Skocz do zawartości
Forum

Ile i jakie ryby w ciąży?


Rekomendowane odpowiedzi

chyba wszystkie ryby są zdrowe, niema chyba ryb specjalnych dla ciężarnych. Jeśli masz ochotę na makrelę to ją jedz jak na śledzia to też wcinaj... :) ryba to ryba. co do ilości to chyba też takowej wskazanej niema a jeśli masz jakieś wątpliwośći t zapytaj lekarza powinien ci poradzić co i jak :) pozdrawiam i życzę spokojnej ciąży :)

http://www.suwaczki.com/tickers/1usakrhmdembn5yu.png
http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6sg18viijjczi.png

Odnośnik do komentarza

i tu się niezgodzę z obylaura bo nie wszystkie są wkazane dla ciężarnych niektóre ryby zawierają sporo rtęci np te w puszkach, niektóre zaś ołów .Jest sporo gatunków ryb których lepiej unikać np węgorz, rekin, marlin, miecznik i makrela królewska. No i najlepiej jeść ryby pieczone, gotowane na parze, grillowane(mają więcej składników odżywczych)- absolutnie nie jedz surowych także o sushi trzeba zapomnieć. Zaleca się minimum 2 razy w tygodniu, jak masz ochote częsciej jeść to nie ma przeciwwskazań ;)

http://www.suwaczki.com/tickers/iv09ej28dl5oc44p.png
http://www.suwaczki.com/tickers/relgi09kds0djtjt.png

Odnośnik do komentarza

Dzięki za rady. Szkoda, że muszę zrezygnować z sushi bo lubię rybę w takiej postaci najbardziej...:( Dobrze wiedzieć o tych z puszki, nie spodziewałam się, że mogą być szkodliwe. Myślę, że w takim razie najlepsze będą morskie i dość tłuste łosoś czy halibut tylko muszą być świeże a w mojej okolicy znalezienie ich graniczy z cudem. Co myślicie o zamawianiu przez neta? Koleżanka mówiła, że są na prawdę świeże ale jakoś nie mam przekonania. Sorry, że tak maltretuję ten temat ale jakoś nie często wcześniej jadłam rybki i nie mam doświadczenia a w ciąży to się wszystkim przejmuję bo już raz poroniłam.

Odnośnik do komentarza

Jestem mamą dziewczynki prawie 3 letniej, z KT. W ciąży sushi jadlam średnio 2 razy w tygodniu. Prosilam czesto ażeby ryba była grilowana choć surowa też się zdarzała. Akurat w moim przypadku nic się nie stało, ale wiedzialam ze Lokal podaje wszystko świeże. Teraz jestem w 23 TC. Jadlam sushi w ciąży 3razy bo juz tym razem mnie na nie nie ciągnie ;)
aktualnie jestem w Kołobrzegu i codziennie używamy sobie rybnie :) najlepiej spożywać ryby morskie a nie te hodowane i tak jak kamaa napisała- grillowane, pieczone czy gotowane na parze.

http://www.suwaczki.com/tickers/ijpbclb1yjo0b8f3.png

Odnośnik do komentarza

kamaa mrożone często są "malowane" wodą, albo solanką i zamrażane wielokrotnie...
a co do sushi to musimy wiedzieć skąd pochodzi ryba, nie zaleca się jedzenia surowizny w żadnej postaci z uwagi na możliwość zarażenia toksoplazmozą...

co do gatunków, ja jestem tego zdania co obyLaura, każda ryba jest zdrowa, no chyba że mówimy o pandze, ale dla mnie to nie ryba :) a, i makrela jest właśnie wskazana, ponieważ zawiera wiele kwasów omega-3 ogólnie ryby lepiej wybierać średnie okazy - małe/młode nie zdążyły się dobrze rozwinąć i nie powinno poławiać się malutkich ryb a duże z kolei mogą zawierać właśnie metale ciężkie - te świeże też, nie tylko te z puszki, szczególnie tuńczyki.
A widzę że wspomniałaś o łososiu, to jeżeli będziesz decydować się na ten wędzony dostępny w sklepach w plastrach sprawdzaj skład na etykietce. No i możesz też jeść owoce morza, krewetki czy kalmary - jeśli lubisz :)

Odnośnik do komentarza

Marta18tydz ja też jestem w ciąży i mam już jedno dziecko, od jakiegoś czasu kupujemy ryby na stronie internetowej. To dość wygodne i nie narzekam na świeżość. W dobie internetu wszystko jest dostępne:) Co do sushi to też czasem jadam, lekarz mówił, że jeśli źródło jest sprawdzone to nie ma sensu unikać a znam kucharza w mojej ulubionej restauracji japońskiej więc nie mam obaw.

Odnośnik do komentarza

Nie zaleca się ryb surowych własnie, jak Juskaa pisała, ze wzgledu na mozliwość zarażenia toxo. Podobnie z wędzonymi (mogą byc za słabo uwędzone i toxo sie "uchowa"). Duże ryby morskie jak tuńczyk często zawieraja rtęć - w ich organizmach odkladają się toksyny z morza/oceanów.
Teraz mozna dostać dorsza bałtyckiego, w niektórych sklepach jest świeży (wczoraj widziałam w Delikatesach centrum). Jesli łosoś to najlepiej morski (będzie miał bardziej białe mięso niż hodowlany, a nie hodowlany (antybiotyki serwowane są takim rybom w ilosciach wręcz hurtowych). Sprawdzaj skąd pochodzi ryba - w sklepie powinni posiadać etykiety i udzielić ci takiej informacji. Nie kupuj ryb z Chin - oni juz produkuja niemal wszystkie gatunki.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim należy jeść ryby morskie, tłuste (śledź, halibut, makrela) gdyż to one są bogatym źródłem kwasów Omega-3 w tym EPA i DHA. Kwasów tych nie znajdziecie w żadnych roślinnych zamiennikach, ew. można sobie łykać tran.
Nie należy jeść ryb hodowanych w Chinach, Tajwanie czyli pangi i tilapii. Przy ich hodowli używa się substancji zabronionych w Europie, często rakotwórczych. Nie mają one praktycznie żadnych wartości odżywczych.
Ryby powinno się spożywać 2-3 razy w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Gość kamama84

Magdo z lasu, to jak w końcu jest z omega-3? bo piszesz, że znajdziemy je w olejach roślinnych, ale DHA i EPA juz nie. przecież DHA należy do omega-3. mój ginekolog przepisal mi preparat z DHA z alg, więc w algach=roślinach DHA musi być...

Olia, biorąc pod uwagę doniesienia o toksycznych składnikach jakie są w mięsie ryb pływających w zanieczyszczonych wodach, dla mnie algi są dobrym źródłem. zresztą wystarczy poczytać sobie zalecenia PTG.

Odnośnik do komentarza
Gość kamama84

Olia, tu jest cały tekst: http://www.malgorzataturowska.lek-med.pl/artykuly,wiecej,83,rekomendacje-zespolu-ekspertow-polskiego-towarzystwa-ginekol.html

"Należy jednak zalecać ostrożność w spożywaniu ryb morskich kobietom w ciąży i dzieciom do lat 7.

Państwowy Zakład Higieny w październiku 2007 roku wskazuje, że ?wskutek zanieczyszczenia środowiska, łososie i śledzie bałtyckie mogą zawierać podwyższone poziomy dioksan oraz polichlorowanych bifenyli, które gromadzą się w tłuszczu tych ryb. Związki te mogą stanowić zagrożenie dla kobiet ciężarnych i dzieci karmionych piersią. Kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz małe dzieci powinny powstrzymać się od spożywania śledzi i łososi bałtyckich."

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...