Skocz do zawartości
Forum

Umowa na czas określony- zwolnienie lekarskie


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,
czy ktoś może wie co odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania?
Co się dzieje kiedy mam umowę na czas określony i okazuje się że jestem w ciąży? W jakiej wysokości pensję wypłaca mi ZUS, jeśli pójdę na zwolnienie lekarskie? Jakiego rodzaju jest to zwolnienie? Co musi być w nim napisane?
Czy to jest zwolnienie jednorazowe- np do końca ciąży, czy mam donosić co miesiąc?
Do kiedy płaci mi ZUS: do końca ciąży? do końca umowy? czy do końca urlopu macierzyńskiego, nawet jak umowa już wygaśnie? (umowa wygaśnie podczas trwania urlopu macierzyńskiego).
Proszę o pomoc. Nie mogę znaleźć kompleksowych informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza

Witaj,

1. jak sama napisałaś - umowa przedłuży Ci się do dnia porodu, tzn. załóżmy że powinna Ci się kończyć 31. października 2013, a skończyłaś na dzisiaj 3.miesiąc ciąży - wtedy umowa przedłuży Ci się do dnia porodu.

2. pensja: jeśli pójdziesz na chorobowe "ciążowe",to dostaniesz wypłatę w wysokości odpowiadającej podstawie do wynagrodzenia chorobowego, którą wypracowałaś sobie przez ostatnie 12 miesięcy (będzie to średnia z 12 miesięcy),ALE w wysokości 100% ("normalne" chorobowe mamy w wysokości 80%).

3. zwolnienie "ciążowe": jest generalnie takie samo jak zwykłe zwolnienie (zwykły druk ZLA),ale lekarz wpisuje w nim kod "B". I to jest podstawa do wypłacenia Ci 100% za czas nieobecności w pracy oraz dodatkowo niejako zaświadczenie dla pracodawcy,że jesteś w ciąży i nabywasz pewnych praw (np nie może Ci już zlecić pracy w godzinach nadliczbowych czy nocnych).
Lekarz zwykle wypisuje zwolnienie do czasu kolejnej wizyty, czyli z reguły co miesiąc; w miarę upływu czasu może wypisywać nawet krótsze zwolnienia,bo będziesz się pojawiała u lekarza częściej pod koniec ciąży.

4. jeśli chodzi o ZUS, to jeszcze tego nie ogarniam po zmianie przepisów (w tym roku mamy roczny urlop rodzicielski); jak będę już coś wiedziała, dam Ci znać.
Wcześniej, z tego co pamiętam, było tak,że jeśli jesteś bezrobotna i uprawniona do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, to dodatkowo jesteś później objęta zasiłkiem macierzyńskim (rejestracja w urzędzie pracy jako osoby bezrobotnej powoduje,że są za Ciebie opłacane składki,ale nie składka chorobowa-stąd to wykluczenie...)

Pozdrawiam!

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Nawet jeśli umowa skończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego na pewno nadal przysługuje ci zasiłek macierzyński tylko nie wiem dokładnie przez jaki okres - czy tylko na okres obowiązkowego (około pół roku) czy też możesz korzystać z dodatkowego czyli rocznego. Najlepiej dopytaj w ZUSie lub w kadrach.
Lekarz wypisuje zwolnienia co miesiąc, na dłużej niż miesiąc nie może. Może na krócej, jeśli uzna, że po tym okresie jesteś zdolna do pracy.
Resztę Ola napisała, więc nie będę powtarzać

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...