Skocz do zawartości
Forum

Dieta dla przyszłej mamy


Gość fionca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panią Ekspert,
mam 27 lat, chciałabym postarać się z partnerem o dziecko. jestem osobą krągłą, mam lekką niedoczynność tarczycy i niestety z roku na rok tyję (w ciągu ostatniego roku przytyłam prawie 10 kg). Boję się, że gdy zajdę w ciąże stracę kontrolę nad apetytem. Więc teraz, póki dopiero planujemy starania na druga połowe roku, chciałabym zacząć się zdrowo odżywiać aby uniknąć otyłości w ciąży i po. Mam więc do Pani takie pytanie:
czy rezygnacja ze słodyczy i tłustych, smażonych potraw pozwoli mi utrzymac wage bez tycia czy moze powinnam takze ograniczyc produkty mączne? Czy mogę jesc nabiał zwazywszy na moją tarczycę?
Dziękuję, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,

Na początek przyczepię się niedoczynności tarczycy,
Jeżeli przyjmuje Pani leki w odpowiedniej dawce i hormon TSH jest bliżej wartości 0,5- 1 (norma: 0,4 – 4,0 µIU/ml) nie powinna Pani tyć. Może okazać się że nalezy zwiększyć dawkę przyjmowanych leków. Ponadto zawsze należy badać stężenie hormonów T4(norma: 10 – 25 pmol/L; 8 – 20 ng/L) i T3 (norma: 2,25 – 6 pmol/L,1,5 – 4 ng/L), należy także oznaczyć miano przeciwciał Anty-TPO, Anty-TG, by wykluczyć Hashimoto.
Jeżeli przyjmuje powyższe wartości są w normie tycie nie jest związane z niedoczynnością tarczycy!!
Inne zaburzenia hormonalne, które powodują tycie to zespół policystycznych jajników, przyjmowanie leków hormonalnych, oraz steroidowych leków przeciwzapalnych.

Kobieta w ciąży je dla dwóch, a nie za dwoje. Posiłki spożywane w czasie ciąży powinny być pełnowartościowe oraz jak najmniej przetworzone. Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się dopiero w 2 trymestrze ciąży o 150 kcal/ dobę, a w 3 trymestrze o 300 kcal.

Natomiast przed ciążą ważna jest dieta. Powinna być odpowiednio zbilansowana, mało przetworzona oraz zawierać wszystkie witaminy i minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Z pośród witamin ważny jest kwas foliowy, który znajdziesz w bananach, owocach cytrusowych oraz w zielonych liściastych warzywach (w tym brokuł). Ponadto zarówno Ty jak i Twój partner powinniście suplementować dietę w kwas foliowy (np. Folic). Jedz także pomidory, bogactwo likopenu. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz w olejach (lniany, oliwa z oliwek), orzechy (włoskie, laskowe), sezam, nasiona słonecznika oraz ryby morskie.

Twój partner również powinien się odpowiednio odżywiać by plemniki były najwyższej jakości - to ułatwia zapłodnienie.

Zapoznaj się z tymi artykułami i wprowadź zasady zdrowego żywienia w życie.
http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...