Skocz do zawartości
Forum

Dziecko płacze podczas rehabilitacji


Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry chciałam zapytac o skutecznosc/efektywnosc rehabilitacji jesli dziecko podczas cwiczen płacze?
moj synek ma 2 miesiące, jest cwiczony metoda ndt bobath bywa ze podczas cwiczen płacze, nie akceptuje smoczka, pani z nim dalej cwiczy ale jak bardzo się rozpłacze to przerywa cwiczenia, jakby z zajec na zajecia mniej płacze ale bywa roznie, czy te cwiczenia sa wtedy skuteczne rowniez, czy meczymy dziecko?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Dwa miesiące to niewiele. ;)
Od urodzenia to mało czasu, aby zebrać odpowiednią ilość doświadczeń i doznań, nauczyć się reagowania na przeróżne bodźce, jakie do niemowlaka docierają z otaczającego świata. Terapia prowadzona jakąkolwiek metodą (nie tylko metodą NDT) to dostarczanie dziecku ogromnej ilości bodźców, które dla niego są nowe, nieznane, trudne do zareagowania.
Podczas terapii maluch, jego całe ciało, skóra, mięśnie, a zwłaszcza układ nerwowy, dostają (są wręcz „bombardowane”) ogromną ilość informacji.
Celem terapii jest dostarczenie dziecku odpowiednich (w ilości i jakości) bodźców (ruchowych) i sposobów prawidłowego na nie reagowania tak, aby mogło je wykorzystywać w każdych innych sytuacjach i warunkach (np. w domu). To może być dla dziecka dosyć... szokujące i trudne do „udźwignięcia”. Dlatego płacze, bo płacz to jedyny sposób, jaki ma maluch, aby zamanifestować swoje negatywne emocje, takie jak na przykład dyskomfort, niechęć, zmęczenie, strach. Na szczęście można rozróżnić rodzaje tego płaczu, bo nie zawsze jest on oznaką, że dzieje się coś złego czy niebezpiecznego dla dziecka. Tak też jest podczas terapii. Dopóki dziecko płaczem protestuje, ale współpracuje (a pracujący z dzieckiem terapeuta będzie to wiedział, bo on „czuje” dziecko), to terapia będzie spełniać swe zadanie. Poza tym, jak już sama zauważyłaś Mamo, synek z zajęć na zajęcia płacze mniej, więc jest to dowód na to, że coraz lepiej odbiera ćwiczenia i reaguje na nie. Reakcja dziecka jest też zależna od różnych czynników: pora dnia, głód, niewyspanie, temperatura otoczenia – to wszystko są elementy, które wpływają na terapię i na aktywność i współpracę dziecka w czasie zajęć.MB

Odnośnik do komentarza

no to by się zgadzało bo rzeczywiście pani rehabilitantka czasem mimo jego płaczu ćwiczyła jeszcze trochę a czasem poprostu go oddawała
no dla mnie jest przykre jak moje dziecko płacze stąd pytanie
ale to dla jego dobra...
ale nie uważa Pani że dziecko jest za małe na ćwiczenia?
znaczy było jak zaczynało bo czas leci. zaczęliśmy w 9 tyg
w sensie czy może powinniśmy byli zaczekać aż emocjonalnie trochę bardziej dojrzeje?

Odnośnik do komentarza

Czas rozpoczęcia ćwiczeń zależy od stanu dziecka. W niektórych przypadkach (np. wcześniaki) należy rozpoczynać terapię jak najwcześniej. Czasem można ją traktować profilaktycznie (bo zdrowemu dziecku nie zaszkodzi). Ale jeśli by się okazało, że z dzieckiem coś się dzieje, to wtedy bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii.
MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...