Skocz do zawartości
Forum

Kręgosłup niemowlaka


Rekomendowane odpowiedzi

czy można mówić o krzywiźnie kręgosłupa u 11 miesiecznego dziecka?
mam wrazenie że mój synek jak siedzi golutlki, no że jest pochylony do przodu to chyba normalne? ale wydaje mi się ze jego kregosłup jakby na przełomie odcinka szyjnego- piersiowego był skrzywiony w lewą stronę
czy u takiego malucha można to stwierdzić?

Odnośnik do komentarza

Witam! Na początku musimy ustalić, o czym mówimy, mówiąc o krzywiźnie kręgosłupa. Bo prawidłowo zbudowany kręgosłup MA krzywizny. Są to krzywizny fizjologiczne (patrząc z boku na kręgosłup: wygięcie do przodu w części szyjnej i lędźwiowej, i do tyłu w części piersiowej) i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Natomiast mam wrażenie, że tu chodzi o SKRZYWIENIE kręgosłupa (jeśli się mylę, to proszę o sprecyzowanie pytania). U takiego małego dziecka skrzywienie kręgosłupa może być związane albo z poważną chorobą (musi być ona stwierdzona przez lekarzy), albo z asymetrią, czyli zaburzeniem pracy mięśni stabilizujących kręgosłup. Dobrze by było, gdyby synka obejrzał specjalista. Bo skoro dziecko samodzielnie siada i samo siedzi, to powinno siedzieć z pleckami prostymi i nie powinno być pochylone do przodu. MB

Odnośnik do komentarza

oj to mnie Pani trochę zaniepokoiła:(
no tak, źle się wyraziłam- miałam na myśli skrzywienie...
no my chodziliśmy dobre pół roku na rehabilitacje związaną ze wzmożonym napięciem mięśniowy i lekarka od rehabilitacji stwierdziła ze już ćwiczyć nie musimy. Synek zaczął siadać samodzielnie jak skończył 8 miesiecy, zaraz poźniej zaczął raczkować, z dnia na dzień coraz sprawniej i wstawać a ze robił to prawidłowo to już nie kazano nam ćwiczyć.
Obecnie chodzi sobie przy czymś bok do boku. Widział go również neurolog
Jednakże te skrzywienie ja osobiście zauważyłam po tych wizytach.
Ramionka ma proste w sensie równe (jak zaczynaliśmy cwiczyc rzeczywiście miał tą asymetrie ale teraz jest ok chyba)
a z tym siedzeniem to nie jest tak że on siedzi zawsze pochylony do przodu tylko ze ja w takiej pozycji zauwazyłam to skrzywienie a siedzi prosto też, to już jak on sobie chce

Odnośnik do komentarza

Spokojnie. Nie jest tak źle. Ten opis przedstawia o wiele korzystniejszy obraz synka. Widać, że osiąga kolejne umiejętności (raczkowanie, wstawanie, chodzenie bokiem), więc teraz musi je sobie doskonalić – i nie należy dziecku w tym przeszkadzać. Ale i nie ułatwiać. Ważne jest to, żeby takie rzeczy, jak siadanie, wstawanie, chodzenie bokiem wykonywał na obie strony, bo wtedy będzie się rozwijał symetrycznie. Co do plecków, to może być tak, że jeszcze nie są w pełni silne mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej pozycji, ale jeśli synek będzie aktywny, to sobie je wyćwiczy. MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...