a potem po śniadaniu,obiedzie i kolacji.Niektórzy każą mierzyć częściej (jeszcze przed posiłkami,do tego przed wszystkimi posiłkami,a powinno być ich 4-5 ; dodatkowo jeszcze i 2.00 w nocy). Poradzili mi jeszcze,żeby założyć sobie zeszyt,w którym zapisywałam co jadłam i ile wynosił po takim posiłku mój cukier-to bardzo fajne rozwiązanie,bo widać jak reaguje organizm na dany produkt.

Ogólnie należy jeść mniej węglowodanów - najlepiej w ogóle unikać cukrów prostych (cukier,dżemy,słodycze itp.),a te złożone spożywać w ograniczonych ilościach (np ze 3-4 ziemniaki do obiadu zamiast 6-7).Ale ilość spożywanych węglowodanów ustalałam mierząc po prostu cukier po posiłkach-wiedziałam,ile mogę,a ile to już przesada.Oczywiście nie wolno w ogóle rezygnować z węglowodanów,bo są bardzo ważne! należy je po prostu jeść ostrożnie,w odpowiednich odstępach czasowych.

Masz stosunkowo małe odstępstwo od normy po zrobieniu badania,także mogę się tylko domyślać (bo specjalistą nie jestem),że zalecą Ci ruch i trzymanie diety (nie będziesz musiała przyjmować insuliny).
Ruch właśnie też jest ważny-zauważyłam,że nawet po jakimś małym grzeszku (np ciasteczko) cukier był ok,jeśli tylko sobie pospacerowałam lub wzięłam się za sprzątanie czegoś.Wiadomo,że w ciąży trudno biegać,ale nawet taki ruch pomaga :)

Ważne,żebyś tego nie lekceważyła i trzymała się zaleceń,a wszystko będzie dobrze:)
a,i jeśli od czasu do czasu zdarzy Ci się zjeść coś "niedozwolonego",to nie gryź się tym... :) (ale nie zalecam-tylko wiem,że w ciąży czasami trudno się oprzeć,a od małego kawałka ciasta raz na ładnych parę tygodni nic się nie stanie... :)

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Skarbek ja ci napisze to jak kazala mi jesc pani dietetyk w poradni.
Sniadanie 8:00
Dwie kromki cuemnego ciemnego chleba z plasterkim chudej wedliny y earzywami ( ogorek, salata, pomidor, papryka)
II sniadanie
11:00
Tak jak wyzej tylko jedna kromka.
Obiad 14:00
Pol taleza surowki, 1/4 ryzu, ziemniakow, makaronu lub kaszy, 1/4 chdego miesa lub ryby oczywiscie nie smazone.
Podwieczorek 16:00
Owoc - jabko, grapefruit lub kiwi, lub jogurt naturalny.
Kolacja 18:00
Tak jak sniadanie.
II kolacja 21:30
Pol kromki cleba z tym co na sniadanie lub kolacje.
Zabronila eksperymentowac, ale ja zmieniam i probuje rozne inne dania.

Odnośnik do komentarza

dziękuje wam ślicznie, byłam dzisiaj na pierwszej wizycie dostałam glukometr i mam trzymać dietę...boję się że to już 29 tydzień i czy nie jest za pożno bo skierowanie dostałam w 28 bardzo martwię sie o dzidzie....a jak to u was wyglądało? W którym tygodniu się dowiedziałyście o cukrzycy i zaczęłyście dietę? Jakie były wasze cukry jak same mierzyłyście?

Odnośnik do komentarza

ania33316 dziwię się,że lekarka zabroniła cokolwiek zmieniać w diecie...zastanawiam się,czy ona skończyła studia,czy kupiła dyplom za przeproszeniem...Jak niby masz sobie zapewnić wszystkie niezbędne składniki mineralne,witaminy itp,jedząc tylko to?Żadnego urozmaicenia przez tyle czasu,i do tego w ciąży,kiedy trzeba jeść różnorodnie..poza tym nie rozumiem,dlaczego zabroniła smażonego-bo smażenie nie ma związku z cukrem (chyba że smażenie w megapanierce jakiejś...).
Poza tym od tego jest glukometr,zeby sprawdzać jak organizm reaguje na poszczególne posiłki-oczywiście w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem :)

Skarbek-ja byłam u diabetologa mniej-więcej w tym samym tygodniu,co Ty.Nie martw się na zapas,uważaj na to co jesz,a zwłaszcza na to,jaki masz poziom cukru na czczo.
Ja na czczo zawsze miałam w normie,a po posiłkach różnie-zwłaszcza na początku,kiedy "próbowałam" co mogę jeść i ile; ale max zdarzyło mi się po posiłku 162...W ciąży norma z tego co pamiętam jest 90 na czczo i 120 po posiłku;po ciąży po posiłku norma to aż 140 :)
Jak widzisz,też było u mnie trochę dni,kiedy miałam za duży cukier i nic o tym nie wiedziałam,ale nie martw się.Ważne,żebyś teraz nad tym spokojnie zapanowała,i wszystko będzie dobrze :) Mój Staś urodził się zdrowy,z wagą urodzeniową równo 3,5 kg :))

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

U mnie cukry wysokie wczoraj godzinę po kolacji miałam 90 czyli w normie a dziś rano na czczo 98 ( norma do 90) , godz po śniadaniu które składało się tylko z 2 kromek razowego pieczywa , liścia sałaty, dwóch cieniutkich chudziutkich plasterków wędliny i 2 plastrów pomidora , gorzka herbata 167 ( norma do 120) , po 2,5 godz zjadłam 2 śnidanie bogate aż w 150 gram jogurtu naturalnego i po godzinie cukier 99 ...

Odnośnik do komentarza

Skarbek,a to "na czczo" było na pewno na czczo? Tzn czy 8 godzin od pierwszego rano badania nic a nic nie jadłaś/piłaś? Jeśli nic,to ja bym zadzwoniła chociaż do diabetologa-mi moja pani dr kazała dzwonić,jeśli będzie mi na czczo często przekraczać normę,choćby o kilka punktów...Wtedy zastanawiałaby się nad tabletkami/insuliną.

Jeśli po śniadaniu po2 kromkach chleba tak Ci skacze,to spróbuj też nie jeść wszystkiego na raz-tzn 1 kromka najpierw,po godzinie czy 45 minutach druga.Wiem,śmiesznie to brzmi,i być może będzie Ci się zdawało,że jesz non stop,ale ja tak robiłam pod koniec ciąży,bo wtedy-mimo,że wydawało się,że już ustaliłam co i w jakiej ilości mogę jeść-skakał mi bardziej po tych samych produktach.Rozłożenie tego w czasie plus oczywiście nie siedzenie na tyłku po posiłkach pomogło w moim przypadku...
I niestety po takich produktach jak ziemniaki,kasze,makarony,ryż,pieczywo,cukier będzie rósł...a że są to węglowodany złożone,to wysoki poziom będzie się utrzymywał dłużej (jakbyś zjadła np batona,to szybko wzrośnie,ale też szybko spadnie...)

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Olu kolacje zjadłam o 18.20 i godzinę po niej miałam cukier 90 czyli był ok , potem specjalnie nic już nie jadłam rano po przebudzeniu o 8 miałam 98...:( nie rozumiem czemu ...

Na obiad zjadłam 5 liści sałaty z 5 łyżeczkami jogurtu naturalnego i maleńkiego kotlecika z piersi kurczaka ugotowanego na wodzie z kostką rosołową, po obiedzie poszłam na spacer 20 minutowy i po godzinie miałam 88 , chociaż to mnie ucieszyło. Olu od którego tc byłaś na diecie? Cały czas się boję że u mnie to już późno bo 29...

Odnośnik do komentarza

skarbek, jeszcze obowiązkowo musisz zjadać drugą kolację w godzinach 21-22 - to jest ważne. Inaczej organizm będzie wygłodzony i mogą w moczu wystąpić u Ciebie ketony. Podobnie, gdy dieta będzie mało bogata w dobre tłuszcze. Wiem coś nt. bo sama walczę z ketonami.

Skarbek, ja jestem jedną nogą w 30 tc. O cukrzycy dowiedziałam się w Walentynki. Na swoją wizytę u diabetologa musiałam czekać 3 tygodnie, ale w między czasie posiłkowałam się tą dietą, która zamieszczona jest na stronie szpitala na Karowej. Dla mnie tamta dieta nie była dobra, gdyż mój organizm na niej mocno głodował i byłam mocno wygłodzona przez co miałam ketony. Teraz też muszę więcej dostarczać więcej tłuszczy bo lecę z wagi i czasami pojawiają się ketony.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w343r84udf5lrs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/km5suay3honre8ze.png

Odnośnik do komentarza

więc ty walczysz od 25 tc a ja dopiero od 28 :( prawie 29 ..do tej pory jadłam normalnie i to dużo słodkiego bo takie miałam potrzeby potem się lepiej czułam np w tłusty czawartek zjadłam 6 pączków ....boję się aby maleństwu nic nie było , niby ostatni wynik 7 marca na czczo 92, po obciązeniu 152 to aż chyba takiej tragedii nie ma...ale teraz skaczą i stąd mój lęk

Odnośnik do komentarza

skarbek, spokojnie maleństwa największą masę zaczynają przybierać od 30 tc i teraz jest najważniejsze, żeby trzymać dietę i dzidziunie za mocno nie wyrosły (tak mi tłumaczyła gin) Najważniejsze, że już wiesz o cukrzycy i teraz po prostu stosuj dietę i kontroluj cukry :)
Mój wynik z walentynek to na czczo 97, po 1h 206, po 2h 157 :/

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w343r84udf5lrs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/km5suay3honre8ze.png

Odnośnik do komentarza

Skarbek
Godzinę po obiedzie miałam 88, po 2,5 godzinach zjdałam podwieczorek czyli 1/2 grefruta i po nim po godzinie ma 103...

Ale w owocach jest fruktoza-masz prawo mieć po nich taki poziom cukru :)
Proponuję Wam jeszcze mierzyć cukier po 1,5-2 godz po zjedzeniu cukrów złożonych (ziemniaki,kasze,makarony)-takie cukry rozkładają się dłużej

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

więc wczoraj po kolacji miałam 108 , o 21.15 zjadłam pół marchewki i po godzinie miałam 103 to chyba też ok , za to dzisiaj znowu :
na czczo ( czyli zaraz po przebudzeniu i umyciu rąk bo tak to rozumiem ) 95,
po śniadaniu: 2 kromki chrupkiego pieczywa 7 zbóż posmarowane cieniutko masłem i 2 plasterki chudziutkiej wędliny , gorzka herbata 128
teraz na II śniadanie zjadłam jabłko ciekawe jaki mi pokaże cukier ...

Powiedzcie mi czy cukier mierzycie rano z tego palca , w południe z tamtego a wieczorem jeszcze z innego czy np dziś z 4 lewej ręki cały dzień , jutro z 3 prawej ręki cały dzień i tak dalej? Tak żeby wyniki były wiarygodne ,

Odnośnik do komentarza

Nie wiedziałam o tym smażonym-ja jadłam i nic mi nie było...ale ja nie miałam jakichś wysokich skoków poziomu cukru.W każdym razie moja pani diabetolog nie zabraniała mi smażonego.Może w cukrzycy typu I albo II nie można jeść smażonego,a cukrzyca ciężarnych to jednak zupełnie inna sprawa-ale nie wiem,możesz mieć rację ;)
Ale może też z tym jest tak samo jak z dietą podczas karmienia piersią: najpierw słyszy się milion zakazów,człowiek się stresuje,że nic nie może praktycznie jeść,a potem się okazuje,że nie taki diabeł straszny i że wszystko zależy od człowieka :)

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...