Skocz do zawartości
Forum

Segregacja śmieci


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio odkryłam, że od lat źle sortuję śmieci. Wydawało mi się, że karton się wrzuca do makulatury, a jednak nie! I mało kto wie, co z nim robić. Tu więcej szczegółów: Karton? Naturalnie! | Ekotest. Jako ekomaniak postanowiłam się podzielić z innymi tą wiedzą - może komuś się przyda :Oczko: i zamiast plastiku i szkła w naszych domach / lodówkach i na stołach pojawi się więcej kartonu.

Tomek ur. lipiec 2011 / Ola ur. wrzesień 2013

Odnośnik do komentarza

ja też staram się żyć na tyle w zgodzie z naturą na ile sie da ale jeśli chodzi o te kartony to sprawa z tego co wiem nie jest do końca jasna jedni twierdzą że papier inni że metal jeszcze inni ze plastik Karton mleka - papier czy plastik?
głównie zależy to od odbiorcy śmieci od lipca zgodnie z nową ustawą o utrzymaniu czystości w gminach to właśnie odbiorcy będą dyktować w jakiej formie mamy przekazywać im nasze śmieci tzn na ile frakcji będą segregowane duża cześć z nich na pewno będzie trafiać do spalarni a na składowiska tylko to czego nie da sie odzyskać i unieszkodliwić po przez spalanie z odzyskiem energii takie są zalecenia UE ale czy my jesteśmy gotowi sprostać tym zaleceniom to pokaże czas

Odnośnik do komentarza

U nas też miasto zarządziło segregację śmieci, sam fakt naliczania opłaty za to dla mnie to głupota ... to zastanawiam się jak nauczy się starszych ludzi segregacji śmieci ?

Każdy może się poddać, to najłatwiejsza rzecz do zrobienia. Ale wytrzymać, przetrwać, gdy nie wychodzi, gdy nie wiesz co dalej, gdy inni namawiaj

Odnośnik do komentarza

Natka my płacimy od zużycia wody!! gdzie Kołobrzeg miasto sezonowe - zobaczylismy prognozy to się za głowe złapalismy :(, płacimy za deszczówkę :( i chcą nam narzucic dzierżawę kontenerów gdzie zakup wyjdzie nas taniej...

Każdy może się poddać, to najłatwiejsza rzecz do zrobienia. Ale wytrzymać, przetrwać, gdy nie wychodzi, gdy nie wiesz co dalej, gdy inni namawiaj

Odnośnik do komentarza

Tak na prawdę to żadna z metod dobra nie jest. U nas wybrano metodę osobową, więc płacimy od ilości osób zamieszkałych w danym miejscu. Ale za śmieci nieposegregowane płacić mamy dokładnie 2x więcej niż za posegregowane. Więc logiczne jest to, że ludzie będą chcieli segregować. Tylko że do tego samemu trzeba sobie zakupić 4 sztuki pojemników na śmieci i postawić je pod domem... 500zł lekko z kieszeni wypłynie na to, pomijam fakt, że 4 pojemniki sporo miejsca jednak zajmują. A poza tym po przeliczeniu wychodzi na to, że w danej chwili płacimy za śmieci nieposegregowane dokładnie tyle, ile będziemy musieli płacić za śmieci posegregowane do gminy od lipca. Więc tak naprawdę ta reforma to żadna oszczędność. Jedynie próba wprowadzenia myślenia ekologicznego...
No ale to nasz kraj właśnie, gdzie wszystko zaczyna się od d... strony... Szkoda....

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

Otka
Natka my płacimy od zużycia wody!! gdzie Kołobrzeg miasto sezonowe - zobaczylismy prognozy to się za głowe złapalismy :(, płacimy za deszczówkę :( i chcą nam narzucic dzierżawę kontenerów gdzie zakup wyjdzie nas taniej...

Otka to macie przerabane u nas od osoby zamieszkującej ale wcześniej były spotkania z mieszkańcami i to my zadecydowaliśmy jak będziemy płacić w małej gminie jest to pewne łatwiejsze ale wy powinniście coś z tym zrobić my za segregowane będziemy płacić 8 zł m-c na osobę za niesegregowane chyba ponad 20

Odnośnik do komentarza

j_kaminska
Tak na prawdę to żadna z metod dobra nie jest. U nas wybrano metodę osobową, więc płacimy od ilości osób zamieszkałych w danym miejscu. Ale za śmieci nieposegregowane płacić mamy dokładnie 2x więcej niż za posegregowane. Więc logiczne jest to, że ludzie będą chcieli segregować. Tylko że do tego samemu trzeba sobie zakupić 4 sztuki pojemników na śmieci i postawić je pod domem... 500zł lekko z kieszeni wypłynie na to, pomijam fakt, że 4 pojemniki sporo miejsca jednak zajmują. A poza tym po przeliczeniu wychodzi na to, że w danej chwili płacimy za śmieci nieposegregowane dokładnie tyle, ile będziemy musieli płacić za śmieci posegregowane do gminy od lipca. Więc tak naprawdę ta reforma to żadna oszczędność. Jedynie próba wprowadzenia myślenia ekologicznego...
No ale to nasz kraj właśnie, gdzie wszystko zaczyna się od d... strony... Szkoda....

to nie do końca jest tak to Unia na nas wymusza takie a nie inne podejście do problemu smieci a druga sprawa że gminy chcą sobie na ty m zarobić chociaż nie mogą u nas wyjdzie taniej niż przed ustawą

Odnośnik do komentarza

NATKA08
j_kaminska
Tak na prawdę to żadna z metod dobra nie jest. U nas wybrano metodę osobową, więc płacimy od ilości osób zamieszkałych w danym miejscu. Ale za śmieci nieposegregowane płacić mamy dokładnie 2x więcej niż za posegregowane. Więc logiczne jest to, że ludzie będą chcieli segregować. Tylko że do tego samemu trzeba sobie zakupić 4 sztuki pojemników na śmieci i postawić je pod domem... 500zł lekko z kieszeni wypłynie na to, pomijam fakt, że 4 pojemniki sporo miejsca jednak zajmują. A poza tym po przeliczeniu wychodzi na to, że w danej chwili płacimy za śmieci nieposegregowane dokładnie tyle, ile będziemy musieli płacić za śmieci posegregowane do gminy od lipca. Więc tak naprawdę ta reforma to żadna oszczędność. Jedynie próba wprowadzenia myślenia ekologicznego...
No ale to nasz kraj właśnie, gdzie wszystko zaczyna się od d... strony... Szkoda....

to nie do końca jest tak to Unia na nas wymusza takie a nie inne podejście do problemu smieci a druga sprawa że gminy chcą sobie na ty m zarobić chociaż nie mogą u nas wyjdzie taniej niż przed ustawą

To znaczy wiem, że tak jest i jest to słuszna idea. Tylko u nas nikt nie potrafi się dobrze zająć tym. U nas nie było żadnych spotkań, jakichkolwiek informacji, radni sami sobie wybrali. No i stawka za osobę 12 zł przy segregacji. No i sama segregacja też mnie nie przekonuje, bo u nas mamy segregować na makulaturę, szkło, tworzywo i pozostałe, a w Gdańsku lub w Gdyni (teraz dokładnie nie pamiętam) na mokre i suche. A wszystko i tak jedzie na to samo wysypisko.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

u nas nawet firma która będzie zabierać śmieci podstawi nam pojemniki do segregacji bo Pani burmistrz w warunkach przetargu to zaznaczyła i powiedz czy nie można tak wszędzie przecież twoje śmieci nie różnią sie niczym od moich. władze gmin zamiast zachęcić ludzi do dbania o środowisko niestety skutecznie ich odstraszają bo niestety nie wszystkich stać na dodatkowe koszty

Odnośnik do komentarza

NATKA08
u nas nawet firma która będzie zabierać śmieci podstawi nam pojemniki do segregacji bo Pani burmistrz w warunkach przetargu to zaznaczyła i powiedz czy nie można tak wszędzie przecież twoje śmieci nie różnią sie niczym od moich. władze gmin zamiast zachęcić ludzi do dbania o środowisko niestety skutecznie ich odstraszają bo niestety nie wszystkich stać na dodatkowe koszty

No więc właśnie o to mi chodzi. Śmieci wszyscy mamy takie same. I wg mnie zasady w całym kraju też powinny być takie same.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

Najgorsze jest to, że człowiek segreguje w bloku z własnej chęci, a spółdzielnia i tak wybierze opcję bez segregacji, żeby mieszkańcy więcej płacili. Bo jak wiadomo jeden będzie segregował, a drugi powie, że będzie segregować, żeby mniej płacić, a tak naprawdę nic się nie zmieni.
____________
Chcesz, aby twój ogród wyglądał pięknie - kup nasiona kwiatów

Odnośnik do komentarza

Ja jestem jak najbardziej za segregacją śmieci. Mieszkam w gminie, w której już od dawna istnieje system odbioru posegregowanych śmieci. Oddzielnie odbierane są metalowe puszki, oddzielnie plastikowe butelki, oddzielnie szkło i papier. Odpady organiczne (skorupki po jajkach, zepsute owoce, obierki po warzywach itp.) lądują do przydomowych kompostów, gdzie mają ulec biodegradacji. System całkiem sprawnie funkcjonuje. Od lipca wprowadzono zmiany i ludzie mają wybór. Mogą segregować i wówczas płacą połowę mniej od mieszkańca. Jeśli domownicy nie segregują śmieci, płacą więcej. Z tego, co obserwuję, większość ludzi na wsi, w której mieszkam, zakupiło pojemniki na śmieci i segreguje odpady.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...