Skocz do zawartości
Forum

Fotelik samochodowy- czy wiesz jak bezpiecznie przewozić dziecko?


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinie nt. rozkładanego fotelika samochodowego Traveller do wózka Mutsy Urban Rider. Czy są różne wersje tego fotelika w zależności od roku produkcji? Polecacie ten fotelik? Słyszałam, że jest mniej bezpieczny jeśli chodzi o zastosowanie go w samochodzie, ale mnie bardziej zależy na przypięciu go do stelaża, żeby wozić w nim dziecko a jednocześnie zapewnić mu komfort poprzez rozłożenie oparcia.

http://www.suwaczki.com/tickers/mhsvh3717zdjsdu4.png

http://www.suwaczki.com/tickers/gg6420mmbu9c18d9.png

25.09.2009 [*]

Odnośnik do komentarza

Witam :)

Jeśli zależy Wam na życiu i zdrowiu Waszych dzieci to proszę, przeczytajcie!

Jako, że jestem mamą dwójki dzieci, a trzecie niebawem się narodzi to temat fotelików nie jest mi obcy. Jednak kupując fotelik dla pierwszej córki byłam kompletnie zielona w temacie i jestem pewna, że większość rodziców również nie za bardzo się w tym orientuje. Ja zaczęłam się zagłębiać w temat, kiedy córka miała około 1,5 roku, ale tak dogłębniej dopiero kilka miesięcy po narodzinach drugiej córki. I dopiero wtedy dowiedziałam się ile błędów popełniałam przewożąc dzieci :( Na całe szczęście nie przydarzył nam się żaden wypadek ani najmniejsza stłuczka, bo teraz już wiem, że skutki mogłyby być tragiczne.
Dlatego postanowiłam zebrać kilka bardzo ważnych informacji na temat przewożenia dzieci w samochodach w jednym miejscu. Mam nadzieję, że komuś się przydadzą :)

Czy prawidłowo przewozisz dziecko? - Dzieci.pl
Będę upierdliwa i będę się powtarzać:)

Po 1. Wybór fotelika to nie taka prosta sprawa, trzeba się naprawdę przyłożyć, żeby wybrać odpowiedni fotelik pasujący do dziecka i do AUTA!
fotelik.info :: Jak eksperci dobierają fotelik – maraton 9-18kg -
Oczywiście po uprzednim sprawdzeniu tabeli niezależnych testów np tu
fotelik.info :: testy :: foteliki samochodowe wszystkie :: sortowanie wg kryterium grupa
pod uwagę należy brać foteliki z oceną min 3, te z 1 i 2 nie są bezpieczne, mogą wręcz stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka

Po 2. Zapinajcie dzieci w fotelikach ciasno!! Nie ma tu miejsca na żadne luzy! Uprząż napinamy tak mocno jak tylko się da.
fotelik.info :: Zapinaj ciasno dziecko w foteliku -

Po 3. Nie sadzajcie dzieci do fotelika w grubych kurtkach, bo skutki mogą być TRAGICZNE!!
fotelik.info :: Jak przewozić dziecko w foteliku zimą? -

Winter Car Seat Safety - YouTube
Winter Car Seat Safety part 2 of 2 - YouTube

Po 4. Woźcie dzieci jak najdłużej tyłem... posadzenie półroczniaka przodem do kierunku jazdy to naprawdę fatalny pomysł :(
Crash Test - Forward vs. Rear Facing - YouTube

Front facing or Rear facing? Car seat safety TRUE STORY crash test videos - YouTube

fotelik.info :: Od kiedy fotelik przodem do kierunku ruchu? -

Po 5. Nie woźcie dzieci na "podstawkach" bez zagłówka!
Fotelik CybeX X-FIX - test fotelika bez zagłówka, CybeX i fotelik.info odradza to rozwiązania - YouTube
i bez fotelika...
Tragiczne skutki przewożenia dziecka bez fotelika 1 od e-FOTELIKI.pl - YouTube

nawet, jeśli jedziecie tylko kawałek...
Nie Myślisz (Zapłacisz) Czeska kampania dla kierowców.Noga z Gazu - YouTube

Po 6. Kupowanie fotelika 9-36 w ramach oszczędności to zły pomysł
Foteliki samochodowe oczami sprzedawcy: 9-36 kg - oszczędność czy bambuko?
Foteliki samochodowe oczami sprzedawcy: Foteliki z poduszką? Bambuko, sorry bardzo.
Foteliki samochodowe oczami sprzedawcy: Poduszkowce ciąg dalszy.

Po 7. Nie kupujcie fotelików używanych z niepewnego źródła, a także nowych ze sklepów, w których zgadzają się na ich zwrot. Fotelik powypadkowy bezwzględnie należy wymienić na nowy nawet wtedy, kiedy nie widać na nim żadnego uszczerbku. Naruszona zostaje konstrukcja wewnętrzna, materiały pochłaniające energię, pasy i ich zaczepy. Kupując fotelik używany od nieznanej osoby nie mamy pewności, czy nie brał udziału w wypadku. To samo dotyczy sklepów, które zgadzają się na zwrot w ciągu iluś tam dni, bo rzekomo nie pasował dziecku. Skąd pewność, że nie było w ciągu tych kilku dni wypadku?

Po 8. Foteliki mają określoną datę przydatności- szukać w instrukcji. Najczęściej jest to 5-6 lat dla 0-13, 9-18 i ok 7-8 lat dla 9-25, 15-36. Po tych latach nie nadają się na sprzedaż nawet, jeśli nie brały udziału w wypadku, bo plastiki i mechanizmy starzeją się i nie zapewniają już bezpieczeństwa.

Po 9. Róbcie prawdziwe przeglądy samochodów, odwiedzajcie co jakiś czas mechanika. Danie w łapę za przegląd, byle można by autem jechać to kiepski pomysł.

Odnośnik do komentarza

Margeritko, niestety Twoje miejsce jest z przodu ::): Asiaczek ma rację, należy dzieci uczyć, że siedzą z tyłu, tym bardziej, że chodzi tu o ich bezpieczeństwo.
Ja od początku jeździłam z przodu, przede wszystkim dlatego, aby w sytuacji, gdy sama będę jechać z dzieckiem gdzieś, nie było z tyłu histerii, że mamy nie ma. I w sumie raz tylko zdarzyła mi się sytuacja, że młody z tyłu wpadł w jakąś histerię i płakał strasznie. Ale wtedy to po prostu się zatrzymujesz i już. A gdy jadę z mężem to też siedzę z przodu, Kubuś z tyłu. Jedynie w bardzo wyjątkowych sytuacjach zdarzało mi się przesiadać do tyłu. A teraz gdy będzie druga dzidzia, to starszy młodszą będzie zabawiać (mam nadzieję :Oczko:).
Jestem też przeciwniczką karmienia, pojenia dzieci podczas jazdy. Jakakolwiek nierówność pod kołem, a dziecko się zakrztusić może. Lepiej się zatrzymać i wtedy załatwić wszelkie potrzeby.
Pomyśl koniecznie nad tym siadaniem z tyłu.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

Margeritka
no nie wiem....jak siedzisz koło dziecka, to możesz sprawdzic, czy mu nie za gorąco, czy nie za zimno, możesz podać coś do picia, zabawić, jak płacze, wiem, że niektóre mamy tak uczą...

tylko, że nie jest to bezpieczne ani dla mamy ani dla dziecka
pić i jeść nie powinno się podawać w czasie jazdy, bo dziecko może się zakrztusić i co wtedy... lepiej zatrzymać się na chwilę i wtedy zrobić co trzeba i ruszyć dalej

no moje to już się teraz zabawiają na maxa ;) właśnie kupiliśmy Zuzi fotelik przodem przedwczoraj, więc będą siedzieć na przeciwko siebie i lepiej się widzieć, ciekawe co teraz będzie :) jeszcze tak nie jechały, bo nie było okazji ;)
a tak to zawsze Zuzi pytałam co Ola robi to mi powiedziała jak za długo cicho było czy coś :)

Odnośnik do komentarza

Margeritka
my często jeździmy do mnie do domu i na tj drodze cięzko się zatrzymać, bo to droga szybkiego ruchu, mnie jakoś nie przekonuje siedzenie z przodu i zatrzymywanie się, dziecko płacze, nie zawsze jest właściwe miejsce do zatrzymania się...

Nie przyzwyczajaj po prostu dziecka do tego, że zawsze siedzisz obok. Dzieciątko dopiero się urodzi, więc może wcale nie będziesz miała potrzeby siedzieć z nim z tyłu. SPrawdź po prostu jak będzie, gdy dzieciaki razem będą z tyłu siedzieć, a Ty z przodu. Ja od samego początku siedziałam z przodu i młody wiedział, że jestem bo np. mówiłam do niego, ale mnie nie widział.
WIęc zanim usiądziesz z tyłu, a córę posadzisz z przodu, wybadaj sytuację i sprawdź jak dzieciaki będą się zachowywać. Przede wszystkim dla Waszego bezpieczeństwa ::):

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

Ja zawsze jeżdżę z przodu , wyszło naturalnie bo mamy 2 dzieci, starszy miał 9 lat gdy urodził się młodszy. O tyle miałam dobrze że zawsze pytałam starszego czy mały śpi jak był w foteliku 0-13. Teraz jeden ma 14, drugi 5 i zawsze obaj siedzą z tyłu razem.
Gdy jedziemy w trójkę, tylko z młodszym to ja zawsze z przodu bo mąż mi nie pozwala z tyłu.
Gdy jest taka potrzeba to się zatrzymuje my, nawet jak za bardzo nie ma gdzie to po prostu stajemy na awaryjnych przy prawej krawędzi szosy ale rzadko tak robimy ( tylko jak wymiotuje), raczej staramy się dojechać do jakiegoś parkingu.

Życie jest piękne:-)

Odnośnik do komentarza

AsiaczeK_S_88 bardzo ci dziękuje za taki bardzo ale naprawdę bardzo fajny artykuł, że chciało ci się siąść i powklejać te linki wszystkie z myślą o innych mamach. Póki nie przeczytałam tego artykułu nie myślałam o niektórych rzeczach teraz uświadomiłaś mi 1. że trzeba sadzać dziecko tyłem do kierunku jazdy 2. ze lepszym rozwiązaniem jest kupienie fotelika z małą rozbieżnością wagową.
Na prawdę bardzo dobry artykuł i myślę ze nie tylko na mnie podziałał pouczająco ale i na inne mamy również...

http://www.suwaczki.com/tickers/klz9gu1r1avuguhd.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...