Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Bąbelkowe szaleństwo"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Mój synek jest amatorem „kąpu-kąpu” (potocznie zwanego kąpielą), lecz nie zawsze tak było. Pamiętam pierwsze chwile, gdy każdy kontakt z wodą kończył się donośnym „Aaaaaa!”. Przede wszystkim SPOKÓJ – tylko on nas uratuje! Synka myliśmy wolno, łagodnie, cały czas do niego mówiąc i uśmiechając się. Uważaliśmy również, by woda nie dostała się nieopatrznie do oczu, noska lub uszu (je myliśmy nasączonymi płatkami kosmetycznymi). Chcieliśmy, by czas kąpieli kojarzył się z czymś przyjemnym i odprężającym, a nie doprowadzającym do płaczu. Ważne też, by używane kosmetyki były delikatne i miały nienachalny, neutralny lub „bobaskowy” zapach.
Gdy zaś nadeszła pora pierwszej kąpieli w „dorosłej” wannie i synek nie przyjął jej z radością, a wręcz przeciwnie – wykąpałam się z nim. Kontakt „skóra do skóry” i moja obecność sprawiły, że poczuł się bezpiecznie w tej nowej, dużej misce;) Teraz ma on swoje ulubione zabawki (statek piracki rządzi!) i czas kąpieli jest świetną rozrywką. Ostatnim odkryciem są też zmywalne kredki do pisania po wannie – dzięki nim zamienia się ona na czas „kąpu-kąpu” w dziecięcą galerię sztuk pięknych. Nie powiem – ja też się przy tym dobrze bawię:)

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5043.jpg

Odnośnik do komentarza

Od samego początku razem z mężem robiliśmy wszystko, aby kąpiel kojarzyła się synkowi z przyjemnością. Zawsze wszystkie czynności wykonywaliśmy delikatnie, aby nie przestraszyć maleństwa. Dbaliśmy o to, aby w pokoju lub łazience było ciepło, aby maluszek nie był głodny czy zbyt śpiący na kąpanie. Zawsze kąpaliśmy też Filipka razem. Dziś nasz synek ma 7 miesięcy i uwielbia się kąpać. Pozwalamy mu na zabawę pianą, wychlapywanie wody, oblewanie rodziców wodą. W kąpieli towarzyszą nam też kolorowe gumowe kaczuszki, które Filipek z chęcią łowi. Często razem śmiejemy się, śpiewamy synkowi piosenki. Wszystko to sprawia, że kąpiel jest nie tylko niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, ale także miłą rodzinną chwilą.

Odnośnik do komentarza

1. Mój sposób na wesołą i bezpieczną kąpiel bez łez u dziecka od 0-12 miesięcy :
Pierwszym krokiem przygotowując się do kąpieli naszego dziecka powinniśmy zadbać aby w pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko temperatura wynosiła około 22-24 stopnie C.a woda powinna być przyjemnie ciepła czyli miała temperaturę około 37 stopni C. Niektóre akcesoria do pielęgnacji dziecka są po prostu niezbędne. Jeśli zatem musimy się w nie zaopatrzyć, niech będą w pełni funkcjonalne oraz miłe dla oka. Poza profilowaną wanienką, będziemy potrzebowali tetrową pieluszkę, lub specjalną matę z gąbki do wyłożenia dna wanienki aby maleństwo się nam nie ślizgało i miało wygodnie, ręcznik. Możemy zaopatrzyć się w ręcznik kąpielowy przeznaczony specjalnie dla maluszków, np. firmy Ceba. Tego typu ręczniki szyte są w taki sposób, że jeden z rogów jest jednocześnie kapturkiem, chroniącym, mokrą jeszcze, główkę dziecka przed przewianiem. Gruba i mięsista frota doskonale wchłania wilgoć. Ręcznik powinien być wykonany ze 100% bawełny, by nie martwić się o bezpieczeństwo dla wrażliwej skóry. Kolejno potrzebne mogą okazać się chusteczki, ciepła przegotowana woda do przemywania podrażnionych oczu, bawełniana myjka oraz kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry maluszka. Tego typu kosmetyki pakowane są w ciekawe buteleczki, na których widnieją np. postacie z bajek. Każda pociecha będzie nimi zachwycona! Warto mieć w pogotowiu również pieluszkę, a także piżamkę, w którą możemy od razu przebrać naszego brzdąca.

Sposób nr 2 ;) na wesołą, bezpieczną kąpiel bez łez u dziecka kilu letniego:
Zaś jeśli chodzi o kąpiel kilku latka to tak jak powyżej na początku musimy zadbać o temperaturę w łazience i temperaturę wody. Pod ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO zostawiam dziecka nie zależnie od wieku samego w wannie czy też w wanience nawet na sekundę, gdyż dziecko może się poślizgnąć, zachłysnąć wodą, lub starsze napić się szamponu co prowadzi do nieszczęścia. Dziecku kilkuletniemu aby uatrakcyjnić kąpiel możemy powrzucać do wody kolorowe, plastykowe kubeczki do przelewania wody z kubeczka do kubeczka, gumowe kaczuszki, czy też inne zabawki które nadają się do zabawy pod czas kąpieli. Gdy dziecko boi się polewania wody po główce możemy zaopatrzyć się w specjalne, plastikowe, kolorowe rondo i takie zakładać na główkę dziecka ...wówczas woda którą spłukujemy główkę nie leci po buzi naszej pociechy i nie ma stresu i łez dla dziecka i mamy :) Możemy również sprawić naszej pociesze niespodziankę w formie zapachowych olejków do kąpieli w kształcie np. zwierzątek :) Olejki te są dostępne w różnych kształtach i wzorach takich jak np: gwiazdki. kaczki, jeżyki, delfiny, owoce …Zamknięte są w rozpuszczalnej żelatynowej otoczce.Olejki-perełki ładnie wyglądają, mają wyraziste pastelowe kolory są dość twarde, ale szybko rozpuszczają się w wodzie i znikają. Olejki do kąpieli to idealne rozwiązanie do zachęcenia dzieci do wspaniałej i pachnącej kąpieli. Zapewniają kolorową zabawę oraz łagodne mycie malucha. Nie tylko zachęcają do kąpieli ale także do zabawy w kolory i kształty dzięki temu mamy przyjemne z pożytecznym czyli naukę poprzez zabawę i kąpiel czyli czyste i pachnące dziecko :) Nasz Skarb co kąpiel może samo wybierać jaki kształt olejku dziś wrzuci do wanny, co również zachęci go do wskoczenia do wody do zwierzątka :) Po kąpieli pomagamy powycierać się dużym, delikatnym, kolorowym ręcznikiem i zakładamy kolorową pidżamkę.
Dzięki tym sposobom mój synek nie może się doczekać następnej kąpieli :)

Odnośnik do komentarza

Kąpiel to pewnego rodzaju rytuał naszego synusia,
w którym oprócz niego bierze udział tatuś i mamusia.
Zawsze o stałej porze Wojtuś jest kąpany
i lubi oprócz wody mieć trochę piany.
Jak tatuś zrobi sobie brodę z piany,
to Wojtuś się śmieje i ochoczo rusza nóżkami.
Kąpiel wcale nie musi być udręką,
można ją urozmaicić melodyjną piosenką.
Głośno śpiewamy myjąc synka ciało,
a On się przygląda i plumska w wodzie śmiało.
Polecam też stary dobry sposób użycia gumowej kaczuszki,
wówczas nas Skarb jest zaaferowany i łapie je w paluszki.
Mój synek jak jest wykąpany,
to jest szczęśliwy i uradowany.
Potem po kąpieli jest masaż obowiązkowy,
od palców u nóżek aż po czubek głowy.
Codzienna kąpiel nie musi być trudną sprawą,
może być po prostu dobrą zabawą.

Odnośnik do komentarza

Sposób na przyjemną kąpiel, ciepłe pomieszczenie, odpowiednia woda i piosenka o wodnych przygodach Misia Pysia, w wykonaniu mamy :) by umilić czas podczas myju myju delikatna gąbeczka z froty by nie podrażniała skóry dzieciątka bo ona jest najważniejsza w pierwszych dniach życia, łagodny płyn i dotyk mamy który uprzyjemnia każdą kąpiel i dużo usmiechu :)

Odnośnik do komentarza

moje dzieciaki 2 latka i roczek były zakochanymi w wodzie urwisami niestety zmieniło się to młodszy od jakiegoś czasu panicznie bał się wody nie pomagała zmiana miejsca kąpania i wszelakie gadżety...i wtem przypomniałam sobie że jak chodziłam w ciąży to oglądałam filmik o niesamowitym sposobie kąpania dziecka (w tamtym przypadku to był noworodek) postanowiłam odszukać ten film i spróbować. Odpowiednio nagrzałam pomieszczenie, przygotowałam wszelkie akcesoria płyny itp nawet włączyłam specjalną płytę z muzyką relaksującą i razem z moim maluszkiem weszłam do wanny (inaczej to chyba kręgosłup musiałabym wymienić w trybie natychmiastowym) i tak krok po kroczku delikatnymi i bardzo bardzo powolnymi ruchami bardzo cichuteńko mówiąc do niego co właśnie z nim robię albo co będę robić polewałam go wodą, obracałam udało nam się pokonać ten paniczny strach przed wodą co prawda kąpiel trwała 10 razy tyle co zwykle ale te zmrużone ze szczęścia oczęta i ta ufność w jego oczach, to jego rozluźnione na maksa maleńkie ciałko wynagrodziło i ten czas i te "hektolitry" wody... i od tego czasu pomimo że ma już roczek kąpię go w bardzo podobny sposób (trochę zmodyfikowany bo to już przecież duży chłopak z niego) ale już nie tak długo bo maleńki musi przecież się jeszcze popluskać po swojemu... ale znowu kocha wodę i uśmiech nie schodzi z jego twarzy a śmieje się całym sobą tak jak to potrafią tylko dzieci.... bardzo polecam ten sposób nie tylko dla noworodków ale i dla starszych dzieci niesamowicie uspokaja i ogromnie wzmacnia więź.

Odnośnik do komentarza

Przyjemna kąpiel - to kąpiel z piosenką na ustach!
Taki rytuał mamy od pierwszego kąpania i córeczka to uwielbia. Teraz ma roczek i zaczyna sama nucić, na razie są to tylko pomruki, ale wkrótce będą pierwsze sylaby i słowa.

Choć moja córeczka jest jeszcze bardzo mała,
Muzyka i piosenki dla niej, to zabawa doskonała.
Ma swoje ulubione, których często słucha,
Gdy padną pierwsze dźwięki, to nastawia ucha.
Uwielbia się kąpać, pluskać i w wodzie chlapać,
Po co się to robi, jeszcze nie może się połapać.
Ale pamięta, że gdy kąpiel się rozpoczyna,
Wtedy ulubioną piosenkę mama śpiewać zaczyna.
"Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą,
Każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą..."
Już buźka uśmiechnięta, Patrysia nasłuchuje,
Przy tej piosence zawsze dobrze się czuje.
Więc można ją myć i szorować bez trudu,
Przy wesołych dźwiękach szybko pozbyć się brudu.
Mija kąpiel beztrosko, a koniec też lubimy,
Wesoło nam jest wtedy, bo tak sobie nucimy:
"Patrysia wszystko umyje,
Nawet buzię i szyję.
Patrysia i mydło pachnące,
Jak kwiatki na łące!"

Odnośnik do komentarza

Moim sposobem na przyjemną kąpiel mojej Ulki, od pierwszych dni życia, było zabawianie jej śpiewem, kolorowymi kaczuszkami. Pamiętam jej pierwszą kąpiel, bardzo płakała, ale każda kolejna była pełna uśmiechu, a jej ulubioną piosenką do kąpieli jest "Kaczka Dziwaczka" mamusia modeluje głos a Ulka śmieje się do rozpuku. Wstawiam zdjęcie na udowodnienie mojej odpowiedzi.

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5085.jpg

Odnośnik do komentarza
Gość Agata Lech

Jakie są Twoje sposoby na przyjemną kąpiel już od pierwszego dnia życia dziecka?

Najlepszy sposób na przyjemną kąpiel już od pierwszego dnia życia to odpowiednia atmosfera podczas całego przebiegu kąpieli. Należy dziecko odpowiednio przygotować by było w dobrym nastroju, rozśmieszać i zabawiać. Do wanienki z wodą dodać emulsji, lub jeśli jest to starsze dziecko t także pianę oraz koniecznie zabawki. Następnie w tle puszczamy ulubioną muzykę i kąpiąc dziecko śpiewamy w rytmie muzyki. Możemy także pozwolić sobie na lekkie wygłupy w granicach rozsądku. Należy także pamiętać że udana kąpiel to ciepłe i przystosowane do tego pomieszczenie, bez przeciągów i chłodu.

Odnośnik do komentarza

Moja córcia od pierwszego dnia uwielbia się kąpać. Chociaż kiedy przyszło mi pierwszy raz ją kąpać byłam w strachu. Ale z pomocą przyszedł nam tata:-)Teraz córcia ma 1,5 roku i nadal jest ten sam rytuał chociaż dochodzi do tego świetna zabawa zabawkami i chlapaniem po całej łazience. To nie lada wyzwanie dla stojących obok. Do tego teraz dodajemy dużooo piany. Po prostu istne szaleństwo

Odnośnik do komentarza

Podczas naszych pierwszych kąpieli bardzo ważną rolę odgrywał masaż, który pomagał nam w uspokojeniu maluszka. Dzięki niemu dzidziuś się nie stresował i mógł się nieco rozluźnić. Masaż polegał na wolnym masowaniu całego ciałka delikatną myjką. Dzięki niemu obywało się bez płaczu i histerii ;) Córcia była zadowolona a ja byłam szczęśliwa patrząc na radosnego brzdąca.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim odpowiednia temperatura wody! Następnie wygodny leżaczek np. w postaci gąbki. Aby utrzymać ciepłą temperaturę, używam pieluszki tetrowej i polewam maluszka wodą, myjąc jego ciałko przy tym.
Kolejnym 'umilaczem' jest ładny zapach mydełka oraz jego ciekawy kolorek - to już interesuje większych maluchów. Z przyjemnością przetestuję zestaw Ziaji wraz z moich juniorkiem i opiszę go na moim blogu:

www.zareklamowane-przereklamowane.blogspot.com

Odnośnik do komentarza

Od piewszych dni życia nalewałam do kąpieli ojeki odpowiednie dla wieku dziecka oczywiście.. Jak była troszkę większa zaczęły się pojawiać ulubione zabawki.... Teraz, w wieku 5 lat moja mała dama musi mieć dużo piany, kolorową wodę no i oczywiście razem z nią kąpią się jej ulubione kucyki PONY:) " Mamo, przecież kucyki też są brudne po zabawie" i jak tu odmówić..Do tego przy kąpieli zawsze sobie śpiewamy ulubione piosenki...

Odnośnik do komentarza

Od piewszych dni życia nalewałam do kąpieli ojeki odpowiednie dla wieku dziecka oczywiście.. Jak była troszkę większa zaczęły się pojawiać ulubione zabawki.... Teraz, w wieku 5 lat moja mała dama musi mieć dużo piany, kolorową wodę no i oczywiście razem z nią kąpią się jej ulubione kucyki PONY:) " Mamo, przecież kucyki też są brudne po zabawie" i jak tu odmówić..Do tego przy kąpieli zawsze sobie śpiewamy ulubione piosenki...

Odnośnik do komentarza

Pierwsze kąpiele mojej córci dla mnie, początkującej mamy, były stresujące. Nieustannie martwiłam się, że źle trzymam malutką, że do uszek naleje jej się wody, że zamoczę pępuszek itd. Z upływem czasu było coraz przyjemniej i dla niej, i dla mnie. Zaczęłam kapać malutką codziennie o tej samej godzinie, zaopatrzyłam się w silikonowa poduszeczkę do wanienki i lek o uszka znikł. nie skracam już czasu, który córcia spędza w wodzie. Mamy swoje małe rytuały, Najpierw przygotowuje wszystko, żeby było pod ręką, później toaleta buzi, rozebranie Alicji i pokazanie jej wody przed włożeniem do wanienki. Później już tylko delikatne mycie podczas gdy Alusi buzia śmieje się od ucha do ucha. nie sądziłam, że niemowlęciu kąpiel może sprawiać tyle radości. Uśmiech pojawiał się wraz z moim znikającym stresem. Nie wiem czy Ala cieszyła się, bo i mi sprawiało to wszystko więcej przyjemności, czy tez ja się uspokajałam, bo Alusia czerpała z pluskania się w wodzie radość.

Odnośnik do komentarza

ZAJĘCIA NA BASENIE od 3 miesiąca życia. Moja córeńka jak tylko skończyła 3 miesiące chodzi na specjalne zajęcia dla Maluszków. Dziś ma 14 miesięcy i kocha wodę! Czy to w małej wanience, dużej 'dorosłej' wannie i na basenie. Przez takie zajęcia woda kojarzy jej się z zabawą i przyjemnością, jest z nią oswojona od dawna i radzi sobie z wodą spływającą do oczka, na zajęciach dzieci bardzo wcześnie zaczynają nurkować, zatem woda jest dla Hani czymś naturalnym, wywołuje naturalne odruchy gdy np napije się wody. Zatem Basen jest przepisem na Bąbelkowe szaleństwo:)

Odnośnik do komentarza

Czy to wiosna, lato, jesień albo zima, każda kąpiel to bezcenna mina.
Tata szykuje i dzieci myje, a mama tylko nim dyryguje. Wtedy jeszcze większa frajda jest bo tatko śmieje się do łez! Wtedy dzieciaczek spokojny jest i tylko patrzy co w koło dzieje się. Cieplutka woda ciałko przykrywa, a w tle muzyczka delikatna przygrywa. Mydełko delikatnie brudek zmywa i cały rytuał tak się odbywa.

Odnośnik do komentarza

u nas nigdy kąpiel nie była karą od pierwszych dni życia nasze pociechy traktowały kąpiel jaką niesamowita zabawę.....pachnąca pieniąca i miła......nie mieliśmy nigdy problemów z wkładaniem ich do wanny gorzej z wychodzeniem to juz zawsze prawdziwa walka......i nie ważne ze już woda zimna że już za długo.....a nasz sposób.....po prostu od samego początku robić to delikatnie a potem to już z górki;)

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5124.jpg

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5125.jpg

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5126.jpg

monthly_2013_11/konkurs-babelkowe-szalenstwo_5127.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...