Skocz do zawartości
Forum

Konkurs: "Dzień Ziemi"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie zapraszamy do nowego konkursu z okazji Dnia Ziemi!

Do wygrania 3 wspaniałe książki

ENCYKLOPEDIA MORZA

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/moja-encyklopedia-morza-b-iext6159229.jpg

zadanie konkursowe brzmi:

wstaw fotkę albo napisz, w jaki sposób dbasz o środowisko naturalne?

Na odpowiedzi/zdjęcia czekamy do 20 kwietnia 2013r., a wyniki ogłosimy w Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2013r.

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!

Redakcja

Odnośnik do komentarza

Dbamy o środowisko naturalne w miarę swoich możliwości.

1.Torba ekologiczna-zabieramy zawsze na zakupy ,żadnych jednorazówek:
2.Oszczędzamy energię elektryczną-kupujemy sprzęt energooszczędny,używamy żarówek energooszczędnych,wyłączamy urządzenia elektryczne z kontaktu,wychodząc z pokoju gasimy światło;
3.Oszczędzamy wodę-zakręcamy kran gdy myjemy zęby,bierzemy prysznic zamiast kąpieli,
4. Segregujemy śmieci i wyrzucamy do specjalnych pojemników;
5.Sortujemy odpadki roślinne i wrzucamy na kompost,uzyskamy naturalny nawóz ;
6.Zbieramy nakrętki -a później synek zanosi do szkoły;baterie-oddajemy do specjalnego pojemnika w sklepie;
7.Zbieramy makulaturę-stare gazety,ulotki ,pudełka kartonowe oddajemy do punktu skupu , wytworzą z nich papier;
8.Mamy własny ogródek-w nim ekologiczne warzywa , owoce i zioła;
9.Dokarmiamy ptaki zimą-mąż zrobił wspaniały karmnik z chłopcami ,z wielkim zaangażowaniem dbają aby w karmniku zawsze był pokarm ;
10.Dbamy o las-podczas spacerów nie depczemy mrowisk,nie odstraszamy zwierząt i ptaków,nie krzyczymy;
11.Oddajemy ubrania -te które nie są nam już potrzebne oddajemy do specjalnych kontenerów lub znajomym,zamiast na śmietnik-mogą się jeszcze przydać;
12.Pudełeczka po jogurtach,herbacie itp.wykorzystujemy do przechowywania kredek,mazaków;

Odnośnik do komentarza

E- ekologiczne jedzonko jemy
K- kosmetyki ekologiczne stosujemy
O- o zakupach, gdy mówimy- to je tylko w Eko- torbie przynosimy
L- lubimy jeździć rowerami, zamiast zatruwać powietrze samochodowymi spalinami.
O- o tym że pieluszki ekologiczne stosujemy, to dla nas codzienność, bo dbamy o dobro ziemi.
G- gdy kupujemy jakieś zabawki, to wybieramy te ekologiczne, by nie truć naszej planety magicznej
I- i jeszcze śmiecie segregujemy
C- często o środowisko dbamy wodę i prąd oszczędzamy
Z- zatem, żarówki energooszczędne mamy, kran mocno zakręcamy
N- nawet stare AGD na nowe zmieniamy, bo my prądu mniej czerpać zamierzamy
A- a materiały kupujemy takie, by do recyklingu nadawały się zawsze.
R-razem śmieci z otoczenia zbieramy
O- o tym wszyscy pamiętamy
D- dbamy o ptaki, gdy
Z- zima trzyma
I- i żadna moc nie może jej wygnać
N- nawet dużo na kartkach nie piszemy, bo przecież drzewa są cenne na ziemi
A- a o to zawsze warto dbać, bo kto inny zadba o nasz świat?

Odnośnik do komentarza

Ja staram się dbać o środowisko naturalane poprzez segregowanie śmieci. Papier, plastik, szkło wrzucam do oddzielnych pojemników na śmieci. Segregacja umożliwia przetwarzanie i wykorzystanie powtórnie niepotrzebnych bądź zużytych odpadów. Oszczędzam wodę. Zamiast kąpać się w wannie, biorę prysznic. Wyłączam kran do końca, by nic nie kapało. Wyłączam światło gdy nie jest mi potrzebne. Gdy idę spać wyłączam wszystko z gniazdek w moim pokoju. Na zakupy mam torbę z materiału, nie używam toreb z folii. Staram się oszczędzać papier i mądrze go używać, ponieważ dobrze wiem jak drzewa są ważne w naszym życiu. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do tak świeżego powietrza.

Odnośnik do komentarza

Ekologiczna bajeczka

Bajka moja opowiada,
Jak na Ziemi żyć wypada.

Kiedy wiosną kwiatki kwitną,
słonko nam wesoło świeci,
Pierwszy spacer jest najlepszy,
gdy do kosza wrzucasz śmieci.

Latem z tatą nad jezioro
rowerami jedź wesoło,
Gdy samochód w kącie stoi,
środowisko się nie boi.

Jesień dobra jest na zbiory,
z ekologii biorąc wzory,
Jedz warzywa z ogródeczka,
burak,dynia, marcheweczka.
To najlepsze witaminki
dla chłopczyka i dziewczynki.

Zima to jest taka pora
puszki,plastik precz do wora
A gdy czas ci wolno leci
posegreguj w domu śmieci.

Myślę sobie przez rok cały
jak ten świat uchronić mamy,
Sadzę drzewka,karmię ptaki,
lubię energooszczędne wiatraki
I cichutko sobie marzę
że mym wnukom świat pokażę
Dzięki temu, że już teraz
będę świat ratować nieraz.

Bajka moja,choć króciutka
może sukces odnieść w skutkach,
bo zrozumie każde z dzieci
jak cudownie żyć na świecie.

Odnośnik do komentarza

Ja i moja rodzina o środowisko dbamy
"Małymi ekologami" nawet siebie nazywamy,
Wiemy doskonale, że dbanie o naturę trzeba zacząć od siebie
bo środowisko jak nigdy, jest teraz potrzebie,
I tak idąc na zakupy-torbę wielokrotnego użytku zabieramy
na każdy dzień inny kolor takiej torby mamy,
Segregacja śmieci to u nas podstawa
ale dla nas to też świetna zabawa,
Papierki do papierków a plastiki do plastiku
podnosimy też śmieci, które leżą na chodniku,
Baterie do specjalnego pojemnika zawsze wyrzucamy
a od sąsiadów makulaturę odbieramy,
Potem razem z tatą do przedszkola ją zanosimy
a tym samym na nowy plac zabaw pieniążki zarobimy,
Przedszkole makulaturę sprzedaje a fundusz uzyskany
przeznaczony zostanie na plac zabaw dla maluchów- już zaplanowany
Na balkonie mały ogródeczek mamy
i świeżymi ziółkami się zawsze zachwycamy,
Gdy ząbki myjemy zakręcamy wodę w kranie
w pralce zawsze włączamy ekonomiczne pranie,
Oszczędzamy energię elektryczną i wodę
już od dawna stosujemy tę metodę,
zamiast proszku orzechów indyjskich do prania używamy
i zawsze czyste i świeże pranie mamy,
Chemii do sprzątania u nas w domu nie stosujemy
jednak zastosowanie soli do sprzątania praktykujemy,
Ze starych ubrań zabawki "produkujemy"
np. do produkcji teatrzyku starych skarpet potrzebujemy,
Raz dwa i powstają nowe zabawki kolorowe
a stare ubrania przeżywają swoją odnowę,
A kiedy zima przychodzi do lasu chodzimy
przecież zwierzątka też dokarmić musimy,
Ptaszki z naszym karmników z butelek zimą korzystają
tam zawsze świeżą słoninkę i nasionka mają,
My dbamy o przyrodę bo ktoś zacząć to robić musi
robimy to dla siebie, przyszłych pokoleń i oczywiście naszej córusi.

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_44.jpg

Odnośnik do komentarza

W domu mam specjalne kolorowe pojemniki do sortowania śmieci. Więc zielony jest na różnego rodzaju obierki z ziemniaków czy fusy z herbaty i kawy, które później wyrzucamy na silos , by był kompost pod przyszłe warzywa na polu. Skorupki po jajkach dajemy do dziobania kurkom. Pojemnik żółty jest na plastik ( butelki, torby, pudełka), pojemnik czerwony jest na tekturę i kartony,pojemnik brązowy jest na zużyte baterie i żarówki, pojemnik niebieski na gazety,które później oddajemy do bibloteki pojemnik czarny na szkło, pojemnik fioletowy na puszki. Oddzielny pojemnik mamy na plastikowe środki czystości by nie mieszać ich z pojemnikami po żywności. Przeterminowane leki oddajemy do apteki. W domu mamy żarówki energooszczędne. Każdego roku na koniec grudnia robimy porządki w szafach i wydajemy ubrania , książki i zabawki osobom potrzebującym.
Uczę dzieci by podczas mycia zębów używali kubeczka z wodą a nie myli pod bieżącą wodą.Co roku również początkiem grudnia mąż przywiesza karmnik dla ptaszków na drzewie, gdzie codziennie dzieci chodzą i dosypują ziarenka i wieszają słoninkę dla ptaszków. Staramy się większość warzyw i owoców uprawiać na naszym polu i w sadzie, by mieć jak największą ilość ekologicznych warzyw czy owoców. Hodujemy też własne zwierzątka - kurki, króliki, gęsi, by mieć ekologiczne mięsko. Z warzyw i owoców z pomocą dzieci robimy przetwory na zimę-soki i kompoty z owoców, przeciery pomidorowe, dźemy, kisimy kapustę, suszymy grzybki, zamrażamy owoce czy warzywa.
Z własnej mąki zrobionej w młynie piekę chleb, robię makaron, który moje dzieci uwielbiają jeść szczególnie w rosole zrobionym z własnej kury. Całą rodzinką oglądamy programy edukacyjne w telewizji, a także gramy w gry planszowe edukacyjne.
Całą rodziną zbieramy nakrętki po butelkach, gdzie raz na pół roku oddajemy do gminy. W lecie zbieramy różne kwiatki, a na jesieni liście by w długie zimowe wieczory zrobić z nich zielnik. Na zakupy wybieramy się z torbą bawełnianą wielokrotnego użytku lub koszykiem wiklinowym.
Często wybieramy się na spacer,łącząc przyjemność z pożytecznym ( nauka o przyrodzie) gdzie niejednokrotnie spotkaliśmy bociany na łące.
Córka ma swoje obowiązki do których m.in należy karmienie kurek i zbieranie jajeczek, a także grabienie liści swoimi małymi grabkami.
Z pudełek, butelek czy nakrętek robimy zabawki dla dzieci. Ubrania kupuję z naturalnych nie barwionych tkanin, są to najczęściej len, bawełna czy jedwab.

http://www.suwaczki.com/tickers/bfareepd9xnhhr2v.png

Odnośnik do komentarza

Jestem w rodzinie znana z tego,że ciagle wynajduję jakiś temat eko.
A to chciałabym w orzechach prać,jak inni chcę o środowisko dbać
I dobrze chciałam,bratu artykuł o wielorazowych pieluchach dałam.
Sama niestety wygodna byłam,ciagle jednorazowe w domu miałam.
To najgorsze z mych grzechów było,bo na rozdład pieluchy 300 lat by nie starczyło.
Wtedy nie miałam takiej świadomości,teraz ciągle wchodzą na rynek jakieś nowości.
Staram się dzieciom moim sama, wszystko ugotować smacznie,zdrowo jak moja mama.
Ona też nas tak wychowywała,że z działki jak najwięcej owoców i warzyw wykorzystywała.
Mleko i jajka od pani ze wsi kupujemy na bazarku,bo to tanio i wspieranie lokalnego rynku.
Mamy pod zlewem kolorowe wiadra na segregację śmieci,to wymyśliły moje kochane dzieci.
One już są tak nauczone i pilnują sumiennie tego,żeby nic tam nie trafiało przypadkowo.
Gdy na spacer idziemy to zbieramy puszki i papiery,które potem z zyskiem sprzedajemy.
Specjalną skarbonkę dostały na takie pieniążki,to ich mały kapitał zbierany na nowe książki.
Bardzo cieszy ich zaangażowanie w taką akcję,teraz makulaturę zbierają nawet nasze babcie.
Tłumaczę małym w domu jak oszczędzać na różne sposoby,przy myciu ząbków nie lej dużo wody.
Zgaś telewizor gdy już bajeczki nie ogladacie,przypomnij o tym siostrze i roztargnionemu tacie.
Ja w kuchni najczęściej gotuję na małym gazie,nakładam też pokrywkę na garnek za każdym razem.
To jest niezła oszczedność podczas codziennego gotowania,nauczyłam się tak dawno,to już mania.
Gdy mleko mi zostanie lub odrobina pasztetu,zanoszę do piwnicy i dokarmiam dwa koty porzucone.
Sasiedzi tez jak mogli dokarmiali zima te koty,każdy coś tam zawsze podrzucił a nawet nosili stare koce.
Moje dzieciaki bardzo to przeżywały,teraz już dla kotków dobry dom wspólnie z koleżanką znalazłyśmy.
One będą takie jak ja wrażliwe,bo obserwują mnie na co dzień i wiedzą już co jest dobre a co szkodliwe.
Teraz o ekologii rozmawia się dużo z maluszkami,żeby tym wszystkim co ważne już teraz nasiąkały.
Dzieci moje same pamiętają,żeby zużyte baterie do słoika odłożyć,a potem z tatą do skupu oddają.
Rozumieją już jak spaliny są złe i trujące dla naszego powietrza,ciagle im to powtarzamy idac na spacer.
Podczas zakupów mówię im dlaczego większe opakowania płynu wybieram,bo to taniej i mniej zaśmiecam.
Przyzwyczajam ich głównie do drewnianych zabawek,wolę mniej kupić niż tańsze plastikowe rakotwórcze.
Z przeczytanych gazet robimy papierowe kule i farbami malujemy,to super zabawa i nic za nią nie płacimy.
Ze względów ekonomicznych i ekologicznych już książek nie kupuję,ale do biblioteki chodzę i tam myszkuję.
Do sklepów z odzieżą używaną też czasami zaglądam,zabieram dzieci i do takich zakupów je przyzwyczajam.
A co mi już nie potrzebne jest oddaję dla siostry lub koleżanki,one coś swojego mi odpalą i już mamy przebieranki.
Dzieciece ubranka też z kumpelami sobie pożyczamy,w taki sposób nie jeden raz nawzajem się wspieramy.
Do pracy staram się rowerem podjechać gdy pogoda ładna,a gdy zimno to już idę pieszo ciepło otulona.
Okna i drzwi wejściowe na nowe wymieniliśmy parę lat temu,żeby ciepło nam nie uciekało z mieszkania po kryjomu.
Zarówki tylko energooszczędne w domu używamy,a na noc wszystkie sprzęty elektroniczne przed snem wyłączamy.
Sama robię maseczki owocowe do pielęgnacji swej twarzy,a nawet ostatnio uczę się jak wykorzystać do tego nieco warzyw.
Można naprawdę na wiele sposobów robić coś Eko,wystarczy małymi krokami zacząć i reszta sama pójdzie jakoś.
Uczmy siebie i swoje dzieci od najmłodszych lat takich zachowań,lepsze to niż szukać ciagle powodu do narzekań.
Jeśli my pokażemy rodzinie jak staramy się dbać o przyrodę i świat wokół nas,to możemy to zamienić w fajną przygodę!

Odnośnik do komentarza

"Dzień dla Ziemi" ważna sprawa,
są festyny i jest zabawa.
Ekologia ważna jest,
Zyjmy z przyrodą w zgodzie i Cześć.
O Planetę u nas w domu się dba,
"Dzień dla Ziemi" mamy co dnia.
Śmieci segregacja nam nie straszna,
PAPIER, SZKŁO I PLASTIK to jest sprwa ważna.
A baterie już zużyte, nie lądują u nas w śmietniku,
tylko w specjalny do tego przeznaczonym pojemniku.
Pod kontrolą śmieci mamy,
a o środowisko naturalne codziennie dbamy.
Lniane siatki, mniej plastiku,
a dla Julci drewnianych zabawek mamy bez liku.
Od lat najmłodszych córci wpajamy,
że jedną Planetę - Planetę Ziemię mamy!
W modzie spacer i rowery,
dla nas frajda a jak dużo znaczy dla Naszej Ziemi.
"Światło" w domu oszczędzamy,
gdy nie ma potrzeby to nie zapalamy.
Cytryna i soda w domu pomaga,
z trudnymi plamami w mig sie rozprawia.
Obok domku mały ogródek mamy,
i w nim chemi ani grama nie używamy.
Tak wałaśnie Nasza Rodzina,
o Planetę Ziemie codzień dba,
bo dla mnie i mej rodziny,
"Dzień Ziemi" codziennie obchodzimy!!!!

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Dbanie o środowisko dzisiaj to już raczej styl życia. My dbamy m.in tak:
- edukacja w tym temacie córki głównie poprzez dawanie przykładu naszymi postawami
- do pracy nie dojeżdżamy samochodami - ja dojeżdżam rowerem, mąż komunikacją miejską, bo ma dalej
- na zakupy używamy toreb materiałowych (na zdjęciu córka wypakowująca zakupy), staramy się również używać jak najmniej woreczków foliowych czy folii aluminiowej
- segregujemy śmieci, nasza 2,5 letnia córka doskonale wie co do jakiego kosza należy wyrzucić
- zbieramy zużyte baterie czy przeterminowanie leki i wyrzucamy je do koszy do tego przeznaczonych
- sadzimy nowe drzewa (żyjemy na dwa domy, w tygodniu miasto ze względu na pracę, w weekendy, w wolne zawsze wieś - mamy nadzieję, że za jakiś czas uda nam się zrealizować plany i na stałe zamieszkamy na wsi:-) na zdjęciu nasze dęby - zdjęcia z jesieni, teraz ledwo co wyszły spod śniegu:-(
- oszczędzamy energię - nie zostawiamy urządzeń na czuwaniu, nie zostawiamy ładowarek podłączonych do prądu, gasimy za sobą światło, sprzęty elektryczne mamy minimum klasy energetycznej A
- używamy energooszczędnych żarówek
- staramy się zużywać jak najmniej wody
- nie śmiecimy i wpajamy córce, że nic nie wolno rzucać na ziemię
- kupujemy liściastą herbatę - nie używamy herbat jednorazowych
- ubrania po córce dajmy znajomym, którzy mają mniejsze dzieci (sami też dostajemy od znajomych ubranka dla córki po ich dzieciach)
- mamy dostęp do wody źródlanej, taką pijemy, przywozimy ją w 5-litrowych pojemnikach na wodę
- nie używamy jednorazowych kubków czy talerzyków (nawet na wycieczki górskie zabieramy ze sobą zastawę co prawda plastikową, ale wielokrotnego użytku)
- tam gdzie mieszkamy są jeszcze całkiem czyste ekologicznie tereny, kilka lat temu zamieszkał nawet bobry:-) taką spuściznę chcielibyśmy zostawić również dla przyszłych pokoleń

Odnośnik do komentarza

kotek23
W domu mam specjalne kolorowe pojemniki do sortowania śmieci. Więc zielony jest na różnego rodzaju obierki z ziemniaków czy fusy z herbaty i kawy, które później wyrzucamy na silos , by był kompost pod przyszłe warzywa na polu. Skorupki po jajkach dajemy do dziobania kurkom. Pojemnik żółty jest na plastik ( butelki, torby, pudełka), pojemnik czerwony jest na tekturę i kartony,pojemnik brązowy jest na zużyte baterie i żarówki, pojemnik niebieski na gazety,które później oddajemy do bibloteki pojemnik czarny na szkło, pojemnik fioletowy na puszki. Oddzielny pojemnik mamy na plastikowe środki czystości by nie mieszać ich z pojemnikami po żywności. Przeterminowane leki oddajemy do apteki. W domu mamy żarówki energooszczędne. Każdego roku na koniec grudnia robimy porządki w szafach i wydajemy ubrania , książki i zabawki osobom potrzebującym.
Uczę dzieci by podczas mycia zębów używali kubeczka z wodą a nie myli pod bieżącą wodą.Co roku również początkiem grudnia mąż przywiesza karmnik dla ptaszków na drzewie, gdzie codziennie dzieci chodzą i dosypują ziarenka i wieszają słoninkę dla ptaszków. Staramy się większość warzyw i owoców uprawiać na naszym polu i w sadzie, by mieć jak największą ilość ekologicznych warzyw czy owoców. Hodujemy też własne zwierzątka - kurki, króliki, gęsi, by mieć ekologiczne mięsko. Z warzyw i owoców z pomocą dzieci robimy przetwory na zimę-soki i kompoty z owoców, przeciery pomidorowe, dźemy, kisimy kapustę, suszymy grzybki, zamrażamy owoce czy warzywa.
Z własnej mąki zrobionej w młynie piekę chleb, robię makaron, który moje dzieci uwielbiają jeść szczególnie w rosole zrobionym z własnej kury. Całą rodzinką oglądamy programy edukacyjne w telewizji, a także gramy w gry planszowe edukacyjne.
Całą rodziną zbieramy nakrętki po butelkach, gdzie raz na pół roku oddajemy do gminy. W lecie zbieramy różne kwiatki, a na jesieni liście by w długie zimowe wieczory zrobić z nich zielnik. Na zakupy wybieramy się z torbą bawełnianą wielokrotnego użytku lub koszykiem wiklinowym.Co roku sadzimy nowe drzewka owocowe do sadu. W tym roku sam powiększył się o 16 sztuk.
Często wybieramy się na spacer,łącząc przyjemność z pożytecznym ( nauka o przyrodzie) gdzie niejednokrotnie spotkaliśmy bociany na łące.
Córka ma swoje obowiązki do których m.in należy karmienie kurek i zbieranie jajeczek, a także grabienie liści swoimi małymi grabkami.
Z pudełek, butelek czy nakrętek robimy zabawki dla dzieci. Ubrania kupuję z naturalnych nie barwionych tkanin, są to najczęściej len, bawełna czy jedwab.

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_130.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_131.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_132.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_133.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_134.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_135.jpg

http://www.suwaczki.com/tickers/bfareepd9xnhhr2v.png

Odnośnik do komentarza

My o ekologie od pocżatku dbamy, do tej pory pieluchy wielorazowe trzymamy. Jak będzie druga dzidzia na pewno sie przydadza, tak samo z ubrankami: pozyczamy a później nam oddadza. Po co kupowac ciagle nowe, gdy i te uzywane sa w dobrym stanie? Papier wykorzystujemy na różne wycinanki, u nas nie marnuja sie ulotki, broszury i pomalowane kolorowanki. Gdy cuda z nich stworzymy i juz dośc mamy, odkładamy do kartonu i na makulature oddamy. Kompieli nie bieżemy w wanie pełnusienkiej, tyle co do pochlapania na dno wanienki, pózniej jeszcze buciki w niej obmyjemy coby nie marnowac wody z naszej Ziemi.Baterie po zabawkach (nimi tez się wymieniamy), do pudełeczka w sklepie wrzucamy! I ekologiczny usmiech do wszystkich rozsyłamy

http://www.suwaczek.pl/cache/d2f2eb5c4a.png

http://s2.pierwszezabki.pl/023/0233899d0.png?1246

http://adbreaker.pl/jak-grac#/adbreaker/recomname=Joanna%20Borkowska&recomemail=kaktusp%40op.pl wygrywaj nagrody

Odnośnik do komentarza

Moja rodzina kocha przyrodę i wszystko co się z tym wiąże,zabieram dzieciaki do lasu gdy jadę do robienie zdjęć przyrodzie i pokazuję im rzadkie gatunki ptaków,bo może za kilka lat już nie zoaczymy ich na żywo.Angażuję się w akcje liczenia ptaków i pomagam przy wystawach zdjęć związanych z tematyką przyrody, a moja żona robi plakaty z pomocą naszych dzieciaków.Bo przecież ochrona przyrody i dbanie o najbliższe swoje otoczenie to nie tylko segregacja śmieci i nieużywanie auta,ale można też robić cos swojego z pasją, a jednocześnie pomagać w angażowanie ludzi,a szczególnie dzieci i młodzieży.Mam kilku takich samych pozytywnie zakręconych pasjonatów ptaków i fotografii,każdy z nich ma dzieci,które od najmłodszych lat są uświadamiane ekologicznie i mogą się pochwalić tatusiem przed panią w przedszkolu lub szkole.Mam wlasny domek na wsi i staramy się żyć jak najbliżej natury,palimy drewnem w piecu kaflowym, ten ogrzewa nam wodę do mycia się,całe lato przetwarzamy owoce i warzywa do słoików,żeby mieć zapasy na długą zimę,jabłkami z naszego sadu i sianem z łąki dokarmiamy czasami leśne zwięrzęta,bo gdy mrożna zima podchodzą nam pod dom.Pieska mamy i dwa koty,ale żyją z nami w domu,bo nikt nie miałby sumienia do budy wygonić naszego piesunia,dzieciom serca by pękły chyba,kilka karmników rozwieszonych na podwórku mamy,niech ptaszki też się cieszą z naszego sąsiedzctwa.Nic się u nas nie marnuje,lipę suszymy na herbatę,skórki z jabłek na ocet żona przerabia,pomidory na domowy keczup,a gdy napawdę dużo zapasów w spiżarce zalega,to znajomych obdarowujemy i zawsze proszą o więcej.Jesienią w lesie grzyby cała rodzinką zbieramy na suszenie i do marynat,a maliny i jeżyny na sok,zimą taki sok jest niezastąpiony poprostu.Zyjemy tak zwyczajnie i prosto,że niekiedy zastanawiamy się jak to było wcześniej w mieście i oboje z żoną nie chcemy naszej wsi zamienić na nic innego,tam wszyscy jesteśmy tak blisko prawdziwego życia,obserwujemy środowisko i widzimy pory roku jak na dłoni,one wyznaczają nam rytm życia,nie znam lepszego sposobu za zaznajomienie dzieci z ekologią.Nie mają czasu na wielogodzinne siedzenie przed telewizorem tylko biegają wesołe po podwórku z resztą dzieciaków,żona też tam odżyła i jest mniej zestresowana,bardziej szczęśliwa chodzi uśmiecha się do każdej chmurki na niebie,tak nas wszystkich odmieniło to przeniesienie się na spokojną sielankową wieś.

Odnośnik do komentarza

Nie potrafię moich słów ubrać w tak super rymy jak poprzedniczki :) a poza tym chyba nic nowego bym nie napisała.... oszczędzamy prąd, wodę, segregujemy śmieci itd., itp. Ale chciałam się podzielić pomysłem (i pracą) tatusia i córci na wykorzystanie śmieci.... Śmiecio-Stworek :) Przepraszam, to jest raczej ONA :) Frajda podczas pracy i zabawy :)

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_146.jpg

http://www.suwaczki.com/tickers/l22n8iikuabr4mxy.png

Odnośnik do komentarza

Jak jeszcze ciekawie opowiedzieć o ekologii i dbaniu o nasze środowisko,gdy tyle ciekawych głosów tu się zebrało,może prosto i od serca?Najważniejsza kwestia to dobry przykład w domu,pokazujemy dzieciakom jak same mogą uszczestniczyć w akcji ekologia,zakręcamy krany przy myciu ząbków albo jak Reni Jusis podlewamy kwiaty wodą z gotowania ziemniaków.Ostatnio łapaliśmy na balkonie deszczówkę do prania ręcznego,bo to super miękka woda jest i nawet nie taka brudna,a wode z pralki puszczam do umywalki i mocze w niej choćby ścierki do podłogi.Staram się wodę mądrze wykorzystać i gdy po kąpieli dzieciaków zostaje w wannie woda to podgrzewam ją i przecieram balkon albo myję klatkę schodową,żeby brud do mieszkania nam się nie nosił.Prąd również wykorzystujemy z głową i nie zostawiamy na noc telewizorza czy listwy od komputera na czuwaniu,tak samo dzieje się z ładowarką do telefonu,po użyciu od razu wyciagamy z kontaktu i chowamy.Przy ogrzewaniu mieszkania zimą zanim wywietrzę pokój zakręcam grzejnik,gdy ostudzi się dopiero wtedy uchylam okno,żeby nie było za dużych strat ciepła,to naprawdę dobry sposób na oszczędzanie w naszych domach.Gdy wychodzę z bloku i widzę uchylone zimą drzwi wejściowe zawsze zamknę,bo szkoda mi tego ciepła z kaloryfera,które ktoś tak lekkomyślnie wypuszcza w eter,to są straty i nasze lokatorskie pieniądze,a ja wolę inaczej je wydawać niż słono płacić za cudzą lekkomyślność.Co do śmieci to wszyscy w domu je segregujemy i pilnujemy siebie nawzajem,jedynie słoiki nie wyrzucamy,bo zawsze chętnie jakaś sąsiadka lub babcia weżmie na przetwory,więc pomagamy i nie marnujemy szkła.Od wielu lat używamy toreb bawełnianych na zakupy,przywiozłam je około 10 lat temu z Niemiec,tam koleżanka tylko tak wychodziła na zakupy,naszczęście ta moda u nas też się przyjęła z powodzeniem.Staramy się wytwarzaś we własnym zakresie warzywa i owoce na własnej działce,żeby tanio i zdrowo jeść produkty sezonowe,zamiast kupować chocby pomidory z Hiszpanii,to również duża ulga dla naszego rodzinnego budżetu,no i nie potrzebujemy z meżem chodzić na siłownię.Praca na działce to relaks i wypoczynek za darmo dla całej rodzinki i mnóstwo satysfakcji,nie mamy auta tylko rowery,więc jak najmniej chcemy truć powietrze wokół siebie.

Odnośnik do komentarza

Rodzina eko bohaterów to my :)
- włączamy się w akcje sadzenia drzewek w naszej gminie
- używamy toreb wielokrotnego użytku
- ograniczamy jazdę samochodem ( chodzimy na spacery i jeździmy na rowerach)
- oszczędzamy wodę ( dobrze dokręcamy kurki kranowe) i energię elektryczną ( zawsze wyłączamy światło wychodząc z pokoju czy kuchni).Używamy żarówek energooszczędnych.
- używamy eko pieluch wielorazowych
- mamy swój ogródek ,sadzimy warzywa
- segregujemy śmieci
- tworzymy eko zabawki
- w zimie dokarmiamy ptaszki ( stworzyliśmy dla nich specjalny eko karmnik )
- sadzimy zielone drzewka i wpajamy dzieciom aby dbały o nasze środowisko
- nie wyrzucamy baterii i plastikowych nakrętek ( nasza cała rodzina zbiera nakrętki po napojach. W ten sposób pomagamy zbierać pieniążki na zakup wózka dla chorej dziewczynki. Wiemy jak ważny jest każdy grosz jak jest chore dziecko w rodzinie, bo sami borykamy się z takim problemem. Dlatego też bardzo nas cieszy fakt jak możemy również komuś pomóc zbierając nakrętki. Szczerze zachęcam wszystkich do propagowania takiej pomocy , nas to nic nie kosztuje a możemy uszczęśliwić chore dziecko. Z niektórych śmieci możemy również stworzyć artystyczne zabawki.

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_151.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_152.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_153.jpg

monthly_2013_04/konkurs-dzien-ziemi_154.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...