Skocz do zawartości
Forum

Ilość kwasów omega w diecie 7-miesięcznego niemowlaka


fionka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W sumie mój problem jest bardziej złożony więc nie będę rozpisywać się. Mój synek ma w tej chwili 7 m-cy i 2 tyg borykamy się ciągle ze zbyt małą wagą, waży 7 kg. Słyszałam, że w celu zwiększenia kaloryczności np mleka można dolewać dzieciom specjalny olej- http://www.galeriabobasa.pl/25-olej-dla-dzieci-ekologiczny-holle-764010495971.html. Synek pije mleko modyfikowane Enfamil 2 z lipilem. Czy podając taki olej oraz podając mleko enfamil 2 z lipilem kwasów omega nie będzie zbyt dużo? Czy może mi Pani doradzić czy jest sens dodawania tego oleju?

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywają istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Są niezbędne do prawidłowej budowy komórek nerwowych.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami niemowlę w ciągu doby powinny dostawać 100 mg kwasów DHA.

Mieszanka mleczna Enfamil Premium 2 z Lipilem zawiera mieszankę kwasów tłuszczowych DHA (kwas dokozaheksaenowy)/ omega 3 i ARA (kwas arachidonowy)/ omega 6. Podawanie dziecku tego mleka nie wymaga stosowania dodatkowej suplementacji.
Z drugiej strony dziecku w wieku 7 miesięcy podaje się już warzywa, zupki, w celu podniesienia przyswajalności witamin do takich dań powinno podawać się oleje roślinne. Do takich dań może Pani dodawać około 1-2 łyżeczki oleju (np. lniany, słonecznikowy, lub taki którego link Pani wstawiła).
Proszę pamiętać, ze każde dziecko ma swoje tempo wzrostu. Dieta zawierająca zbyt dużo tłuszczu sprzyja otyłości (może powodować u malucha biegunki), a nie zdrowemu zwiększeniu masy ciała. 7 miesięczne niemowlę może spożywać już warzywa, owoce, indyka, żółtko, które oprócz kalorii zawierają białko, węglowodany, błonnik oraz witaminy i związki mineralne.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Pani za wyczerpującą odpowiedź.
Tak jak napisałam sytuacja synka jest bardziej skomplikowana. Zależy mi żeby przytył troszeczkę ( jesteśmy po poważnym zabiegu, przed następnym, który będzie wymagał tygodniowej głodówki). Co można zrobić żeby dziecko przytyło wyrabiając jednocześnie dobre nawyki żywieniowe?

Odnośnik do komentarza

Jesteśmy po sprowadzeniu jelita przed nami zamknięciem kolostomii. Mój syn powinien być na diecie bogatoresztkowej lecz teraz przed zabiegiem nie ma to aż tak dużego znaczenia, tyle że muszę go przyzwyczajać do niekórych produktów od małego, żeby później nie grymasił. Nasz dzień pod względem żywienia wygląda następująco:
godz. ok 3.oo- mleko z kaszką jaglaną ok 120-150 ml
8.00 mleko z kasz jagl. 90 ml (rano nie chce więcej zjeść)
11.00 zupka jarzynowa z mięsem lub żółtkiem ok 60-100 ml (więcej nie zje, na razie podaję ze słoiczka)
12.00 mleko z kaszką jagl. ok 120 ml
16.00 deser- owoc jabłko, gruszka ze słoiczka, trochę banana, powoli dodaję śliwkę suszoną, czasem kaszkę jaglaną na gęsto z jakimś owocem
17.00 mleko z kaszka jagl. ok 120 ml
20.00 mleko z kaszką jagl ok 120 ml
23.30 mleko z kaszką jagl ok 150 ml

Jeśli chodzi o picie mleka synek nie che zjeść więcej niż ok 120-150 ml. Chyba tylko raz zjadł 180 ml. Dlatego podaję mleko częściej. Zupy też nie chce dużo jeść dlatego podaję jeszcze ze słoiczka moich bezmarchewkowych nie chciał. Oczywiście nie jest tak że on zawsze zjada te ilości, które podałam. Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Proponuje następujące zmiany:
- wprowadzić kleik ryżowy oraz ryż do diety,
- wprowadzić kaszę mannę - czy wprowadzała już Pani gluten?
Dziecko jak na 7 miesiąc ma trochę ubogą dietę i nie powinno się już budzić w nocy na posiłek, co więcej z planu żywieniowego wychodzi że je co 2-3 godziny.

(około 8) po przebudzeniu kaszka jaglana na mleku modyfikowanym 2.
około 10.30 - 11.00 - tarte jabłuszko z kleikiem ryżowym (zwiększy wartość energetyczną) lub tarta marchewka z jabłuszkiem z 1 łyżeczką oleju - np. lniany
12.00 - zupka jarzynowa ( z ziemniaczkiem) z mięskiem (indyk, królik, cielęcina) lub żółtkiem lub gotowana pierś z indyka z warzywami np. brokuły, ziemniak, burak, pietruszka) - może chętniej zje niż ze słoiczka (?)
ok. 15-16 kasza jaglana na mleku modyfikowanym

18-19. mus (mix) z banana lub malin/ jagód (można kupić mrożone) z odrobiną kaszy jaglanej lub manny lub ze słoiczka ale połączyć z kaszką.

22.00 - kasza jaglana/ kleik ryżowy/ kaszka kukurydziana na mleku modyfikowanym

W ciągu dnia można podać około 150 ml soku przecierowy - np. Bobofrut, Gerber lub przygotowanego w domu

Odnośnik do komentarza

Ma Pani rację karmię synka zbyt często. Na pewno w życie wprowadzę zaproponowany plan karmienia. Jeśli chodzi o karmienie nocne to on nawet sam się nie budzi ... tylko ja go karmię żeby więcej zjadł :-/ słyszałam o oleju lnianym i jego właściowościach. Czy to może być taki zwykły, czy musi być jakiś tłoczony na zimno itp? Nie zam się.
Glutenu nie podawałam przed 6 miesiącem, trochę chorowaliśmy a gdy podejmowałam próby wydawało mi się że coś było nie tak. Odstawiłam go. W Pani poradach wyczytałam, że jeśli nie podawało się dziecku glutenu ok 5-6 miesiąca to powinno się go wprowadzić w 10 miesiącu. Dlaczego? Gluten zaczęłam podawać po troszeczku do mleka. Podaję kaszkę orkiszową pół łyżeczki.
Mój synek ze względu na wadę musi do końca życia być na specjalnej diecie bogatoresztkowej ona wyklucza takie produkty jak: marchewka, jabłko bez skórki, ryż, jagody. Wszystkie rzeczy które powodują zaparcia. Mam ogromny problem z tym co jemu o tej porze roku podawać. Warzywa są stare lub nafaszerowane chemią. Teraz przed zamknięciem przetoki nie ma to aż tak dużego znaczenia ale po zabiegu będzie to niezwykle ważne ze względu na mniejszą perystaltykę jelit. Dlatego w naszej diecie tyle kaszki jaglanej próbowałam podawać zwykłą kaszę jaglaną ale on jest jeszcze za mały (chyba). Chciałabym już teraz zacząć podawać śliwki suszone i morele. Czy to dobry pomysł? Nie pomyślałam o mrożonych malinach, jeszcze dziś pójdę do sklepu kupić je.
Mam jeszcze jedno pytanie ile mleka powinno zjadać siedmiomiesięczne niemowlę z wagą 7 kg?
Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dieta bogatoresztkowa, to dieta bogata w błonnik, czyli zawierająca warzywa i owoce oraz produkty z pełnego przemiału.

Nie wiem, kto powiedział Pani że marchewka (surowa, starta). jabłko bez skórki, ryż np. brązowy czy jagody powodują zaparcia.
Faktycznie marchwiankę gotuje się w przypadku biegunek - pektyny (zawarte w marchewce) wiążą wodę i nie dopuszczają by przelatywała przez jelita.
Ryż brązowy jest bogaty w błonnik, nie powoduje zaparć jeśli nie jest podawany w zbyt dużej ilości. Jagody suszone - powodują zaparcia - świeże i mrożone nie.

Zapierajco działa kakao, czekolada, pieczywo pszenne.
Banany są jak najbardziej wskazane, gdyż zawierają inulinę, która korzystnie wpływa na bakterie probiotyczne w jelitach nie dopuszczając do zaparć.
Jeżeli chodzi o gluten to sposób żywienia jest różny dla różnych dzieci. Każde dziecko rozwija sie inaczej. Dlatego też może Pani pomału spróbować go wprowadzić.
Jeżeli chodzi o warzywa, to można kupować (wiem, są drogie) w sklepach ze zdrową żywnością, by dziecko przyzwyczaić do jedzenia.
Jeżeli chodzi o śliwki to proszę rozpocząć od podawania 1 dziennie, namoczonej i podzielonej na 2 porcje i obserwować malucha.

Co do ilości mleka to zgodnie ze schematem 7 miesięczne niemowlę powinno spożywać 5 posiłków w ciągu dnia

1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml)
2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml)
1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z ½ żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem (10 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu)
1 x 150 g kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy
przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g

Najlepszy jest olej lniany tłoczony na zimno nie rafinowany w ciemnej butelce, który się kupuje w aptece. Należny przechowywać go w lodówce.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Przepraszam, że długo nie odpisywałam. Zaproponowany przez Panią plan wdrażam w życie. Idzie nam dobrze. W tygodniu pójdziemy do przychodni zważyć synka. Zmniejszyłam liczbę posiłków synek powoli zaczyna zjadać więcej na porcję. Zostało nam jeszcze jedno nocne karmienie ok 3.00 ale przyzwyczaił się i sam się budzi mam nadzieję że wkrótce i to zmienimy. Plan trochę zmieniłam dostosowując go bardziej do naszego stylu życia.

Jeśli chodzi o marchewkę, chirurdzy, którzy operowali synka doradzają żeby to warzywo całkowicie i w każdej postaci wykluczyć z diety dziecka. My z czasem wypróbujemy to na własnej skórze. Jeśli chodzi o ryż niestety w gotowych produktach dla dzieci jest stosowany zwykły biały ryż. Przynajmniej ja się nie spotkałam np z kaszkami dla dzieci z ryżu brązowego. Z czasem i to wypróbujemy i sami się przekonamy jak to na nas działa. Z własnego doświadczenia już wiemy że jabłko o dziwo zapiera nas natomiast banan nie.
Ja ze swojej strony dziękuję bo sama jakoś nie mogłam podjąć się żeby zmienić jego żywienie.

Pozdrawiam
Mama Kangura

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...