Skocz do zawartości
Forum

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry i tak jak w tytule chcialam sie spytac w jaki najlagodniejszy i najbardziej stosowny sposob powiedziec synowi 11 latkowi , ktory do tej pory byl oczkiem w glowie mamusi , ze bedzie mial rodzenstwo. Rok temu kiedy bylam w 9 tygodniu (uwazam ze za wczesnie), oznajmilam a on tak strasznie sie przejal ze zaczal plakac, przezywac to bardzo ze nie chce dzielic mnie z kims innym. Potem okazalo sie ze i tak poronilam. Czy jest jakis madry sposob aby nie zranic dziecka.

http://lbyf.lilypie.com/TikiPic.php/MgxJSrQ.jpghttp://lbyf.lilypie.com/MgxJp1.png

15.03.2001:angel1: 26.02.2012 :angel1:

Odnośnik do komentarza

joasia1973, pamiętaj, że najważniejszy jest czas po urodzeniu drugiego dziecka, gdyż wtedy Twój jedenastoletni syn będzie czuł się bardzo osamotniony i zostawiony. Najpewniej będzie myślał w kategoriach, że młodszy brat/siostra zabrał(-a) mu mamę. Musisz zadbać, by starszy syn miał również czas na rozmowę z Tobą, zabawę, wspólne spędzenie czasu. Nie może być tak, że wszystko będzie się kręcić wokół noworodka – odwiedziny dziadków, kąpiel, karmienie, przewijanie… Wiem, że to bardzo trudne, ale trzeba wygospodarować czas wyłącznie dla starszaka, by nie poczuł się całkowicie odstawiony na boczny tor. Warto też angażować starszego syna w opiekę nad młodszym rodzeństwem, pokazywać, jak się przewija, jak się odkłada niemowlę do łóżeczka, by Twój starszy syn mógł poczuć się przydatny, mógł poczuć dumę, że jest starszy i wielu rzeczy w przyszłości może nauczyć swoje młodsze rodzeństwo. W ten sposób kreuje się również więź między rodzeństwem. Ponadto, przed porodem warto pokazać synowi pary, które również mają dzieci z dużą różnicą wieku między sobą, by mógł zobaczyć, jak w tych rodzinach dogaduje się rodzeństwo. Pamiętaj, że Twój syn przez 11 lat był oczkiem w głowie mamy i jedynakiem. Teraz ta perspektywa nagle się zmieni. Pojawi się ktoś inny w Waszym domu, kogo syn może początkowo traktować jako wroga czy intruza. Radzę w miarę wcześnie podjąć rozmowę z synem i powiedzieć mu o tym, że niebawem urodzi się mu brat lub siostra. Nie zwlekałabym z tą rozmową – niech syn ma więcej czasu z oswojeniem się z myślą, że wkrótce pojawi się w jego życiu brat lub siostra. Zachęcam Cię też do przesłuchania rad Doroty Zawadzkiej: http://parenting.pl/portal/jak-przygotowac-dziecko-na-przyjscie-na-swiat-rodzenstwa. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Proszę o poradę. Mam 5 letniego syna i spodziewam się drugiego dziecka.
Syn bardzo cieszy się z rodzeństwa i nie może się doczekać narodzin. Oczywiście opowiadam mu jak będzie, gdy się urodzi dzidzia i jakie potrzeby mają noworodki.
Natomiast moja mama za każdym razem gdy nas odwiedza mówi synowi co będzie musiał robić jak się urodzi dziecko.
Są to zdania typu : będziesz musiał pomagać mamusi, jak pojawi się dzidzia będziesz musiał się opiekować siostrzyczką, musisz dbać o mamusie itp.
Nie podoba mi się to, obawiam się odwrotnego skutku.
Czy moje obawy są słuszne, czy powinnam poprosić mamę żeby nie mówiła do synka co będzie musiał?
Mama uważa, że to dobra metody żeby nauczyć dziecko odpowiedzialności.
Ja natomiast wolę zachęcać dziecko do pomocy w inny sposób, bez prawienia morałów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...