Skocz do zawartości
Forum

Liczne klasy w szkołach


Rekomendowane odpowiedzi

Mówi się wiele o zmianach w systemie edukacji, o rozpoczęciu nauki w szkołach już 6 - letnich dzieci, przełyka się wiele istotnych niedociągnięć w systemie i ogólnie naprawdę duża ilość zmian bywa bulwersująca. Teraz do tego wszystkiego doszedł problem liczebności w klasach. Warto poczytać artykuł http://wyborcza.pl/1,75478,14485164,Lekcje_beda_w_tloku__Nawet_do_36_uczniow_w_klasie.html i może podyskutujemy o tym tutaj, bo przecież temat dotyczył nas - matek jeszcze w okresie uczęszczania do szkoły ale na pewno będzie dotyczył naszych dzieci.

Odnośnik do komentarza

Dokładnie tak, im mniej osób w klasie tym lepsze warunki do nauki, uwagi, indywidualizacji uwagi itp. Jednak przepisy są nieubłagane a co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci słabsze w nauce będą niestety na tym najbardziej traciły. Nie wspominając już o nauczycielach, którzy nie będą mieli szansy na racjonalne podejście do przedmiotu.

Odnośnik do komentarza

w pewnym sensie zgodzę się z tym co piszecie zbyt duże klasy są totalną porażką i dla uczniów i dla nauczycieli ale wiem z własnego doświadczenia ze zbyt małe też są złe mój syn jak chodził do podstawówki w jego klasie było 10 osób totalna porażka pod wieloma względnymi i mogłabym te minusy wymieniać w nieskończoność jak poszedł do gimnazjum w 1 kasie było ich 19 i było ok teraz 3 kasa zostało ich tylko 14 i już mu się to nie podoba. uważam że 20 - 23 osoby to jest optymalna liczba

Odnośnik do komentarza

Drodzy Rodzice,
jakkolwiek rozumiem i podzielam obawy, że zbyt liczne klasy wplywają na obniżenie jakości nauki, to proszę Was o dwie rzeczy.
Po pierwsze nie popadajcie w histerię i przypomnijcie sobie do jak licznych klas sami chodziliście. W mojej klasie w podstawówce było 36 osób. Chodziłam do szkoły na drugą zmianę. Rozumiem, że to może Was nie przekonać bo "Wtedy były inne czasy."
Wobec tego weźcie sprawy w swoje ręce. Zorganizujcie się w Radzie Szkoły - nie mylić z Radą Rodziców.
Szkoła należy do Was nie do gminy, dzielnicy czy rządu. Macie możliwości działania, o których często nikt Wam nie mówi. Spróbujcie więc się zorganizować i działać.

Odnośnik do komentarza

Pani Doroto
ma pani po części rację.Z tego co wiem liczebność w klasach może ustalać samorząd,jednak jeśli chodzi o klasy 1-3 zaleca się by w klasie było 26 osób;
podstawa: Dziennik Ustaw,punkt 4 Zalecanych warunków i sposobów realizacji, zawartych w rozdziale „I Etap edukacyjny: klasy I-III Edukacja wczesnoszkolna” Załącznika nr 2 Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Od września przyszłego roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty,która mówi o maksymalnej liczbie dzieciaków w klasie:25.

Ja też jako dziecko chodziłam do licznej klasy i nie widzę w tym żadnych plusów.Byłam wybitnie zdolna w kilku dziedzinach,nie doczekałam się tego by nauczyciele to zauważyli;na większości przedmiotów się nudziłam bo miałam wiedzę wykraczającą poza program.
Gdyby nie prywatne zajęcia pozalekcyjne,moje umiejętności nie byłyby rozwijane i wykorzystane w klasie,do której chodziłam bo nauczyciel zwyczajnie nie miał możliwości ogarnąć tak dużą grupę i wyłowić z niej jednostki zdolne i móc z nimi pracować.
Sama jestem nauczycielem i wiem,że im mniej liczna klasa tym lepsze wyniki osiągają dzieci i tym lepiej jest się z nimi dogadać i dostrzec ich problemy.
Moja córka chodzi do 10 osobowej klasy i nie chciałaby się przenieść do liczniejszej.
Jak dla mnie klasy 25 czy 26 osobowe są i tak zbyt liczne.

http://www.suwaczki.com/tickers/qtch8ribr85wg5dx.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...