Skocz do zawartości
Forum

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne


Rekomendowane odpowiedzi

Legenda w nawiasach to wynik zastosowanej metody. Na całym świecie do oznaczania poziomu przeciwciał stosuje się podobne metody, Są one dość dokładne ale nie zawsze da się określić dokładnie poziom przeciwciał. Stąd oznaczenia:
ujemny : co oznacza że poziom przeciwciał jest niewykrywalny , jest ich za mało , żeby oznaczyć tą metodą.
wątpliwy: poziom przeciwciał jest niski, wykrywalny tą metodą ale zakłada on, ze mogą w organizmie występować przeciwciała danej klasy samoistnie, na skutek kontaktu z kimś zarażonym itp. Ale wynik nie pozwala określić czy doszło do zarażenia. Takie badanie należy powtórzyć za kilka tygodni i sprawdzać czy miano narasta.
dodatni- poziom jest tak duży że nie ma mowy o przypadkowości, poziom jest spowodowany namnażaniem się przeciwciał na skutek kontaktu z patogenem.

Metoda oznaczania przeciwciał jest bardzo dokładna, ale czasem inne przeciwciała mogą reagować z odczynnikiem i dawać wątpliwe wyniki. Stąd wyniki wątpliwe trzeba powtarzać po kilku tygodniach.

Odnośnik do komentarza

Witam

A jak można zinterpretować powyższe wyniki, czy może rzeczywiście są na tyle niemiarodajne, że trzeba przeprowadzić kolejne badania, czy już można coś stwierdzić na ich podstawie.
Proszę o podpowiedź.

Dziękuję i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość WeronikaAntonina

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników toxoplazmozy. Jestem w pierwszej ciąży w 11 tygodniu. 8.07.15 miałam pobierana krew na toxo, po wizycie u lekarza wyniki:
IgG 0,1 (normy <1 niereaktywne, 1-3 szara strefa, >3 reaktywne)
IgM 2,06 (normy <0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne>
Krew była badana w laboratorium x
Ze względu na dodatni wynik IgM mój lekarz prowadzący skierował mnie do poradni chorób zakaźnych i zlecił wykonanie awidności. Na wynik z laboratorium x muszę czekać tydzień. Ze względu na tak długi czas oczekiwania i mój stres postanowiłam powtórzyć badanie na toksoplazmozę w sanepidzie ;-) Wyniki odebrałam dziś i ku mojemu zaskoczeniu:
IgG 0,0 (normy <4 ujemny, 4-8 wątpliwy, >8 dodatni)
IgM 0,05 (normy >0,55 ujemny, 0,55-0,65 wątpliwy, <0,65 dodatni)<br /> Awidność- 50 % (normy <40% niska, 40-<br /> 60% szara strefa, >60% wysoka)
Już nic z tego nie rozumiem, wizytę u lekarza mam jutro, pewnie będę musiała powtórzyć badanie za jakis czas. Ale teraz nie wiem czy w sanepidzie czy w laboratorium:) Czy mogę już powoli odetchnąć z ulgą?
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

W takim przypadku, gdy IgG są ujemne a IgM dodatnie nie robi się awidności. Zazwyczaj trzeba odczekać parę tygodni i powtórzyć badanie. Taka sytuacja ma miejsce gdy dochodzi do bardzo świeżego zakażenia i IgG nie zdążą się wykształcić lub jest tak zwany fałszywie dodatni wynik. Wynika to z ograniczeń metody jaką się bada przeciwciała. Czasem inne rodzaje przeciwciał dają dodatnią reakcję i stąd dodatni wynik. dlatego trzeba odczekać kilka tygodni i powtórzyć badanie.

Odnośnik do komentarza
Gość agnieszka21

Witam,
odebralam dzisiaj wyniki Toxo, prosilabym o interpretacje. Z tego co czytalam troche tych postow domyslam sie, ze moje niestety sa niekoniecznie dobre, ale warto kogos podpytac poki sie nie zjawi u lekarza.
IgM 0,100 (ujemny 0,50
watpliwy 0,50 - 0,59
dodatni 0,60 i powyzej)
IgG 35,50 (ujemny 1,6
watpliwy 1,6 - 2,9
dodatni 3,0 i powyzej)
Z tego co rozumiem awidnosc robi sie oddzielnie i pokazuje ona czy jest to stan przedawniony/przewlekly czy nabyty stosunkowo nie dawno ?
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam
AL

Odnośnik do komentarza
Gość agnieszka36

Dziekuje za informacje. Prosze mi podpowiedziec co moze w takim razie byc powodem powiekszenia wezlow chlonnych? Nie moga znalezc przczyny. Od tego boli mi ucho i zabki, ale zapalenia ucha zadnego nie ma, a wezel mam powiekszony i twardy (malo tego przyzwyczailam sie poniekad do tego bolu.... przy chlodniejszych dniach i jak przemeczenie daje w kosc to nawet nie ma o czy mowic). Mowili ze moze to byc od zebow, ale mam tak je przeleczone na tip top, ze naprawde nie ma sie do czego przyczepic. Dodam jeszcze ze zaczelo mi sie to robic tez z drugiej strony :( czy moze to byc np.od zatok?
pozdrawiam
D. dnia

Odnośnik do komentarza
Gość agnieszka36

..... i jeszcze jedno....
nie bardzo rozumiem, pisze pani ze jest wynik ujemny dla IgM
a przy sekwencji

ujemny ------- 0,50
watpliwy ------- 0,50 - 0,59
dodatni ------- 0,60 i powyzej

wychodzi ze owe
IgM 0,100
jest jako dodatnie

nie rozumiem tego :/ to odczytuje sie te wyniki jakos na odwrot :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość WeronikaAntonina

Do Agnieszka 36

Witaj, pozwolę sobie odpowiedzieć na poprzednie pytanie:) Źle odczytujesz wyniki. Igm masz ujemne więc Pani Agnieszka dobrze Ci radzi.
Wartości po przecinku nie odczytuje się tak samo jak wartości całych liczb. Żeby lepiej zobrazować rozpisze to tak:
Igm 0,100 (Twój wynik)

ujemny ------- 0,500
watpliwy ------- 0,500 - 0,590
dodatni ------- 0,600 i powyzej

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość WeronikaAntonina

Witam bardzo serdecznie po raz kolejny i dziękuję Pani Agnieszko za szybką odpowiedź.
Miała Pani rację nie robi się awidności przy ujemnym igg, dziękuję za tą informację. Mój lekarz niepotrzebnie skierował mnie na to badanie.
Jestem już po wizycie w poradni chorób zakaźnych, pani doktor widząc dwa różne wyniki igm, które robiłam w odstępie 5 dni, powtórzyła mi badanie w kolejnym jeszcze innym laboratorium. Dziś odebrałam wyniki i potwierdziły się pierwotne badania
Wyniki 17.07.15 laboratorium y
Igg ujemny (0,0)
Igm dodatni 1,41 ( normy 0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne)
Przypomnę wyniki z 8.07.15 laboratorium x
IgG 0,1 (normy <1 niereaktywne, 1-3 szara strefa, >3 reaktywne)
IgM 2,06 (normy <0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne>
16.07. 15 sanepid Igg i Igm ujemne
Przez 11 dni Igg nie wzrosło, jest to dla mnie pocieszające ale wyczytałam, że dodatnie Igg mogą pojawić się nawet 3 tygodnie później od Igm, czy to prawda? Kolejną wizytę mam dopiero za 9 dni, czy mogę powtórzyć badanie za tydzień czy nie ma to sensu? Kolejne moje pytanie czy lekarz w przypadku tylko dodatniego Igm powinien przepisać mi antybiotyk? Czy antybiotyk podaje się dopiero przy dodatnim Igg i Igm? I jeżeli jest to świeże zakażenie czy bardzo mogło zaszkodzić mojemu dziecku? (kończę 11 tydzień) Czy mogę wykonać jeszcze jakieś badania przed następną wizytą? Przepraszam, że tyle pytań, bardzo się denerwuję. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witam,
Jestem w 11 tyg. ciąży, odebrałam wyniki Toxo i proszę o pomoc w ich interpretacji.

IgG- 360 U/ml norma 0-10
IgM- 0,49 COI norma < 0,8 ujemny

Zgodnie z zaleceniem lekarza zrobiłam awidność IgG, która wyniosła o,3 indeks ( indeks awidności wyższy lub równy 0,4 wskazuje na starszą infekcję).

Lekarz stwierdził iż toksoplazmozę mam już za sobą, jednak z uwagi na niską ilość przeciwciał przepisał Rovamycynę.
Czy faktycznie nie mam powodów do obaw czy też lepiej będzie kontrolować awidność i w przypadku jej wzrostu odstawić antybiotyk?

Odnośnik do komentarza

Toxoplazma IgM Dodatnia Jakościowy
KTAD
Index 1.36 ↑ wynik ujemny indeks < 0.9
wynik dodatni: indeks >=1.0
.
wykonano na analizatorze
ADVIA CENTAUR

Toksoplazmoza IgG
49.2 ↑ IU/ml wynik ujemny < 6.4 IU/ml
wynik wątpliwy 6.4 - 10 IU/ml
wynik dodatni > 10 IU/ml
KTAD

TOKSOPLAZMOZA IgG awidność
% awidności p/c IgG 20.10 %
KTAD

Interpretacja:
NISKA AWIDNOŚĆ
przeciwciał IgG przeciwko T. gondii

czy to sa prawidłowe wyniki?

Odnośnik do komentarza

Witam. Jestem w 6 tyg ciąży o dzidzie staralismy się ponad rok przy badaniach kontrolnych stwierdziłam że zrobię sobie testy na toxoplazmoze.wynik jaki uzyskałam to :
IgG 2056.000 IU/ml
nieraktywne <1.0 IU/ml<br /> nieokreślone 1.0-30.0 IU/ml
reaktywne >30.0 IU/ml

Lekarz rodzinny stwierdził ze trzeba powtórzyć badania ale tym razem na IgG i IgM:
IgG ilościowo (ICD9:x43)
Wynik >650,0
nie reaktywny(-) <3<br /> reaktywny(+) >=3
IgM jakościowo (ICD9:X45)
Wynik 1,800 index
niereaktywny (-) < 0,8
wątpliwy 0,8-1.0
reaktywny (+) >=1.0

Dostała skierowanie do poradni chorób odzwierzęcych i pasożytniczych. Pani dr. widząc wyniki przepisał a mi Rovamycine 2 x 1tabletka i kazała powtórzyć IgG IgM oraz awidnosc
Awidnosc wyszła mi 0,28
niska awidnosc <0,200<br /> graniczna awidnosc 0,200-<0,300<br /> wysoka awidnosc powyżej 0,3
do tego IgG 202,00
Ujemny <4<br /> wątpliwy 4-8
Dodatni>8
Nie wiem co mam myśleć i jak interpretowac wyniki a spotkanie z dr. mam dopiero za tydzień. Wiec proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Gość Magdalena33

Witam, jestem w 17 tyg ciąży miałam robione badania na toxo :
IgG >650,00IU/ml( <0,8 ujemny, 0,8-30 wątpliwy; >30dodatni)
IgM 0,465 S/CO(<0,8 ujemny; 0,8-1,0- wątpliwy; >1,0 dodatni)
awidność 0,21 (<0,3 niska; 0,3-0,35 umiarkowana; >=0,35 wysoka
Bardzo proszę o interpretacje wyników bo odchodzę od zmysłów i strasznie się boje, dodam że przepisano mi antybiotyk, który mam brać przez 3 tyg .

Odnośnik do komentarza

Witam. mam taki problem. Przed ciążą dwa razy badałam się na toxo i dwa razy wyszło że mam przeciwciał czyli IgG dodatni a IGM ujemny. Jestem teraz w 8 tyg ciąży i wyszło mi IgG dodatni i IgM tez dodatni. Czy to mozliwe, że znowu się zaraziłam? mając już przeciwciała?. czy jest to niebezpieczne dla dziecka?.
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...