Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Bąbelkowe szaleństwo"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Justyna Wierzchowska

Moje sposoby na przyjemną kąpiel dziecka to przede wszystkim odpowiednia tempretura wody i bezpieczeństwo. Moja Córcia uwielbia kąpiele, ma 6 miesięcy i zaczyna już nieźle chlapać wodą. Do mycia włosów używamy preparatura z Ziai hipoalergicznego do mycia ciemieniuchy. Po kąpieli włosy mojej Tosi pachną tak delikatnie, uroczo aż się chce je wąchać cały czas. Narazie jeszcze nie używamy kaczuszek i innych zabawek ponieważ Tosia jeszcze nie siedzi.

Odnośnik do komentarza

Według mnie rodzic powinien zadbać, by kąpiel była komfortowa dla dziecka. Jak wiadomo każdy maluch jest inny - jeden kocha wodę, drugi zaś panicznie się jej boi. Mój szkrab na szczęście należy do tej pierwszej grupy, więc kąpiel nie jest dla nas katorgą ;) Jeśli chodzi o sam rytuał kąpieli to po pierwsze woda powinna mieć odpowiednią temperaturę - rodzic z czasem sam wyczuwa jaka jest idealna dla jego dziecka. Po drugie - hipoalergiczne kosmetyki. Skóra malca jest bardzo wrażliwa, dlatego należy stosować produkty delikatne, przeznaczone dla najmłodszych. Oczywiście tutaj musimy pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością kosmetyków. Owszem, na rynku istnieje wiele różnorodnych produktów, ale to nie znaczy, że wszystkich musimy używać. Skupmy się na minimalizmie - oczyszczanie, nawilżanie, ochrona strefy pieluszkowej. Po trzecie - spokój. To może być trudne na samym początku. Nerwy w niczym nie pomogą, a to oczywiste, że świeżo upieczony rodzic ma wiele obaw. Spokojnie - z czasem każdy wypracuje u siebie odpowiedni schemat.

http://www.suwaczki.com/tickers/ex2banlic7dvxj3k.png

Odnośnik do komentarza

Na początek, codzienny rytuał

Postaraj się, by kąpiel twojego maluszka odbywała się codziennie zawsze o tej samej porze i miała podobny przebieg. Wieczorna kąpiel będzie sygnałem dla smyka, że zbliża się pora zasypiania.
W łazience…

Zanim rozpoczniesz kąpiel swojego dziecka, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, odpowiednia temperatura. Najlepiej, by w łazience temperatura powietrza wynosiła ok. 22 – 25 stopni C, a wody – ok. 35 – 37 stopni C.

Przed włożeniem dziecka do wanienki przygotuj wszystkie niezbędne kosmetyki, ręcznik i ubranko na zmianę dla dziecka. Upewnij się czy rzeczy znajdują się pod ręką, bo twój maluszek nawet przez chwilę nie powinien znaleźć się sam w łazience!
Czas na zanurzenie w wodzie…

Postaraj się włożyć malucha do wanienki bardzo ostrożnie, powoli i delikatnie. Dzięki temu dziecko będzie mogło cały czas obserwować co się z nim dzieje. Jeśli pomimo tego maluszek zanosi się płaczem, włóż go do wody, uprzednio zawijając w pieluszkę tetrową. Dzięki takiemu „ochraniaczowi” dziecko będzie czuło się bezpieczniej. Gdy zanurzysz dziecko w wodzie odsłoń jego ciało i rozpocznij kąpiel. Najwygodniej i najbezpieczniej będzie, jeśli położysz maleństwo na boku albo na pleckach, opierając jego główkę na stronie wewnętrznej swojej dłoni.
Myjemy główkę…

Główkę niemowlaka powinnaś myć codziennie. Maluszek leżąc przez okrągłą dobę poci się, za jego uszkami może gromadzić się złuszczony naskórek, a także resztki ulanego mleka, które dziecko piło w ciągu dnia.

Myj główkę dziecka chwilę przed wyciągnięciem z wanienki, jeśli nie chcesz, by zrobiło mu się zimno. Pamiętaj, że mokra główka bardzo szybko traci ciepło. Poza tym jeśli maluszek nie przepada za polewaniem włosów, zacznie płakać na sam koniec kąpieli.

Polecamy: Siatki centylowe
Kosmetyki i inne akcesoria…

Do kąpieli smyka stosuj kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Nie przesadzaj także z ilością produktów. Im mniej kosmetyków, tym lepiej! Podstawowe kosmetyki, które powinny znaleźć się na półeczce twojego dziecka to mydło, szampon i mleczko do ciała. Jeśli twoje dziecko ma suchą skórę, używaj delikatnych, ekologicznych kosmetyków, które zakupisz w aptece.

Drogerie i sklepy z akcesoriami polecają rodzicom i dzieciom kolorowe myjki do kąpieli. Zrezygnuj jednak z ich kupna, ponieważ są bardzo niehigieniczne. Jedyny ich plus to atrakcyjny wygląd. Jeśli chcesz rozweselić i zainteresować czymś dziecko podczas kąpieli, lepiej kup maluchowi specjalną zabawkę przeznaczoną do wanny. Taki gadżet dostaniesz w każdym większym sklepie z akcesoriami dla dzieci. Do mycia dziecka wykorzystaj swoją dłoń. Twoja ręka zagwarantuje delikatny dotyk przyjemny dla maluszka.
Po kąpieli …

Gdy już umyjesz maluszka, wyjmij ostrożnie dziecko z wanienki. Uważaj, by trzymać dziecko mocno i pewnie, bo przez mokrą i śliską skórę może wyślizgnąć ci się z rąk. Delikatnie owiń smyka w ciepły ręcznik. Postaraj się, by systematycznie, po każdej kąpieli nawilżać ciało dziecka mleczkiem lub balsamem dla dzieci. Wybieraj preparat z tej samej linii co płyn do mycia. Działanie takich kosmetyków wzajemnie się uzupełnia. Dzięki takiej pielęgnacji, ochronisz maluszka przed wysuszeniem skóry.

A może wspólna kąpiel?

Jeśli twój maluszek przeraźliwie boi się kąpieli, a ty już dobrze czujesz się po porodzie możesz pomyśleć o wspólnej kąpieli. Dla maleństwa kąpiel z mamą będzie bardzo miłym przeżyciem. W wodzie przytulone do ciebie dziecko, będzie słyszało tak znajome dla jego uszu bicie twojego serca. Taki dźwięk działa niezwykle odprężająco na każdego niemowlaka.
Pamiętaj!

Pamiętaj, by podczas kąpania malucha zachować spokój. Dzieci bardzo dobrze wyczuwają emocje rodziców. Smyk od razu zauważy twój podniesiony głos, to w jaki sposób patrzysz, a także nerwowe ruchy, które wykonujesz. Twoje zdenerwowanie może bardzo łatwo udzielić się maluszkowi. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz za wszelką cenę postarać się opanować swoje nerwy. Spróbuj nawiązać i utrzymać kontakt z zaniepokojonym maluchem. Uśmiechaj się, bo dzięki temu twój głos od razu nabierze ciepłego, kojącego tonu. Opowiadaj cicho maluszkowi co robisz, na przykład: „Teraz zdejmiemy pieluszkę”, „Umyjemy brzuszek”. Takie spokojne opisywanie kolejnych czynności uspokoi dziecko i ciebie, a także przyczyni się do zwiększenia twojej pewności siebie w nowej sytuacji.

Odnośnik do komentarza

moa corcia od malego nie bala sie wody. pierwsza samodzielna kapiel ja przezywalam bardziej niz moje dziecko:) ona lezala odprezona na moich rekach, a ja tylko myslalam jak tutaj ja umyc i nie wypuscic z rak?:) odkad moje dziecko zaczelo samodzielnie i pewnie siedziec, przeslismy do "doroslej" wanny":) Alicja uwielbia kapiele i moze siedziec w niej godzinami. Jak byla mniejsza, to w wannie plywalo mnostwo zabawek(chyba wiecej zajmowaly miejsca, niz dziecko :D ), ale szybko sie nimi znudzila i jako zabawke obrala sobie puste butelki po szamponach i kubki po jogurtach:) ktoregos dnia kupilam kredki do malowania w kapieli:) i to byl strzal w 10! mala mega zadowolona(mama mniej, bo okazalo sie, ze dosc ciezko sie zmywaja z wanny :) ) malowanie roznych ksztaltow, szlaczkow i mazgrolek to niesamowita zabawa:) jednak wszystko co dobre, szybko sie konczy... jednak gdzies znalazlam sposob na zrobienie farb do malowania w wodzie:) jest to na bazie skladnikow spozywczych, wiec nawet jak troszke sie polknie, nic sie nie dzieje:) ale teraz kapiel, to jest to co tygryski lubia najbardziej:) niewazne, ze wanna i sciany sa cale pomalowane, a na podlodze jest totalny obrazek jakby sam Picasso byl jego autorem:D wazne, ze moje dziecko ma mega zabawe i niesamowita frajde z kapieli:) i nawet mycie wloskow stalo sie ciekawa przygoda:) bo okazalo sie, ze lecaca na glowe woda, to nic innego jak wielki wodospad :D

Tylko dziecko potrafi wpić patyk w ziemię, nazwać go i pokochać.

Odnośnik do komentarza

Nasz mały bąbel co prawda przyjdzie dopiero na świat ale jesteśmy już przygotowani zadania specajlnego jakim jest kąpiel. Najważniejsze w tej operacji będą spokój i opanowanie oraz silne i bezpieczne ręce taty, który już nie może się doczekać.

Odnośnik do komentarza

Przyjemna kąpiel od pierwszego dnia życia?
Bardzo proszę:
1) Spokój i pewność ruchów rodziców - tak, by dziecko czuło się bezpiecznie
2) odpowiednia temperatura wody i łagodny płyn
3) Wszystkie potrzebne akcesoria muszą być przygotowane w zasięgu ręki tak, by mama czy tata nie musieli się o nic martwić oraz by wszystko przebiegało sprawnie
4) Ważna jest też pora kąpania - gdy dziecko jest przemęczone, to choćby rodzice się nie wiem jak starali, kąpiel nie będzie dla maluszka przyjemna
5) Zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpiemy malca
6) Przy pierwszej kąpieli nie potrzeba żadnych myjek czy zabawek. Wystarczy woda z płynem i delikatna ręka rodzica.

Trzymając się tych kilku prostych zasad, pierwsza kąpiel na pewno będzie udana :)

Odnośnik do komentarza

Od pierwszych dni życia kąpiele kochamy ,o bezpieczeństwo w kąpieli dbamy.U nas od pierwszych dni pilnowałam by woda mym dzieciom przyjemność sprawiała.By kąpiel przyjemnie się kojarzyła,by frajdą dla mych dzieci była.Zawsze ważne jest pierwsze wrażenie więc dokładnie temperaturę wody sprawdzałam ,i w kosmetyki bezpieczne się zaopatrywałam.Ważne i chyba najważniejsze by w oczy maluszka nie szczypały,gdy raz się to zdarzy problem potem nie mały.Gdy myłam głowę zawsze uważałam by woda po twarzy im nie spływała aby się czasem nie wystraszyły bo by do wody już nie wchodziły.Kąpiel to szczególny czas więc na tę chwilę odkładam wszystko ważne by nasze dziecko wiedziało że będzie bezpiecznie i aby się nie bało.I od początku nad tym pracowałam a teraz mam to co chciałam codzienna kąpiel to raj na ziemi piski i śmiechy z łazienki się wydobywają,i z wanny wychodzić nie zamierzają.Zawsze uważam że pierwsze wrażenie będzie kolejnych spełnieniem.Woda jest cudowna lecz aby tak było ciężka praca nas czeka aby dziecko ją pokochało i się jej nie wystraszyło.

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5581.jpg

Odnośnik do komentarza

Aby wanna nie przeistoczyła się w pole bitwy rodzica z dzieckiem, wystarczy sprytnie obmyślić kilka zabaw, które umilą dziecku czas podczas kąpieli. Ja stosuję takie oto:
kolorowa kąpiel – wystarczy zaopatrzyć się w przeznaczoną do kąpielowych zabaw koloryzującą kulkę, wrzucić ją w trakcie kąpieli i czary-mary! Dziecko z pewnością będzie zachwycone. Drugą fantastyczną rzeczą są specjalne kredki do kąpieli – maluch może mazać nimi po wannie i płytkach, a my bez żadnego problemu pozbędziemy się po kąpieli śladów radosnej twórczości naszej pociechy
zabawokowo – wrzućmy do wanny kilka kolorowych zabawek: kaczuszkę, rybkę, stateczek. Małe smyki nie pogardzą nimi – w końcu mają smykałkę do zabawy. Ulubiona zabawka z pewnością pomoże przetrwać malcowi kąpielową udrękę
odpowiednie kosmetyki – zadbajmy o to, by kosmetyki, których używamy w trakcie kąpieli były kolorowe, pachnące i nie podrażniały oczu
z muzycznym podkładem – w trakcie kąpieli włączmy sobie swoją ulubioną muzyczkę, możemy też ponucić, i od razu jest przyjemniej!

A gdybyśmy mieli problem ze spłukiwaniem główki, warto zaopatrzyć się w kolorowy kubek do mycia głowy dla dzieci. Świetnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza

Pierwsza kąpiel to duże wyzwanie dla nas- młodych rodziców. Maluch nie może zrazić się zachłyśnięciem lub temperaturą wody. Wszystko musi być wcześniej zaplanowane i przygotowane. I przede wszystkim bąbel musi mieć całkowicie wolną rękę do dysponowania swoim akwenem,tak żeby stanowił on jego mały,wodny świat w którym może do woli rozrabiać,chlapać się i opiekować wodnymi kaczusiami.
I najważniejsze w pierwszej kąpieli
- do oczu nie ma prawa dostać się coś piekącego i szczypiącego , bo osesek nam to zapamięta i może zrazić się do wanienki , która kojarzyć mu się będzie negatywnie.
Nam udało się spełnić te warunki i codzienna kąpiel stała się naszą wspólną,wielce przyjemną przygodą.

Odnośnik do komentarza

Moje maleństwo ma 2 miesiące. Podczas kąpieli staram się o kontakt wzrokowy, aby dzieciątko czuło się bezpiecznie. Małym rytuałem stało się trzymanie mojego palca przy myciu główki. Zabawa to na razie miłe słowa, polewanie wodą na brzuszek. Maja bardzo to lubi i jest zainteresowana każdym ruchem dookoła niej. Kąpiel w prawdzie bąbelków na razie za wiele nie ma, ale jest dla mojej córeczki miłym relaksującym doznaniem :)

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5667.jpg

Odnośnik do komentarza

moja córeczka od zawsze uwielbia kąpiele. Kiedy była maleńka najbezpieczniej czuła się owinięta we flanelową pieluszkę i tak też ją wkładałam do wanny. Dopiero kiedy znalazła się w wodzie, stopniowo ją odwijałam.
Teraz kąpiel to jedna, wielka zabawa. Oprócz zabawek, które obowiązkowo lądują w wannie, konieczna jest też piana, z której robimy rozmaite stroje albo rysujemy obrazki na wodzie.
Kąpiel dla mojej córki mogłaby trwać cały dzień :)

Odnośnik do komentarza

Prawą rękę podłóż pod pośladki malucha, a lewą podtrzymuj jego główkę i kark. W ten sposób dobrze chronisz główkę niemowlęcia. Lewą dłonią trzymaj dziecko za jego lewe ramię i powoli zanurzaj w kąpieli. Kiedy pupa maluszka oprze się o dno wanienki, wyjmij swoją prawą rękę. Myj i opłukuj dziecko wolną już ręką. Zacznij od główki. Żadne dziecko nie lubi, gdy woda spływa mu do oczu bądź uszu, więc polewaj delikatnie główkę dziecka od czoła na boki i do tyłu. Jeśli noworodkowi nie odpadł jeszcze pępuszek lub kiedy miejsce po odpadnięciu nie jest całkowicie zagojone, staraj się go nie moczyć podczas kąpieli niemowlęcia. Jeśli jednak pępuszek się zamoczy, wysusz go sterylnym gazikiem i przemyj spirytusem.

Odnośnik do komentarza

Kąpiel to nasz wspólny czas, który nie polega jedynie na czynnościach pielęgnacyjnych, ale na budowaniu zaufania między nami - rodzicami, a naszą córeczką. Nasza maleńka nie lubiła na początku kąpania...wszystko zmieniło się od kiedy opowiadamy jej o każdej czynności, którą wykonujemy, tłumaczymy dlaczego jest ważne to co robimy i dlaczego ona tego potrzebuje. I przede wszystkim się nie śpieszymy to jest moment wyciszenia i relaksu po całym dniu, który jest sygnałem: "Możesz spokojnie zasnąć i nabrać sił na nowy dzień poznawania świata."

Odnośnik do komentarza

Sposoby na przyjemną kąpiel. Odpowiednie miejsce i pora. Temperatura i ilość wody dopasowana do wieku dziecka. Odpowiednie kosmetyki dopasowane do skóry dziecka. W naszym przypadku niezbędny jest również tatuś, który zabawia dzidzie. Najważniejsze wg mnie jest przede wszystkim dobre strategiczne przygotowanie kąpieli aby od pierwszych kąpieli dziecko nie odczuwało stresu rodziców.

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5697.jpg

Odnośnik do komentarza

Uważam, że zarówno w kwestii kąpieli jak i w każdej innej kwestii, która dotyczy maluchów najważniejsza jest strategia ;-) małych kroków. Uważam, że siłą nic nie zdziałamy a tylko wytrwałością, cierpliwością i spokojem. Choć w pierwszych dniach może być naprawdę ciężko to z biegiem czasu nasz wysiłek na pewno się opłaci, najważniejsze, żeby cały czas wierzyć w siebie i postrzegać wszystkie działania jako te, które robimy z miłości do maluszka. I przyjdzie wreszcie czas na radosną kąpiel wśród kaczuszek, piany i uśmiechów :-)

Odnośnik do komentarza

Córcia płakała tylko podczas pierwszych kąpieli, dopóki nie znalazłam pozycji, która jej odpowiada, czyli na brzuszku. Oczywiście należy do dziecka cały czas mówić, zabawiać, a nawet można wrzucić jakąś kolorową zabawkę do wanienki. Teraz córcia ma pół roczku i dalej uwielbia kąpać się na brzuszku, a odkąd sama siedzi to także na siedząco z zabawkami lub na czworaka :). Często włączam jakieś pioseneczki i razem się bawimy i "rozmawiamy" :)

Odnośnik do komentarza

Antoś od urodzenia lubił wodę i pluskanie w wodzie. Może dlatego, że kapiemy go na siedząco w wiaderku? A może dzięki kosmetykom Ziaja od 1 dnia życia dziecka, które nie szczypały go w oczy? Odkąd chodzi z Tatą na basen, kąpiel w domu jest jeszcze radośniejsza a woda z wiaderka rozpryskuje się na całą kuchnię!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...