Skocz do zawartości
Forum

10-latek budzi się w nocy i nie chce spać


Gość fantagiroex

Rekomendowane odpowiedzi

Gość fantagiroex

Witam
Mam problem z 10letnim synem,otóż dziecko wogole nie chce spac ...do godziny 22 oglada bajke potem wszyscy kladziemy sie do lozka.Ja z narzeczonym w jednym pokoju a syn zaraz obok w drugim.Drzwi ciagle sa uchylone a mimo tego syn nie spi tylko robi wedrowki do toalety po 5-8razy nawet nie sika tylko chodzi tak aby zwrocic na siebie uwage ....ostatnio sie poplakal lamentujac ze on nie chce spac ...to juz 2 tydzien on nie spi i my tak samo, zadne tlumaczenia nie pomagaja a pytania dlaczego nie chce spac zostaja bez odpowiedzi....Jak juz usnie godz 24-1 w nocy to po godzinie potrafi wstac i krecic sie .Juz sama nie wiem co robic .Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza

Problemy ze spaniem prawie zawsze oznaczają, że dziecko ma jakieś problemy emocjonalne, że w rodzinie się coś dzieje i ono to przeżywa, piszesz, że ty i narzeczony, a gdzie jest tata dziecka? czy to jest dla niego obca osoba? musisz zastanowić się, co ostatnio wydarzyło się w waszym życiu rodzinnym, może te problemy ze spaniem są wynikiem tego? poza tym może synek woli, żebyś zasypiała z nim? może teraz potrzebuje bardziej Twojej obecności?

Odnośnik do komentarza

podpisuję się pod tym co Margeritka napisała - z jakiegoś powodu nastąpił ten problem teraz, chyba że zawsze tak było ale rozumiem z tego co napisałaś że to trwa jakiś czas, więc warto może nie wprost ale innymi sposobami dowiedzieć się co i jak się stało, może warto samemu z dzieckiem spędzić kilka godzin dziennie i wówczas emocje znikną

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Najprawdopodobniej Pani syn ma jakieś problemy emocjonalne, o czym wspominała Margeritka i dlatego nie może zasnąć. Wędrówkami do toalety, niespaniem chce zwrócić na siebie uwagę. W ten sposób komunikuje: „Mamo, jest mi źle, coś mi nie pasuje. Zauważ to. Zwróć uwagę na moje problemy”. Nie jestem jednak za tym, by 10-letni syn zasypiał z matką, by zaspokoić swoją potrzebę bliskości. Nie tędy droga, a potrzebę bliskości z dzieckiem można zrealizować na inne sposoby, np. poprzez uwagę, empatyczną rozmowę, wspólne spędzanie czasu, wspólne przygotowywanie posiłku itd. Przyczyn problemów ze snem może być mnóstwo. Mogą być to zarówno przyczyny somatyczne, np. wahania hormonów, problemy neurologiczne, problemy z tarczycą, jak i przyczyny natury psychicznej, np. nierozwiązane problemy (np. w relacjach z rówieśnikami, w relacjach w rodzinie), stres, stany lękowe, depresja itp. Zachęcam do szczerej rozmowy z synem. Możliwe, że Pani syn na pytanie, dlaczego nie chce/nie może spać, najzwyczajniej w świecie nie zna odpowiedzi, bo nie ma takiego wglądu w siebie, dlatego milczy, nic nie odpowiada. Może się wstydzi powiedzieć o swoich problemach? Może nie czuje się na tyle bezpiecznie, by móc o tym powiedzieć, bo obawia się, że swoją odpowiedzią, by Panią uraził i stracił Pani miłość? Warto jednak zapewnić syna o tym, że jest Pani z nim i że zawsze może na Panią liczyć i jeśli tylko zechce, może zawsze do Pani przyjść i powiedzieć o swoich problemach, a Pani mu pomoże.

Życzę owocnych rozmów z synem!

Odnośnik do komentarza

A może problemy neurologiczne. Albo moze ktos mu dokucza w szkole, jakiś uczeń czy uczennica. Niech pani porozmawia z nauczycielem, lekarzem zawsze sprawa ruszy do przodu. Nie ma co czekać trzeba działać i dać się zbyć nauczycielowi byle czym. A jak bedzie za mało to jest pedagog w szkole, oraz dyrektor. Jesli taka sytuacje będzie się powtarzać w szkole, dyrekcja nie bedzie dalej nic robić, a lekarz wykluczy jakiekolwiek przyczyny zdrowotne to trzeba sie wszystkiego dowiedziec od rodziców z klasy moze jednak jakis problem jest tylko nie mówią o tym. Jest jeszcze kuratorium jakby szkoła nic nie pomagała. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość Patrycja Majcher

Też miałam problemy z zasypianiem również mam 10 lat. Najlepiej żeby dziecko nie przyzwyczajają się spać z matką wtedy jak się przyzwyczai to nigdy nie będzie mogło spać samozaparcia szczególnie w drugim pokoju spanie matki z dzieckiem może też źle wpłynąć na relacje matka-ojciec wtedy zamiast lepiej z dzieckiem będzie coraz gorzej najlepiej przed snem:
1. Rodzice lub rodzic porozmawiać z dzieckiemoją co go trapi. Przede wszystkim nie można krżyczenia bo dziecko będzie jeszcze bardziej się denerwował.
2.Dziecko powinno pomyśleć o czymś przyjemnym.
3. W przypadku młodszego dziecka powinno przytulić się do maskotki.
4. Można też porobić parę wdechów i wydechów (najlepiej 6 razy).
Mi też sposób soby pomogły zasypiać sama w łóżku i pokoju.

Odnośnik do komentarza

Witam tez mam problem z synem boi sie spac jak zbliza sie czas spania dostaje biegunkę biega co chwilę do toalety na siku boli go brzuch to juz 3 noc z rzedu chodzi niewyspany pytam sie go co go gryzie mowi ze boi sie przelykac sline (syn bedzie mial zabieg usuwania migdalkow 25 kwietnia )boi sie ze w tym czasie sie udusi byliśmy u lekarza który mu powiedział ze nic takiego sie nie stanie nie wiem co robic spie juz z nim zeby sie nie bał dziś zasnął o 3 o 7 pobudka do szkoly po poludniu wogole niespi pomocy??

Odnośnik do komentarza
Gość leonidas

Witam , też mam ten sam problem od 6 miesięcy mój 10 letni syn nie może spać w nocy i ma problem z zasypianiem. Leczenie u neurologa nie przenosi efektu jest 4 miesiące na hydroxyzinie ,nie wiem co robić i gdzie mam szukać pomocy jestem z opolskiego . Pomocy !

Odnośnik do komentarza
Gość Magnolia23

Witam, moja 10 letnia córka także ma problemy ze spaniem, mniej więcej domyślam sie o co chodzi, jednak nie wiem jak z nią o tym porozmawiać. Ma przy tym dziwne pytania, m.in. Dlaczego ja z mężem mozemy nie spac w nocy a ona musi? Dlaczego zamknęłam drzwi do pokoju o północy? Dlaczego my śpimy w jednym pokoju i w jednym łóżku? A oni w drugim pokoju. Pytałam ja wiele razy dlaczego nie śpi w nocy, czego sie boi, ale nie potrafi odpowiedzieć na moje pytania, albo po prostu sie wstydzi. Czy u 10letniego dziecka moze juz pojawić sie ciekawość odnośnie spraw intymnych rodziców? Jesli tak to jak z tym dzieckiem rozmawiać? Wprost? Czy tłumaczyć o pszczółkach?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...