Skocz do zawartości
Forum

Kasza w menu 14-miesięcznego dziecka


Gość zuza15

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, chciałabym skonsultować menu mojej 14 miesięcznej córki. Waży 10kg. Otóż,
8.00 daję jej jajecznicę z chlebkiem jednak nie zje całego jajka, lub parówkę lub pół skibki chelbka z żółtym serkiem lub szybką a ja się boję aby nie była głodna więc dostaje błyskawiczną kaszkę na mm na 150ml wody. Zje całą kaszkę. Dodam, że od 2 tygodni odmawia jedzenia chlebka. Wypluwa. Kroję jej na drobne kawałki jednak nawet w tej postaci wypluwa. Czy jest to spowodowane ząbkowaniem? Ma 8 ząbków i od dłuższego czasu wychodzą jej 3 i jeszcze się nie przebiły.

10.00 przygotowuję jej deserek, rozgniatam widelcem banana, 2 brzoskwinie(lub jabłko, gruszkę, kilka śliwek- w zależności od owoców sezonowych, dodaję trochę malin. Córka zjada wszystko z aptetytem.

12.00 - dostaje mleczko 150ml
13.00- zupka około 160ml (zrobiona przeze mnie lub gotowa ze słoiczka, pomidorowa z ryżem lub makaronem, warzywna z cielęcinką, krupniczek itd.) raz zjada całą, raz połowę.

15.30 -obiad główny, gotowany przeze mnie lub gotowy duży słoiczek. Pilnuję aby obiadek był urozmaicony dostaje kurczaka, indyka, cielęcinkę, halibuta, łososia , dodaję czasami jajeczko, dodaję odbrobinę masła lub oliwy z oliwek, ziemniaczki, makarony. Kasze je w gotowych słoiczkach bo nie wiem jak mam je komponować do obiadów.

17.00 jogurcik / mam pytanie czy mogę podać dziecku budyń na mleku krowim z torebki?/ zamiast jogurcika?

19.00 kolacja- pół skibki chlebka z żółtym serkiem lub szynką oraz gotową kaszkę na mm zjada około 200ml kaszki. Jak wspomniałam wcześniej od 2 tygodni nie chce jeść chlebka. Zjada samą szynkę i sam serek żółty( około pół plasetrka).

Usypiam ją przy piersi (mój bląd) natomiast nie ssie jej już, chyba jest najedzona z tym, że czasami się bardzo wierci i męczą ją gazy. Czy jest to spowodowane złą dietą? Dodam, że pije około ponad pół litra czystej wody / czasami daję jej rumianek lub koper włoski.

Chciałabym się dowiedzieć, czy dobrze odżywiam moją córkę. Jest bardzo ruchliwa,wulkan energii, ciekawym świata dzieckiem. Prosiłabym również o informacje jak mam jej podawać kaszę (jakie rodzaje, w jakiej postaci i do jakich posiłków).

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Ania.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

Wga Pani córeczki wg siatki centylowej jest na 50 centylu - 25 -75 centyl jest bardzo prawidłowy.

Analizując jadłospis to Pani córeczka je dość dużo, a już na pewno często. 14 miesięczne dziecko powinno zjadać 5, czasem 6 posiłkow. W ten sposób organizm uczy się regularności trawienia, przewód pokarmowy nie jest tak obciążony. Nie będą wstępować wzdęcia bóle brzucha itp.

Co zauważyłam to w diecie małej prawie nie ma warzyw - pomidory, natka pietruszki, koperek, marchewka, brokuły, cukinia, ziemniak to warzywa które można, a nawet trzeba podawać dziecku.
Zacznij podawać jej na śniadanie albo jajecznicę albo kaszkę manne na mleku mm / lub kaszkę ryżową, kaszkę kukurydzianą/ owsiankę - sama przygotuj na wodzie na gęsto i dodaj mleko mm. Do owsianki mozesz dodać owoce np. maliny, truskawki.

8. śniadanie
10.30 - 11.00 2 śniadanie tu jak nie było kaszki to może być kasza na mleku z owocami lub mix owoców - jabłuszko, banan lub bardzo zdrowa surówka marchewka z jabłuszkiem i oliwą z oliwek.

13.00 - zupka

15.00 - 16.00 gotowane mięso (indyk, królik, cielęcina) z kaszą np. jaglana/ ryż/ jęczmienna z warzywami

Mięso lepiej podawać takie które sami przygootujemy niż z słoiczka.

18.00 jogurt / budyń na mleku mm / zmielony (blender) ser twarogowy chudy z malinami/ zapiekane jabłuszko

20 kanapeczki z masełkiem wędliną i warzywami.

Dziecko wg, mnie ma bardzo papkowatą dietę a pieczywo musi gryźć. To może być jedna z przyczyn odmowy jego jedzenia lub faktcznie wina ząbkowania.
Dziecko 14 miesiące powinno dostawać starte warzywa i pokarmy lub nawet dostać w rączkę jabłuszko/ krązki ryżowe/ marchewkę narząd rzucia się prawidłowo rozwijał.

Do pijcia podawaj małej wodę zawierająco do 700 mg/ l minerałów. Ponadto herbatkę z suszu owocowego, mietową, rumianek itp.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź,
Czy mogę jeszcze prosić o odpowiedź czy na przykład podawać jej ugotowaną marchewkę do rączki do gryzienia tak między posiłkami? A jeśli chodzi o surówkę, to rozumiem , że zetrzeć na tarce surową marchewkę i dodać jabuszko lub brzoskwinie bo są akurat teraz sezonowe lub jakiś inny owoc. Mogłabym jej dawać na zmianę co drugi dzień o 10.30 jako drugie sniadanie, raz owoce, a raz warzywa.
Jeśli chodzi o kaszkę manną, to rozumiem, że mogę jej przygotować na śniadanie zwykłą kaszę manną i ugotować na wodzie( jakie proporcje?) na gęsto a następnie dodać do tego porcję 150ml mm? Czy mogę dawać jej również płatki owsiane górskie jako zamięnnik, czy jest jeszcze za mała?
Zapomiałam zaznaczyć, że karmiłam Córkę piersią krótko ponad rok i niestety obecnie akceptuje mleko mm tylko pod postacią kaszek lub o 12.00 w południe dawalam jej 150ml mleczka kubeczkiem ponieważ z butelki kapka pije tylko rumianek lub koper włoski lub wodę a mleka nie chce pić, stąd moje pytanie, czy oprócz kolacji ½ skibki chleba z serkiem lub szynką mam jej podać dodatkową gotową kaszkę na mm przed snem?
Jeśli chodzi o obiad, to prosiłabym jeszcze o informacje jakie proporcje mięska i kasz i warzyw powinnam przygotować?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam serdecznie,
Ania

Odnośnik do komentarza

Pani Zuzo:

~zuza15
czy na przykład podawać jej ugotowaną marchewkę do rączki do gryzienia tak między posiłkami? A jeśli chodzi o surówkę, to rozumiem , że zetrzeć na tarce surową marchewkę i dodać jabuszko lub brzoskwinie bo są akurat teraz sezonowe lub jakiś inny owoc. Mogłabym jej dawać na zmianę co drugi dzień o 10.30 jako drugie sniadanie, raz owoce, a raz warzywa.

Można ugotować marchekę tak al dente na pół twardo i niech sobie ją "gryzie"
Surówka starta na grubych oczkach. Przy czym proszę się nie zdziwić jak w kalę mogą pojawić się kawałeczki niestrawionej marchewki.

~zuza15
Jeśli chodzi o kaszkę manną, to rozumiem, że mogę jej przygotować na śniadanie zwykłą kaszę manną i ugotować na wodzie( jakie proporcje?) na gęsto a następnie dodać do tego porcję 150ml mm? Czy mogę dawać jej również płatki owsiane górskie jako zamięnnik, czy jest jeszcze za mała?

Płatki osiane zwłasza przygotowane na gęsto mogą być niekonfortowe dla dziecka, ale takie wodniste, proszę spróbować.

Proporcje na 180 ml kaszki:
Ugotuwać 130 ml wody + dwie i pół płaskich łyżeczek kaszki manny. Osobno w butelce przygotować 50 ml wody + 5 miarek mleka połączyć. Następnie połączyć wszystkie składniki.

~zuza15
kaszkę na mm przed snem?

Tak, można ją podać jako element kolacji.

~zuza15
jakie proporcje mięska i kasz i warzyw powinnam przygotować?

30g gotowanego lub pieczonego w foli w piekarniku (pierś z indyka, cielęcina, królik), 1 -1,5 łyżki kaszy (jaglana, jęczmienna, gryczana), mała marchewka, 2 różyczki brokuła i inne (okolo 1- 2 łyżki).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...